Spoříte na mateřské dovolené?

lrg
5. čer 2013

Spoříte na důchod, dětem, na horší časy? Měli jste spoření i na mateřské, nebo jste počkaly až začnete zase pracovat? Mně je 26 a manželovi 30, máme ještě pár let čas na důchodové spoření? Měli bychom raději založit spoření pro malou?

lv
5. čer 2013

Pojistka se spořením pro dítě je jedna z nejvýhodnějších věcí na finančním trhu, pojištění stojí málo a spoření, protože počítá s léty vkladů je dobře úročené...pracovala jsem v pojišťovně.
Ovšem momentální finanční situace nám dovoluje jen penzijní připojištění, které máme založené 3roky, na minimální částku. Až budu pracovat, budeme tam posílat víc a budeme spořit i holkám../snad 😅 /

blahova_andrea
5. čer 2013

my teda nemáme absolutně z čeho spořit, jsme každý měsíc v minusu ☹ nemáme žádné pojistky ani na sebe, ani na majetek, ani na syna. jediné co máme, je to důchodové, abychom ho stihli podle starých pravidel. myslím, že to byl ten první pilíř, co se musel stihnout založit loni na podzim. přítel měl nějaké to minimální už dávno a já to rychle zakládala loni. mám ještě stavebko, ale tam dávám až koncem roku podle možností. mít trošku normální rozpočet, tak bych určitě malému na horší časy spořila. takto mu dávám jen do obálky penízky, když dostane třeba od někoho k vánocům, ať mu koupíme, co potřebuje. tak to neudělám, co potřebuje mu koupím ze svého a penízky mu schovám na mimořádné výdaje. třeba kdyby se zjistilo, že potřebuje brýle nebo nějaký zákrok, co je třeba doplácet, rovnátka apod...ale i to se pokusím si pak pořešit sama a penízky mu nechat schované.

kacenka1111
5. čer 2013

My taky nespoříme, neb není ted z ceho, ale uz to zjišťuju. Když mame drobne navíc, tak je soupnu do Verciny kasicky, ale to jsou jen drobasky. Na duchod nesporim uz jen z principu, mozna to je nezodpovedne, ale pojisteni jako takovému neverim, ani sporeni. Když uz, tak doma, na uctu, nebo tak něco. Ale urcite se zlepsenim situace pocitam i se sporenim pro Verunku, ve velkem🙂 Me by se taky tenkrat hodily peníze, na auto, nabytek, cokoliv.

kajalka
5. čer 2013

My spoříme furt nehledě na situaci. Jako studenti na stavebko, jako pracující na 3 penzijka (i mámino), pak máme investiční spoření, pojistky snad na všechno, ale to neberu jako spoření. Chcem ještě založit spoření pro mrně a stavebko. Rádi bychom předčasně splatili hypotéku. Už jsme tak zvyklí, ani nevím, za co bych jinak ty peníze utrácela, asi za dovolený. Sice jsou peníze na utrácení, ale pro nás je důležitější splatit dům a zajistit děti a sebe.
Tím ovšem neříkám, že žijem jak mniši, vůbec ne, jen volíme levnější varianty jak při nákupech, tak při trávení volnýho času.

lrg
autor
5. čer 2013

@kajalka Určitě je to rozumný přístup, ale upřímně myslím, že malé děti spíš ocení když někam pojedou, něco uvidí, zažijí, než, že budou sedět ve vlastním a splaceném domě. Pokud teda beru variantu, raději šetřit, než jet na dovolenou. Pokud máte na oboje tak gratuluju a závidím! 😀

romantika
5. čer 2013

Sporila jsem před dětmi. od doby co mame deti jsme museli pustit hypotéku, všechny pojistky a zustali akorát ty nase penzijka. Sotva vyjde na jidlo. Sporit se zacne az zacnu zase pracovat. Mozna, vzhledem k situaci. tak tak...... Co jsem naspořila před dětmi, to uz je skoro pryc na potřeby na deti. Nejsou skolky apod.. , staci marodit a občas navštívit lékárnu, naší zubari apod....

kajalka
5. čer 2013

@lrg Však to máme v plánu, i když třebas nebudou jezdit k moři hned od 2 let. Jako malý budou poznávat Čechy a Německo (příbuzný) a až budou větší, už snad budem mít splaceno a budem se moct víc rozšoupnout. A oni už z toho budou mít rozum. Proto jim taky chci založit nějaký spoření, příbuzným řeknem, že místo tun hraček, ať jim buď daj zážitek a nebo ať daj peníze na účet, že je použijem na něco většího, co bude mít smysl. Je to sice asi takový divný, ale vidím to u známých, děti mají plný pokoje hraček, se kterýma si ani nehrajou a který je ani nijak neobohacujou, jen se válej. Radši bych ty peníze za to investovala třebas do pořádnýho výletu do zoo se vším všudy. Hračky bych chtěla pořizovat takový, co podporujou rozvoj dítěte. Samozřejmě se blbostem nevyhnem, ale s rozumem.

Jinak dovolená - jezdíme většinou do Německa k příbuzným (a oni zas na dovču k nám), vyrážíme na různý výlety do Alp a k jezerům, i do zábavných parků či za kulturou a je to super, furt se něco děje a je to fakt za babku. Jen náklady na dopravu, vstupný a jídlo (který je tam levnější než tady). Takže opravdu nesedíme na zadku a nešušníme každou kačku. A jsem ráda, že ty příbuzný máme, jinak bysme fakt na tom zadku asi seděli 😀 A nebo nejezdili každej rok.

lrg
autor
5. čer 2013

@kajalka To není špatný nápad, založit účet a dát příbuzným číslo a pokyn, ať obdarovávají tam 🙂 Ale jak znám rodinu od manžela brali by to, že chci mamonařit 😀 Oni musí přinést kvanta hraček, aby viděli ten vděk na vlastní oči 🙂

white_tie
5. čer 2013

My máme pojistku (pro všechny členy domácnosti), důchodvý si spoří manžel a synovi spoří na spoření jedna z prababiček. Potom máme dětský účet od KB, Berušku, kam dáváme peníze "navíc", když je potřeba, můžeme je odtud kdykoliv vybrat.

white_tie
5. čer 2013

@kajalka: My to máme obdobně, na narozeniny, svátky, atd. chceme vždy peníze, dárky jim nakoupíme sami, a podle potřeby, když babičky chtějí, jeden jim vždy dáme, ať nejdou přát s "prázdnou". Tudíž děti dostávají pouze to, co my uznáme za vhodné, že se nám hodí/děti chtějí/potřebují, žádné zbytečnosti. Nemáme nafukovací byt a radši budu, když budou mít pár hraček, které opravdu chtějí, než hromadu, se kterými si hrát nebudou.

oqoq
5. čer 2013

Spoříme. Mimi se má narodit v září, plánujeme založit minimálně stavebko (zákonodárci uvažují o přísné účelovosti u nových smluv od příštího roku).
Aktuálně máme oba s manželem stavebka, penzijka podle starých podmínek a pravidelně odkládáme do podílových fondů - do rizikovějších na důchod, do stabilnějších na střednědobá přání.
Vím, že na rodičovské bude spoření těžší, ale skoro rok jsme žili jen z jednoho příjmu a ušetřili doporučovaných 10%, takže z toho velké obavy nemám.

kitinka76
5. čer 2013

@lrg se spořením jsem na tom všelijak 😒 máme všichni aspoň stavebko.... A pro děcka mám úrazovou pojistku se spořením. V 18 tam budou mít nějakou korunku a navíc máme hodně dobrou pojistku na drobné úrazy jako podvrtnutí, zhmoždění a zlomeniny a ta se nám sakra vyplácí 😉

ange_de_la_morte
5. čer 2013

@lrg : se spořením to není jednoduché - platíme hypotéku a 2úwěry na bydlení takže je to finančně náročnější, nicméně máme stawební spoření ( je to u nás nutností protože do 10-ti let bude třeba nowá střecha). Matyáškowi chceme taky založit stawební spoření ( naši mi spořili od mala a byla jsem za to ráda, když jsme koupili barák mohli jsme čerpat úwěr bez překlenowacího úwěru takže za lepších podmínek), chystám se na to co nejdříwe ale nejsem schopna tam zajít. Malý má taky pojištění na úrazy a trwalé následky se spořením. Důchodowé pojištění je podle mně neskutečná blbost když ůrok je nižší než inflace a z čeho se půjčowalo řecku ? z důchodowých a inwestičních fondů zbytku ewropy . Omlouwám se za ,w,

ilonne
5. čer 2013

@ange_de_la_morte S tim duchodovym to zase az takova blbost neni, ake pozor pouze s tim starym. Ja uz ho mam nejakych 10 let mozna dele, sporim tam 300, prispiva mi zamestnavatel a stat a po 15ti letech to muzu vybrat. Pikzd se ovsem budeme bavit o druhem piliri, tak tam me nikdo nedostane. Mam k nemu spoustu vyhrad a stejne to zase bude zlodejna.

ange_de_la_morte
5. čer 2013

@ilonne : ale pokud to wybereš tak přijde o ty příspěwky ne ? Já mám do důchodu wíc jak 40 let, spíš než důchodowé spoření mi přijde rozumnější inwestice do nemowitostí

ilonne
5. čer 2013

@ange_de_la_morte Pokud mas to stare, tak neprijdes. Ale to uz dneska neuzavres. Jinak jasne, me taky. Ale 300 mesicne uz me nespasi a zadnou hypoteku mi za tuhle splatku nikdo neda. A bavime se o to., ze jsem to uzavirala pred 10 lety mozna i vic jak pred 10.

vilibalda
5. čer 2013

@ange_de_la_morte Mám pocit, že jsem slyšela, že po 15 letech jde vybrat polovina naspořeného penzijního spoření. Taky mi přijde zajímavější investovat do nemovitosti než do penzijního spoření (ale já teda financím nerozumím 😀)

llluckaaa
6. čer 2013

Taky si spořím na stavebko už od studií, jak jsem začala pracovat, tak přibylo penzijko. Prvnímu prckovi jsem zřídila stavebko. Další spoření nechávám na manželovi, přeci jen se jemu z jeho platu spoří líp než z rodičáku 😀 Mám ráda za sebou nějakou jistotu a necítím se dobře, když jsem úplně na nule.
@kajalka Naprostý souhlas, máme to taky tak. Teď jsme raději moc nerozhazovali, abychom mohli splatit část hypotéky. Na dovolené jezdíme, ale tady po ČR. Mě moře stejně moc neláká a naše děti jsou ochotny užít si dovolenou i někde na horách 🙂

ange_de_la_morte
6. čer 2013

@ilonne@vilibalda : tak já třeba o to wíc dáwám do toho stawbního spoření nebo přímo na aktuální oprawy, wylepšení apod 🙂 zwyšuji tak cenu nemowitosti a to se nikdy neztratí

lrg
autor
6. čer 2013

@kajalka Tak to jo, já mám známé, pro které bylo prioritou vlastní bydlení, ale táhnou to jen tak tak, takže sedí ve vlastním bytě a nezbydou jim ani peníze na to jít do zoo..... Taky chcem jezdit po čechách, i když dneska ani to není extra levná dovolená.

nadja73
6. čer 2013

mame kapitalova sporeni pro obe holky. ja posilam z mojeho uctu 1000 mesicne pro jednu dceru a manzel to same ze sveho uctu. Ucty jsou ale psane na me nebo na manzela. Bohuzel clovek nevi, co se z jejich ditek nakonec vyklube, tak proto jsou na nas. Ale v 18. letech holky penize dostanou, pokud nam budou delat radost 🙂

llluckaaa
6. čer 2013

Holky, když už jsme u toho spoření... Nevíte některá, jaké jsou teď podmínky, když bych chtěla po 6 letech zrušit dítěti stavebko? Potřebuji nějaké doklady, že je to skutečně na "stavební účely" a případně něco dalšího?

kajalka
6. čer 2013

@lrg To bohužel není, kolikrát to vyjde pomalu stejně jako dovča u moře 😠 My jezdíváme s kamarádama, pronajmem velkou chatu a jsme tam všichni na hromadě 😀 Teď všichni čekáme narození prvních dětí, jedno už je venku, tak časem budem pronajímat větší chatu a budem na ještě větší hromadě 😀 Takže když se rozpočtou náklady, tak to vyjde docela slušně.

lenka5731
6. čer 2013

@lrg ne, v podstatě nespoříme. Jen udržujeme nutnou rezervu vytvořenou před mateřskou. Nevěřím, že finanční trh bude stabilní ještě dalších 20 let. 😉

Spořila bych jen v krátkodobém horizontu, pokud předpokládám, že mě zaskočí výdaje spojené např. s nástupem do ZŠ. Podle mě nejlepší "spoření" je pořídit si vlastní nemovitost (idálně ne byt), co nejrychleji splatit hypotéku, aby se co nejméně přeplatilo na úrocích, upravit nemovitost tak, aby byla energeticky nízkonákladová a až potom přemýšlet, že by mělo být něco naspořeno pro děti "do začátku". 🙂

lrg
autor
6. čer 2013

@lenka5731 Spořit dětem do začátku až po splacení hypotéky je pro mě fantasy 😀 Kde vzít a nekrást?

lenka5731
6. čer 2013

@nadja73 tohle já třeba vůbec nechápu, proč by v 18 měly děti dostat automaticky peníze (pokud teda budou dělat "radost")? Podle mě je velká pravděpodobnost, že takhle ty peníze zmizí do ztracena a nic z toho.

klaraalucka
6. čer 2013

I já se připojím s názorem. My od doby co jsme s manželem, 4 roky, dáváme na stranu část peněz. Přišlo mi nelogické cpát peníze do důchodového pojištění apod. Takže platíme úrazovku jen na dceru, kdyby se nedej bože něco stalo. Ale my penízky střádáme. Máme v plánu tento nebo příští rok zažádat o hypo, nějakou část máme našetřenou, tudíž by jsme nemuseli brát vysokou částku, kterou by jsme dlouho spláceli. Koupíme domeček, a do budoucna počítáme, že bude jednou i pro naší dcerku. Takže raději investuji do něčeho co má smysl, než tisíce pojištění, které pak spadnou a nebude z toho nic.

lenka5731
6. čer 2013

@lrg tuhle otázku si taky často kladu 😝

jen jsem chtěla naznačit, že většina pojištění, připojištění a spoření mi přijdou jako černá díra, mediální masáží se nám snaží vnutit, že je to dobré (pro děti nebo z jakéhokoliv důvodu) založit spoření a cpát peníze někam, kde nad nimi nemáme kontrolu. ☹

kajalka
6. čer 2013

@lenka5731 My dětem nechcem spořit, aby to dostaly v 18 a dělej si s nima, co chceš. Ty peníze primárně použijem na jejich studia a výdaje s tím spojené. Pokud něco zbyde, bude to pro ně příjemnej bonus, ale nedostanou je na blbosti. Hlavně doufám, že je vychováme k zodpovědnosti.

petrasipkova1
6. čer 2013

tak právě pročítám tuhle zajímavou diskuzi, a pokud jsem to správně u některých pochopila, tak jste schopné uspořit i z rodičáku, a to tedy smekám ! my mimčo plánujeme v nejbližší době, ale je těžké se rozhodnout 🙂, stavíme dům, manželův plat jde na poplatky, hypo, zbytek na dodělávání domu, a já ze svých 12 000 Kč, opravdu moc neušetřím, něco projedu, cca 6-7 000 Kč za jídlo a nákupy, takže zbývá cca 5 000 Kč na lékaře, oblečení, výlet, dárky, vánoce, zahrádka, vybavení, pořád něco, takže jsem ráda když uspořím tak 2 - 3 000 Kč, a nemůžu se odhodlat odejít na mateřskou, protože vím, že to bude dááleko težší ! 😕