Stavebko na děti nelze zrušit do jejich 18 let?

willow4
19. čer 2014

Máme stavební spoření na děti a rozhodli jsme se je ukončit (na radu fin.poradce, že už z toho původně požadovaný zisk stejně nebude a ať převedeme peníze jinam). Překvapilo mě, že prý podle nového zákona nelze smlouvu za děti vypovědět, prý jsou tam peníze blokovány do jejich 18 let a my se k nim můžeme dostat jen složitě přes soudy... Setkal se s tím někdo??? Přijde mi to postavené na hlavu...

Díky.

jmisa
19. čer 2014

SS lze vypovědět, ale pak budete muset absolvovat soud, který vydá rozhodnutí, že je to ku prospěchu dítěte. V podstatě je to jen formalita. Souvisí se změnou obč. zákoníku z letošního roku.
Když klienti vypovědí SS, běží jim 3 měsíce výpovědní lhůta a během té si ten soud zajistí. SS jim dá podklady.

Postup by vám měl vysvětlit váš fin. poradce.

keba
19. čer 2014

Tak já právě minulý týden tento soud postupovala....končilo nám po 6 letech stavebko dcery(6let)dále jsme ho nechtěli také nechat běžet.....měla jsem z toho strach jak to bude probíhat....ale za sebe musím říci že to opravdu berou jako formalitu pokud tedy nejsou důvody pro šetření nebo nevydaní kladného rozhudnutí.Důležítý faktor je aby manželé nebyli rozvedení,peníze byli použity ve prospěch dítěte....(u nás rekonstrukce dět. pokoje)nemůžete tam prostě uvést že chcete vyrazit na dovolenou nebo si tatka pořídit nové auto...já tam dokonce na tom stání byla samaa,manžel byl prac. v zahraničí,takže to buhužel nestihl,myslela jsme že nám to odročí ale vydali rozhodnutí bez něho,jelikož jsme ho řádně omluvila a jsme manželé takže nebyl důvod to protahovat....

blahova_andrea
19. čer 2014

no to je skvělý...to je pro nás třeba akorát důvod ho ani nezakládat ☹ my svoji nejsme, takže by problémy byly a navíc...ty peníze by jsme tam vložili my. to se mám handrkovat o to, co je "moje"? dítěti je stejně většina rodičů nedá s úderem 18tin, aby si je utratili za co chtějí. dokud ty peníze dítě fyzicky nedostane, tak jsou prostě morálně rodičů.

littlejane
19. čer 2014

A to je prave duvod proc do to nechceme jit. Sice je to mozna formalita ten soud, ale porad je to soud 🙂

lenka5731
19. čer 2014

Z těhle novinek by se člověk opravdu poblil. Stát už opravdu neví, do čeho ještě strkat nos a jak lidem zkomplikovat život. Omlouvám se za výlev a nepřínosný příspěvek. 😒

kami1984
19. čer 2014

Aha, dekuji za prispevek, chteli jsme na podzim synum zalozit a radeji budeme davat na sporak.. aby mi jeste nekdo kafral do toho, co udelam se svymi penezi... to uz je vrchol!!!! kdyby soudy radeji resily to, co maji a ne takove bejkoviny...

vercikn
19. čer 2014

Mam pocit, ze mnozi moc nechapou proc to stat udelal. Berte to tak, vy cerpate vyhodu, kterou toto sporeni poskytuje tim, ze to sporeni date na jmeno ditete. A pak byste si asi radi vzali dosti zurocene penize a koupili si neco pro sebe - a v tom nikdo moralni problem nevidite ze? Myslim ze jde o uhel pohledu. Ja proste rozumim tomu, ze nekdo dal "podminku" cerpat to ve prospech ditete, kdyz uz se tvarite, ze delate neco pro nej. Take se omlouvam za vylev a vubec se nechci zastavat statu, ale nekdy mne dostava, jak jsou lide hamizni.

banitram
19. čer 2014

Také jsme se rozhodla další stavební spoření na děti nezakládat ... vždycky jsem si tam vytvářela finanční rezervu, na kterou bych případně mohla kdykoliv sáhnout, kdybychom se dostali do finančních problémů nebo třeba někdo vážně onemocněl. Nedovedu si představit, že mi na stavebním spoření formálně psaným na syna, bude ležet třeba 100.000,- a já příjdu o práci, nebudu mít z čeho žít ani z čeho tam každý měsíc posílat platbu - a soud by mi třeba taky mohl zakázat ty peníze vybrat, jen proto, že nebudou primárně použity jen na synovi potřeby ..... zákony v této zemi vytváří skutečně nekompetentní banda blb.ů

betelgeuzz
19. čer 2014

@banitram ale na to stavebko stát přidává státní příspěvek, tak snad má právo omezit, na co ty peníze budou použity, ne? Nikdo tě do stavebka nenutí, klidně si vyber jiný spořící produkt 😉

llluckaaa
19. čer 2014

@keba Můžu se zeptat, jestli se k tomu soudu musely dávat nějaké doklady? Třeba faktury za nábytek ap. My taky časem budeme vypovídat SS a peníze by právě šly na rekonstrukci dětského pokoje - postele, psací stůl, nábytek ap.

nandule
19. čer 2014

od kdy tento zákon je? My rušili stavebko v březnu a žádný soud ani nic podobného jsme neabsolvovali. Já se je o státní podporu neprosím, já jsem to měla pouze jako finanční rezervu, kdyby se něco stalo a nebo bychom chtěli rekonstruovat, nechápu náš stát ☹

etinka
19. čer 2014

No tak to je gól!My jsme dětem stavebko vypovídali předloni,už tehdy jsme tam museli být oba s manželem,přestože já jsem zákládala.....a to jsem se paní ptala,jak se to řeší,když je matka samoživitelka,svobodná ,tatínek třeba bezdomovec,který se s nimi nestýká a stavebko zakládala ta maminka.Tak prý k tomu musí být i otec☹....tak to mě dostalo,tehdy jsem byla vytočená nehorázně už jen proto,že si manžel musel vzít volno z práce,aby mohl jet se mnou,neboť dělá od rána do večera....
Rušili jsme i z toho důvodu,že když jsme spořili dětem měsíčně 200,-,ve výsledku jim ještě ubylo než kdybychom jim těch 200 dávali doma na kopičku 😒 ,ty poplatky převýšily státní podporu....takže stavebko se vyplatí snad už jen při vyšších částkách.

A ještě jedna věc, co mi vadila....to že k penězům nemůžu 😠 ...spoříme to dětem,ale kdyby jsme z toho potřebovali zaplatit tŕeba lyžařský kurz,nelze.....Takže my jsme založili dětské vkladní knížky,k penězům mohu kdykoliv bych to potřebovala a vkládat může taky kdokoliv🙂....i když je malý ůrok,jsem naprosto spokojená

lenka5731
19. čer 2014

@betelgeuzz ano, stát eventuelně stavební spořitelna má právo si určitě stanovit podmínky, ale u nových smluv zřízených podle těchto podmínek. Ne, aby se nové podmínky vztahovaly zpětně na starší smlouvy. Kdysi dávno jsem zřizovala stavební spoření s tím, že pro zrušení stačí podpis jednoho rodiče. To se zmenilo, už je třeba souhlas a podpis obou ročičů a ted ještě někdo bude mluvit do toho, zda je vůbec možné stavebko zrušit i kdyby souhlas rodičů byl. Tohle je Kocourkov. Nebo tobě přijde v pořádku, že si něco uzavřeš, platíš / využíváš a pak někdo jednostranně změní podmínky a ještě tě za to ve finále potrestají? 😅

lenka5731
19. čer 2014

@betelgeuzz to je opravdu velká právní jistota ... v našem státě. Čím dál častěji mě mrzí, že tady žiju. 😒 Jinak předpokládám, že tenhle názor mají lidi, kteří nemají ani na to, aby škudlili pár stovek dětem na stavebko a stavebko pro děti tedy nemají. Vždyť z cizího krev neteče, že? Udělej si na internetu kalkulaci, jak vysokou státní podporu čerpáš, když spoříš pár stovek měsíčně, třeba tě to překvapí. Přitom roční poplatek za vedení účtu stavebního spoření je tuším 400 Kč.

etinka
19. čer 2014

Jj to je prěsně to,proč jsme rušili....měli jsme stavebka i na nás a zrušili jsme je všechny,jak dobíhaly.Při malých částkách se opravdu nevyplatí,dříve ano,teď už jsou ty podmínky tak přísné,že jako finanční rezerva je to k ničemu,když k penězům nemůžu....to radši nižší úrok a ůplně jiný produkt 😉

betelgeuzz
19. čer 2014

@lenka5731 ale nejde o to, že by se změnily podmínky smlouvy, změnil se Občanský zákoník. Posílil víc ochranu dětí. někomu to může připadat jako zbytečný opruz, na druhou stranu jsou rodiny, které jsou schopny "okrádat" vlastní dítě. Nevím, jak to přesně myslíš, že názor, že stát může změnit podmínky, má ten, kdo nemá peníze na šetření? Stavebko pro děti nemáme, ale ne proto, že bychom neušetřili, ale šetříme jinak. Ale o stavebku v budoucnu uvažujem, rozhodně mi nevadí omezení, protože tak chci dětem opravdu našetřit do budoucna, neberu to jako mou finanční rezervu. na to jsou jiné produkty. To si musí člověk předem uvědomit, co od produktu očekává a podle toho vybrat. Stavební spoření není na šetření pár stovek měsíčně a ještě počítat, že na ně můžu kdykoliv šáhnout. Tam chce spořit tu maximální částku pro státní podporu, pak je výhodné.

banitram
19. čer 2014

@betelgeuzz jistě, ale uzavírala jsem stavebko za určitých smluvních podmínek s tím, že ho budu moct kdykoliv zrušit. Najednou někdo schválí nějaký paskvilový zákon a já už se bez soudních tahanic nedostanu k penězům, které jsem v dobré víře spořila na budoucnost ?
Např. budu mít vážný úraz, zůstanu odkázaná nemocenské dávky a budu třeba na nákladnější léčbu potřebovat peníze. Soud mi nedovolí vybrat naspořené peníze, protože je budu chtít použít na vlastní léčbu a ne na pokojíček pro syna - ve finále budu mít statisíce vlastních peněz uložené na nějakém účtě, ale budu odkázaná jen na almužnu od státu. A to nemluvím o tom, že nejen, že ty peníze nedostanu, ale ještě z těch nemocenských dávek budu muset posílat nemalou častku na to stavební spoření, které mi nedovolí zrušit...

ottovka
19. čer 2014

Vkládám odkaz k zamyšlení http://www.ceskatelevize.cz/porady/10702670652-... Je lehce mimo otázku zakladatelky, avšak týká se stavebního spoření dětem.

berynka
19. čer 2014

Ano, je to skutečně tak a z takových změn by člověk buď blil, nebo brečel. Opět se zatěžuje už tak těžkopádně fungující aparát - soudy a předpokládám, že občan zase platí (kolky) a ztrácí čas 🙄 .
Žádné spoření pro děti nezakládám a zakládat nebudu a to jsem měla i hodně silné motivace ze strany bankovních institucí viz např. ručník zdarma 😝 .

Bože, kde to žijeme?! Šest let slušný člověk půjčuje peníze, snaží se něco málo získat od státu a nakonec si se svými úsporami nemůže naložit, jak uzná za vhodné 😖 .

lenka5731
19. čer 2014

@betelgeuzz Narážela jsem na měnící se podmínky čehokoliv. Píšu o něčem úplně jiném než ty. Píšu ve stručnosti, stát změnil občanský zákoník a podmínky již uzavřených smluv mění i stavební spořitelny, např. ten podpis druhého rodiče, zákaz refinancování překlenovacích úvěrů, zjevně o tom asi nic nevíš. Vůbec jsem nechtěla diskutovat o tom, jestli se stavební spoření vyplatí nebo nevyplatí. Jde mi hlavně o to, jak se účelově mění zákony a podmínky uzavřených smluv a běžným lidem se akorát hází klacky pod nohy a vytírá se s nimi víš co. A opravdu si myslíš, že cílem bylo zabránit okrádání dětí???? 😕 Myslíš si, že toto zajímá někoho z těch, který ten zákon tvořili? Svatá prostoto.

letadlo13
19. čer 2014

@etinka Stavebko je dneska už přežitý produkt, má využití jen pro velmi specifické případy. Ale rozhodně vždycky uzavírat stavebka i investice pro děti NA SVOJE JMÉNO (opět mimo několika výjimečných případů).
Průměrné stavebko má dneska zhodnocení 1% a roční poplatek 280-330 Kč. Státní podporu dostanete, pokud tam pošlete aspoň 20.000,- za rok!!!
Posílat 200 Kč na stavebko je vyslovená pitomost 🙂 na to bych použila spořící účet, např, Equa Banku - zhodnocení dneska 1,2% (víc než většina stavebek), poplatky pouze 9,-Kč za výběr, takže prakticky žádné.
Dělám nezávislého finančního poradce a zatím jsem se nesetkala s klientem, kterému bych mohla doporučit stavební spoření, vždycky vyšlo líp něco jiného.

chris_n
19. čer 2014

@betelgeuzz jenže at si to omezí na svůj státní příspěvek, který nemusí vydat, když se to použije na ucely jiné, než bylo zamýšleno. Ale naše vlastní peníze snad můžeme použít na co je potřeba.

mimochodem
@banitram podle mě, když přijdeš o práci a nebudeš z čeho mít živit dítě, tak je to ve prospěch dítěte, to vybrat ne?

lenka5731
19. čer 2014

@letadlo13 s tím stavebkem si myslím totéž. Bohužel dědeček dětí je finanční poradce, který chtěl vnukům spořit právě na stavebku, tak jsem je kdysi pro děti uzavřela (poplatek za založení platil děda, ale spíš měl založení zdarma v rámci nějaké akce a nebo jako svůj bohus). Já jsem jim tam nikdy neposlala ani korunu a nepošlu, protože jsem proti tomu. Ale i tak mě může vzít šlak, když vidím, co se okolo toho děje. 😒

letadlo13
19. čer 2014

Vybrat to jde kdykoli, jen jsou s tím zbytečné potíže, je to hlavně otravné. A pokud to člověk vybere před 6. rokem (tedy před koncem) přijde o státní podporu a úroky z ní. Ještě jsem zapomněla dodat, že to 1% úroků se teď daní jako příjem, tedy ještě mínus 15% 🙂
Rada zní, nezakládajte si nové stavebka, aniž byste o nich něco věděli. Před 8 lety to bylo bezvadné spoření, dneska už fakt ne.

etinka
19. čer 2014

Jj letadlo13,dřív to právě šlo.Když jsme jej zakládali dceři před 12ti lety,bylo to výhodné i na tak nízkou částku.Dceři jsme to nechali doběhnout a pak i synovi,tomu končilo asi předloni a už bych to nechtěla.

letadlo13
19. čer 2014

@lenka5731 Tady v ČR je stavebko skoro modla... chci spořit = založím stavebko 😀 Sama nechápu kde na to lidi chodí. Přinesou smlouvy a všude to stejné - běžný účet Česká spořitelna (průměrné měsíční poplatky 150-200 Kč), penzijko na 500 Kč a stavebko na 500 Kč měsíčně. Když se zeptám proč, tak ani sami neví. Pak se jim rozbije auto, potřebujou 20 tisíc a nemají, kde to vzít.

letadlo13
19. čer 2014

@etinka Jo, tehdy to bylo snad nejlepší spoření, ale přeci jen, trh se taky za 10 let někam posunul. Nejlepší auto před 10 lety taky vypadalo jinak 🙂

nandule
19. čer 2014

@letadlo13 můžu poprosit o radu kam uložit peníze? Končí nám stavebko nechci jej nechat dál plynout a chci jej vybrat, ale kam dát peníze, abych k nim měla přístup a byly alespoň nějak úročeny?

lenka5731
19. čer 2014

@betelgeuzz když píšu, že se změnily podmínky smlouvy, tak tím myslím zákony platné v době uzavření smlouvy a interní podmínky subjektu, s kterým smlouvu uzavíráš, netřeba to rozdělovat. Myslela jsem, že je to pochopitelné a jasné, ale když si čtu znova tvůj příspěvek, tak asi ne ... Tohle, co se tu děje je cesta do pekla. Za chvíli třeba změní zákony a dozvíme se, že jsme naše nemovitosti nenabyli v souladu s právním řádem. 😝

lenka5731
19. čer 2014

@letadlo13 jo, myslím si totéž. Ale dětem jsem to uzavřela, přece jen jsem si připadala jako blbec neumožnit, aby jim prarodiče spořili. Detaily tu psát nechci.