Stavebko na děti nelze zrušit do jejich 18 let?

willow4
19. čer 2014

Máme stavební spoření na děti a rozhodli jsme se je ukončit (na radu fin.poradce, že už z toho původně požadovaný zisk stejně nebude a ať převedeme peníze jinam). Překvapilo mě, že prý podle nového zákona nelze smlouvu za děti vypovědět, prý jsou tam peníze blokovány do jejich 18 let a my se k nim můžeme dostat jen složitě přes soudy... Setkal se s tím někdo??? Přijde mi to postavené na hlavu...

Díky.

banitram
19. čer 2014

@chris_n ... to si myslím já a vy a nejspíš většina lidí ... ale kdo mi zaručí, že stejný názor bude mít i soud ?

lenka5731
19. čer 2014

A to je věc, která mi vadí nejvíc. Místo aby se lidi naštvali na stát, že jim vytváří takové prostředí, tak si začnou psát " nediv se, že ti to změnili", štěkat se mezi sebou a řešit, jestli stavebko je výhodné nebo ne. Proč si proboha necháváme všechno líbit? Já jsem přece uzavřela smlouvu za určitého stavu zákonů, za určitého stavu interních podmínek, tak jak mi to proboha může někdo změnit a považovat to, že je to v pořádku??? Nechápu. No ale už končím a jdu energii směřovat užitečnějším směrem.

letadlo13
19. čer 2014

@nandule Těžko udílet odborné rady přes internetové diskuse 😀 Záleží, kolik peněz tam je naspořeno, na jak dlouho je chceš uložit a jako co mají sloužit, v ideálním případě bych chtěla vědět, kde jinde ti leží jaké peníze a jak rychle by se daly které smlouvy vybrat (pro případ potenciálního průšvihu). Já jsem poradce a ne obchodník, takže teprve když vím tyhle informace, začnu propočítávat možnosti a potom teprve přijdu s hotovým řešením.
Jinak uložím 100.000,- určených na vysokou školu pro dítě, kterému je dnes 10 let, jinak na auto za 2 roky a jinak jako rezervu pro případ nenadálé události (rozbitá lednice, lyžařský výcvik). Ale jestli chceš, napiš mi do IP podrobněji a můžu na to kouknout, ať tu nerozpatláváme tvoje osobní finance v diskusi 😀

letadlo13
19. čer 2014

@lenka5731 Nadáváním na stát energií neplýtvej 🙂 Kdybych měla nadávat na každý nový zákon padla bych vyčerpáním.

marrei
19. čer 2014

Já spořím oběma dětem na jedno stavebko, na moje jméno... poradila mi to naše fin. poradkyně, právě, abych se v případě nouze vyhnula soudům.

jakoubka
19. čer 2014

holky, takže mi chcete říct, že když Kubíkovi končí stavebko tento srpen, tak budeme muset k soudu? To, že to musím jít zrušit i s otcem..vím, i když spolu nejsme , ale co když ty oeníze budu chtít vložit na nové stavebko?

betelgeuzz
19. čer 2014

@lenka5731 a proč bych se měla naštvat, když mi to nevadí? Ale když to vadí tobě, můžeš si stěžovat. Dohadováním se na MK se stejně nic nevyřeší.

betelgeuzz
19. čer 2014

@jakoubka pokud chceš ve stavebku pokračovat, tak ho ukončovat nemusíš. Můžeš tam spořit až do cílové částky.

mataharyy
19. čer 2014

@letadlo13 Ahoj, můžu dotaz trochu od věci 😀 Když potřebuji někam vložit peníze, které pro případ nouze potřebuji mít dostupné a za tímto účelem jsem si kdysi dávno zřizovala ING konto, kde tehdy byl úrok tuším 4,1%, je teď nějaký podobný produkt, lépe úročený, lépe tedy myslím více než 1% co má momentálně ING konto a konta podobná?

mataharyy
19. čer 2014

A jináč ke stavebku asi tolik, v roce 2009 jsem si zřídili stavební spoření, s tím že nám řekli že můžeme potom čerpat meziúvěr na barák, ten nám nakonec nedali a brali jsme ho v bance, stavebko jsme dál platili, ale když pak manžel přišel o práci, chtěli jsme ho zrušit, vybrat peníze a zaplatit nimi úvěr, aby jsme měli o nějaké placení méně než si najde manžel práci. Oni se nám vysmáli a jediné co nám řekli, že když nemáme peníze, tak je tam nemusíme posílat (měsíčně jsem platili tři tisíce), tak jsme je tam přestali posílat a peníze tam dva roky trčí a nemůžeme k nim, teď snad by nám je mohli vyplatit (i když do vypršení je ještě rok), ale předtím nám tvrdili že nám je dají, ale musíme doložit na co jsme je užili a že vyplacení něčeho oni neakceptují... Takže od té doby jsem došla k závěru, že zařídit si stavební spoření je zhruba stejný jako si vzít úvěr 😝 Jsem sama zvědavá zda nám dají teď to co jsme tam naspořili (je mi jasné že na státní prémii nemáme nárok, ani na úroky atp.), ale fakt by jsem rádi alespoň ty peníze co jsem do toho nacpali 🙄

chris_n
19. čer 2014

@mataharyy AIR bank a tak podobně. Ale všede max 1,4 urok snad nejvic

mataharyy
19. čer 2014

@chris_n To je v pytli a to jsem si říkala před těmi x lety, že tam mám nízký úrok, tak teď bych si o něm mohla nechat zdát 😀 😀

letadlo13
19. čer 2014

@jakoubka Hlavně nedělej nové stavebko, trvej na zachování původní smlouvy, může zůstat aktivní, i když tam už nic posílat nechceš. Z nového stavebka to zase 6 let beze ztrát nevybereš, a navíc už nemá moc dobré podmínky.
@mataharyy Tak, ING konto bylo svého času dobré, ale tehdy byly jiné úrokové sazby. Princip je jednoduchý. Když byly hypotéky na 6% úrok, mohly být spořící účty za 3%. Dnes máme hypotéky za 2-3%, tedy spořící účet bude mít max. 1%. Pokud jsou peníze opravdu rezerva pro nenadálé události, musíš se smířit s tím, že jestli to chceš kdykoli vybrat (v rámci dnů) a nepřijít o peníze, tak toho moc na výběr nebude. Psala jsem pár řádků výš, že Equa Bank má 1,2% ale právě přišel obchodní mail, že snížili úrok na 1%.
Něco co je úplně bez rizika a na 4% budeme dnes hledat hodně těžce. Trh se v čase mění, třeba nám sazby opět poposkočí nahoru. Pokud nevím celou tvoji situaci, tak moc nevymyslím. Osobně bych nechala peníze na stávajícím ING kontu, stačí mít tam 3-6x svůj měsíční plat, to je bezpečná rezerva. Co je nad tuto sumu bych zvážila uložit už trošku zajímavěji. Ale to je na komplexnější investiční poradenství 🙂
A k tomu stavebku. Vím, že ne vždy říkají na přepážce pravdu, nebo neřeknou všechny možnosti, když se jim to nehodí (mě vloni v nejmenované stavební spořitelně jednou otevřeně lhali do očí, že něco nejde, až když jsem je utloukla argumenty, tak museli neradi udělat, co jsem chtěla). Ale nejen stavební spořitelny, ale i banky a pojišťovny hřeší na to, že lidi tomu nerozumí. Nevidím důvod, proč by nemělo jít takové stavebko vybrat? Co uvedli jako argument a která spořitelna to byla, na čí jméno byla smlouva?

letadlo13
19. čer 2014

@chris_n Na spořících účtech se mění úrok ze dne na den a je to na bance. Takže pokud si někdo myslí, že vyhraje, když to bude převádět z banky do banky, kde je úrok o 0,2 % vyšší, tak skoro marní čas. Kolik jsou 0,2% ze 100.000,- za rok? 😀

chris_n
19. čer 2014

@letadlo13 ja jen odpovidala, kde je urok vyšší. Já menila spořící účet jen proto, že jsem měnila banku a ted mam Búu i spořící v jednom e-bankingu

letadlo13
19. čer 2014

@chris_n to je nakonec nejlogičtější 🙂

mataharyy
19. čer 2014

@letadlo13 Jo je to smutné, ale ono spoření bez rizika je stejné jako strkat si peníze do matrace (tedy v tom zhodnocení) 😅 Ono s naší situací by neudělal nikdo nic, ani kdyby to byl mistr světa ve finančním poradenství, už mnoho fin. poradců mi tvrdilo že to si jen myslím, že se vše dá vyřešit a pak jim vstávali vlasy hrůzou 😀 Ono jakýs taký přehled v tomto směru mám, něco samostudiem a to ostatní nadrceným školením v sektoru nezávislého finančního poradenství, ale již se v tomto odvětví nepohybuji, takže novinky neznám, tak mě napadlo či nevíš o něčem podobného ražení 🙂
Jináč s tím lhaním máš pravdu, co úředník/pobočka to jiné informace, teď už taky vím že to co mi tvrdili byl kec jak hrom a prostě tam zajedu, smlouvu zruším vyberu to co jsme naspořili, že přijdeme o státní prémie a úroky (ale jak jsem se dočetla jen úroky z těch prémií), mě až tak žílu netrhá v této situaci, už jsem dokonce i zjistila že pokud do dvou let zdokladujeme jak jsme peníze použili (tuším do výš 75 -80%), tak nám i tu státní prémii a ty úroky doplatí, což je zase fajn, sice ne pro nás, ale 🙂 Ta smlouva je na manžela a je to Prvá stavebná sporiteľňa na Slovensku, ale princip a postup je dost totožný s ČR, takže zúročím poznatky odtud, informace ze SR a ono to nějak půjde 😎 😀 😀

mataharyy
19. čer 2014

@chris_n
@letadlo13 Jo kvůli takovým číslům se opravdu nevyplatí nic měnit, nechám to tak jak je a až jednou vyhraji sportku, tak peníze přerozdělím jináč, toto je spíš účet na to, aby peníze nebyli na dohled a dosah pro útratu za blbiny - konzum, ale zase dost blízko v případě nouze 😉 a zas to není taková částka aby na tom toto mizerné 0,žádné procento udělalo nějaké terno to více procestuji při řešení jiného účtu, než bych na tom vydělala 😀 😀

letadlo13
19. čer 2014

@mataharyy Pravdu máš... jo a princip stavebka na slovensku netuším, to se přiznám 🙂 Spořící účet je spořící účet, nelze od něj čekat zázraky. A pokud ho používáš takhle, tak ho používáš správně.

mataharyy
19. čer 2014

@letadlo13 Ono ten princip je dost podobný, však se z toho nějak vymotám ono někdy stačí se zeptat na více místech a jít tam už s jasnou představou a cílem, oni to zkouší a když zjistí, že víš, tak většinou povolí 🙂

1kacaba1
19. čer 2014

@willow4 Já tedy nevím, my zakládali našim holkám stavebko asi před 13 lety a ta podmínka platila už tehdy, že ty peníze nemůžou rodiče jen tak vybrat, aniž by proběhl opatrovnický soud. Jde asi o to, že se čerpá finanční podpora, přičemž každý má nárok pouze na podporu na jednu smlouvu...Někteří rodiče by toho mohli zneužívat...našetřit peníze se zvýhodněním a dětem nic nedat. Mně to nevadí, že to holky dostanou až v 18, naopak v tom vidím výhodu, že nás to nesvádí ty peníze použít na něco jiného.

1kacaba1
19. čer 2014

@jakoubka Pokud chceš synkovi spořit dále, co navýšit cílovou částku? Zůstane Ti původní smlouva a jedeš dál...

kami1984
19. čer 2014

Nam rodice pred lety zalozili, v 18 jsem to sice podepsala, ale tusim, ze za moje stavebko se pak poridilo neco do bytu, co bylo treba... i to deti pouzivaji jako je nova kuchyn apod..
Porad to jsou penize rodicu...

1kacaba1
19. čer 2014

@kami1984 Jasně, jsou, ale já chci primárně pomoct mým dětem se osamostatnit, to znamená, přispět jim na byt nebo na zařízení do jejich bytu. Nikdy není jisté, že to děti samy utáhnou, že budou mít dobrý plat, a tak je třeba na tohle myslet dopředu. My jsme od rodičů nedostali do začátku vůbec nic a nebýt toho, že manžel vydělával poměrně slušné peníze, tak bychom se dodnes hrabali z dluhů...samotné by se mi teď ty peníze mých dětí taky hodily, dostavujeme baráček a ještě spolkne spoustu peněz, ale prostě jsou ty peníze pro děti...

kami1984
19. čer 2014

@1kacaba1 nj, jenze to bych musela kazdemu diteti davat tak 3-5000 mesicne, aby to pak byla nejaka hezka suma🙂) na coz vim, ze nikdy mit nebudu.. nam rodice kazdemu dali 50% podilu z domu, takze si myslim, kdyz pred 12lety vycerpali 50 000 z "meho" sporeni, se zase tak nic nestalo...

chris_n
19. čer 2014

@1kacaba1 ja bych to zase tak hrozně neviděla. Radši tomu děcku dopřeju něco průběžně a potom se holt uvidí. My od rodičů taky nic zásadního na knížkách nebo stavebkách neměli a žijeme a tak. A dnes je tolik forem spoření a investic, že už bych do stavebka nešla. Zakládala jsem ho, kdyz jsem začínala pracovat (na popud mamky) a nakonec mi bylo při pořizování bydlení stejně k prdu (uroky na bydlení strašný a do výpovědní lhůty bylo daleko)

willow4
autor
19. čer 2014

@lenka5731 Děkuji moc za vysvětlení... My máme děti už "staré" (8 a 12 let) a dobu máme přeplacenou... ale ukecala nás paní, že to můžeme platit dál, že je to super výhodné.... ale letos jsme zjistili tyhle komplikace kolem... a představa, že čekáme do 18 let dětí... Peníze naštěstí máme a tak hradíme pokojíček z vlastních prostředků s tím, že až se nám rozbije lednice nebo to auto tak to zase budeme financovat z toho... Neumím si představit, jak bych prokazovala, že peníze investujeme do dětí... máme nový dům a vše už zaplacené... A přiznávám, že v době, kdy jsme spoření zakládali tak nám šlo o uložení volných peněz ... jako většině v té době (cca 10 let zpětně).

willow4
autor
19. čer 2014

@keba Můžu se zeptat kolik peněz si máme na ten soud připravit? 🙂 Máme v tom 200.000 Kč tak to se bude dobro dětí těžko prokazovat... Díky 🙂 Chudinky naše podvyživené... každý má cca 2-5 kroužků, jenom za florbal zaplatíme 5.500 Kč za půl roku... Abychom je neošidily 🙂

evaviki
19. čer 2014

zalezi na sume.. napr. Modra pyramida do sumy cca 150 000 zadny soud nechtela, delalo se to spis pri sumach, co se blizili ke 300 000..
napr. ale ČMSS to chtela i pri sume 100 000..

willow4
autor
19. čer 2014

@evaviki A nevíš, kolik za ten soud dáme? řádově jsou to cca tisíce?? u 200.000 Kč např. cca 5.000 Kč?