Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Strach z budoucnosti

anitttaa
12. pro 2016

Nevim, je normalni mit strach z nedostatku penez, v období těhotenství a po porodu? Mame hypotéku, uver, okolí ale tvrdí, ze na dítě mam nejvyšší cas a nemam odkládat ..je mi 31, příteli 35. Oba pracujeme, ale ani to nestaci :'(... pomoc od rodičů nelze ocekavat, ne ze by nechtěli, nemají....Dítě chci, moc. přesto mam obavy... chci šetřit na ditko, ale ted ty blby svatky, mame zas výdaje...cítím se jako blazen, snad jedina holka co na nic nemá, kamosky nakupují v Praze, vlastne uz to ani nejsou kamosky..posledni dobou s nima nechodím, moc utrácí...a to ja nemuzu. Taky ste setrili na veci pro mimi a pro to obdobi, kdy nebudete vydelavat? Kolik vůbec stačí? Pritel ma cca 17 tis/mes, neni to moc.

kolibricek36
13. pro 2016

@muhehehe nj, tak je mimo - ale tato slečna píše že má i ona plat - a pak bude mít mateřskou - tak proč by nevyžili? nepsala jsem že má nárokovat pomoc, psala jsem že pomůžou - ale nedomyslela jsem, že si to každý přeloží jako nárokováni pomoci - tedy budou-li chtít pomůžou

muhehehe
13. pro 2016

@kolibricek36 no proč by nevyžili... protože mateřská je menší než plat a následně rodičák je ještě menší. Plus nějaké ty výdaje na dítko budou, i když třeba malé. A úvěry, náklady na bydlení apod. budou pořád stejné. Píše ,,oba pracujeme, ale ani to nestačí", z toho usuzuju, že rozpočet je dost napjatý. A tím se volně dostávám k těm rodičům- pokud mám rozpočet na hraně, tak se nemůžu spoléhat na nějaké ,,budou-li chtít"... to prostě musím vědět- tolik a tolik budu každý měsíc mít, buď to stačí, nebo ne.

78marcela
Moderátor
13. pro 2016

@muhehehe on zase rozdil mezi.mateřskou a platem neni temer žádný, mam.pocit ze se bere 70% z hrube mzdy. RP potom rozdil je..ale opet, zalezi na mzde, kterou brala, muze si vzit přes muze RP na dva roky, u nas jsou k dispozici jesle, skolka od dvou let a ted od ledna oteviraji troje minijesle pro ctyri deti, finančně nenarocne..a pak se driv vratit do prace a tim.padem.tolik.neklesne..
Ono je to tezke takto rict, proc jim nezbyvají penize..jestli je to skrz splatky hypo nebo jestli treba tri tisice.prokouri..
Nic o.nich.nevime..a zalezi.hodne na.schopnostech cloveka, jestli je.pak.ochotny nejake brigady apod..

8slunicko6
13. pro 2016

@78marcela Ano, tak to má i mojí i moji příbuzní. Pořád si stěžují, že peníze nemají (půjčují si peníze každou návštěvu u rodičů s tím že nevyšli) a pak z nic vyleze že se švára nechal potetovat za 5000 a chodí ob den na jídlo do restaurace+oba prokouří krabičku cigaret denně. To mě vždycky rozčílí ale mlčím aby nebylo zle.

78marcela
Moderátor
13. pro 2016

@8slunicko6 jo, to je desny..absolutne bez zodpovednosti, takovi lidi...
Cimz teda nechci rict, ze je taková zakladatelka diskuze..jak jsem.psala, nic o ni nevime.

8slunicko6
13. pro 2016

@78marcela To jo, třeba to neni její případ. Ale těch lidí co to mají na háku je spousta...

78marcela
Moderátor
13. pro 2016

@8slunicko6 to určitě ano. Mne takto nastvala nedavno jedna moje vzdalena sestrenice. Furt jen slysim.jak nema a jak nevychazi, nechala jsem.ji hadry na malou zadarmo nebo za par kacek, plenky atd..pritom jsem samozivitelka, a ona ma chlapa..ve finale z ni nedavno vylezlo ze maji dohromady s chlapem 34tis, nemaji hypo a nic a stejne maji dluhy....a ja jen blbej rodicak.

rituska88
13. pro 2016

Taky jsme takhle počítali a plánovali...ale nakonec osud rozhodl za nás a já otěhotněla neplánovaně v době, kdy ještě přítel splácel dluhy z předchozího manželství... Měla jsem na místní poměry docela pěkný plat, takže vyhlídky všelijaké - smlouva na dobu určitou, takže jistota žádná, rodičák jsem si musela dát na 2 roky abysme vyžili. Ale zvládli jsme to. Ze začátku teda s pomocí rodičů a některé věci, hlavně oblečení pro mimčo, jsem kupovala starší, ale postupně jak se některé dluhy doplatily a prodala jsem věci, co už nevyužijeme, jsem si mohla dovolit kupovat i nové. Rok jsem kojila, což hodně pomohlo, hodně jsem šetřila na sobě a přítel šel občas na nějaký přesčas a tak se to nakonec zvládlo. I když občas byly nervy, protože bydlíme v nájmu, v malé obci, takže máme auto...no nic není zadarmo. Poslední měsíce na rodičáku jsem brala už jen 5 tisíc, ale příteli naopak plat zvýšili, tak se to vždycky nějak udělalo, i když na nějaké velké vyskakování to nebylo nikdy. Ale zase jsem byla doma, v klidu, nemusela se nikam honit, mohla si v klídečku sledovat letáky s akcema atd... Teď jsem nastoupila do nové práce a to jsou mnohem větší nervy, protože sice už mám plat, ale není to žádná sláva, 1500 Kč projedu a protože to máme daleko do školky, k rodičům i oba do práce, přítel dělá v nepřetržitém provozu a s jedním autem se to nedalo zvládat, museli jsme si holt pořídit ještě jedno auto. Každý den je to honička do školky, do práce, z práce, do školky nebo k našim...do toho teď samozřejmě Vánoce...ale zvládnout se to musí, takže prostě makáme a ono to zase nějak půjde. Ale ano, finance jsou důvod, proč jsme si hned nepořídili druhé dítě - protože nechci živořit, chci těm dětem občas i něco dopřát a nejenom celý měsíc počítat každou korunu. Proto jsme se rozhodli, že teď půjdu do práce, abych pak zase měla nárok na pěknou mateřskou a abysme se do té doby dali finančně do pořádku tak, abych mohla s druhým dítětem zůstat doma do 3. let.
Je to těžké radit, každý to má jinak a každý má i trochu jinak nastavené priority - pro někoho jsou prioritou děti i za cenu toho, že třeba budou strádat, někdo je zase opačný extrém a kvůli svému pohodlí si je třeba vůbec nepořídí...většina to má někde mezi, ale jestli a jak to zvládnete zrovna vy, si musíte spočítat vy sami. Každopádně když jsou větší výdaje, tak prostě musíte vymyslet, kde na to vzít - takže buď přesčasy, brigáda, jiná práce nebo prostě prodat věci, které vám doma leží a dají se dobře zpeněžit...naštěstí je v dnešní době těch možností docela dost, takže pokud dítě chcete, určitě to nějak vymyslíte tak, abyste to zvládli 😉

elvira
14. pro 2016

@78marcela - ten rodičák na dva roky je k úvaze - na druhou stranu - v hodně případech to dítě s příchodem do kolektivu je první rok v podstatě pořád nemocné a pokud není hlídání, tak málokterý zaměstnavatel toleruje časté OČR...
Ale je to také možnost...

78marcela
Moderátor
14. pro 2016

@elvira jasne..je to moznost, zalezi kde zije, jesrli tam ty moznosti jsou.

uzjetotak
14. pro 2016

@anitttaa Chtěla jsem se ještě detailněji vyptat na rodiče - chápu, že třeba nemají možnost pomoci finančně a ve vašem věku bych to od rodičů ani nečekala. Ale bylo by třeba možné, že by pomohli s hlídáním? To by bylo na rodičáku taky obrovské plus, kdyby se třeba od roku mohlo dát dítko na 4hoďky denně k babičce a dědovi a ty by sis mohla najít půlúvazek...

marketa137
14. led 2017

záleží o kolik se spadne pak při rodičáku a jaké jsou náklady na bydlení jestli nějaká půjčka? Dítě peníze stojí a pokud už ted endokážete nic ušeřit tak co potom?

koordinatorka_odboje
14. led 2017

@anitttaa pokud jste dva zdravi pracoviti lide, tak hlady neumrete. Vasim nejvetsim zroutem penez bude asi hypoteka a uver. Kamaradka mi rikala, ze hypoteka se da posunout, pokud otehotni - poptej se na to taky. A kolik splacite uver? Nikdo taky nerika, ze otehotnis hned, muze to trvat mesice i roky, dost casu na sehnani a postupne nakoupeni veci jako postylka, prebalovak, autosedacky, kocarek a odlozeni penez.
V dnesni dobe jistota neni, ale kdzy jste na to dva rozumni lide, tak to pujde