Veliký nedoplatek na topení a vodu, proplatí něco stát?

marecekavendulka
22. kvě 2014

Ahoj,prosím o váš názor,radu,zkušenost.Přišel nám nedoplatek za topení a vodu,celkem je to 12000.Bereme příspěvek na bydlení a příspěvek na péči na našeho synka.Nyní budu rodit,takže přibude RP. Hmotnou nouzi nepobíráme,ani přídavky na dítě (na ty sice dosáhneme,ale pořád se nemám k tomu je vyřídit ☹ ).Partner pracuje,má 10000 hrubého,ale jeho příjmy se zatím nepočítají,neboť nemá s námi trv.pobyt-to až od srpna,kdy se budem brát.Kdyby byl ten nedoplatek třeba 2000,tak se a to ani neptám,to bychom nějak přežili,ale 12000 je prostě na nás moc.Jaké máte zkušenosti z praxe?Proplácí alespoň něco stát?Děkuji za rady a za to,že mě hned neodsuzujete,že tahám peníze ze státu.

orchidis
10. čer 2014

@ninive211 Nemám chůvu 🙂. Pracuji z domu, když děti spí, když si hrají na písečku, když je s nimi babička. Jen včera jsem musela jít odevzdat výkazy fyzicky. Právě ty hážeš všechny do jednoho pytle a jsi ve svých názorech a soudech velmi omezená (nemyslím to nijak hanlivě, ve smyslu hloupá, jen asi nevidíš a nechceš vidět a rovnou urážíš ve smyslu pracující máma=špatná máma). Tímto proto s tebou končím diskuzi, je to ztráta času.

@hanulkapal Pokud chceš, budu na tebe ještě cca půl roku myslet (snad) a objeví-li se mi tu něco na doma, napíšu ti. Držím palce.

ninive211
10. čer 2014

@orchidis Tak zrovna v tomhle jsi vedle jak ta jedle, já sama bych ráda při dítěti taky pracovala, jen na DPP na pár hodin týdně, pokud teda mi to firma z personálních důvodů umožní (zatím nechtějí slibovat, ale možnost tu je dost veliká). Ale bude to možné právě jen díky tomu, že z titulu své práce (účetní) z toho domova pracovat můžu, budu mít hlídací babičku atd. Ne každý (dá se říct spíš většina) má takovou možnost. A ty ses ve svých příyspěvcích vyjadřovala tak, že ti, kdo žádají o sociální dávky, protože na ně třeba mají nárok, tak jsou hned vyžírky, že je ti z toho blivno a ať jdou makat jako ty...a já reagovala na to, že ne každý má při MD tuto možnost - práce z domu, hlídání či peníze na soukromou školku, takže je kolikrát práce při MD nemyslitelná, i kdyby nakrásně chtěli a pokud chtějí těch pár stovek navíc a mají možnost, tak se jdou ponížit před sociálku.
A omezená si myslím, že teda vůbec nejsem, právě že se jen dokážu vcítit do těch, co to nemají "zařízeno", tak jako já, co opravdu žijí od výplaty k výplatě a opravdu se musí třeba spolíhat na nějaké ty přídavky (a myslím, že většině normálních lidí to není vůbec příjemné o ty dávky žádat a "ponižovat se" před těma úřednicema, nechat se lustrovat, vyplňovat x milionů papírů kvůli pár korunám...však to taky spousta lidí kvůli tomu radši vzdá).
Tímto tedy končím debatu, myslím, že svoje jsem už asi řekla...víc to nemá smysl rozebírat.

chris_n
10. čer 2014

@orchidis můžeš mi říct víc o té práci? ale teda nemám perfektní aj, tak nevim, jestli to ma vubec smysl.

mataharyy
10. čer 2014

Já chápu @orchidis a lidi co to vidí takto, bohužel stát tím jak to má nastavené těmto názorům vysloveně nahrává, sociální systém je tu udělaný tak, že z 90% na něm lidé parazitují a tím parazitují na každém kdo se snaží postarat se sám o sebe a bohužel je pravdou, že ten kdo to opravdu potřebuje, protože se z jakéhokoliv důvodu dostane do tíživé situace, většinou odejde s očima pro pláč 😔 a tím se ta nevraživost a odpor k lidem, kteří žádají/pobírají sociální dávky (ať už "oprávněně" či "neoprávněně) jen zvyšuje.

Já jsem před časem došla k závěru že se na to můžu z vysoka ..., pracovala jsem od patnácti, odváděla i z brigády daně, bylo mi málo přes šestnáct, když jsem začala pracovat na HPP, opět jsem platila daně, sociální pojištění atp., od státu jsem nikdy nežádala o nic, nežádala jsem o výživné, o přídavky na dítě i když jsem od těch šestnácti žila sama, neříkám že jsem si nikdy nepůjčila pár korun před výplatou, ale vše jsem musela vrátit. Než jsem otěhotněla, vybojovala jsem si pracovní pozici a plat takový, abych mohla volit RP a nemusela žádat od státu nic víc, vše jsem plánovala a rozvažovala, nebyli jsme na tom nijak výborně, ale měli jsme co jsme potřebovali, stejně tak jsem věděla že nebudeme mít jen jedno dítě. Prostě jsme si zařídili skromnější, ale plnohodnotný život tak aby jsme nemuseli od státu žádat nic nad rámec toho co běžně náleží každému. Jenže týden na to co jsme zjistila že čekáme třetího syna, šla firma u které manžel pracoval do háje, museli jsme pod cenou prodat dům a odstěhovat se zpět do ČR za prací, doplácíme hypotéku za dům který nemáme, s prací je to bída a když jsme potřebovali na dva měsíce nějakou pomoc, tak mi řekli že si můžeme tak akorát trhnout a ještě se mi vysmáli... 🙄

Takže teď děláme co můžeme, bydlíme kde bydlíme a přísahám že kdyby jsme dosáhli na nějaké příspěvky/dávky atp., tak už z principu si pro ně půjdu, protože nevidím důvod k tomu, abych je tam nechala, když je hromada lidí co z pobírání soc. dávek má vysloveně sport a lidé kteří se snaží dělají co můžou a umí, dřou jak plantážníci jsou akorát bití za svou snahu a nedej bůh, když se jim něco podělá a jednou jedinkrát potřebují pomoci 😝 A kdyby si o mě někdo myslel že jsem vyžírka, že mám tři děti abych mohla dojit stát atp. tak je mi to v tu chvíli fakt u pozadí, protože já vím jaká/jací jsme jak žijeme a jak nám stát "pomáhá". Až bude soc. systém nastaven tak, aby opravdu pomáhal výhradně potřebným (a ne aby potřebný např. postižený jednou dostali papír, kde doktor co je v životě neviděl napsal papír, že když se dobelhají na záchod, tak jsou vlastně v pohodě a sebrali jim i tu mizérii co jim do té doby dávali, nebo aby rodiny, kde nějakou tragédií přijdou o živitele museli pomalu žebrat atp.), tak nebudu ani proti když se přídavky/rodičáky úplně zruší a budou formou úlev na dani atp., naopak budu stát v první řadě těch co za to budou bojovat, ale do té doby na to kašlu a opravdu vysloveně jen z principu bych si šla žádat i o stokorunu, kdybych na ní měla nárok 😉 😎

zuhra
10. čer 2014

@hanulkapal mam podobnou zkusenost - byt nesel vytopit na prijemnou uroven, aniz bych mela 10 000 nedoplatek, a to jsem zalohy zvysovala (topili jsme karmou). stat se to muze, i kdyz k zaloham i topeni pristupujes zodpovedne.

hanulkapal
10. čer 2014

@zuhra Ono hlavně já těmhle věcem tenkrát vůbec nerozuměla (bylo mi 19, obrovská euforie, první samotné bydlení), takže jsem nebrala v potaz, že je to podkrovní byt, nezateplený dům, stará okna a pod. Takže od té doby, když jsem si hledala bydlení, tak vždy plastová okna, centrální vytápění a pokud možno zateplený dům. Jen je škoda, že tím pádem jsem se ochudila o možnost bydlení v pěkných starých zástavbách, častokrát s možností pronájmu zahrádky, ale na ty nedoplatky nikdy nezapomenu...

zuhra
10. čer 2014

@hanulkapal ahj, hrozi mi stejna situace.... skoncila mi smlouva na dobu urcitou, o dite jsem prisla (zamlkle tehotenstvi), snazit bych se zacal co nejdrive (je mi 37 let). takze budu taky somrovat (po 13ti letech prace). jak je to s materskou na UP? diky

hanulkapal
10. čer 2014

@zuhra Takže aktuálně jsi na ÚP? Do 180dní od ukončeného pracovního poměru máš nárok na mateřskou (tedy pokud ti to vyjde do těch 6 týdnů před porodem), pokud ne, nárok na mateřskou mít nebudeš. Já jsem ukončila pracovní poměr v cca 9 týdnu (včetně výpovědní lhůty) a nárok mi vzniká. Jinak na ÚP budeš 5měsíců dostávat podporu. Pokud ti nevznikne nárok na mateřskou, po porodu máš nárok ihned na rodičovský příspěvek.

zuhra
10. čer 2014

@hanulkapal jj, byla to stara zastavba se zahradkou a byt v prizemi nad peknymi kamennymi sklepy, bez bezprostrednich sousedu🙂 ted plastovky, sousedi a novy barak, haha

zuhra
10. čer 2014

@hanulkapal 180 dni nestihnu - puvodne bych stihala, ale revize pred 14ti dny. snazim se najit praci, ale jednak se nic nerysuje, pak znas to - blby pocit, ze bych mela nekam ucelove nastoupit a odejit. rada bych nekde pracovala alespon rok - ale s tim vekem, na druhou stranu.... no, je to prekerka🙂

yamdena
13. čer 2014

Ahoj, některé mne tady zřejmě nazvaly moralistkou, tak se k tomu ráda vyjádřím.

Z hlediska příspěvku zakladatelky (ostatní diskusí jsem se nezabývala) to vidím takto:
Podle dostupných informací MPSV "Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem." a dále "U příspěvku na bydlení jsou společně posuzovány všechny osoby, které jsou v bytě hlášeny k (trvalému) pobytu, podmínka společné domácnosti se nevyžaduje."

Z toho mi vyplývá (ovšem nejsem odborník), že jestliže tam partner trvalý pobyt nemá, tak se s jeho příjmy skutečně nepočítá.

Je však otázkou, z jakého důvodu nemají partneři stejný trvalý pobyt a jednou z odpovědí může být, že se tím snaží vyhnout společnému posuzování příjmů osob. Přirozeně, důvod může být i zcela jiný a nemající s tímto souvislost a proto jsem zakladatelce napsala, ať si můj příspěvek přebere podle svého uvážení a svědomí s tím, že nevylučuji tu možnost, že ve vztahu ke státním dávkám nemá žádné nepoctivé úmysly.

Ale jinak - ano, považuji se za morálního člověka a nestydím se za to. Podle mě by každý měl dostat (i od státu) to, co mu poctivě náleží. Ovšem někteří v tomhle státě s pojmem "poctivost" operují značně flexibilně.

maia74
13. čer 2014

Nějak mi hlava nepobrala, proč se některé z vás tak navezli kvůli sociálním dávkám...Já chodím do práce a ještě k tomu na brigádu, dělám kokolo 220 hodin měsíčně, mám okolo15tisíc čistého měsíčně a i tak dosáhnu na příspěvek na bydlení, protože naše náklady na bydlení přesahijí 1/3 příjmu. A poradili mi policajti, abych si o něj zažádala, když jsem opětovně byla trestní oznámení na ex, který mi roky na kluka neplatí a nkdo s ním nic neudělá... On je "chudák" x-let bez ofiko práce (dělá načerno a oficielně nic nemá, takže exekuce se míjeli účinkem) Jednou ho zavřeli na rok, tam dělal a mně na kluka posílali okolo 200,- Kč měsíšně - výsměch. Nepřišlo mi nijak trapný si zažádat a dávky pobírat. Dělám od 16let, za celou dobu jsem marodila jen když jsem byla těhotná s holkou a pak jednou 2měsíce. Taky se mi nelíbí vyžírkové, kteří nikdy nedělali a dělat nebudou protože nechtějí, stát jim vysype měsíčně několik tisíc a oni je propijou nebo nahází do automatu. Ale ať si zkusí ty kritici spočítat: Příjem 15000 Výdej: 7000 za bydlení, 1000 jízdné do zaměstnání, 400 internet (bez toho se dnes školní děti neobejdou, protože haldu domácích úkolů a projektů do školy musí hledat na netu). Zbyde 6600 na všechno pro mně a 16-tiletého syna, který jí víc než dospělí. Kde máte výdaje na školu(ať už to jsou "jen" školní pomůcky, výstavy, koncerty apod.), oblečení, boty atd.... A není pravidlem, že všude chlapy vydělávají 20 a víc tisíc. Jsou regiony, kde je chlap moc rád i za práci za 10 tisíc...

kvakuska
15. čer 2014

@maia74 No hele já chápu, že se člověk může dostat do těžké situace ... pomíjím že zakladatelka pobírá příspěvek na kdeco všechno, aniž by uvedla, že přítel s nimi bydlí (i když tam nemá trvalé bydliště ... mmch. když už nechce počítat do příjmu partnerův plat, tak by do něj měla počítat alespoň výživné, které jí v tom případě partner na dítě jistě dává) ... že do toho všeho čekají další mimčo je opravdu jen jejich věc, i když jejich finanční situaci to jistě nezlepší, spíš naopak ... ale v momentě kdy si do toho všeho uženu ještě nějakej další dluh (třeba proto že platím nízké zálohy), příjde mi opravdu podivné honem přemýšlet kdo to za mne zaplatí ... snad musím být zodpovědná za to jak žiju, jak se starám o sebe a o rodinu, jak nakládám s pěnězma, které mi stát dává jako příspěvek na různé věci ... musím si hlídat výdaje, a to včetně topení ... proč by to měl, ksakru, zase za zakladatelku řešit stát? ... jak ji to vůbec může napadnout??? ona už svoje příspěvky dostala, je to její dluh, tak ať si ho pořeší sama ... i bydlení by si měl člověk vždy obstarat takové, na jaké dosáhne, ii kdyby to měla být jen garsonka ... když člověk dostane na kdeco příspěvek od státu, tak ho to nemotivuje aby se sám staral ... takže s takovejma příspěvkama já rozhodně nesouhlasím, i když na ně, bohužel, ze svých daní přispívám ... a to i teď, když pracuju při rodičáku 😠

janinek
15. čer 2014

@maia74 TO je hrozny, to fakt nejde udelat na nej nejaka exekuce? Televizi a spol ma? Nebo zije nekde u rodicu? A jde ho nejak nahlasit, ze pracuje na cerno? Poslat tam kontrolu?

marecekavendulka
autor
17. čer 2014

@kvakuska musíš si přečíst celou diskuzi,abys pochopila,že jsem se ptala na pomoc od státu,to ano,ale že ji stejně nakonec npotřebuji,nebot sme se s tím vypořádali sami..ale to už holt není ta prava voda na tvuj mlýn,že.. jinak příjmy svého přítele uvádím vždy tam,kde je to po mně vyžadováno.a sorry,garsonka vychází v kč na metry čtvereční někoikrát dráž,než 3+1,kterou máme ted.Je toho víc,co bych k tomuto mohla napsat,ale nemám čas,musím jit kojit,tak ahoj 🙂

maia74
17. čer 2014

@janinek bydlí s přítelkyní, zjistila jsem že 1.6. se jim narodilo společné třetí dítě..... živí je stát a on dělá někde po stvabách na černo, už jsme ho zkoušeli dohledat i přes známé, kteří se pohybují ve stavebnictví a udat, ale dneska se všude tolik staví, že to je jako hledat jehlu v kupce sena.... Máme přes známého právníka, který po mně nic nechce a ten také zkouší všechno možné a nic... Teď to jde opět k soudu, ale už ani nevěřím, že ho zavřou nebo cokoli jiného. Jsem odhodlaná, že po tomhle soudu se odvolám, dám to do tv a všechno možné, protože co se děje v tomhle státě, je děs!!!!! A pak mně někdo chce soudit, že dostávám příspěvek na bydlení, i když dělám dvě práce a takovéhle sr.... neodsuzuje nikdo. Nebrečím, nestěžuju si, jen komentuju

maia74
17. čer 2014

@marecekavendulka K cenám za byt se můžu jen přidat. Bydleli jsme v garsonce, kde jsme platili 8500, teď máme 3+kk a platíme 7000. Pod tuhle cenu se tady už nedostanu

janinek
17. čer 2014

@maia74 To je proste priserny, ja nechapu, ze ti chlapi kdyz odejdou od manzelky, ze se jakoby rozvedou s vlastnimi detmi i, ze je nezajimaji a nechteji se o ne starat.

somalicats
17. čer 2014

@maia74 A vo tom to je. Na ty vychcany nikdo nemůže a oni se ještě ostatním pomalu tlemí do ksichtu, a normální člověk má smůlu.

hanulkapal
17. čer 2014

@janinek Ten chlap musí už být prostě taková povaha, že dokáže všechno, včetně dětí, hodit jen tak za hlavu.. Ale asi se to dopředu nedá takhle odhadnout, bohužel ☹

maia74
17. čer 2014

@hanulkapal Myslím že nedá. Když jsem se mu vloni náhodou dovolala, a já kráva se s ním chtěla ještě nějak dohodnout, tak mi na férovku řekl, že od něj neuvidím korunu i kdyby měl miliony..... Tak jsem se zařekla, a od té chvíle dělám co můžu, ale všechno řeším s právníkem, aby takovýhle hajzlové, kterých je víc a víc, pikali. Je to běh na dlouhou trať, chci mít všechno černé na bílém a pak chci zkusit i tu tv a pak třeba i vládu a prezitenta..... vím že z něj nic nedostanu, ale spát ho nenechám!!!!! |Takovýhle hajzlíci jen nahrávají dalším, aby taky neplatili

marecekavendulka
autor
17. čer 2014

@maia74 to bude asi ten samej "sympaťák" jako bejvalej mojí segry..vydělává 50 tis. měsíčně,ale když má dětem přidat pětistovku,tak vyvádí jak píchlá svině.segra už to řeší přes exekutory,nevot jí,resp.dětem dluží nemalu částku.A sám jí taky řekl,že za to,jak se k němu zachovala (rozuměj,vykašlala se na něj,ptze ji mlátil jak žito a chlastal),neuvidí ani korunu.

hanulkapal
18. čer 2014

Holky, to je děs. Ti chlapi asi nemají žádné svědomí, jinak si nedokážu vysvětlit, jak se takhle dokážou zachovat a s klidem žít.

orchidis
18. čer 2014

@maia74 Víš, je na každým, s kým si nadělá děti... to se na mě nezlob. A hlavně... je skvělé, že se máte tak dobře, že si ve čtyřiceti troufáš na třetí miminko... 😉 . Co na to víc říct.

Mám sestru, má 4 děti a dala chlapovi kopačky. Nefňukala, šla bydlet k nám, byla tu dost dlouho, našla si práci, osamostatnila se, její manžel se mezitím probral a momentálně to řeší poradnou a vypadá to velký happy end.
Nikdo jí nic nedal a ani moc nikde neškemrala, bylo by to zbytečné. Obrátila se na rodinu, věřila svým schopnostem a zvládla to 🙂. Takové lidi obdivuji...🙂.

marecekavendulka
autor
18. čer 2014

@hanulkapal tak ony takto žijou i některé ženské..ale je jich méně..

maia74
19. čer 2014

@orchidis Když jsem s ním začínala, chodil normálně do práce, staral se o rodinu a za dva roky přišel zlom a bylo.... Barák který jsme koupili spolu prohrál v automatech a pak začal i fetovat. Už bych nechtěla ani náhodou, toho asi žádná poradna nesrovná!!!! No já nemám nikoho. Mamka mi umřela, když mi byli 2 roky a taťka před třema rokama. A třetí mimčo jsme neplánovali, otěhotněla jsem přes antikoncepci...

zuhra
20. čer 2014

Ahoj holky,za týden půjdu na up a je to v mých 37 poprvé,co něco budu od státu pobírat a stydím se jak čert. Ale holt se to tak sebehlo.orchidis,obdivuji,ze se postarás za každé situace,na druhou stranu do nouze se člověk dostat muze.

jijulka
26. čer 2014

@alcar my například měli teď nedoplatek (při stejné spotřebě) 7000 a to platíme zálohy jak mourovatý. Za poslední 2 roky vzrostla u nás cena tepla a teplé vody o 120%. Takto k tomu člověk přijde... člověk šetří kde může a je mu to k ničemu 😠

jijulka
26. čer 2014

@orchidis už mi to nedá a musím reagovat. Mám ve kamarádku. Pracovala, měla chlapa. v 8. měsíci jí chlap oznámil, že jí opouští. Jelikož nedosáhla příjmy na to, aby si zvolila výši RP, bere 7000/měsíčně. Díte má 15 měsíců. Neumím si dost dobře představit, jakým způsobem se má holka postarat sama. Kdyby jí stát nepomohl, byla by nejspíš pod mostem a dítě v děcáku. Otec nejeví zájem, neplatí ani korunu. Holka bydlí v soc. bytě, platí 5000/měsíc za krcálek o velikosti asi 20m2 (a to možná ještě menší), příspěvek na dítě má 500Kč. Na bydlení má příspěvek taky 500Kč. Když žádala o hmotnou nouzi, řekli jí, ať jí živí její rodiče.Nevím, těch 1000kč, který pobírá podle mě není níc přehnanýho. Do práce se vrátit nemůže, protože hlídání sežere dost peněz. Jak bys teda ohodnotila tuhle situaci? Byla nezodpovědná? Je to "sosačka dávek"? Podle mě teda ne. Když máš chlapa, příjmy a zázemí, to se to hodnotí a radí. My patříme do vyšší střední třídy, máme oba nadprůměrný platy, vlastní byt, auto atp., na daních odvádíme fakt mraky, ale takhle šmahem všechny hodit do jednoho pytle... Ono je rozdíl být v situaci, kdy se to skoro stane, že nebudou peníze. Manžel taky měnil práci, když jsem byla těhotná. Novou smlouvu podepsal 2dny před vypršením výpovědní lhůty, takže stresy fakt solidní. Ale ta situace ani u nás, ani u vás nenastala. A kdyby nastala, tak bych se taky zajímala, jaký dávky můžu pobírat.

zuzana_ka
26. čer 2014

@marecekavendulka
Je zajímavé, že tu některé moralizují a nadávají, co všechno stát proplácí a přitom pobírají mateřskou a to je v pořádku. Kážou vodu, pijí víno....

Jen k tomu, jak si psala, že přítel má 10 000hrubého. Jestli není k zamyšlení, zda nenajít jinou práci, jestli ho třeba neoškubávají. Myslím si, že pokud má aspoň průměrné IQ, tak za mužskou pracovní sílu by mohl mít i víc. Takové peníze jsem měla, když jsem byla na brigádě v supermarketu ve třetáku na střední 🙂