Veliký nedoplatek na topení a vodu, proplatí něco stát?

marecekavendulka
22. kvě 2014

Ahoj,prosím o váš názor,radu,zkušenost.Přišel nám nedoplatek za topení a vodu,celkem je to 12000.Bereme příspěvek na bydlení a příspěvek na péči na našeho synka.Nyní budu rodit,takže přibude RP. Hmotnou nouzi nepobíráme,ani přídavky na dítě (na ty sice dosáhneme,ale pořád se nemám k tomu je vyřídit ☹ ).Partner pracuje,má 10000 hrubého,ale jeho příjmy se zatím nepočítají,neboť nemá s námi trv.pobyt-to až od srpna,kdy se budem brát.Kdyby byl ten nedoplatek třeba 2000,tak se a to ani neptám,to bychom nějak přežili,ale 12000 je prostě na nás moc.Jaké máte zkušenosti z praxe?Proplácí alespoň něco stát?Děkuji za rady a za to,že mě hned neodsuzujete,že tahám peníze ze státu.

blahova_andrea
22. kvě 2014

pokud pobíráš příspěvek na bydlení, tak nemusíš nic složitého řešit 😉 část ti bude proplacena. jak vyplňuješ ten formulář ohledně toho jaké máte topení, kolik platíte na nájem a různé zálohy na energie atd...tak tam prostě vyplníš nedoplatek xy a částka, kterou berete vám bude přepočítána. samozřejmě to musíš také doložit. takže nezapomeň donést na ssp i fakturu, na základě které jsi to platila a doklad o zaplacení. ale pozor...vše se musí týkat daného čtvrtletí, které zrovna dokládáš. nelze to chtít zpětně.

marecekavendulka
autor
22. kvě 2014

@blahova_andrea já jsem si to tak trochu myslela,že to tak bude..děkuji moc 🙂

missymici
22. kvě 2014

Urcite v prispevku na bydleni cast myslim ze 30procent proplacejí....

console
6. čer 2014

Neuvěřitelné, co stát vše nezaplatí...Teda jen někomu 🙄 . Jsem znechucena. Někdo šetří anebo platí jak bl.ej a někdo ne a stát (my, co pracujeme, bohužel), mu to zaplatíme...

yamdena
6. čer 2014

@marecekavendulka Jestliže máš partnera, kterého si navíc budeš za měsíc brát, pak by podle mého skromného názoru bylo vůči všem slušné, aby se s jeho příjmy ohledně jakýchkoliv dávek ssp počítalo. A přeber si to jak uznáš za vhodné.

nikollita
6. čer 2014

@console
@yamdena
Já jsem taky znechucená 🙂 Ale znáte to....Blbý kdo dává, blbější kdo nebere 😀

alcar
6. čer 2014

A to jste neplatili zadne zalohy, kdyz mate takovy nedoplatek?! 😲 Jinak nechapu jak k tomu clovek prijde... 😕

kvakuska
6. čer 2014

@marecekavendulka jestli ti na to stát přispěje nevím ... fakt je, že v sociální sféře jsou některé zákony takové zmetky, že bych se ani nedivila, kdyby některým ženám stát přispíval i na vložky 🤐 ... spíš si ale říkám, že letos nebyla žádná extra zima, takže nebylo třeba tolik topit ... co budete dělat, když bude letos pořádně mrznout, vy budete mít malé mimčo a díky partnerově / manželově příjmu třeba nedosáhnete na ty různé příspěvky od státu?!? ... koho budete žádat o pomoc příští rok? 😖

mataharyy
6. čer 2014

@marecekavendulka To zda má, či nemá trvalý pobyt je, mám takový dojem, již druhořadé, důležité pro posouzení je, zda máte společnou domácnost, což předpokládám máte (tedy žijete spolu) a v takovém případě se posuzuje i jeho příjem (pokud ho před úřady nezatloukáte, což by se vám mohlo nehezky vymstít)... V tomto případě bych spíše volila takové řešení, že bych se domluvila s distributorem (tedy vodárny/plynárny...?) na splátkovém kalendáři, co je nad tři tisíce už lze domluvit na splátky a postupně by jste to doplatili. A při vší úctě, pokud má budoucí manžel deset hrubého, tak jsem si skoro jistá že má i něco bokem - mimo výplatní pásku, takže by jste to měli při splátkovém kalendáři dát dohromady... 😉 A do budoucna by jste opravdu měli zvážit zvýšení záloh a vyřešit energetickou úsporu, protože jestli vám za letošní topné období vznikl takový nedoplatek, tak by jste se mohli při příštím vyúčtování divit i dvakrát/třikrát tolik 😖 Ono je lepší mít vyšší zálohy (tady se nevyplatí šetřit) a pak se těšit z přeplatku, než naopak... To je vlastní zkušenost, ono potom dát takovou pálku naráz není zrovna sranda, snáz se to platí postupně během roku 🙂

marecekavendulka
autor
7. čer 2014

@yamdena
@alcar
@kvakuska
@mataharyy
Ahooj 🙂 partneruv příjem,a to,že s námi sdílí domácnost,nikde nezatloukám.zálohy jsme platili,prostě jsme to neodhadli..jsme v tom bytě první rok,předtím jsme bydleli v domě,kde se topilo plynem,utrata byla menší...zálohy jsme si nechali od našich domácích zvednout tak,abychom příští rok nezírali jak puci 🙂.nakonec o peníze od státu žádat nebudeme,nebot jsme si tuto situaci vyřešili po svém,nic nedlužíme,nic nesplácíme,nikoho se nakonec nemusíme doprošovat,což se mi ulevilo.každopádně vám děkuji za zpětnou vazbu,těm,které jste bez štourání a moralizování chtěl opravdu poradit,těm děkuji o něco malinko více. 🙂 a všem bez rozdílu přeji ještě více sluníčka 🙂

marecekavendulka
autor
7. čer 2014

@console to je život no,taky nemám všechno.. 🙂 a jak bych chtěla 😀

kvakuska
8. čer 2014

@marecekavendulka to je život no, ale vidím že i tak je ti do smíchu ... když ono jenom chtít nestačí ... myslím že málokdo z nás má všechno co by chtěl, a to většina z nás pracuje, vydělává a ještě platí daně, aby měla sociálka na podporu potřebných a "potřebných" 🙄

ofelieee
8. čer 2014

@marecekavendulka smekám před tebou, že ses nenechala (nebo aspoň ne moc) znechutit těma nadbytečnějma moralizováníma tady a ani vtáhnout do nesmyslnejch hádek 😉

marecekavendulka
autor
9. čer 2014

@kvakuska máš recht 🙂

hanulkapal
9. čer 2014

Holky nezlobte se na mě, ale do problémů se může dostat úplně každý. Pak je to jen o tom, jak se k tomu dotyčný postaví a důležité je, že to řeší. Ano, taky se mi stalo, když jsem byla v prvním podnájmu, že jsem doplácela 12tisíc za topení (bylo plynové) a i když jsme nepřetápěli, v bytě byla spíš zima, tak jsme částku museli samozřejmě zaplatit. Dohadovat se nemělo smysl. Ale je pravdou, že díky tomu jsem se poučila a z bytu ihned vypověděla smlouvu. Majitelka bytu nejednala zrovna fér - měla nastaveny nízké zálohy, já myslela, že jsou dostačující. Holt jsem byla důvěřivá a dojela jsem na to.

ninive211
9. čer 2014

Taky mě občas dostává, kolik je tady moralistek, které jsou dotčené, když někdo požádá o radu, jak získat "pár korun" od státu. Holky, buďte rády, že se máte dobře a tu pomoc od státu nepotřebujete, ono opravdu není o co stát (nemluvím za sebe, my jsme taková ta úplně typická (nižší) střední třída, což má sice lehce podprůměrné platy, ale na žádné dávky už dávno nedosáhne)...pokud člověk není "nepřizpůsobivý", tak aby se i kvůli pár korunám se státem handrkoval a dokládal milion papírů kvůli třeba pětistovce. Ale bohužel, pro někoho i ta "blbá pětistovka" je velký peníz, spousta lidí nemá průměrné a nadrůměrné příjmy a stačí být ženskýá na MD a manžel přijde po práci ve specifickém odboru, protože daná firma krachuje (nic neobvyklého dneska)ya novou odpovídající shání těžko...
@maracekavendulka Je super, že jste to nakonec vyřešili i jinak bez pomoci státu, člověk je pak i hrdý sám na sebe, že to zvládl bez pomoci; asi by vám na to něco dali, ale samozřejmě po řádném papírování.

kyti75
9. čer 2014

@marecekavendulka Jsem rada, ze to dobre dopadlo🙂
My mame doplatek jen na teplo 6000kc, platime stejne zalohy jako loni, v byte uz pres rok nebydlime, jen chodime vetrat a tak a radiatory jsou na nule. Platime za metry ctverecni, ne za spotrebu a to me stve jeste vic 😒

somalicats
9. čer 2014

Já se ale na druhou stranu ani nedivím těm, kterým tenhle přístup "státe, dej" vadí. Standardní jedinec, který pracuje, nemá na nic nárok, pokud se dostane do problémů. Na sociálce jen řeknou "máte barák? prodejte ho... máte auto? prodejte ho...", nikdo se s vámi nebaví. Ale odvody na soc platíme jak mourovatí.

hanulkapal
9. čer 2014

@somalicats Já to chápu, jak to myslíš. Já jsem teď taky v pěkné rejži a můžu ti říct, že se mi příčí chování některých lidí na úřadech, kteří si tam chodí "jako pro výplatu" s úsměvem na rtech. Já třeba mám nárok na nějaké doplatky, ale můžu ti říct, že jsem byla červená až na p.deli, že chodím natahovat ruku ke státu. Ale beru to tak, že prostě situace taková je, pracuji 8 let bez přestávky a teď jsem prostě bez práce a nájem zaplatit musím. Mě osobně se třeba nelíbí, že lze pobírat příspěvek na bydlení 7 LET V KUSE, to už mi připadá somráctví a za těch 7 let má každý člověk možnost svou finanční situaci zlepšit. Neberu v potaz lidi na invalidním důchodě, zdravotně postižené apod, ty bych ale určitě neposílala s ostatními na úřad..
A já osobně bych si ten příspěvek od státu klidně odpracovala, kdybych měla možnost.

somalicats
9. čer 2014

@hanulkapal Jo, přesně. Člověk se může dostat do srabu, ale právě pro takové případy má být pomoc od státu, ne pro ty, co v životě nehrábnou a jen natahujou ruku a neudělají pro zlepšení své situace nic. Nepředpokládám, že by do téhle skupiny spadala i zakladatelka, jen se nedivím kolikrát té averzi vůči lidem, co berou soc.dávky, když vidím, kdo všechno na dávky dosáhne s úsměvem na rtech...

orchidis
9. čer 2014

Jsem znechucena a chce se mi blejt. Neuvěřitelné. A ještě tady takoví dostanou radu, jak víc podojit stát. Nic složitého. Dělat děti, chlapa nepřiznat, nesnažit se a pak si to nechat zatáhnout. Nic složitého 😠 😠 😠 😠

hanulkapal
9. čer 2014

@somalicats Mrzí mě zneužívání sociálních dávek a je to bohužel na denním pořádku. Já osobně bych zavedla to, že bych spíše přispívala jednorázově na pohromy typu toho, co se stalo @marecekavendulka a naopak zrušila to běžné přispívání na cokoliv měsíčně. Posledně mě vytočilo, že nárok na příspěvek na kojení má fakt jen pár lidí (samozřejmě to jsou ti, co nemají ŽÁDNÝ příjem, nebo pobírají právě jen sociálku). A pokud by člověk chtěl nějakou kačku od státu, ať si to odpracuje (opět říkám, neberu v potaz tělesně postižené lidi, kteří jsou bohužel bráni dohromady s těma nepřizpůsobivýma..). Nevím, proč by měl někdo něco dostávat zadarmo jen proto, že se mu nechce pracovat. Bydlím v Ostravě, takže fakt vím, o čem mluvím 😕

orchidis
9. čer 2014

@ninive211 To jsou řeči 😠. My se máme dobře, protože sakra těžce pracujeme a snažíme se! A ty daně, který strhávaj m. i mně, nejsou extra malý. A pak tyhle chytračky nic neřešej a "státe, zatáhni to", my máme moc práce s kouřením, flákáním, vysedáváním na koňovi a děláním děcek, na který nemáme finance. 😠 😠 😠

hanulkapal
9. čer 2014

@orchidis Teď to nemyslím ironicky, ale zcela upřímně. Doufám, že se nikdy do takové situace nedostaneš. Opravdu to není nic příjemného. Moc ráda bych viděla ty "chytračky" jak nic neřešej a jen sosají od státu. Ne všichni lidé jsou stejní. Je jednoduché soudit, když neznáš situaci nebo toho člověka.

somalicats
9. čer 2014

Já bych taky hned neodsuzovala - do problémů se člověk může dostat raz dva. Taky pocházím z regionu s poměrně vysokou nezaměstnaností, tam stačí, když klekne jedna fabrika a hned je průšvih. A pak hodně záleží na lidech - znám jak ty, kteří pro zlepšení své situace něco udělali a zlepšili ji, a těm bych právě přála tu nárazovou pomoc ve chvíli, kdy se dostanou na dno. A znám bohužel i takové, kteří jen hledají, jak by stát ještě víc podojili. Nejhorší na tom je to, že ti nízkopříjmoví jsou dost často i finančně negramotní - neumí si spočítat nic, neumí si udělat třeba i malou rezervu ve chvíli, kdy mají příjmy, a pak se diví. Do toho bohužel často patří i ty ženy, které nemají příjmy, tak to řeší těhotenstvím, a vůbec jim nedochází, že pak na tom budou často ještě hůř, hlavně ty, co mají partnera s nízkým nebo taky žádným příjmem...

kvakuska
9. čer 2014

@hanulkapal příspěvek na kojení?!? 😨 ... kojím už desátej měsíc, že bych snad poprve v životě měla na něco nárok? 😀
....... spoustu cyklů umělého oplodnění jsme si plně platili sami - celková částka by vydala na menší byt nebo na dvě luxusní auta (samozřejmě jsem v tu dobu dělala a tutíž i platila daně na potřeby "nepřizpůsobivých") ... samozřejmě na porodné jsem nedosáhla ... i teď při rodičáku pracuji (takže na "potřebné" stále přispívám) ... a samozřejmě dceru se už teď snažíme zabezpečit tak, aby nikdy nikde nemusela natahovat ruku ... opravdu mi příjde samozřejmé sama se snažit postarat o sebe a o svoji rodinu 😎
... takže kdyby mi někdo chtěl dát přispěvek za to, že deset měsíců kojím, tak proč ne? ... ale spíš se bojím, abych třeba nemusela platit daň za to, že produkuju mlíko 😝

monihart
9. čer 2014

Já chápu, že se člověk může dostat do velkých problémů. Stačí nehoda, nemoc, výpověď... To může být maličkost a obrátí se nám život vzhůru nohama. Od toho by tady měl být stát a v takovém případě pomoct. Ale pak jsou případy, kdy někdo nedělá vůbec a jen natahuje ruku. A co už vůbec nechápu, když nemám příjem nebo téměř nulový, tak si nepořizuju další (!) dítě a dám si sakra pozor. To, že dostanu rodičák mi sice pomůže na pár měsíců, ale co budu dělat potom, mě už nějak nenapadne. Prostě státe dej na další.

hanulkapal
9. čer 2014

@somalicats Tak s tou finanční negramotností máš naprostou pravdu! Mám teď fakt skrz úřadů nalítáno.. A můžu ti říct, že jsem byla několikrát svědkem toho, že dotyčný si vůbec nevěděl rady s formulářem, který slouží právě pro poskytnutí nějaké dávky! Jak můžu žádat o něco, o čem vím houby a ani nevím, jak si s formulářem poradit? Ačkoliv tady mám pocit, že to možná byla i lenost - holt, dávka zdarma, tak co bychom se namáhali, že 😀 Hnus velebnosti.

ninive211
9. čer 2014

@orchidis @hanulkapal mi vzala slova "z ruky" - chtěla jsem napsat něco podobného, když jsem si přečetla tvůj příspěve. Upřímě ti přeji, že se máte dobře a že nepotřebujete "škemrat od státu" a stejně tak ti přeji, ať se opravdu nikdy nedostaneš do situace, kdy tu pomoc od státu opravdu budeš potřebovat a kolem tebe bude spousta chytraček, jako jsi teď ty, které za tím budou vidět jen "sosání dávek". V některých věcech nemám vůbec nic proti tomu, aby stát potřebným pomohl, především pokud jde o jednorázové pomoci, od toho si to pojištění a ty daně taky platíme. Dlouhodobé žití ze sociálních dávek silně odsuzuju stejně jako všichni ostatní, to není řešení. A navíc zrovna tazatelka následně psala, že už si tu situaci vyřešili, že o nic žádat nebudou, takže ta asi nepatří mezi ty "dojičky", které ždímou stát o každou kačku, spíš mezi ty normální lidi, kteří se občas dostanou do problému a hledají možnosti,jak se z nich dostat a ty problémy řeší.

hanulkapal
9. čer 2014

@kvakuska Pro zkonkrétnění dávky posílám odkaz.. http://www.denik.cz/ekonomika/kojite-muzete-zad... Je to sice z Ostravského deníku, ale platí celorepublikově, samozřejmě, ne jen tam, kde je nejvíc nepřizpůsobivých 😀
Zažádat o příspěvek si lze i zpětně (za dobu těhotenství), nicméně je ZAPOTŘEBÍ mít nízký příjem (jak jinak) a zároveň pobírat příspěvek na bydlení (jako obvykle, zde v ČR, ruka ruku myje - kdo nemá nárok na jeden příspěvek, nemá ani na druhý, kdo má nárok na jeden příspěvek, má nárok na všechno.. no comment..)