Veliký nedoplatek na topení a vodu, proplatí něco stát?

marecekavendulka
22. kvě 2014

Ahoj,prosím o váš názor,radu,zkušenost.Přišel nám nedoplatek za topení a vodu,celkem je to 12000.Bereme příspěvek na bydlení a příspěvek na péči na našeho synka.Nyní budu rodit,takže přibude RP. Hmotnou nouzi nepobíráme,ani přídavky na dítě (na ty sice dosáhneme,ale pořád se nemám k tomu je vyřídit ☹ ).Partner pracuje,má 10000 hrubého,ale jeho příjmy se zatím nepočítají,neboť nemá s námi trv.pobyt-to až od srpna,kdy se budem brát.Kdyby byl ten nedoplatek třeba 2000,tak se a to ani neptám,to bychom nějak přežili,ale 12000 je prostě na nás moc.Jaké máte zkušenosti z praxe?Proplácí alespoň něco stát?Děkuji za rady a za to,že mě hned neodsuzujete,že tahám peníze ze státu.

mataharyy
9. čer 2014

@hanulkapal Nehájím ani nešpiním nic a nikoho, ale měla jsem stohy papírů k vyřizování a "ty vole" jsem nad nimi neřekla jednou, když jsem se už u čtvrté kolonky naprosto ztratila a netušila jsem co po mě vlastně chtějí 😀 😀 A to fakt umím číst, psát a počítat alespoň do desíti 😉 😀 😀

hojda
9. čer 2014

Já mám zkušenost z trošku jiné strany pronajímáme byt a první rok měli podnájemníci neuvěřitelnou spotřebu tepla a vody....v bytě jsme předtím bydleli, tak jsem věděla, že byt je opravdu teplý, z celého bytu jsme měli zapnutý pouze jeden malý radiátor a v bytě bylo pořád 22 stupňů a podnájemníky jsem na to upozorňovala. Nedoplatek měli opravdu velký.....zato příští rok už měli přeplatek, protože se to naučili a topení taky vypínali....Tady nevím, jestli to bude motivující k šetření, když to zaplatí stát.

ninive211
9. čer 2014

@orchidis A ještě jedna věc - z tvého až nenávistného příspěvku (cituji: "státe, zatáhni to, my máme moc práce s kouřením, flákáním, vysedáváním na koňovi a děláním děcek, na který nemáme finance) čiší zlost na ty neslušné nepřizpůsobivé (všichni víme, koho myslíme😉 ), kt. opravdu všeho zneužívají a žijou na úkor ostatních slušných lidí, ale tady se řeší jedna konkrétní maminka s konkrétním dotazem na konkrétní problém, který se snaží řešit (a vyřešila ho nakonec)...a ty napíšeš tohle. Paní (slečna) nepíše nic o tom, že by veškeré svoje peníze házela do automatů a cigaret, že by se flákala a že si nadělala x děcek, neznáš ji ani její situaci a hned zobecňuješ podobným útočným způsobem.Takže úplně mimo mísu. Až se tu objeví dotaz: "Jak vytáhnout ze státu 30 000 tím, že porodím děcka a hodím je "do péče" rodičům", tak pak se tu oprávněně rozčiluj a já budu s tebou 🙂

kvakuska
9. čer 2014

@hanulkapal díky, ale jsem ani nečekala, že bych na něj měla nárok 😀 ... jen hledím, na co všechno příspěvky existují 😝

hanulkapal
9. čer 2014

@kvakuska Je mi to jasné 🙂))) To neber jako výsměch tobě, ale jako výsměch státu, co zase vymyslel.. Poslala jsem ti to jen čistě informativně.. Ono totiž těch příspěvků existuje tolik.. Někteří lidi už neví, o co vše by si řekli. Jsem teď doma, nezaměstnaná, takže se zajímám o různé věci okolo mateřské, příspěvků a nestačím zírat.. Na druhou stranu, konečně jsem pochopila, proč musíme platit tak velké daně 😀

kajalka
9. čer 2014

@ninive211 A ty myslíš, že někdy někomu stát jednorázově pomůže? Moje máma přišla v 55 letech o práci, nemohla sehnat jinou, šla se zeptat, jestli by měla nárok na cosi (nepamatuju, co) a tam jí řekli "pracovala jste 30 let, máte mít naspoříno". To je fakt konec toto.. ale opět se potvrzuje, dokud tu budem sedět u pc, nadávat, nic se nestane. Takže to maximálně přizpůsobivým opět bude procházet, všechny jejich fígle.

hojda
9. čer 2014

@kajalka Mám stejnou zkušenost, manžel přisel o práci a předtím odvedl do státního rozpočtu opravdu dost, nikdy předtím bez práce nebyl, tak jsme zjišťovali, jestli budeme mít na něco nárok, až mu skončí podpora a nic, posuzuje se to z minulých příjmů, takže opravdu musíš mít naspořeno, protože stát v tomto případě nedává nic.

orchidis
9. čer 2014

@hanulkapal Hele, buď v klidu 🙂. Já byla v takovejch situacích, že by ses divila... 🙂. Ale mákli jsme a všechno jsme zvládli a dali 🙂. Např. jsem byla těhotná a manžel dodělával druhou vysokou školu a měnil práci (v první docházely zakázky, pomalu to spělo ke krachu). Moc příjemná situace 🙂. Jezdila jsem denně do práce 76 km autem po D1, abych nám pomohla a v den, kdy jsem nastupovala na MD, začal manžel dojíždět 149 km denně do dobré nové práce. Dnes máme dvě děti, dojíždíme stále, staráme se, nestěžujeme si. Chtěla bych vidět ty chytračky, co tu somrují dávky, jak by se k tomu postavily. Dojížděly by v osmým měsíci po D1 tak daleko? Vstával by jejich chlap v půl paté ráno? Ale kdeže! To jsou typy lidí. Na vše kašlou, nesnažej se, nechtěj a somrují od státu. Na toto mám názor již utvořený, nemusíš mi radit, jaký bych měla mít 😉 a otvírat mi oči. Spíš se holky vy, rozhlídněte kolem sebe. A dávkařkám přeju, aby jim brzo někdo zatnul tipec a poslal je makat. 😉 Ono je to totiž jen o tom, že se jim nechce a jsou líný. Sorry, ale je to tak. Slušnej člověk si do půl roku vždycky něco najde. Třeba i práci toaletářky na hlaváku.

hanulkapal
9. čer 2014

@orchidis Já vím, že každý se může dostat do nepříjemné situace.. Nemyslela jsem to nijak zle. Jen se mi nelíbí, že jsi naházela všechny do jednoho pytle. V tom případě jsem somrák asi i já. Jsem těhotná, na ÚP a práci si hledám, přesto nenacházím, ono totiž není moc firem, které by mě zaměstnaly. Přesto to nevzdávám, ptám se i po brigádách (a to vím, že bych už neměla nárok na dávky v nezaměstnanosti, to jsou věci, že?) Ale to je jedno, kvůli mě nebo jiným není třeba se tu dohadovat. Každý dělá, jak umí 🙂

somalicats
9. čer 2014

Dávka státní sociální podpory je i RP (v pátek mi přišlo lejstro z úřadu práce a je to tam, černé na bílém 🙂)... Takže to jsme dávkařky/somrařky asi všechny 😀

orchidis
9. čer 2014

@hanulkapal Spíš je to vždy na tom, tyto situace minimalizovat. Dokud jsem nenastoupila do dobré práce na full time, chránili jsme se velmi odpovědně. Navíc mám doteď schovanou zprávu od své gyndařky, že přirozeně nikdy neotěhotním 😀. Pak už jsme byli víc v pohodě, oba jsme pracovali, manžel měl poslední povinnosti ve škole, pak měl jít z polovičního na celý úvazek a najednou bác, začlo se to u nich v práci bortit hned jak jsem otěhotněla. Takže jasný, vím, stát se může cokoli, nicméně jsme měli osm měsíců na dokončení školy a hledání nové práce a zmáklo se to v pohodě. Pokud by nebyly prachy, nebyla by práce, nebyly by zatím ani děti. 😖

hanulkapal
9. čer 2014

@orchidis Já to beru a chápu, že je třeba se k těm situacím stavět zodpovědně. Nicméně někdy to opravdu není o tom, že by člověk tu situaci nechtěl řešit. Já ji řeším, ale bohužel to není tak jednoduché, jak jsem si představovala.. Vy jste na to byli dva, drželi jste při sobě. Já zůstala na všechno sama a musím si nějak pomoct, ať se to okolí líbí, nebo ne.

somalicats
9. čer 2014

@orchidis D1 je zlatá. Já ještě v 8. měsíci dojížděla autem do školy z Prahy do Brna. Můžu srovnávat, než jsem se přestěhovala do Práglu, jezdila jsem trasu Trutnov - Hradec Králové - Vysoké Mýto - Svitavy - Brno a musím říct, že jako těhotná bych tuhle trasu teda nedala, je mnohem náročnější. Takže ono hodně záleží i na tom, odkud a kam dojíždíš. Jasně, v případě havárky je to na D1 průser, nemáš šanci to objet, pokud už stojíš v koloně. Ale na cestování - zlaté dálnice...
Jinak souhlasím s tím, že pokud chci děti, měla bych se nejdřív trochu zabezpečit finančně. Člověk ovšem míní a příroda mění... Obě děti mám neplánovaně (a neměnila bych), ovšem znamenalo to, že se musím postarat, v prvním případě jsem byla čerstvě po první škole a příjmy nic extra, v druhém případě jsem si našetřila na poslední ročník druhé školy, abych nebyla závislá na práci, a ejhle, jak se to hodilo 🙂.

orchidis
9. čer 2014

@hanulkapal Aha, to jsem nevěděla. Nicméně muž, který uměl dítě udělat, má, podle mého názoru, i povinnost se starat nejen o dítě, ale i o tu těhotnou ženu, i kdyby bylo mezi nimi bůhvíco. Naivní, vím...

Dělám okrajově HR a teď tě bohužel nikdo nezaměstná ☹. Mám tu ale jednu nabídku na práci z domu cca na tři měsíce. Kdybys chtěla, napíšu ti víc. Nutná je perfektní angličtina a minimálně 5 let praxe v administrativě. Pokud náhodou splňuješ, písni do IP a dohodneme se na otestování. Odměna za projekt je kolem 40 000.

orchidis
9. čer 2014

@somalicats Ten úsek, kde jsem jezdila já, je nejnebezpečnější, v nejhorším stavu, nejfrekventovanější a je tam i nejvíc smrťáku ☹.

somalicats
9. čer 2014

@orchidis Vím asi, který myslíš. Jo, není to lahoda, ale jsou i horší místa. Těch nebezpečných úseků je hromada po celé ČR a máš-li smůlu... Radši ani nedomejšlet.

dezyre
9. čer 2014

Já jsem popravdě znechucena, jak tu odsuzujete zakladatelku a posíláte jí do práce. Z toho co píše, že bere příspěvek na péči na syna jsem si vydedukovala, že se stará o postižené nebo nemocné dítě. Jako nezlobte se na mě ženy, ale odsoudit někoho o kom nevíte jak žije, to umí každý! Ale poradit tady umí jen pár..

hanulkapal
9. čer 2014

@orchidis Jeee tak to je škoda, že nesplňuju ☹ Angličtinu zvládám, ale tak základ, až střed, dorozumím se, ale to je tak vše.. Jinak jsem vždycky pracovala spíš rukama, servírka, prodavačka, nebo call centrum (v Ostravě moc na výběr není, ale důležité je, že nějaká práce vždy byla, neofrňovala jsem se nad ničím).. Každopádně díky za nabídku, třeba tady toho někdo využije 🙂
Jinak ano, že má otec vyživovací právo na dítě i na mě, vím, ale realita je holt trochu jinde.. Je to všechno na dlouhé lokte, takže se nemůžu spoléhat na to, že mi zničehonic začne peníze posílat, když je mu to doteď celkem šumák.. Nejradši bych se o všechno postarala sama, ale teď na to mám nějak krátké ruce 😒

orchidis
9. čer 2014

@hanulkapal Oceňuju, že jsi slušná holka, ale k tvé situaci už jde dodat jen jedna otázka a já ji nechci položit.... At se ti dari...

hanulkapal
9. čer 2014

@orchidis Toto fórum nebylo založené mnou, takže proč a jak jsem se dostala do této situace, tu nebudu rozebírat. Navíc tím nic nevyřeším. Děkuju, ať se ti taky daří 🙂

marecekavendulka
autor
9. čer 2014

@kvakuska máš nárok,pokud jsi v HN

marecekavendulka
autor
9. čer 2014

@orchidis nechápu tě ☹ špatnej den?nebo celej život?

marecekavendulka
autor
9. čer 2014

@ninive211 díky,ono se to krásně hodnotí zpoza kompu..na tyhle lidi snad nemá cenu reagovat,jen se snaží vyvolat konflikty..

marecekavendulka
autor
9. čer 2014

@dezyre no co naděláme,kdybych byla chronická pobíračka dávek,tak je přece logické,že bych si sem pro radu nevhodila,nebot bych dávno věděla,na co mám nárok.v tom jsou totiž pobírači velmi sběhlí..takž díky za podporu i tobě 🙂

hanulkapal
9. čer 2014

@marecekavendulka Buď v pohodě, hlavně, že už je vše vyřešeno 🙂 Je jasné, že kdybys věděla, na co máte nárok, tak se neptáš..

orchidis
9. čer 2014

@marecekavendulka Ale víš že to aj přiznám 🙂? Je mi blivno a musela jsem odpo na chvíli sjet do práce. Mladší má 11 měsíců, ale prostě se starám, vydělávám, makám po nocích, o chlapovi nemluvě. V takový dny mě vyžírky derou obzváště 🙂. Ale já mám takový názory konzistentně a nemyslím si, že bych měla špatnej a strašnej život 🙂. Někdy těžkej, ale vždycky jsme se poprali a zvládli to. Sami, na svý triko, bez somrání 🙂. A máme právo max. platit na vyžírky, co si ani neušetřej pár tisíc, pro případ nouze, ztráty práce, nebo že se jim podělá lednice 😝.

little_frog
9. čer 2014

Mně to taky přijde hodně, ale asi jste měli velmi nízké zálohy, takže to naskákalo. Každopádně trocha šetření by nezaškodila... jsou lidi, pro který litr pitné vody je to co pro vás měsíční koupání apod.

marecekavendulka
autor
10. čer 2014

@little_frog my sme meli proste malý zálohy,to je celý..ono těžko ušetříš,když vycházíme od výplaty k výplatě..ale vycházíme,lepší,než si pujčovat každej měsíc od babiček a známejch.něco dáváme stranou,ale to jsou peníze dětí a na ty ne nesahá,ty nemužou za to,že sme trubky a nedali si hned vyšší zálohy. 😎 nehledě na to,že u nás je teplárna kur... drahá☹ za plyn.t. v bejvalym bytě sme dopláceli max.2000,tady hned 12000.A to byly zálohy stejný...

marecekavendulka
autor
10. čer 2014

@orchidis někdy ale prostě nejde dělat to tak,jak to děláš třeba ty,uvědom si to...tímto přístupem hážeš do jednoho pytle třeba i maminky,na které se vybod chlapa nedává jim na děti ani korunu,maminka je třeba z těch,co prostě nemužou jít do práce..(babičky daleko nebo vubec nejsou,školka je plná,soukromá je drahá,nebo je dítě příliš maličké...těch oprávněných důvodů je více).tak maminka prostě jde dle tvých slov "somrovat" prostě musí!nebo když se jí pokazí lednice,to si má vzít pochybnou půjčku na novou? Já jsem tedy tady chodila dost dlouho do práce,ale nikdy sem nemela pocit,že makám na vyžírky.je jich u nás v republice dost,ale je i dost těch,co prostě nemají tu možnost se postarat o sebe sami.

ninive211
10. čer 2014

@marecekavendulka Já myslím, že nemá orchidis něco vysvětlovat, ona prostě všechny háže do jednoho pytle, je jí jedno, jaké jsou okolnosti v daném případě - chceš peníze od státu = jsi socka a vyžírka. Nechápe, že ne pro všechny maminky je značka ideál desetiměsíční děcko přenechat chůvě a jít makat (aby si nejdřív na tu chůvu vydělala a pak teda měla pár stovek navíc)a svý dítě v době, kdy ono tu mámu nejvíc potřebuje, vidět jen po večerech, že ne každý má k dispozici hlídací babičky a pohodové dítě, které můžeš dát na hlídání komukoliv, že ne každý má z titulu svého vzdělání a praxe možnost třeba práce z domu při MD...a že ne každý vydělává naprůměrný plat, aby si zvládal dávat při mateřský bokem x tisíc. Prostě kde chybí jakékoliv sociální cítění a slovo "solidarita" je cizí pojem, tam je to marný...