Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

xsuzzi
21. říj 2016

Holky děkuju moc, takže, když to shrnu, vrácení daní na manželku si může odečítat jen manžel- tak jak jsme to dělali doposud, já mám v plánu po RD si najít pouze brigádu na 3 roky, pač ještě dálkově studuji, 2 děti, rodina, znáte to, tak, abych to zvládala, to znamená, že, i, když budu mít pouze brigádu kde si vydělám 4 tisíce za měsíc, tak si za rok můžu u toho zaměstnavatele zažádat o vrácení daní?? A jakým způsobem?? Tím, že podepíšu daňový přiznání se mi nic nevrací, tak to taky napíšu nějakej papír a dám zaměstnavateli? Nebo pokud budu hlášená na pracáku a budu si přivydělávat jen ty 4 tisíce, tak pak si ho budu podávat sama na FÚ? Můžu poprosit jak se to dělá?? Děkuji!!

lenoulinkaa
21. říj 2016

@xsuzzi Když budeš mít podepsané růžové prohlášení a budeš uplatňovat slevu na poplatníka, tak žádnou daň odvádět při 4.000,- nebudeš. Může ti udělat zaměstnavatel RZD, tam si požádáš na začátku roku do cca půlky února nebo si můžeš sama podat daňové přiznání do konce března (v práci dají "Potvrzení o zdanitelných příjmech"), ale nic z toho nebude.

zdenkajavor
6. lis 2016

@banitram prosim a tech 68.tis je v hrubym nebo cistym prijmu? Diky

zaji
6. lis 2016

@zdenkajavor hrubého

zuny
28. únor 2017

Chtěla bych se prosím zeptat - kamarádce a jejímu manželovi budu dělat roční zúčtování daně. Od loňského září pracuje po rodičovské dovolené, má roční příjem 86 tis hrubého. Můj dotaz je: zda si ji manžel může uplatnit, když čistý příjem je do 68tis (počítá se čistý nebo hrubý příjem?) a jestli ji samotné mohu odečíst roční částku na poplatníka (podle mě ano). Děkuji 🙂

lenoulinkaa
28. únor 2017

@zuny 68 tisíc je v hrubém a na poplatníka má samozřejmě nárok.

michaela4555
23. bře 2017

Ahoj, chci se jen zeptat .. Jestly my neco prijde za 2016 kdyz jsem byla od 21.12.2015 do 15.6.2016 na nemocenske a od 16.6. Na MD . Dekuji 🙂

lenoulinkaa
23. bře 2017

@michaela4555 nepřijde, podle toho co píšeš, si neodvedla žádnou zálohovou daň. Není z čeho vracet.

michaeeeela
2. lis 2017

Dobry den, prosim, chtela bych se zeptat, chapu, ze nemame narok na vraceni, kdyz budu mit prijem vyssi nez 68 tis. hrubeho, ale kdyz budu do konce roku na nemocenske a budu pobirat jen 60% platu, tim padem tedy nepresahnu prijem 68 tis. hrubeho, tak co se v tomto pripade pocita? 60 % hrubeho platu nebo vyse hrubeho platu jako takoveho? Kdyz by se bral plat jako takovy, tak bych bohuzel 68tis. presahla... dekuji moc za odpoved.🙂

leniczka23
2. lis 2017

@michaeeeela nechapu tvoji otazku. Proste jde o vsechny prijmy ktere dostanes. Pocita se proste to co dostanes na ucet. Vsechny prijmy.

michaeeeela
2. lis 2017

@leniczka23
To neni tak uplne pravda-nebere se to, co dostanu na ucet, protoze to je preci uz cista mzda a ne hruba. A do tech 68 tisic se pocita hruba mzda...

leniczka23
2. lis 2017

@michaeeeela ja to myslela tak, ze vsechny tyhle prijmy ktere realne dostanes. Ale myslim ze na to nedosahnes. To bys musela mit kolem 5000hrubeho mesicne cely rok. To snad ma clovek na neschopence vic ne? Ale nevim co si delala pred tim za zamestnani.

michaeeeela
2. lis 2017

Me ted v zari skoncil po trech letech rodicak, nastoupila jsem v rijnu do prace a ted zvazuju, ze odejdu na rizikove, protoze jsem stejne furt doma (nejdriv nemocny syn, ted zase ja...) a navic jsem tehotna a mam nizko ulozenou placentu, tak by mi na to asi gyndar rizikove napsal... Jen zvazuju moznosti.🙂 Je pro me utrpeni jezdit s tehotenskymi nevolnostmi hodinu do prace... a to uz jsem ve ctvrtem mesici, tak jsem myslela, ze uz to bude lepsi.🙂

zuzydlo
2. lis 2017

nepočítá se do toho rodičovská, ale mateřská ano..takhle jsem to někde četla 🙂

leniczka23
2. lis 2017

@michaeeeela tak to by jste se meli vejit protoze rodicak se do toho nepocita.

michaeeeela
2. lis 2017

Dekuju holky za odpovedi!!!😉

veruvlv
2. lis 2017

@michaeeeela rodičák se nepočítá, takže by se Ti počítalo pouze za říjen, listopad, prosinec mzda...pokud by jsi šla na neschopenku, počítá se hrubý příjem (ne, to co máš ve smlouvě, ale i na výplatnici máš hrubý a čistý příjem a může se od základní mzdy lišit)...😉

michaeeeela
2. lis 2017

@veruvlv Ted v tom mam zase trochu zmatek.😀 Kdyz bych byla na neschopence, tak tim hrubym prijmem je + - mysleno tech 60%?🙂

hanavecerkova
11. lis 2017

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda lze uplatnit slevu na manzelku zpetne - konkretne za rok 2015. Manzel narok mel (byla jsem cely rok na rodicovske bez prijmu), ale nepodal priznani a neuplatnil slevu na dani. Díky🙂

beruda
29. lis 2017

Holky, prosím poraďte, jsem na rodičáku, v dubnu znovu rodím, takže budu doma ještě 4 roky. Jde mi o to, zda může manžel uplatnit slevu na manželku, když nejsme manželé? Žijeme ve společné domácnosti. Děkuji

heligona
29. lis 2017

Pri výpočtu 68 tis. se bere měsíc, za který je částka vyplácena, nebo ten, kdy dojde na účet (vzhledem k tomu, že se vyplácí zpětně)? Moc děkuji za odpověď.

andelka
29. lis 2017

@beruda pokud nejste manželé,tak logicky nemůže. Tvůj partner nemůže uplatnit slevu na manželku,když žádnou nemá. Až pokud byste se vzali,tak až od té doby by mohl. My se kdysi brali v srpnu, takže v daních příští rok uplatnil tu dobu od srpna do prosince.

fifina86
29. lis 2017

@hanavecerkova snad az 3roky zpet.At si dojde na financni urad.

leniczka23
29. lis 2017

@hanavecerkova ano muzete..jde to.tri roky zpetne..

brendamonique
Autor odpověď smazal
Zobraz
leniczka23
8. pro 2017

@brendamonique spis si myslim, ze to nepriznali, ale financak a socialka jsou propojene, takze aby se pak nedivili kdyz ten prispevek budou muset vracet. Vratka na danich se do prijmu stoprocentne pocita a mel to tam on nebo ucetni uvest. Jestli tak neudelali je to trestne.

brendamonique
Autor odpověď smazal
Zobraz
leniczka23
8. pro 2017

@brendamonique tak si zavolej na socialku a normalne se na to zeptej..to bude asi nejlepsi. Mela by ti rict..mam zkusenost ze jsou docela ochotny na ty infolince.

brendamonique
Autor odpověď smazal
Zobraz
joanullinka
6. led 2018

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak to je se zvýhodněním na manželku, manžel mě uplatňoval za rok 2016,byla jsem na rodičáku,a nic nám nedali že má nízké příjmy, děkuji za odpověď