Vrácení daní za PN v těhotenství. Jak to je, prosím?

makky225
23. bře 2022

Ahoj prosím o radu - 22.10. jsem nastoupila na pn (rizikové těhotenství) a teď v lednu jsem v práci podepisovala klasicky daně jako každý rok. Měla jsem vyplnit ještě něco dalšího než ten jeden růžový papír abych dostala něco vrácený nebo ne? Nic jiného mi účetní nedala a to o pn ví - volala mi domů abych to přišla podepsat. A ještě jeden dotaz - před nástupem na pn jsem vyčerpala dovolenou do konce roku ale někde jsem četla, že mám nárok na určitou část dovolené i za rok 2022 je to pravda?

malenka3
24. bře 2022

Ad jedna - nikdo nevíme, co vše jsi podepisovala, takže těžko odpovědět. Pokud ti kvůli tomu volali, je ale pravděpodobné, že jsi podepisovala žádost od daňové zúčtování.
Jinak za pn se daně nevrací. To je příliš laicky řečeno. Ale vzhledem k tomu, že si v době pn nemohla uplatnit slevu na poplatníka, v ročním zúčtování se tato sleva promítne a pokud si v průběhu zbytku roku měla nějaké odvody na zálohách na dani z příjmů, pak můžeš část dostat zpět. Ale jen za předpokladu, že nějaké odvody byly. Pokud bys žádné neměla, pochopitelně nic zpět nedostaneš a čerpání pn na tom nic nezmění.
Ad dva - pokud si čerpala alespoň 4 týdny mateřské dovolené v roce 2022, což nejspíš ano, ale neuvádíš to, pak ano, vznikne ti nárok na částečnou dovolenou za 2022. Pokud si byla na mateřské dovolené alespoň 12 týdnů v roce 2022, získáš dokonce nárok na částečný zápočet rodičovské dovolené (pokud tvůj pracovní poměr v roce 2022 nadále trvá). Takže si ohlídej, až ti bude končit mateřská dovolená a o řádnou dovolenou požádej, než nastoupíš na rodičovskou dovolenou.

makky225
autor
24. bře 2022

@malenka3 moc děkuji za vysvětlení 🙂