Vyjdeme finančně, když budeme mít děti?

nikccca
31. bře 2014

Chtěla bych poprosit o názor především maminky. Posledních pět let jsem myslela, že nikdy nebudu moct mít děti. V únoru mě, ale překvapil doktor, když řekl, že došlo k zlepšení a můžeme se snažit. Měla jsem hroznou radost a za podpory léků se snažíme, ale čím víc počítám, mám strach z budoucnosti. Můj vydělá cca 20000 - 22000 a když bych šla na nemocenskou, mateřskou, rodičák přes 30000 se dohromady nedostaneme. Na účtech měsíčně necháme 13500 + můj tak 3000 měsíčně nechá na naftě, zázemí sice máme, ale nemáme nic našetřeno. Strašně se bojím, že to nemáme šanci utáhnout ☹...

mat_ova
1. dub 2014

Podle mě vyjdete. Ale záleží na nárocích každého.
Nám při nemocenské (mateřské a rodičovské) klesne příjem cca na 30 tisíc. (dvouletá varianta). Na krku hypotéka, rekosntrukce, dva velcí psi a další zvířectvo. Účetnictví vedeme dlouhodobě, velice podrobné. Měsíční výdaje na všechno jsou kolem 22000,- (10000 hypo a služby, 5000 jídlo, 2000 zvířectvo, 500 mobily, 2000 stavebko, penzijko, životko...a zbytek je tak různě. Lékárna, kino, večeře, oblečení.......), takže na dítě by mělo ještě zbýt a měli bychom i ušetřit. Jen se omezí rekonstrukce.

Ke koníčkům - do dospělosti jsem hrála závodně basket = jen jeden koníček, ale trénink každý den, později i dvakrát denně (sportovní gympl) a o víkendech zápasy. Je to jeden z levnějích sportů. Vztah ke sportu mi zůstal doteď a za to děství jsem ráda. Rodič si může vybrat, kolik chce do koníčků investovat. Je rozdíl, jestli dítě hraje hokej (tanec, balet), nebo prostě jen chodí do turisťáku...taky je rozdíl v dostupnosti koníčků ve městě a na vesnici. Navíc i bez placených koníčků se dá s dítětem trávit volný čas tak, aby nesedělo u PC a rozvíjelo se (samozřejmě sjme teoretik a čekáme první dítě).

K mobilům - srazit se to dá vždy, jen záleží, k čemu člověk mobil používá. Brácha podniká a na neomezeném tarifu za 1000,- měsíčně je závislý. Já jsem na nemocenské, co jde, vyřídím přes internet. Na vyřizování po telefonu máme spešl Simku (Blesk, Sazka).....a s manželem nedáme za tři simkarty (dva paušály a jeden kredit) více jak 500 - 700 měsíčně, podle toho, jak moc manžel vyřizuje rekosntrukci. Zrovna nám končí paušály, a T-mobile nám nebyl schopný nabídnout výhodnější ceny, než jsou an těch nových předplacených simkách. Stačí si to jen propočítat (aneb cena volání v paušálu i s volnými minutami je stále dražší, než ten kredit).

roma_ka
1. dub 2014

@chris_n Doufám že ano, manžel jednou zapomněl odeslat platbu tak mu tam úplně nesmyslně naskočila pokuta (to už se mu snad nestane 😀 ) a dal si nějaký tarif za 250,- já si vyhádala slevu a bude to tak ze 700,- na 500,- měsíčně, tak počítám, že do 750,- měsíčně bychom se snad vlezli. Vím že rodičovská není ideální doba na šetření, ale ono vždycky něco bude, jak psala holky, čím starší dítě tím vyšší výdaje.. uvidí se, domeček chceme, ale bez našetřeného milionu do toho nejdem abychom neměli vysokou hypotéku.. ale top se ještě uvidí, ted se soustředím na optimalizaci rozpočtu (rozumně) mám ráda luxus, umím si ho dopřát za přijatelnou cenu (různé slevy) nenakupuju zbrkle ani zbytečnosti, umím si třeba počkat až bude příležitost, ale i tak to budu muset omezit. Teď třeba váhám - manžel potřebuje boty na ted, černé, elegantní ale i pohodlné do práce (ne lakýrky) Viděla jsem v obuvi hodně kvalitní a krásné za 1800,- - vím, že mu vydrží dlouho tak je asi koupíme, ale když se toho pak sejde vic jak bude dítě.. uvidíme.. myslím že 3 měsíce tvorby toho rozpočtu je taky dost málo, jsme manželé dva roky, tak ještě taky nemám všechno vychytané zatím a spoustu věcí v hospodaření se teprve učím

chris_n
1. dub 2014

@roma_ka hele já se třeba ted na rozpočet vyprdla, protože už skoro rok jedeme v rozpočtovém provizoriu. Loni byla svatba, pak jsme se stěhovali a zařizovali, do toho jsem odešla na neschopenku a nakupujeme pro prcka. TAkže my zatím za poslední rok neměli ani jeden "obyčejný" měsíc s výdaji jen běžnými.

roma_ka
1. dub 2014

Jo a jak to tak čtu, tak jsem ráda, že teda nemáme zvířata (moc na to nejsme) ani jsem si neuvědomila kolik to stojí.. Ale chápu ty, které do toho investují, každý máme něco..

chris_n
1. dub 2014

@mat_ova no já nevím, já když to počítala, tak pro mě i jako ženu momentálně doma na neschopence a časem na mateřské vyšel nejlépe tarif od T-mobilu za 500 (je tam trocha internetu - který využiju když jsem mimo domov na občasné vyhledání něčeho), pak tam mám neomezené volání v rámci t-mobilu (jelikož mám u t-mobilu celou rodinu, tak se to fakt hodí. S mamkou ted protelefonuju i 4x do měsíce třeba 10 -15 minut. Plus další hovory s manželem, různé jiné vyřizovačky. Manžel ten si volá s rodiči (s každými jsou to čtvrthodinové telefonáty minimálně několikrát do týdne). Takže u nás by se asi kreditové neuživili.

roma_ka
1. dub 2014

@chris_n mě to zapisování ted celkem baví, předtím jsem netušila kam ty peníze zmizely, ted jsem si vyjasnila za co kolik platíme, co kupujeme zbytečně, a když jsem neštastná že se to rozkutálelo a ani nevím za co, podívám se do sešitku a hned vidím ty omluvitelné položky (np bych zapomněla že tento měsíc byly pojistky a autosedačka ..) Ale jak píšeš, nevím, jak dlouho mě to bude třeba ještě bavit, možná jak se narodí malé, tak s tím seknu z časových důvodů, ale už se budu trochu víc orientovat.

Navíc co mi to dalo - víc se orientuji v cenách! Já nikdy když jsem chodila s rodiči na nákupy moc nechodila a když už jo, tak jsem nesledovala ceny. Ted už vím že třeba Kunín smetana za 22 kč je moc, že v Hrušce bývá tak za 16 kč.. nebo třeba majonézu Hellmans nekoupím za 48,- ale až je v akci za 27,- tak vezmu třeba dvě.. kdysi bych viděla akci třeba za 40,- tak bych hned brala, ale asi se to dá zapamatovat i bez psaní, ale mě se to tak lépe pamatuje

chris_n
1. dub 2014

@roma_ka my máme účet u Airbank a kdyz si tam dáš práci z rozlišením toho, jaká platba je za co, tak ten internet banking udělá dost za tebe. Jen o tu hotovost se nepostará no 😀

katerinap1978
1. dub 2014

@orchidis Vysoké příjmy jsou krásná věc, jen kdyby lidé také viděli, kolik práce / dřiny za nimi je. Jsme na tom podobně, ale dost naspoříme (nám zvelebujeme bydlení, dětem spoříme do života, nakoupili jsme pár nemovitostí). Manžel pracuje v létě 16 hod denně 7 dní v týdnu, já chodím do zaměstnání a podnikám. Žijeme dobře, ale zadarmo to není. Tak jako Vy si neumím představit vyjít s 10 tis. měsíčně, ale jde leccos a zadavatelce vzkazuji - s Vašimi příjmy bych se vůbec nebála a šla do toho. Když jsme čekali první dcerku, měli jsme to co Vy 🙂

mat_ova
1. dub 2014

@chris_n jasně, každý funguje jinak. My internet v mobilu nepotřebujeme, máme ho doma i v práci, a tak nějak ho nepotřebuju nonstop. Máme starší bavse s mých 5, takže s nejbližšími si píšu "zadarmo" a mám levnější volání. Já osobně teď platím do 200,- měsíčně. Zbytek "utrácí" manžel. Preferuju osobní jednání, takže moc nevolám, případně jen nutné věci, poklábosíme pak osobně (rodina, kamarádi). Ale je taky pravda, že jak v mé, tak v manželově rodině jsou neomezené tarify, takže pak ti lidi volají nám v rámci paušálu a ne my jim.
Nejvíce protelefonujeme právě dělníkům a úřadům, a tam se nám za poslední rok oplatily právě ty nové levné předplacené simky.

chris_n
1. dub 2014

@roma_ka s těma cenama chápu. Ale je to i o čase. Já už se v tom taky začínám trochu orientovat. A taky místo hollandie za 22 korun koupíme v lidlu jogurt, co je od valašské mlékárny, jen v přebalu lidla a stojí třebas 17 korun. Atd.... Já třeba svoje výdaje bych si dokázala uklídat a sepsat, ale co je boj, tak donutit manžela, aby nosil účtenky 😀. A zas já nechci být zatím uplně otrok číslíček. takže zatím to takhle striktně nedržím, to až fakt bude nezbytně nutné.

roma_ka
1. dub 2014

@chris_n to mi dělá era taky, ale nevyhovují mi ty kategorie a nechce se mi tvořit vlastní, ne vždy platím kartou a tak.. jako zhruba je to fajn, ale toho jádra (pro mě je nejdůležitější vypíchnout si opravdu ty zbytečnosti) se podle mě člověk nedopídí..

chris_n
1. dub 2014

@katerinap1978 upřímně lidem ty vyskoké příjmy nezávidím, když je to vykoupené tou hromadou času v práci strávenou, protože právě mám ráda svůj volný čas a chci ho věnovat jinde. 🙂

roma_ka
1. dub 2014

Chris_n Taky si připadám jak pako když se chlapa ptám kolik platil za ostříhání :D to ne že ne, ale on toho v podstatě kupuje a platí tak málo že s tím nemá problém, a navíc ví proč to dělám a je myslím i rád že to dělám, chápe to a uvědomuje si, že je to potřeba. Dokonce mi i nabídl že to může dělat pak za mě, když mu to vysvětlím 🙂

chris_n
1. dub 2014

@mat_ova tak tak. My máme všechnu rodinu od sebe cca 40 kilometrů, takže my jsme hlavně ve spojení přes mobil. Bav se byly dobré tarify a taky mě naštvalo, že jsem z něho musela přejít. Ale je fakt, že už jsme zhýčkaní a ten internet využíváme i pro hledání různých věcí, když jsme někde venku na výletě a potřebujeme se někam dostat, atd... Doba mobilní 😀

chris_n
1. dub 2014

@roma_ka jj, já zatím vystačím s tím hrubým obrazem a nastavila jsem si to hned na začčátku. Až budu potřebovat jít do hloubky, tak to budu muset taky začít dělat excelové tabulky nebo nějaké účto 😀.

katerinap1978
1. dub 2014

@chris_n To nebylo na nikoho zde konkrétně. Spíš takový povzdech všeobecně 😒 .
Žijeme na malé, relativně chudé vsi a zkušenosti s lidmi jsou, no, všelicjaké 😢

chris_n
1. dub 2014

@katerinap1978 neee, já to nemyslela nijak zle 🙂. Jen jsem tak vyjádřila svojí úvahu, že peněz by sice mohlo být víc, to vždy... na druhou stranu jsem ráda, že máme dostatek volného času ;)

katerinap1978
1. dub 2014

@chris_n 🙂 Peníze jsou krásné, ale zdraví a štěstí nenahradí. Když jsem teď v pátek ležela v nemocnici, přemýšlela jsem nad tím víc než hodně ☹

chris_n
1. dub 2014

@katerinap1978 svatá pravda 🙂

mat_ova
1. dub 2014

@chris_n Tu dobu my máme nemáme právě rádi 😀 Na výlety beru mobil jen z bezpečnostních důvodů, a to vždy jen jeden. Na venčení se psem chodím bez mobilu. Prostě "svět" odkládám stranou a jdu jen do přírody.
Rodinu máme taky cca 40 km daleko, vidíme se tak 2x za měsíc. Mamču mám na ICQ, a i když mi volá "zadarmo", tak si třeba i týden nezavoláme (voláme spíš kvůli radám k rekosntrukce než an pokec). A pak prokecáme celou návštěvu. Manželovi volají sestry a mamča "zadarmo" a sám nadává, že je to o ničem. Půl hodinové hovory, většínou bez výsledku, každý volá kvůli kraviny, všechno "nové" už ví a na návštěvách si pak nemáme co říct.
Ale přiznávám, že i když jsme mladí, jsme "jiní" než naši vrstevníci a tudíž i s jinými názory a finanční náročností 😉

chris_n
1. dub 2014

@mat_ova no, já si volám taky hlavně pro rady. Ale tchýně, ta potřebuje mít kontrolu a potřebuje věčný telefonní kontakt 😀

mat_ova
1. dub 2014

@chris_n nemáme stejnou tchýni? 😀 Před pěti lety byl každý telefon kontrola (ještě bydlel doma). Teď už je to vyzvídání, co děláme, ale denní.....a ten průser a těch keců, když nevezme telefon anebo se prostě neozveme! :-/

ninive211
1. dub 2014

@chris_n
@mat_ova U nás taky ta tchýně...s mamkou si telefonujeme když moc, tak jednou týdně, ale tchýně volá skoro každý den (dřív opravdu každý den!!!), jak se máme, co děláme, co je nového...manžel se už na ni právě párkrát i utrhl, že co by asi tak bylo nového, když jsme se slyšeli asi před 1 hodinama. Fakt šílený. O tom, že nám párkrát volali v docela dost nevhodnou chvilku, ani nemluvím 😎 Docela se bojím, co až budu na mateřské, to mi určitě taky furt bude vyvolávat, co malé, jak se máme, zda máme co jíst a zda vnouče vůbec žije...grr!! Už teď se toho děsím!

chris_n
1. dub 2014

@mat_ova tak v prvé řadě je to kolikrát: "vy se ani neozvete"... njn, máme co dělat sami se sebou a přípravama na prcka 😀. A pak taky načasování telefonátů. Když jsme bydleli v praze, tak pravidelně volala bud ráno, když jsme ještě skoro spali. Nebo večer, když už jsme chtěli mít klid. Nebo když jsme zrovna ....ehm.... 😀 😀

mat_ova
1. dub 2014

@chris_n švagrovky mají malé děti, takže volají vždycky až večer, tak po deváté, někdy i po desáté. Já vždycky zuřila, teď chodím i dříve spát. Nakonec jsme to vyřešili tak, že manžel vypíná zvuk. Prostě po osmé, půl deváté, pokud nejsme domluveni předem že si zavoláme, nebereme telefony. Tchýňu většinou vyřídí během odpoledne, a už ji naučil, že večer volat nemá.
@ninive211 na mě volání zdarma nemají, takže mi nevolají 😀 Ale už takový nácrh teda padl, ale odmítli jsme to.

ninive211
1. dub 2014

@chris_n No přesně...to poslední se právě párkát taky stalo...tak jsme nechali telefon zvonit. Za deset minut volali znovu a prý jestli všechno v pohodě..tak se Pepa musel smát že jó, ale že nás zrovna vyrušili "z té práce na tom vnoučátku" 😀 To je tehdy docela uzemnilo, něco zakoktali a radši to položili 😀

castava
1. dub 2014

@katerinap1978 máš recht. Já říkám, že peníze dělají život jednodušší ale nikoliv šťastný..

ninive211
1. dub 2014

@mat_ova Právě že tchán má ten neomezený tarif a v rámci něj o víkednu a mimo špičku volání zdarma.kamkoliv. To je za trest! Ale to mají tak poslední rok, ale volali i předtím, možná spíš ještě častěji.

marcinek
1. dub 2014

@nonnni to s tebou nemohu souhlasit. Podle me soukrome lekce nejsou vyhozene penize. Doucuji pataka, ktery je dislektik nebo i disgrafik a teda prvni mesice byly pohroma. Zacinali jsme uplne od zacatku a i kdyz jsem se snazila jak jsem mohla, tak to proste nepochopil. Pak ale zvrat a pres zimu se zacal krasne chytat, dostal i lepsi znamku a je videt pokrok, co rikali i ostatni. Takze podle me treba priprava na prijimacky, VŠ atd. smysl ma. Nejlepsi ale samozrejme skola zivota v cizine, o tom zadna...

nonnni
1. dub 2014

@marcinek my se tady bavime o predskolnich detech, ci sotva skolnich detech (a navic to nejsou povetsinou soukrome lekce, ale skupinove). Pokud dite jiz jazyk ve skole povinne ma a nezvlada, je jasne, ze doucovani smysl ma, minimalne na to, aby dite nepropadlo. Vzhledem k tomu, ze ucim na VS a vidim uroven ceskych maturantu, tak na konvrzaci to stejne neni.