Vyjdeme finančně, když budeme mít děti?

nikccca
31. bře 2014

Chtěla bych poprosit o názor především maminky. Posledních pět let jsem myslela, že nikdy nebudu moct mít děti. V únoru mě, ale překvapil doktor, když řekl, že došlo k zlepšení a můžeme se snažit. Měla jsem hroznou radost a za podpory léků se snažíme, ale čím víc počítám, mám strach z budoucnosti. Můj vydělá cca 20000 - 22000 a když bych šla na nemocenskou, mateřskou, rodičák přes 30000 se dohromady nedostaneme. Na účtech měsíčně necháme 13500 + můj tak 3000 měsíčně nechá na naftě, zázemí sice máme, ale nemáme nic našetřeno. Strašně se bojím, že to nemáme šanci utáhnout ☹...

hedusska
31. bře 2014

@chris_n no ja nevim jestli to je jen 1500, to fakt nepocítam...ale ma to do práce kousek no...řekneme ze za 300 kč týden jezdi...to je 1500 kč..mezi tím já jezdim tak 6x do měsíce za rodinou , jedna cesta vyjde asi na 300 to je 1800...no tak utratíme za benzin okolo 3300....no pak nejaky ten výlet třeba , takže se k tech 4000 taky dostaneme...Já nevím no..asi sem divná..🙂 možná i jinak vychovaná..táta nikdy nemel vic jak 12000 výplatu a uzivil z toho mamku a 3 děti....bylo i na nájem , jídlo, výlety, kroužky....měli jsme všechno....a to v té dobe byl nájem asi 6000 v paneláku bez elektriky a vody...

laurital
31. bře 2014

@chris_n Holky ale zase to berte tak, ze jinak vypada koupelna a wc, kdyz tam bydli ctyri a jinak, kdyz dva 😉 a to si myslim, ze nase holky cunici nejsou.U nas se obden myje hala, ale zase to je moje blbost, ze mame svetlou dlazbu.Ale uznavam, ze denne lestit nabytek a vitriny asi fakt nikdy nebudu 😀 ..

hedusska
31. bře 2014

@lenka5731 🙂 když myslíš..🙂

chris_n
31. bře 2014

@nikccca o to víc bych ho hnala, at si uklízí sám. Ale u nás je to nastavené jinak. My to máme s mužem prostě rozdělné a on se dost na těhle věcech podílí. Já mám na starosti kuchyň (s tím, že vyndat myčku, to dělá i on). Já vařím, peru... A on zase víc uklízí (luxování, vytírání, koupelna). Do budoucna to budu dělat víc já. Ted toho prdlačku udělám v těhotenství. Ale podle mě to je to nejhorší, chlap co nadává na bordel a jen ho dělá.

chris_n
31. bře 2014

@laurital tak u tebe to beru. Já to srovnávám s tazatelkou, kteří jsou taky dva 🙂 Navíc jestli jsem pochopila, tak máš minimálně jedno dítě už větší a to se může podílet na úklidu též.

laurital
31. bře 2014

@nikccca Heled se ale to at si pan domu uklidi sam, denne bych nevytirala ani ja jen proto, ze se chlap nezuje a kos snad umi pouzit i ma ctyrleta dcera, tak proc ne tvuj partner?
@chris_n Ano, jedne dceri bude dvanact, takze ma take sve povinnosti, utre prach, vysaje atd., ale priznavam, ze nic vetsiho bych po ni nechtela.

chris_n
31. bře 2014

@hedusska pokud dáš 3300 za dopravu, tak ti zbývá nějakých 2700 na měsíc na jídlo a drogerii pro dva a psi a kočku jsi psala? to znamená 675 korun na týden. Při ceně mléka 20 kč, másla 35 kč, chleba 25 kč (obyč šumava), masa tak 120 v průměru za kilo.... to fakt nevím, jak děláte.

78marcela
31. bře 2014

@nikccca myslím si že utracis docela zbytečně. Tvuj muž má asi trochu zkreslené představy co ženská denně dělá. Já klasický úklid-koupelny praní žehlení dělám jednou týdne. Přes týden akorát vysavam a dělám nádobí protože myčku nemáme. Na nic víc v týdnu nemám čas.
No a taky myslím že utrácís zbytečně. Spousta věci se dá udělat doma. Taky jsem dřív jezdila s autem na myčku ale pomohlo mi psát si výdaje. Když jsem viděla kolik je to ročně tak to začal mýt můj přítel doma. Early se mohou taky omezit a až budeš mít dítě, budeš prarodičům dávat fotky do ramečku za pár korun a stejně budou mít největší radost. Jde o to utridit si co je opravdu důležité. A co byt nemusí. Ale určitě to zvládnete.

chris_n
31. bře 2014

@nikccca a ted trochu s nadhledem... s takovým chceš zakládat rodinu? 😀. Jak si myslíš, že ten pak vychová vaše děti? Budeš jejich otrokem? No.... uff.. ale to nebudu už rozebírat, to je off topic.

hedusska
31. bře 2014

@lenka5731 a jestli si myslíš ze to že bydlíme s rodičema, že nám nejak podstrojujou nebo neco tak to vubec..jediný co, že platí mamka všechny poplatky, kdyby se to rozdelilo tak platíme 4000 mesícne ...Jinak se o všechno musim starat sama, všechno si sama platit, nakoupit výbavičku pro prcka , uklízet, vařit všechno..a to od 16ti let co se mnou přítel bydlí....a jediný příjem je ten jeho, ja nikdy nemela ani korunu....a ještě jsem studovala kdyz jsme byli uz sami a zvládla jsem to..🙂 jestli je podle tebe opravdový život jen o penězích, tak to pro mě není...🙂

hedusska
31. bře 2014

@chris_n no máme cca 1000 Kč na týden.

luciafff
31. bře 2014

@nikccca To bych ho zabila ! Promiň, ale myslím si že problém bude hlavně v chlapoj. Jestli on dělá takovej bordel, tak proč ty to uklízíš ? Můj teda na úklid taky vůbec není, ale zase to máme rozdělené jinak. Já ho pošlu na nákup, nebo ať uvaří, uklízí a meje auto, protože to mě nebaví, dělá úklid v baráku jednou za měsíc, věší a sbírá prádlo , vyklidí a naskládá myčku, pomáhá mi s peřinama...
Oba děláme na směny a první pravidlo co jsem zavedla, tak bylo, že ten kdo má volno nebo kratší směnu pečuje o toho druhého. A když se párkrát vztekal, že namá vypráno, tak jsem mu řekla ať si vypere sám, že já to prostě všechno nezvládám... A jde to! Teď si zapne pračku sám, pověsí a sebere. Já už pak jenom vyžehlím až mám volno. Když jsem v práci, tak si taky vaří sám. Jsme spolu 6 let. A hodně se naučil a pomáhá mi. Sice né úplně jak bych chtěla, ale jsem ráda i za tohle co jsem si vydobila. Ale nedovlí si mě v tomhle kritizovat ...

nikccca
autor
31. bře 2014

@chris_n kromě toho, že je bordělář má jen samé kladné vlasnosti 😀...

lenka5731
31. bře 2014

@hedusska vůbec jsi nepochopila, jak jsem to myslela a jak to myslí holky, které ti tu oponuji, ale to nemá cenu řešit.

golla
31. bře 2014

@hedusska dokud bydlíš s rodiči a neplatíš nic za nájem, žiješ trochu v jiném světě. Tím se do tebe nijak nenavážím nebo neurážím nebo nějak se tě nechci dotknout. Vidím, že jsi ještě mlaďounká, ve tvých letech je skoro logické, že bydlíš s rodiči.
Nikdy neříkej nikdy - myslím hypotéku a leasing. Bohužel toto jsou půjčky, bez kterých mnoho mladých lidí nedokáže začít. Než platit nájem, to raději investovat do vlastního (většinou je to stejně šul nul). A auto mnohdy potřebuješ k podnikání, práci, .. Já například auto musela koupit, jezdila jsem po zákaznicích. A jako promiň, ale kdo by mě bral jako plnohodnotného partnera, kdybych tam přijela s nějakou starou plačkou? (podotýkám, že jsem kupovala starší, ne nové škoda octavia II., takže žádné BMW).
Já bych si zase nedokázala představit bydlet s někým na dvougeneračním baráku. A to mám tu možnost, máme dvougenerační dům, relativně nový, bydlí tam jen babi s dědou a jejich snem je, že tam budeme s nima bydlet. Taky bychom ušetřili spoustu peněz, protože by po nás nic nechtěli, ale miluju své soukromí.

hedusska
31. bře 2014

@chris_n vycházíme jen tak tak od výplaty k výplate, ale vycházíme...🙂 tak třeba kosmetika se neplatí každý mesic, takže za to to je min....vetšinou ji kupujeme kdyz je nekde v akci...to samí maso...kupujeme, když je nekde za výhodnou cenu a dáme ho do mražáku, takže mam treba najednou 3 kuřata doma...

nikccca
autor
31. bře 2014

@luciafff no můj dělá od 7do 16 hod a cca 2x týdně se vrací až v noci kolem 1 ráno. Já zatím pracuji na VPP (4 hod denně od 13 do 17 hod, teď půjdu na plný od 10 do 17 hod) a je to práce v kanclu, takže ten čas fakt mám...

lenka5731
31. bře 2014

@hedusska vůbec jsi nepochopila, jak jsem to myslela a jak to myslí holky, které ti tu oponuji, ale to nemá cenu řešit. Možná tak za 10 - 15 let z vlastního bydlení a s dětmi napiš, jak to uvidíš potom.

hedusska
31. bře 2014

@golla tak s rodičema nemáme v baráku společnýho nic, je to uplne oddělené, takže kdyz nechci nemusim je videt třeba týden....mužu se zamknout, klíče nemaj....I když neplatím nájem tak mi zbývá na mesic stejne penez nebo i min jako ostatním tady...🙂 Od června uz budu normálne platit veškerý poplatky za barák....S rodiči sice bydlim v jednom baráku, ale jak sem psala v odděleným a to od 16ti let...tudíž od 16ti let mi nedávají nic, už jsme žili jen z příteloví výplaty a to mel tenkrát 8000....

hedusska
31. bře 2014

@lenka5731 vlastní bydlení mám a díte na ceste..🙂 a rozhodne si nemyslím, že bychom to nezvládli finančne...🙂 chápu že nekdo má výdaje za hypotéky , leasingy apodobne,,ale na to jídlo jim zbývá stejne nebo i víc jak nám..🙂 ale to je jedno...🙂 už to neřešim...hold nam stačí 1000 kc na týden na jídlo , nekomu ne no..:🙂

chris_n
31. bře 2014

@nikccca čas máš, ale děláš ze sebe otroka 🙂. Ale k výdajům, fakt si to zkus jeden dva měsíce sepsat, co jste utratili a za co. A myslím, že najdeš kompromis i na těch prostředcích a tak. Když víš, že bude velká spotřeba pronta a bude někde zrovna v akci, tak vezmu tři kusy. Atd... Ono je to korunka ke korunce, ale dá se to 🙂. Na okna ti klidně taky postačí znova ten ocet (neboj, nesmrdí to pak). Co se týče psa, ptala jsem se té kamarádky na bišona a utratu za něj, tak prý dávají za salon 300 jednou za čtvrt roku. 🙂

golla
31. bře 2014

@hedusska jenže víš, že se na ně můžeš spolehnout. Ostatní holky, co ti tady oponujou, se musí spoléhat jen sami na sebe. Myslíš, že tě ve 20ti vykopnout s mimčem a chlapem na ulici, kdybys jim 2-3 měsíce nezaplatila ten ,,budoucí nájem"? Ne, ale když máš hypotéku nebo platíš nájem, tak se toto klidně může stát. V tom je ten sakra rozdíl.
Navíc, kdybys s něma nebydlela, nepředpokládám, že by sis to dítě ,,mohla dovolit".. Plat tvého přítele by šel na nájem garsonky, trochu jídla a musela bys do práce, aby jste si dovolili auto atd.
Já tě nijak nehaním, jen si uvědom, že tato debata je pro tebe trochu mimo, když nevíš, o čem ten život vlastně je..

chris_n
31. bře 2014

@hedusska no, to jo. Si vezmi, že pak třeba někdo má 80kč za oběd denně. Tak tto se nemůže vejít do 1000 měsíčně. A upřímně, ikdyž se snažím doma vařit, tak jsem kolikrát tak tuhá a nemám doma zásoby na uvaření něčeho, že si manžel na ten oběd v práci zajde. Nebo mají v práci zrovna něco, na co má hroznou chuť a já to třebas nevařím, tak mu to nebudu upírat ;)

laurital
31. bře 2014

@chris_n S tim octem mas pravdu, my mame fretuli a davam na podlahy k jaru odmerku octu, dezinfikuje a nutralizuje pachy.
MM chodi na obedy jen vyjimecne a ciste pracovne, ale tam jsou spise zdr. duvody, takze mu varim.Tohle tedy je na jeho prani.

hedusska
31. bře 2014

@golla já tady ale neřešim tohle, ale to že nekdo nevyjde s 10 000 JEN NA JÍDLO! chápu že neplatim nájem, že nemám hypoteku, ze nemám leasing...mě šlo jen o to jídlo, že to nekomu nestači...

nikccca
autor
31. bře 2014

@chris_n asi to vážně zkusím sepsat a seškrtat.

@hedusska hele spočítej si kolik stojí plenky, nutrilon, kosmetika pro mimčo atd. Kámoška jenom za tyhle hovadiny pro 8mi měsíčního prcka utratí i s léky 4000 + rychle roste, takže musela nakoupit hadříky na 3 měsíce za 1800 (a to kupovala bazarové) a naskáče ti to...

chris_n
31. bře 2014

@laurital já se to naučila ted, co bydlíme ve "svém" a máme problémy s tvrdou vodou a navíc jsem víc doma, tak taky víc čtu a zjišťuju. V Praze jsme to řešit nemuseli. Tam se vysálo a do vody si dali nějaký prostředek na podlahy (něco z DM za pár kaček), to na lino stačilo 😀.

golla
31. bře 2014

@hedusska ..protože ten někdo nepočítá 10 000.- jen na jídlo, ale to, že se může něco vy*rat nebo jsou jiné mimořádné výdaje. (dárky na narozky, vánoce, zubař, oprava něčeho,..) nebo třeba úraz a změna příjmu.
Jo a promiň, ale jak jsi uvedla u @lenka5731 NEMÁŠ VLASTNÍ BYDLENÍ..

hedusska
31. bře 2014

@nikccca no tak jasné že to mimčo neco stojí..ale kosmetiku taky nekupuješ každý měsíc..🙂 a 4000 není zas tolik , od toho je ta mateřská a rodičák....🙂

luciafff
31. bře 2014

@nikccca Užij si volno jinak než úklidem a jeho nauč, aby ti pomáhal. Pokud chcete zakládat rodinu, tak by už měl aspoň trochu začít, ikdyž máš na to čas... Peníze neřeš ... jestli chcete miminko oba dva, určitě se dokážete uskromnit a zvládnout všechno zaplatit. Jak říkám, já bych z toho dokázala i ušetřit. My jsme posledních 5 let dokázaly vyjít s 5000,- měsíčně. Já, on, pes. Platilo se z toho jídlo, kosmetia, benzín. Zbytek pohltily splátky za bydlení, nájem, pojištění, (byt, důchod, auto), internet, telefony. A to jsme 1-2x do roka byly na dovolené. My sjme chtěli mít co nejdřív splaceného co nejvíc, proto jsme si to tak dobrovolně nastavily ... Nechci mít děti po 30. A ten první ro moc neutratíš ... pokud nebudeš zbytečně utrácet. Ušetřit se dá i s miminem. Pokud ti půjde kojit, uštříš za umělou výživu. Místo plen jednorázových můžeš látkovat. Oblečení na mimi nemusíš kupovat nové, ale z druhé ruky ... Jde to. Vidím to kolem sebe. Proto se toho vůbec nebojíme ....