Vyjdeme finančně, když budeme mít děti?

nikccca
31. bře 2014

Chtěla bych poprosit o názor především maminky. Posledních pět let jsem myslela, že nikdy nebudu moct mít děti. V únoru mě, ale překvapil doktor, když řekl, že došlo k zlepšení a můžeme se snažit. Měla jsem hroznou radost a za podpory léků se snažíme, ale čím víc počítám, mám strach z budoucnosti. Můj vydělá cca 20000 - 22000 a když bych šla na nemocenskou, mateřskou, rodičák přes 30000 se dohromady nedostaneme. Na účtech měsíčně necháme 13500 + můj tak 3000 měsíčně nechá na naftě, zázemí sice máme, ale nemáme nic našetřeno. Strašně se bojím, že to nemáme šanci utáhnout ☹...

marcinek
1. dub 2014

@nonnni no predskolni skupinove to teda vyhozene penize jsou. Na to, aby se naucili par slovicek, jsou to draze zaplaceny slovicka. Myslim, ze az umi to dite cist a psat, tak to teprve ma cenu, pokud teda na nej rodice nemluvi vicejazycne od narozeni.Problem ceskych skolaku ci stredoskolaku je v nejistote a snaze se neztrapnit pred ostatnimi. Proto treba lepsi poslat na par tydnu do zahr, kde mluvit musi nebo rodilyho mluvciho na konverzaci, aby se nedomluvili jinak nez tim jazykem.

castava
2. dub 2014

Kdysi jsem řešila také veliké výdaje za jídlo. Když jsem si potom schovávala všechny účtenky od nákupů a na konci měsíce jsem si roztřídila potraviny, drogerii, ostatní, tak mi padla brada, co jsme projedli. Je fakt, že jsem chodila nakupovat do Billy a ta je docela drahá. Potraviny v akci jsem kupovala jen málokdy. Po čase mi bylo líto peněz, co jsme měsíčně projedli a byla jsem nešťastná, že místo toho abychom něco ušetřili, tak jsme to projedli. A tak jsem přestala kupovat uzeniny, začala se dívat více po akcích a vařit tak, abych ušetřila. A ejhle, z původních 8 000 jsme se dostali na polovinu. Je fakt, že teď, co máme malýho, tak byly výdaje za přesnídávky a kaše ale i ty jsem si vždy nakoupila v akcích a i tam byla veliká úspora.Mám z toho velmi dobrý pocit. Moje babička by ze mě měla radost, vždy mi říkala, že když budu dobře hospodařit, tak i z toho mála hodně ušetřím, a měla pravdu...

marketa11112
11. dub 2014

zatím jsme 2 a za jidlo a drogerii dame 4000-5000 mesicne. nakupuji do zasoby to,co je v akci a ma delší trvanlivost. ted jsem třeba objevila super vyrobnu uzenin za skvele ceny ( manzel je masovej), tak asi ještě usetrime. nakupuji v kauflandu, obcas v penny a lidlu (ale tam jen par věciček). delam vždy tak 2 velke nakupy na zacatku mesice, pak uz jen to, co zrovna chybi a pecivo. ted chceme mimco, tak se také trosku bojim. klesne mi prijem, zase něco usetrim za benzin, stahnu sporeni a snad to bude ok 🙂)

38blondie
4. kvě 2014

@nikccca to znám mám to samé doma je hrozně prý unavený z práce, s ničím mi nepomůže, jsem těhotná, a chci at vymaluje a odsune těžkou sedačku a misto toho mi řekne že kouka na zprávy, pak jde do vany tu neumyje ručnik necha na zemi,hadry taky,a když dá občas nádobí do myčky tak uplně špinavé se zaschlými zbytky takže se to neumyje no prostě děs...a to nechci vidět až bude dítě tak mi taky s ničím nepomůže....chlap na baterky ...byl to omyl s ním mít ditě

teriszek
7. kvě 2014

Já sem na malého sama a v rámci možnosti to funguje a alimenty neberu otec není uznaný.Chce to jen počítat a ne kupovat zbytecnosti

adelkaaa
15. črc 2014

Můžete mi prosím poradit? tak sme se rozhoupali k tomu, že bychom po novém roce zadělali těsto 🙂, když jsem propočítala že po odečtení všech NUTNÝCH výdajů nám zbyde cca 8000- 8500. Jak nakupujete a co vaříte? V dobré víře, že nakoupím věci do zásoby(abychom ušetřili), že pak dlouho nepojedeme nakupovat, po týdnu zjistím že jsem se spletla. zatím jsme dva, ale jak tedy až zustanu doma s příjmem mateřské???? Děkuji za Vaše rady a připomínky.

adelkaaa
15. črc 2014

@castava a co vaříte, když nekupujete maso? 🙂 ,

partyzanka91
15. črc 2014

@nikccca ahoj, já bych do miminka určitě šla, vaše finanční situace mi připadá úplně supr. Mít děťátko je to největší štěstí na světě, moje dcerka je to nejš´tastnější co mě potkalo. Kdybychom mi měli myslet na to jestli vždy finančně výjdeme nemohli bychom si dítě dovolit nikdy. Sama píšeš že to zdravotně nebylo úplně v pořádku a teď se to zlepšilo, využijte toho, čím je žena starší tím hůř se daří a obzvlášť pokud je problém. Je zde spousta žen co se snaží velmi vehementě chodí do CARu na umělé, modlí se aby se jim drobek chytnul a jsou vděčné když se zadaří.... život miminka to je dar a peníze se vždycky nějak seženou, navíc u vás je to úplně krásný.
Jen tak pro povzbuzení můj manžel vydělává 14000 hrubého a přivydělává si na brigádách. Bydlíme v 1+1 a žijem jak se dá, kupujem věci z levného kraje ale žije se nám docela dobře, na vše potřebné máme a to hlavně pro malou, na sobě šetřit můžem na ní nešetříme. Navíc výbavička se nemusí kupovat nové, kočárek za 20 000 mi příjde zbytečný když se dá sehnat starší za čtvrtinu té ceny. Mimču je jedno jestli jede ve starém či novém kočáře, pro něj je hlavní že to drncá 🙂.
Stále si opakuju heslo peníze nejsou to nejdůležitější, pro mě je nejdůležitější zdraví a mít kolem sebe lidi, které mám ráda, být s nimi šťastná. Pro mě je štěstí noční procházka po Praze, vyjíž´dka s kočárkem po okolí, úsměv mojí dcerky a ten její krásný miminkovský pohled - tak důvěřivý a veselý. Tohle se za žádné peníze koupit nedá

partyzanka91
15. črc 2014

@adelkaaa dá se vařit i spousta bezmasích jídel - těstoviny se špenátem, palačinky, knedlík ve vajčku, rýže s rajskou omáčkou, čočka, zeleninové placky..... Maso stačí mít na jídelníčku pouze občas, je sice potřeba ale orpavdu nemusí být každý den

adelkaaa
15. črc 2014

@partyzanka91 my nemáme každý den, a i tak mi přijde že moc utratíme za měsíc. Neschovávám si účtenky, ale asi začnu a na konci měsíce to zhodnotím. Nakupuje klasické potraviny- trochu toho ovoce, jogurty, šunka, pečivo a snažím se vařit tak 2 až 3 dni. Na posledním nákupu jsme utratili 1500.... nevím za co,,, je pravda že si napíšu sice seznam co koupit, ale pak kupuji věci úplně mimo, protože jsou v akci,,,, a to je asi to nejhorší 🙂

partyzanka91
15. črc 2014

@adelkaaa taky kupujeme věci v akci ale jen to co opravdu potřebujeme, na to je nutné se zeptat. Ale také bereme hlavně to klasické jak píšeš ovoce, jogurty, pečivo a něco k němu a tak.. Ono to jídlo je docela drahé, s kamarádem jsme přišli k závěru že je dražší než elektronika: za 100 kč už se sežene pitomej radiobudík, ale co si za 100 kč koupíte k jídlu? nic moc. Většinou nám stačí jídlo za 500 - 600 kč na týden, pokud nezapočítám věci na vařená jídla - jinak obědy řešíme tak že manžel je nosí z jídelny v práci, má tam za to docela dobré ceny (do 30 kč a tak levně doma neuvaří nikdo) a vaříme tedy jen na víkedny. A ty nákupy děláme hlavně v Lídlu a Kauflandu protože to jsou asi nejlevnější obchody. Nejblíž máme malý Albert - samoobsluhu ale tam moc spokojený nejsme, výběr nic moc a ceny moc výhodné nemají, podle mě lákají zákazníky jen na ty kartičky... Kaufland a Lídl nedávají nic protože to asi nepotřebují stačí jim nižší ceny

adelkaaa
15. črc 2014

@partyzanka91 tak ty obědy máte bezvadné. Já bohužel musim vařit tak, aby si manžel naopak měl co k obědu vzít do práce :D:D. , no zvládli a zvládají to všichni, sice asi hodně skromně, ale budeme to muset zvládnout taky. Jinak bychom to mimino neměli nikdy. ještě je varianta mateřské na 2 roky. Ale když nastoupím zpět do práce, tak kam dám to maličké???? ach jo,,, 😒

castava
16. črc 2014

@adelkaaa Já přestala nakupovat uzeniny jako jsou párky , salámy atd. nikoliv maso. Z masa jsem vařila a vařím stále. Nejsme ,,masařky,, a tak nám maso stačí cca 3x do týdne. Nejčastěji kuřecí, vepřové a hovězí jednou za čas.

dhanim
21. črc 2014

@adelkaaa Předpokládám, že s nástupem na MD a následně RD se Tvé příjmy sníží, tak zkuste hospodařit s částkou, kterou budete mít k dispozici, až budeš na MD.... uvidíte, jak Vám to jde.... 🙂 A zapisovat si, za co a kolik utrácíš taky není od věci, na jídle to docela skáče rychle 🙂

texetka
1. srp 2014

Ahoj holky, jsem tady nová, takže se rozkoukávám. Tohle forum jsem pročetla celé, i ostatní věnující se financím , protože zrovna tuhle otázku taky řešíme. Rozhodli jsme se s manželem, že se pokusíme o dítě. Ted budeme rok šetřit a ukládat bokem aby byly rychle dostupné peníze , zoptimalizujeme finance - máme docela spoření, investování - a pak vysadím HA a uvidíme. Ono padnout s příjmy o 13 000 kč ( při 3 leté variantě ) je dost velký zásah do rozpočtu. . Navíc jsou věci, které prostě osekat nejdou - bydlení, psi ( léky prostě kupovat musíme ( 1000 -1500 kč / měsíc ) , žrát taky musí - krmím masem , granule mi nesmí přes práh ) , investování se dá pozastavit , ale pojistky a inkasa se platit musí, autem se jezdit musí, neb jinak se muž do práce nedostane a to je hned 3000-4000 kč dle prac. místa . Když jsme to sečetli, tak nám zbude kolem 5000 kč měsíčně ☹ , takže uvažujeme o 2 leté variantě rodičáku. Protože z 5000 kč prostě nevyžijeme . Jak to děláte - máte někdo na měsíc jen tyto peníze - myšleno na jídlo, drogerii ? mohl byste dát cca jídelníček? Protože si to opravdu neumím představit.

spirulina
1. srp 2014

@texetka
já teď od května zapisuju výdaje (ikdyž ještě to není 100%) - tímhle musíš začít. každá rodina je jiná, hlavně co se jídla týče. Jsme 4, nejsme velcí jedlíci, obzvlášť děti. kupujeme střídně ale kvalitně a jsme přibližně na 5tis jen za jídlo.

co se výdajů na dítě týče, především bych ti poradila látkovat (alespoň částečně) a kojit co nejdéle 🙂 jinak toho miminko moc nepotřebuje a vše se dá sehnat kvalitní v bazarech

vedle výdajů (opravdu přepisuju nákupní lístky atd) si píšu ještě jídelníček, co jsme každý den měli k snídani, obědu, večeři, za kolik si koupil muž svačinu nebo oběd v práci. a snažím se vykompilovat univerzální nákupní lístek a pár týdenních jídelníčků - vyvážených, racionálních, chutných a cenově přijatelných. tzn, když si jeden den dáme lososa nebo hovězí, druhý den mohou být klidně brambory na loupačku s tvarohem a zeleninovým salátem. učím se vařit tak, aby mužovi zbylo na druhý den na oběd do práce a nemusel kupovat

nejdražší jsou výlety, restaurace, svačiny a jídla venku

brambory a jablka kupuji od místních farmářů na uskladnění

děti projedí hlavně v jogurtech 🙂 takže kupuju kvalitní bílý hustý jogurt ve velkém balení, ale střídám jim to s ovesnou kaší a domácími přesnídávkami, které zavařuji úplně bez cukru - jablka, hrušky, meruňky, broskve

texetka
1. srp 2014

@spirulina
Děkuji. Je pravda, že zapisování výdajů je mor. Máme tabulku, kde máme kolik kam a kdy posíláme - v podstatě přepsané plat. příkazy, ale u jídla jen částka. Zkusím tedy zapisovat, je nový měsíc, tak je to akorát 🙂
Nakupujeme hodně v akcích, manžel je masový a omáčkový , takže tam padá hodně peněz. Vaříme ale tak, že navaříme a pak máme na 2-3 dny i do práce . Ovšme je pravda, že dražší jídla - hlavně to maso. já si dělám hodně polévky a ty mi stačí, ale muž potřebuje vydatnější jídla - hodně vydá v práci a při sportu.

pindriste
1. srp 2014

Já myslím, že vůbec není třeba bát se toho mít dítě, ono v podstatě moc nestojí, pokud tedy člověk vychází ze svých možností a nekoupí zbytečně drahý kočár, postýlku a pod.. Já si pro začátek u syna nějaké věci půjčila, oblečení jsem nakoupila dílem nové ve výprodeji nebo použité v bazárcích, kojila jsem a malej nás stál jen pleny a nějaké ty mastičky a tak (pokud jde o provozní běžné výdaje).
Jinak my máme příjmy poměrně vysoké teď, kolem 70tis., ale vystačíme měsíčně s max 25 tis. Kč, takže hodně ušetříme. . Za jídlo utratíme tak 6000-7000 Kč měsíčně (vč. drogerie), poplatky za energie 5500 Kč, nafta 2000 Kč, telefony kolem tisícovky, pak nějaká částka bokem na jednorázové výdaje jako pojistka auta nebo domu, plus máme splátku takového drobného úvěru, když jsme vypláceli mojí sestru, což je 7000 Kč. Zbytek jsou věci týkající se rozmaru, oblečení, zábava a tak 😀 Až doplatíme za pár měsíců ten úvěr, tak v pohodě vystačíme s 20 tis. Kč.
Nemusíme šetřit, pořád dost zbývá, ale já třeba na jídle šetřím z principu. Kupujeme kvalitní věci, ale nakupuju téměř výhradně v akcích. Malému oblečení na ven kupuju použité, má vždy v dané velikosti i věci nové samozřejmě. Nešetřím mu na botech.
No a ušetřené peníze pak jdou do baráku, nechtěla bych mít hypotéku.

texetka
10. zář 2014

Tož nakonec jsme se rozhodli mít mimčo až budeme mít rezervu abychom mohli kdykoliv vytáhnout peníze a nehroutit se z toho, že nám zbývá jen tak málo . A myslím, že to je rozumné .

adelkaaa
14. zář 2014

Děvčata, šetřila jste některá peníze vyloženě na to, až zůstanete doma na mateřské?? jestli ano, kolik jste měli zhruba našetřeno?

luckiesj
14. zář 2014

@adelkaaa Já jsem teprve ve fázi plánování mimča. Ale je pravda, že bych chtěla mít našetřeno tak 100 tisíc na dobu, kdy budu na mateřské

marukm
14. zář 2014

@adelkaaa Ne. Nepracovala jsem (studuju), takže u nás k žádnému snížení standardu nedošlo. Rodičák mám vyloženě celý pro malého. Jinak máme našetřenou rezervu, takže v případě nouze můžeme vzít z ní. Ale tu nemáme jen kvůli dítěti, měli jsme ji vždycky.

nuali
14. zář 2014

@adelkaaa Veškeré peníze, které jsme měli padly nejdřív na svatbu a pak vybavení bytu. Takže když jsem otěhotněla, začínali jsme s holou prďkou 😀 Ale výbavička i s doděláním bytu se podařila z běžných měsíčních příjmů, navíc jsem byla před mateřskou ještě na neschopence = mizerné peníze. Takže si myslím že nebude problém ani během mateřské, až bude chodit pravidelně a trochu vyšší než nemocenská 🙂 Ale zpětně bych asi ani nešetřila, možná něco málo aspoň na výbavičku.

adelkaaa
14. zář 2014

@nuali tys byla na nemocenské celé těhotenství? pracuji jako zdravotní sestra, na infekčním oddělení,, takže ja hned jak zjistím, že jsem gravidní, musím zustat doma a to pak budu dostávat tu nemocenskou klasickou, že?

nuali
14. zář 2014

@adelkaaa Celou dobu ne, nastupovala jsem až v šestém měsíci, asi o měsíc a půl před mateřskou. Ale od konce července mě do dneška přišly jenom 2,5 tisíce 😀 Takže proto to uvádím jako velké mínus. Ale ano, pokud máš nevyhovující zaměstnání, tak půjdeš hned nebo by tě museli přesunout na místo, které těhotenství nevadí. Ano potom budeš na neschopence pobírat nemocenskou, ze které přejdeš na mateřskou 😉

povidalka911
26. zář 2014

Napíšu k tomu jen tolik. Záleží, jaké máte nároky. My máme celkem cca 28-30tisíc a z toho platíme hypotéku, byt (inkaso, el., plyn, kabelovku, internet), všeho všudy cca 10.500kč, plus auto (měsíčně min. 2000😉, pojištění domácnosti, životní pojištění, spoření, penzijka, jídlo, ošacení, atd. nPlus běžný provoz domácnosti. Máme syna 3,5roku, takže k tomu vše s ním spojené, školku, jídlo, ošacení, výlety. A vyjdeme. I na ZOO nám vyjde ;). Takže chce to žít s rozvahou, nemyslet jen na sebe, trochu se uskromnit a myslím, že to půjde 🙂. Byly i doby, a nebylo to krátké období, kdy jsme museli vyjít z jednoho platu a taky to šlo zvládnout.

majens
4. led 2015

Páána 🙂 tak my sme teda na nejakých 25 000Kč mesačne dohromady nájom 9500 a poistka a ostatné výdaje čo sa týka dopravy a podobne sme na 2000kč takže nám ostáva nejakých 13500kč..nekojím a predsa to zvládame..myslím si že ke´d človek chce a nie je náročný tak sa všetko dá..veď dnes sa dá na nete kúpiť všetko pre mimčo za smiešne ceny.. 🙂 takže určite áno 🙂