Vyjdeme finančně, když budeme mít děti?

nikccca
31. bře 2014

Chtěla bych poprosit o názor především maminky. Posledních pět let jsem myslela, že nikdy nebudu moct mít děti. V únoru mě, ale překvapil doktor, když řekl, že došlo k zlepšení a můžeme se snažit. Měla jsem hroznou radost a za podpory léků se snažíme, ale čím víc počítám, mám strach z budoucnosti. Můj vydělá cca 20000 - 22000 a když bych šla na nemocenskou, mateřskou, rodičák přes 30000 se dohromady nedostaneme. Na účtech měsíčně necháme 13500 + můj tak 3000 měsíčně nechá na naftě, zázemí sice máme, ale nemáme nic našetřeno. Strašně se bojím, že to nemáme šanci utáhnout ☹...

hedusska
31. bře 2014

@chris_n jo to má brácha ty paty a ma boty tak na 2 mesíce no..:/ to je pak blbý....

lenka5731
31. bře 2014

@hedusska jo a samozřejmě počítám dva dospělé a dvě děti. Zapomněla jsem napsat ještě um. Přijde mi, že většina lidí tady ho počítá do jídla. A co teprve um pro děti, které nemůžou bílkovinu kravského mléka.. To pak lítají tisíce.

hedusska
31. bře 2014

@lenka5731 Kdybych tech 10 000 na jídlo měla, tak bychom si asi taky dopřáli neco lepšího to neříkam.:D ale asi bych ty penizky dala radši do něčeho jiného...

hedusska
31. bře 2014

@lenka5731 tak nějak doufám že budu kojit...:D ale i kdyby ne, tak ta UM to je pálka, to je pravda..:/ ale zas to člověka uplně nevytrhne....

laurital
31. bře 2014

@hedusska Hedu, ale my ti tu rozhodne nechceme rict, ze jsi mimo a nic nechapes, naopak jsi sikovna, ze vse zvladate.Jen ta teorie a praxe je jina-mimco onemocni, odejde vam pracka, nebudes kojit atd...a to jsou vydaje, ktere asi zapocitane nemas.Rozumime si?Ja ti moc preju, ze mate zazemi, opravdu, budete mit hlavni jistotu splnenou.

luciafff
31. bře 2014

Holky já jenom říkám, že 14 500,- na jídlo, kosmetiku a potřeby pro dítě je až až. Pokud vyškrtáte nájem, hypotéku a výdaje jako @nikccca a je jedno za co je máte. Tak důležité je kolik Vám zbývá. My doteď ve 2 lidech měli 5000,- na jídlo. Byl to náš limit. Zbytek byl na bydlení, půjčka na byt a rekonstrukci, auto, telefony, nečekané výdaje (rezerva), dovolená ... Vydím kolem sebe, že lidi dokážou vyjít i v 6000,- ve dvouch dospělích a miminku . Prostě vždycky to nějak udělat jde... Jsem od 18 let od rodičů a všechny tyhle počty a vše okolo mám zažitý .... opravdu to jde. Pokud si @hedusska myslí, že jim to stačí, tak jí to neberte. Mě to divné nepřijde. Divný mi přijde, že má někdo strach vyjít s 14 500,- jenom na jídle, kosmetice a potřebách pro miminko.

hedusska
31. bře 2014

@laurital noo pračka se nam rozbila zrovna minulý měsic..:D a i auto..:/ ale prostě jsme to nějak udelali a z toho mála co máme to dali opravit...

chris_n
31. bře 2014

@luciafff a to je to , rozdíl je mít 6 tisíc čistě na jídlo a drogerii nebo na jídlo, dopravu, drogerii 🙂

hedusska
31. bře 2014

@laurital a počítám i s UM, protože se trochu bojim že v tomhle budu po mamce a kojit budu max týden..:/ takže s tim urcite počítám, že tu um budu kupovat od začátku

laurital
31. bře 2014

@hedusska A to je ono, dva dospeli se klidne mesic uskromni, ale diteti prijem UM a plinek snizit nemuzes.

janii
31. bře 2014

@hedusska Ktera pojistovna uzavre pojistku na auto za 1000 kc na rok??? Zitra tam letim!!

hedusska
31. bře 2014

@laurital to samozřejmě nejde no...:/ Vím, že mimču dám víc jak nám, že klidne budu jíst topinky, jen aby miminko mělo všechno..🙂 Ale vím že pro mimčo penízky budou, od toho budeme mít ten rodičák...ja že jsem neměla nikdy zádnej příjem, tak pro nás to bude něco navíc, tudíž my dva budeme normálně porád fungovat z příteloví výplaty a rodičák bude jen a jen mimču..🙂

hedusska
31. bře 2014

@janii No my to máme takhle levný, protože to je pojistený přes tátu, ten už tam má pojistený svoje auto a jelikoz neboural nic tak ma i nejaky bonusy už,,..🙂 Takže to mam pojisteny pres nej, ale platim mu to..🙂 jinak by to bylo samozřejmě víc..ale většinou to je všude že kdyz dáš pojistit víc jak jedno auto tak to je levnější..🙂

luciafff
31. bře 2014

@chris_n To jistě, to nepopírám ... To už bych pak taky přemýšlela jinak ... ale @hedusska tady neřeší svůj problém .... Ta si myslí, že to zvládne a přejme jí to. Snažíme se pomoc vyřešit problém @nikccca.
Vám se to zdá málo peněz ??? Na jídlo a na drgerii a potřeby pro miminko ? Někdo tady psal, že jich vyjde i 5 s 10 000,- a dá se to ...

nikccca
autor
31. bře 2014

@luciafff každá máne jiný životní styl a nemyslím si, že můj strach není na místě. Všechno se jenom zdražuje a suma to není nijak závratná. Ještě v září jsem utratila za moji kosmetiku na 2 měsíce 3000, 2000 za boty na podzim, 1000 za kabát, 1200 jsem nechala za vlasty a 500 za nehty. Se změnou práce jsem se naučla uskromnit. Teď si koupím balerínky za 300, bunda mi stačí z loňska, vlasy si udělám sama za 100 a nehty oželím, ale teď mi příjde, že už to ani není kde zredukovat...

marcinek
31. bře 2014

@hedusska holka ty jsi vazne z levnyho kraje. Bydleni u rodicu ber jako vyhodu dokud to jde, ale muze se to ze dne na den podelat, bude dusno a budes chtit hypoteku a bydlet ve vlastnim. Viz nas pripad. A pak ti onemocni mimco a hned v lekarne 500, popr. dostane ve skolce vsi a treba ten sampon co na to zabira stoji 600, maji i levnejsi, koupis levnejsi a zjistis, ze nefunguje, tak ti nezbyde prikoupit i ten drazsi, aby ses te haveti zbavila.Nase vydaje jsou 25-30 tis/mes. a z toho na jidle 6 tis. ale bud se plati nejaka pojistka- na barak, auto nebo ma nekdo narozeniny a uz to skace nad normalni vydaje.
@nikccca udelej si to domaci ucetnictvi a uvidis kde se da usetrit. Snaz se kojit a pliny kupovat v akci, popr. kombinovat s latkovkama (malej se mi takhle naucil brzo z plin i na noc). Jinak male deti moc nestoji, problem je, kdyz nemas standardni dite, ale nemocne, co potrebuje specialni UM, leky, dojidet za doktory, atd. proto je lepsi v necem ubrat a vytvorit si rezervu. A pritele bych zpracovala skrz ten uklid- ja taky vytiram tak 1x do tydne, jinak poustim vysavac a utiram hadrou otisky, drobky, ale to uz mi prijde prehnany. Az budes v sestinedeli, tak ti bude kazdodenni uklid uplne sumak a on se z toho zblazni. Obzvlast, kdyz bude mit dite prdy a rvat treba 4 hodiny, tak budes rada za kazdou hodku, co se vyspis a ne myslet na uklid

luciafff
31. bře 2014

@laurital A když není na plínky, tak může látkovat. Počáteční investice dle výběru 1800 -10 000,- Kámoška taky na pampersky neměla a odlátkovala 2 děti na čtvercích.... Jde o to hledat možnosti, aby to šlo

laurital
31. bře 2014

@luciafff Tak ne kazdy touzi latkovat a investice 10000,- plus voda plus prac. prostredek plus energie mi zase tak uzasny neprijde.To bych radeji ozelela pouziti auta.Ale samozrejme to nikomu neberu a je fajn, ze mame moznost se rozhodnout.

hedusska
31. bře 2014

@marcinek s nemocema počítám...plínky nakupujeme už ted dopředu v akcích....na pojistku na auto si schovávám dopředu , když neco nefunguje tak se to hold dá opravit a prostě pár dní jíme topinky..🙂 Snažíme se šetřit, jak jen se dá, rozhodně nejsem z levnýho kraje..🙂 ale všechno se snažíme nakupovat v akcích a co nejvýhodnějc...ne vždycky to samozřejmě jde... už se nam i stalo že 14 dní před výplatou nam zbylo 500 kč...tak se koupilo jen to nejduležitejsi k jidlu a jinak sem se snažila uvařit z toho co doma zbylo....S mimčem to bude o nečem jiném...samozřejmě počívám s většíma výdajema, ale zas na to budu mít ten příjem( rodičák) a od září se chci dostat konečně k podnikání ...

luciafff
31. bře 2014

@nikccca Máš jiný nároky, já je měla před lety taky ... To byly zlatý časy, když jsem měla 25 000,- jen pro sebe. My chtěli bydlení a rodinu a proto se i naše nároky na oblečení a výlety a všechno ostatní omezily. Ale na to musíš přijít postupně sama, jaké máš priority .... třeba za měsíc, za dva na to budeš pohlížet úplně jinak. Jestli jste šťastný, máte se rádi a miminko chcete oba... Opravdu si myslím, že s těmi penězi vyjdete. Pokud si zdravá a děti mít můžete nerouhej se pěnězma.Opravdu Vám zbývá akorát, pro mě teď i dost .. na jedno dítě určitě. Co potom, kdyby se Vám děti nedařily ? Mohla by jsi litovat, že si přemýšlela radši nad oblečením a kosmetikou ...

luciafff
31. bře 2014

@laurital tak těch 10 000 ,- je ta nejvyšší počáteční investice. Začít se dá na 1800,- ale když to jinak nejde a na plíny není, je tahle možnost.... nebo to kombinovat... Ale to už zabíháme do jíného tématu. Já jen chtěla říct, že vždycky to nějak jde ....

zuzi.111
31. bře 2014

@nikccca No jo, to znam 🙂. To neni o tom, jestli je tech penez dost. To je o rozezranosti 😀. Mam ted podobne myslenky. S manzelem jsme meli krasne prijmy, ale ted se situace ponekud zmeni. Ted se taky budeme muset uskromnit. nekdy me popadne splin, jak to zvladneme, ale pak si uvedomim situaci jinych lidi a vim, ze to proste pujde. Ona je totiz jedna svata pravda a to, ze lidske potreby jsou nekonecne- na rozdil od zdroju. At ma clovek kolik chce, vzdy by chtel vic. Ja si za studii taky vystacila s minimem a dnes absolutne nechapu, jak jsem to zvladala. Je to o tom, jak si postupne nastavujes standart a ono se pak dolu jde vzdycky nepohodlne 🙂. Ale clovek nakonec vyjde i s malem, kdyz neni zbyti.

marcinek
31. bře 2014

@hedusska v tomhle ti zase fandim, ze dokazes vyjit z mala, clovek se proste prizpusobi, kdyz musi. Ale jak jsem psala ted je to tak a za par let to muze byt jinak. My taky nechteli jit do hypoteky, kdyz jsme nemeli deti a meli vysoky prijmy. To se setrilo bez problemu a koupili jsme si, co jsme potrebovali. Ted uz si nekdy pripadam jak idiot, ze jedu do obchodu, mam na ucte 291 a modlim se, aby to vyslo, kdyz treba manzel dostal vyplatu skoro o 3 tydny pozdeji. Protoze nektere platby nepockaji jako hypo, telefon, pojisteni, atd.

mysicka_lb
31. bře 2014

Tahle diskuze mi místy přijde, jako když kamarádka bydlící ve 4 plus 1 se dvěma koupelnami a záchody brečela, že si neumí představit, jak se do tak "malého" bytu vejdou i s miminkem. Vešli se (překvapivě), ale v každém pokoji něco mají a věřím, že kdyby měli dalších pět pokojů, také je zužitkují.
To samé s financemi. Věřím, že je někomu XY tisíc měsíčně málo a že kdyby měl XYZ tisíc, také by je zužitkoval. Ale už tu částku XY tisíc považuju za luxus a kroutím hlavou, jak nad ní může někdo brečet. Asi jsem z jiného světa, nebo prostě některé "nezbytné" výdaje, co tu padaly, za nezbytné nepovažuju.

hedusska
31. bře 2014

@marcinek no nic jinýho než se přizpůsobit nezbývá..🙂 No já doufám že do hypotéky nikdy nebudu muset jít.. vím že když se pohádáme s rodiči nebo neco, tak nim vubec nemusim, mame svuj vchod, klíče od nas nemají..ale zas rodiče jsou dost tolerantní tak se snad hádat nebudeme..🙂 (tolerantní jsou už jen proto, že přítele zrovna moc nemusej, nebo hlavně jim vadí jaký problémy si nasekal v mládí, a přesto s námi už 4 roky bydlí 🙂 ) Občas se pohádáme, ale tak se hold pár dní nevidíme a přejde to....

hedusska
31. bře 2014

@mysicka_lb souhlas...máte pravdu..🙂

luciafff
31. bře 2014

Holky jdu spát. Zakecala jsem se tady až až 😎 Doufám, že ti tahle diskuze @nikccca k něčemu pomůže. Ono taky záleží na tom, jestli miminko chceš/chcete a jestli jsi/jste na něj připravený. Pokud se ti zdají vaše finanční možnosti nedostačující. S miminkem počkejte a udělejte si nějakou finační rezervu.
My už čekat nechtěli a jdeme do toho. Ono si možná některé řeknete, že jsem ještě relativně mladá. Ale po zkušenostech a strastiplných cestách mých kamarádek, známých a kolegů z práce.... Do toho prostě jdeme... Pracuji ve zdravotnictví a za ty roky až moc mých blízkých a známých řešilo umělé těhotenství, potraty .... cestu za adopcí... Prostě si myslím, že vždycky to nějak udělat jde. Hlavně, aby šlo mimi 😉

marcinek
31. bře 2014

@hedusska tak pokud se to da s vasimi rodici vyresit, tak tim lip. Ja bohuzel natrefila na tchana, co je sobec non plus ultra a zdravi nas a nasich deti ho nezajima, tudiz se uz 2 roky nezdravime, je tu dusno a stejne manzela buzeruje, co udelal a neudelal a mel udelat. Tudiz i kdyz jsme tu narvali spoustu penez a ted to prodat nemuzem, tak i presto jsem utek volila jako nejlepsi reseni. A i kdyz budem stavet jeste dlouho, tak me ta vidina drzi nad vodou a uskromnim se za cenu toho klidu, protoze si nenecham rozbit manzelstvi kvuli nemu. Pak uz mi jdou penize na vedlejsi kolej, ale bohuzel jsou potreba k zivotu kazdy den...

laurital
31. bře 2014

@luciafff Souhlasim, pokud neni situace tragicka typu exekuce atd., vzdy se to da nejak zvladnout.Tak hodne stesti!

hedusska
31. bře 2014

@marcinek No tak pokud to opravdu nejde tak to chápu no....Já bych asi nedokázala vycházet s tchýní po tom co přítelovi udělala, mam v sobe urcitej blok, když ji vidime jednou za pul roku, stačí nám to...Je smutné, když si rodina nepomáhá , ale podráží se...:/ bohužel takových znám spousty a o to vic jsem ráda že rodiče jsou jaký jsou..🙂 Mě tenkrát mamka řekla, že ví že kdyby mi přítele zakázala tak že bych s nim utekla,a bylo by mi jedno kam...což měla pravdu...a to určitě nechtěla, abych ji v 16ti utekla neznámo kam..takže se radši snaží spolu vycházet, tolerují se a zatim to funguje docela dobře..🙂