Zvládnu finančně dítě? Máme hypotéku

baris
5. zář 2006

Ahoj,

nevím, zda ta bylo už podobné téma, ale žádné jsem nenašla. Jesli je, tak se všem omlouvám.

Ráda bych se Vás zeptala na radu, nebo jestli jste již něco podobného řešili - V dubnu jsme se s manželem vzali, pořídili si byt, auto a od září si budem dálkově dodělávat pedagogické minimum. Dluhů máme až nad hlavu, teď s výplatami vyjdem tak tak, ale přesto by jsem strašně moc chtěla miminko a za 2 měsíce chci vysadit prášky, ale nevím, jak to zvládnem finančně ☹ A nynější práci si bohužel nemůžu brát domů. A když jsem tady četla, že miminko vyjde na 7 000Kč měsíčně, tak nevím.

Vím, že kočárek dostanu od našich, nějaké oblčení a hračky asi od své švagrové, protože synovec má teď 3 roky, ale ....

Děkuji předem všem za připomínky a náměty.

spygy
19. bře 2014

@baris jojo, to máš pravdu 🙂 zvládli to ostatní a zvládneme to i my 🙂
@mrazulkav jo, ale to je těch 11 tisíc na dva roky a ve dvou letech mi dítě do školky nevezmou ☹ takže já budu muset volit variantu na ty tři roky, ale jak říkáš nějak bylo a nějak bude 🙂
@niikkis tak co jsem počítala, tak nejvíc projíme, jelikož se nijak neomezujeme, takže co se týká šetření, tak rozhodně na jídle, ale zvládli to ostatní, tak proč by ne my, že? 🙂
@benjik jj,to máš pravdu, člověk se šetřit určitě naučí 🙂
@mataharyy tak to je super 🙂 jo, já si myslím, že to zvládneme, když to zvládli i ostatní, jak to tad čtu a děkuju holky za podporu, opravdu se to zvládnout dá, když člověk chce a hlavně když člověk musí a nic jiného mu nezbývá

benjik
19. bře 2014

@spygy ano naučí.A kolikrát nejde ani o šetření,jako spíš efektivnější využití.

spygy
19. bře 2014

@benjik jj, přesně tak, zatím to nějak neumím, ale naučit se to budu muset, ono mě to donutí

benjik
19. bře 2014

@spygy já chci hlavně dětem předat lepší fin.gramotnost než předali doma mě.Přišly peníze,nakupovalo se jak blázen a většinu měsíce byl pak člověk o namazaném chlebu.

spygy
19. bře 2014

@benjik no, tak to je teda pěkně naprd, tak to bych teda rozhodně nechtěla a tohle rozhdoně nedopustím, aby to tak dopadlo, dá se opravdu vyžít i s málem, ale člověk se to musí naučit a i naučí 🙂

benjik
19. bře 2014

@spygy ano.Hlavně to poučí do budoucna.

zuzajda20
19. bře 2014

@spygy Já se přidávám k holkám, určitě to zvládnete, já jsem si taky myslela, že to finančně neutáhneme a nakonec to není tak hrozné. Je fakt, že malá byla rok a půl kojena, tak jsme ušetřili. Plenky jsem si nakoupila ještě z mateřské do zásoby a do dnes si s tím vystačíme, protože jsem se jí snažila naučit být bez plenky a od roku a půl jí má jenom na noc, oblečení nakupuji v bazárcích a nebo v takových těch sekáčích hrabárnách a máme pěkné kousky za pár kaček 🙂 Teď jsou asi nejdražší položkou boty, ale nějak se to dá, malá je malá, tak jedny nosí docela dlouho. Tak si myslím, že to dopředu moc neřešte a s chutí do toho a ono to nějak dopadne, člověk potom zjistí, že vyjde i s méně penězi, ikdyž je to na začátku nepředstavitelné 🙂

spygy
20. bře 2014

@zuzajda20 jojo, to jo, člověk se naučí, až se bude i divit, že to jde a že to není až tak zase moc těžké 🙂 jen co to půjde, hned se na to vrhneme a strašně se už těším 🙂

adelkaaa
15. kvě 2014

Ahoj, my jsme si s manželem pořídili také bydlení na hypotéku. Je to parada mit svoje. Bydlíme tam krátce a ještě je potřeba spousta věcí koupit. Máme ještě menší dluh u rodiny, co jsme si pučovali místo od banky. Ted momentálně řešíme kdy miminko,,, páč po odečtení všech nákladů (jídlo, benzin, spoření, pes, telefon, jízdné atd.. ) jsme dospěli k názoru že buď chcípneme hlady, nebo budeme chodit žebrat 🙂, opravdu nevím až skončím na mateřské z čeho budeme žít,,, asi budeme do 50 šetřit,,,, někdy bych těm politikum přála aby si zkusili vyžít z toho co maminky na mateřské,,, a to nemluvím o mimořádných výdajích,,, ted sme za psa nechali na veterině 900 korun,,, jedna návštěva,,, jesle tu nejsou aby mohla jít maminka v půl roce do práce,,, je fakt pěkné že nás nechají 4 roky doma,,, ale co z toho? když do té doby chcípneme hlady 😀

crawler
15. kvě 2014

@baris naše děti tedy rozhodně nestojí 7000kč ani dohromady.
oblečení=bazárek
plenky = látkové /bazárek)
ideálně kojení(případně mléko z DM namísto drahého sunaru nebo nutrilonu)

atd atd...vždy lze najít levnější alternativu - podle mě- děti vyjdou draho až začnou chodit do školy,ale i tam je pak třeba hledat kompromisy - miminka drahá nejsou 😉

punky
16. kvě 2014

ahojky take si myslim ze to jde vse udelat levneji take nakujpuju v bazarku a mame veci po synovcich a mame hodne babicky a dedecky kteri sem tam neco koupi 😉 😉 jinak nechodime na zadne krouzky,plavani atd.v lete napustime bazenek nebo vanu chodime na hriste a a to nas nestoji nic u nas se nejvic utrati za jidlo pac kvuli zdravotnim potizim se snazime jist kvalitne a zdrave a to nemame hypoteku to by jsme asi nedali ale nastesti my mame nazor ten ze radsi rodina nez vlastni bydleni a podotykam ze vase vlastni bydleni to je az za nejakejch 30 let co to splatite 😒 ale urcite se da udelat vse levneji a kolikrat to levnejsi je lepsi jak to drahy 😉

adelkaaa
15. črc 2014

@punky to sice budeme splácet 30 let, ale kdybychom bydleli v podnájmu tak platíme určitě stejné peníze, né-li více. a naše to už je. máme na to papír... sice to splácíme, ale je to naše. A nějak jsem nepochopila tu větu, že "radši rodina, než vlastní bydlení". Právě proto, že chceme rodinu se snažíme se co nejlíp zabezpečit a splácet nájem celý život v nějakém 2 plus 1 k tomu opravdu nepatří.... nebydlíme ani v Praze, upřednostnujeme čerstvý vzduch a přírodu. Nebo vy snad neplatíte nájem cizí osobě?

punky
16. črc 2014

@adelkaaa co na tom nechapes?je mraky lidi co kvuli vlastnimu bydleni odklada rodinu tim myslim mit deti pac to nezvladaji financne...ja jsem jen uvedla ze mi nejsme ten tip lidi co kazdou cenu musi mit svoje bydleni ktere kdyz se budeme bavit o hypitece je za az za 30 let tvoje a kazdej je jinej ja nepotrebuju ke stesti barak na venkove nebo 3plus 1 a ani nepotrebuju vlastni byt jsem spokojena tak jak jsem hlavne ze je tam moje rodina a lidi co miluju 😉 pro me neni vlastni byt prioritni 😉 tak doufam ze uz jsi to ted pochopila co jsem tim chtela rici 😉

adelkaaa
16. črc 2014

@punky však ja to nemyslela nijak zle.... jen bych nerada aby to vyznělo tak že kvuli tomu, že máme vlastní bydlení nechceme rodinu,,, to vubec ne. ale naše bydlení tu jaksi nebylo vůbec předmětem nebaty,,, buďte si štatní v malém podnájmu,,, ja budu mít děti asi o rok, možná o dva později, ale se zahradou,,, kdybychom bydleli v podnájmu, tak taky platíme a s dítětem na tom budete stejně mizerně, jako s rodinným domečkem,,,,

punky
17. črc 2014

@adelkaaa ani ja to nemyslela zle take proto tam byly ty smajlici 🙂 kazdej ma jine priority a jine sny a prani kazdemu staci ke stesti neco jineho 😉 at se vam dari a preju vam at mate ten domecek se zahradkou a zdrave krasne deti 😉

granda
17. črc 2014

máme hypotéku ještě na 10 let a i tak to zvládneme.... dítě máme a na cestě další.. všechno jde,,, jestli máš zahrádku u domu, tak si dej brambory, jahody, rajčata,,,okurky mám od mamky a všechno jde,, i z tohoto zvládnu několik obědů navařit a nešetřím sádlem ani masem.. to nám taky běhá po zahradě.... koupili jsme brojlery za 60,- a vykrmily na 4kila mrtvé váhy... nadělala jsme několik různých jídel.. je daleko větší než kupované kuře....

kojila jsme 14 měsíců, tedka jí všechno s náma..

adelkaaa
20. črc 2014

@baris My máme hypotéku a protože výplata versus mateřská je dost velký skok dolu.... tak sme se rozhodli že ještě tak rok počkáme,,,, našetříme peníze vyloženě na to, abych mohla zustat doma. Aby bylo na základní věci pro dítě,,, Někomu to asi přijde divné,,, upřednostnovat bydlení, ale my máme větší pocit zabezpečení a je nám ve vlastním líp. určitě toho nelituju a myslím si, že když bude miminko za rok, možná za dva, tak ale s vědomím že to zvládáme určitě líp a bez hádek, a denních stresu a řevu jeden na druhého, když budeme mít pro malé nějakou rezervu...

adelkaaa
20. črc 2014

@spygy my sme na tom možná o cca 500 korun líp, až zustanu na mateřský :D , a manžel říká, že hlady nás umřít nenechá :D, takže mu věřím , i tak chceme našetřit než pujdu na mateřskou,,,, holt v dnešní době bez rezervy ani ránu 😉

marti85
18. srp 2015

holky, my když jsme si s manželem brali hypotéku, rozložili jsme si hypotéku na tolik let, aby nám výše splátek nedělala problémy. Výpočet hypotéky je možné zjistit na některé z online hypoteční kalkulačky např. http://hypokal.cz/ 😉

lesni_vila
18. srp 2015

Opravdu je rozdíl výplata vs mateřská. Výplatu jsem měla cca 24 000 čistého a jelikož mám děti v prosinci musela jsem mateřskou rozložit skoro na 3,5 roku (než mi je na vesnici vezmou do školky) takže stanovená výše státem je 6 100,-Kč měsíčně. Upozorňuji že se nám narodila dvojčátka což byl mazec neb porodné nula a veškerá základní byť bazarová výbava vyšla na něco okolo 40 tisíc. K tomu máme hypotéku 3,5 mil a alimenty na dceru bývalého. Je to hoňka. Musela jsem si sehnat další práce abychom to zvládli, ale dá se to. Pokud máš oporu v partnerovi spíš přemýšlej o tom zda to dáš psychicky než finančně. To je mnohem zásadnější 🙂

lucy1327
4. pro 2015

ahoj holky, můžu se zeptat, kolik vám ve třech zbyde peněz na dítě a na jídlo pro tři po odečtění všech ostatních výdajů? díky

78marcela
5. pro 2015

@lucy1327 to asi nejde takhle zodpovedet. Kazdy ma jine prijmy a jine vydaje, tudiz mu zbyde uplne jina castka. Nekdo ma hypo 15tisic, nekdo 3tisice. Nekdo ma prijmy kolem 40tisic ve dvou, nekdo 20tisic.
To je rozdil.

barus_ka123
9. pro 2015

@protea Máme to podobně, my ještě tento měsíc budeme kupovat pozemek a na jaře stavět. Miminko jsme plánovali až jak se bude stavět, ale zadařilo se dřív, takže už mě taky přepadla panika zda vyjdeme....naštěstí máme na pozemek za super cenu a něco našetřeno, takže nám zůstanou obě stavební spoření a budeme si brát hypotéku také na 30let protože přítel si chce postavit dům podle svých představ...pořád jsem počítala jestli vyjdeme či ne, ale ujistil mě, že jo ;) takže ted už se jen těším na miminko a na stavbu 🙂 A hlavně já tak nějak tajně doufám a počítám, že si něco málo přivydělám i na mateřské ;)