Zvládnu finančně dítě? Máme hypotéku

baris
5. zář 2006

Ahoj,

nevím, zda ta bylo už podobné téma, ale žádné jsem nenašla. Jesli je, tak se všem omlouvám.

Ráda bych se Vás zeptala na radu, nebo jestli jste již něco podobného řešili - V dubnu jsme se s manželem vzali, pořídili si byt, auto a od září si budem dálkově dodělávat pedagogické minimum. Dluhů máme až nad hlavu, teď s výplatami vyjdem tak tak, ale přesto by jsem strašně moc chtěla miminko a za 2 měsíce chci vysadit prášky, ale nevím, jak to zvládnem finančně ☹ A nynější práci si bohužel nemůžu brát domů. A když jsem tady četla, že miminko vyjde na 7 000Kč měsíčně, tak nevím.

Vím, že kočárek dostanu od našich, nějaké oblčení a hračky asi od své švagrové, protože synovec má teď 3 roky, ale ....

Děkuji předem všem za připomínky a náměty.

labut
5. zář 2006

ahojky, ráda bych ti řekla jděte do toho, ale bohužel nemůžu. Pokud bych si spočítala, že prostě nevyjdeme, když budeme mít miminko, tak by jsme asi ještě počkali, protože s penězma to není lehké. ale taky záleží kolik ti je a jestli už chcete miminko opravdu strašně moc a nejde to překonat. Pokud je to tak, tak si stejně myslím, že tvůj cit překoná všechno a rozhodnete se pro miminko...ale mělo by být opravdu dobře zajištěné. Já s přítelem se budeme brát příští rok, pak si budeme brát hypotéku a stavit baráček a až dostavíme, tak bych chtěla jít na mateřskou. Myslím si, ale, že baráček budeme stavit tak 2 roky a už budeme nějak tak zvyklí splácet a taky si vypočítat, jestli bude mimčo zajištěné....tak myslím, že to bude v pohodě a půjdu na mateřskou. To ještě uvdíme. Tak zatím pa..
PS: myslím, že 7000 je moc, podle mě to bude určitě míň 😅

baris
autor
5. zář 2006

Já jsem to asi špatně napsala 😉 - my teď vycházíme tak tak a je to proto, že měsíčně splácíme "navíc" kromě hypotéky a auta ještě školu - a ta bude splacená do příštího jara, takže pak by to mělo být OK.

Jenom mám strach z toho, že nemám nic našetřeno a taky mě jenom tak trochu více zatrnulo, když jsem v jedné diskuzi - kolik stojí miminko četla, že půl roku "stálo" 7 000Kč. Na to bychom teda fakt neměli. 😖

sonepka
5. zář 2006

ahoj baris, tuhle otázku jsme také řešili.... ☹ V dubnu jsme si koupili byt za 1 500 000,- splácíme 7 500,- měsíčně, když připočítám zálohy na energie a vše spojené s poplatky na byt tak platíme 12 000,- a to jen tedy výdaje za byt.
V černu jsme se brali a rozhodli jsme se už na začátku roku, že hned po svatbě budeme chtít miminko. No jasně, stojí to všechno hrozně moc peněz, ale hypotéka je na 30 let a tak dlouho čekat nemůžeme. Splácíme ještě auto a tak... ale vím, že to bude těžké, ale přece jen se to utáhnout dá. Když začnu přemýšlet o penězích, říkám si, že bych si pak nepořídila miminko nikdy....
Vím, že máte do toho ještě tu školu, ale na druhou stranu říkáš, že jí splatíte na jaře. Pokud za 2 měsíce vysadíš prášky, řekněme otěhotníš příští rok... myslím, že by se to zvládnout dalo. Ale všechno záleží jen na Vás...

kristi
5. zář 2006

sonepko, jsem na tom naprosto stejne 😀

cumacek
5. zář 2006

Ahoj, řeknu ti - jdi do toho 😉 My jsme se na jaře pustili do stavby baráčku, půjčky máme kde se dá, studuju taky dálkově školu a čekáme mimi.Ale věřím, že všechno zvládneme 😉

lebedka
6. zář 2006

Ahojky, přidám taky příspěvek do diskuze. Vdávala jsem se teď 19.8.2006, koupili jsme byt a vzali si stavební spoření, moc si přejeme miminko a vůbec nepřemýšlíme nad tím, že bychom to nezvládali 🙂 . Je pravda, že máme spočítáno, že i se zálohami, nájmem a stavebkem budeme platit v novém bytě kolem 8500 kč, což je jen o 1500 kč víc než platíme teď v podnájmu, takže si myslím, že mimi budeme zvládat..
Přikláním se k Labuti- jestliže mimi budeš chtít, tak se nakonec na finance stejně ohlížet nebudeš 😉

bredmax
6. zář 2006

taky se přidávám 😀 v dubnu jsme se vzali, v tu dobu jsme vyběhali úvěr ze stavebního spoření a kompletně předěláváme celý barák, měsíc po svatbě jsme se stěhovali k rodičům a doufám, že brzo už půjdem zpět do svého. Nábytek nemáme žádný, všechno jsme buď rozdali nebo prodali. Čeká nás zařízení komplet bytu. Manža chtěl mimčo až budem zpátky doma. Ve finále se už snažilkujem, stěhovat se bude asi tak za měsíc.

Kdybych měla o tom víc přemýšlet, mimčo bysme neměli nikdy, splácet budem přes 20let. 😠

vero
6. zář 2006

My jsme se pustili do stavby baráčku. Vzali jsme si úvěr od lišky a dostli jsme i novomanželskou půjčku od SFRB. Prozatím bydlíme v baráku u manželovi babičky, takže střechu nad hlavou máme. Taky jsem zvažovala, jestli počkat s mimi až dostavíme, protože nás teď čekají velké výdaje na stavbu. Ale když jsem o tom přemýšlela, řekla jsem si, že je to šumafuk, jestli budem vydávat penízky za miminko teď nebo o 2 roky později. Úvěr budem splácet 20 let. Takže se nebudem nijak bránit, když se nám zadaří ve snažilkování v nejbližší době. Kdybych se ohlížela na finace, tak bych musela mít dítě až po zaplacení úvěru a to opravdu není možný - kolem 50 dítě opravdu nechci. 😀

selu
6. zář 2006

vero: mluvis mi presne z duse 😉 🙂 Ja nad tim taky premyslela, manzel porad chce mit nejake zadni vratka ( usporene urcite penize ) a ted, kdyz mame hypoteku na byt ( uz jen na 17 let z dvaceti, dobra vyhlidka ) a tento mesic kupujeme auto tak se mu zda, ze by dite bylo velka financni zatez, ale ja se mu snazim vysvetlit, ze to dite nemuzeme mit, az budeme mit financni jistotu, splacenou hypoteku a uver ktery se beru kvuli autu...to by taky mohlo byt v dobe, kdy bych uz dite treba mit nemohla ze 😀 😀 😀

chechta
6. zář 2006

Taky přispěju svojí troškou do mlýna - splácíme hypotéku, dálkově studuju, manžel taky bude dálkově studovta a pokud to jinak nepůjde bude si platit i školné, ale miminko chceme. Vždycky se to dá nějak zvládnout a pokud tak tak vycházíte te´d s penězi tak Vám určitě výjde i to, že budete moct dostávat nějaký příspěvky ze sociálky. Takže by jste se mohli obrátit i tam 😉 Já bych to osobně neodkládala pokud už máte nějaké zázenmí 🙂

lauriem
6. zář 2006

Baris: Také souhlasím s většinou. Nemusíš si přece pořizovat všechno luxusní a značkové. Spoustu věcí dnes dostupných třeba naše mamky neměly a jak nás pěkně vypiplaly 😀
Krom toho, to, že vysadíš prášky, neznamená, že okamžitě otěhotníš. Mezitím třeba ještě něco našetříte. 😉

chechta
6. zář 2006

jj souhlasím s lauriem a když chceš můžeš si i kvalitní věci pořídit za dobré ceny - vždyť jsou pořád někde nějaké slevy atd...držím pěstičky

lauriem
6. zář 2006

Ma také splácíme hypotéku, skoro 10 tis. měsíčně a ktomu všechny poplatky. Plánujeme mimi i tak, lepší to nebude dalších 20 let. Když přestanu pracovat, také přijdeme o velkou část příjmu, ale mimi ne to nejdůležitější, tak držím všem palce 😉

baris
autor
6. zář 2006

ahoje,

díky všem za povzbudivé reakce 😅 Dost jste mě utěšili. Já vím, že nemusím otěhotnět hned - kvůli toho už vysazuji přášky, ale náhoda je blbec.

Je to pěkně blbé, že mladí si nejdříve musí zadlužit až na půdu - hlavně byt - a pak si má ještě našetřit na dítě ☹ Alespoň, že už zvedli mateřskou 😀 A to jsem ráda, že jsem už dostudovaná (no dostudovaná, ještě si budem dodělávat pedagogické minimum), ale že už nemusís státu vracet peníze za školu 😖 Ale kdyby sečetli naše příjmy a výdaje, tak by mi ještě asi vraceli 😅

Asi se už začnu dívat po sekáčích s oblečením pro děti 😀

cumacek
6. zář 2006

To víš, že jo, už to pořádně proběhni a hlavně si nedělej starosti s tím, jak to zvládnete,nějak to dopadne 😉

kacabacka
6. zář 2006

My se brali letos v červnu, teď začínáme řešit bydlení, chceme si vzít hypo na 2 miliony - spláceli bysme 10000 - 12000 měsíčně 25 let. A jak tu všichni říkaj, kdyby jsme měli čekat na to, až na mimi ušetříme, nikdy bysme ho neměli. Teď sice s vejplatama taky vyjdem jen tak tak, ale to proto, že chodíme celkem často do kina, na večeře, kupujem si různý věci....pak se holt budem muset uskromnit... 🙂

akira
6. zář 2006

Tak jsem si myslela, jak to nemám složité. Teď jsme koupili byt. Hypotéka je na 30 let s tím, že máme bokem oba ještě životní pojištění, ze kterého to časem splatíme celé a dřív. Bereme oba dohromady ubohých 9400,- a to pracujem od devíti do pěti...holt státní instituce :( Měsíčně budeme platit asi 7500,- a představa, že si pořídímě mimi je po finanční stránce děsivá. Kolik berete, že vyjdete???? Já bych mimi moc chtěla,ale manžel taky pořád na něco čeká...a když chce on tak zas nemám chu´t já ani s ním spát, protože se nám to sice líbí,ale on se pořád bojí.... :(( Poradí někdo?

1kaculka
6. zář 2006

Akira: a to Vám při takovém platu dali hypotéku??? Co děláte za práci??

cumacek
6. zář 2006

Taky nemáme nějaký velký výdělky, ale kdybych mimčo měla, až na to budu mít, tak se asi nedočkám.Prostě to nějak dopadne.

protea
6. zář 2006

Tak já se tedy taky přidám.
Je to fakt zajímavé téma🙂
Vzali jsme se letos v červnu, v červenci jsme doplatili parcelu takže finančně začínáme zase od nuly.
Příští rok bychom chtěli postavit baráček.
Myslela jsem, že mimi budeme mít už donového(teď bydlíme v baráku, který koupil manželův táta s mámou), ale mimčo se podařilo hned.
Myslím, že to máme trochu lehčí než vy zaměstnaní, protože manžel s jeho taťkou a já dělám účetnictví.
Podnikáním nejste totiž vázané na stále stejný příjem.
Ale může se taky stát, že firma zkrachuje.
Mám strach zadlužit se na 30let s hypotékou, ale manželův sen je prostě baráček.
A tak budu doufat, že vše dobře dopadne a mimi bude vyrůstat v klidu a pohodě domova.

baris
autor
6. zář 2006

Akria - no my to taky s platem nemáme moc valné - respektive já - můj muž má 16 čistého, já tak 8 tisíc ☹ A to mám VŠ - pracuji jako personalistka a mám fixní plat + odměny za umístěné lidi. Ale ještě jsem žádnou odměnu neviděla 😖

A naše platby - 7 500Kč za splátky na byt, 4 500Kč za byt, a teď 3 000Kč za školné - ale to bude jenom rok. No a zbytek je na jídlo a benzín a měsíčníky do práce. Takže si říkám, že když už bude ta mateřská 7 500Kč, tak zase až o tolik dolů nespadnu a místo školného budu platit plínky + další věci na děti. 😅

Jo a to berete dohromady 9400 celkem, nebo je to už odečtené od poplatků za splátky???

elizabeta
6. zář 2006

ahojky taky přidám svůůj příspěvek....Tak hezky tu mluvíte a upřednostnujete děti, až mě to dohání k slzám, když mám smíšené myšlenky a nevím co upřednostnit. tak bych byla taky ráda kdyby jste mi poradili.
S manželem jsme se brali v červnu, byt svůj máme ale pak jems začali uvažovat o baráčku, tak sjem se do toho pustili vzali si na splátky pozemek a ted zařizujeme věci ohldně té stavby a hypotéky. Předběžně nám vypočítali, že by jsme spláceli něco přes 8000Kč za hypotéku + elektřina, plyn, voda apod. Můj manžel má kolem 16000Kč čistého a já něco přes 10 000Kč,já už dlouho toužím po miminku (je mi 21, manželovi 24, ale nějak jsme pořád na pochybách ohlědně financí jak nám to bude vycházet a taky je druhá věc, že jsme v práci za zástup za mateřskou, šefka by šílela kdybych byla těhotná (ale to až tak neřeším) ted to bude rok co jsme v práci, a možná by mi po těch třech letech dali smlouvu na neurčito, ale druhá věc je ta že tu práci nechci dělat moc dlouho protože je to psychicky celekm náročné a určitě bych se chtěla věnovat v budoucnu něčemu jinému, navíc po mě v práci chtějí abych si dodělala výšku, jenže já si jí v žádném případě v tomhle oboru nechci dělat....a tak si říkám jestli se snažit o mimčo (druhá věc je za jak dlouho by se to povedlo) nebo se věnovat zatím práci která mě moc nebaví, a jetě si něco našetřit než to mimi bude jak říká můj manžel... další věc je ta že on chce ještě počkat, pořád se ohlíží na to jak jsem na tom finančně a že by jsme to vše neutáhli a tak, a to mě celkem mrzí. Neívm co dělat, moc spolu ted ani nekomunikujeme, protže mám na to jiný názor myslím si že kdyy jsme ho oba moc chtěli tak se to dá zvládnout, když se uskromníme....poradte prosím

mracik
6. zář 2006

elizabeta máš to naozaj ťažké... píšeš, že zarobíš asi 10000, neviem koľko je v Česku materská a koľko minieš napríklad na cestovanie do práce. Podľa môjho názoru výdaje na malé dieťatko sa dajú pekne skresať, pokiaľ človek kúpi, zoženie nejaké staršie vecičky, dojčí a tak. Ale je pravda, že väčšie dieťatko už niečo stojí a hypotéka na byt sa nespláca dva roky...
Riešim podobnú dilemu, chcela by som tretie dieťatko, ale zároveň by sme chceli aj postaviť domček a to nejde naraz. Kým si nespravím atestáciu, tak mám dosť mizerný plat, teda aspoň na splácanie domu...
Ale je pravda, že keď už človek tú hypotéku má na pleciach je to ťažšie...

elizabeta
7. zář 2006

no u más by měla od ledna bát mateřská něco kolem 7500,-Kč takže přibližně o dva a půl méně.... a to ještě nemám jistotu že bych se pak po mateřské mohla vrátit... tak nevím, ale je pravda že hypotéku budeme splácet 20 možná 25 let. a tak dlouho čekat přece nemůžu, takže je celekm jedno kdy to mimčo bude jestli ted nebo za pět let, jen bych za tech pět let měla možná i jistou práci i po mateřské, ale zase jde o práci kterou až tak nemusím jsem z ní kolikrát nadně...těžko se to popisuje.... práci mám zatím v místě bydliště ale jak bude postavený baráček tak to budu mít zhruba o 5 km dál.....

protea
7. zář 2006

Elizabeto, jestli mohu tak já bych rozhodně na nic nečekala.
Mne je 25 let příští rok až se malé narodí, tak mi bude čerstvě 26 a myslím, že je to ideální věk na první miminko(nevím ale kolik je tobě, nebo jsem to možná mezi řádky přehlédla)
Kolem třicítky je podle mne pozdě na první mimi.
Myslím, že proto je tolik umělých oplodnění, protože lidé čekají až budou zajištění.Ale nikdy nebudeš stoprocentně zajištěná vždycky se může něco stát.
Už jsem to našla je ti 21, jsi dost mladá.
Já chtěla dítě taky zhruba od těch 22, ale musela jsem počkat na teď už manžela až bude chtít i on.
S chlapama je to holt trochu složitější🙂

elizabeta
7. zář 2006

no právě že s chlapama je to složitější.... jenže ted bude v práci taková krize, že nevím jak to řešit a navíc miminko moc chci...nemyslím si že by to byl jen můj nějaký nynější rozmar (jak někdo říka)...ale i tak děkuji za odpovědi pokud k tomu ještě někdo něco máte budu jedině ráda... třeba mě to přesvědčí v mém váhání nebo mě to od toho odvrátí...

vero
7. zář 2006

Elizabeto, i podle mne jsi mlaďoučká, takže si myslím, že 2, 3 roky můžeš počkat. Ono je to těžké, každý je úplně jiný a každý potřebuje něco jiného. Neznám Tě osobně, takže se možná mýlím, možná potřebuješ miminko už teď. Ale obecně bych řekla, že Tě věk nikam netlačí. Třeba si mezítím seženeš práci, která Tě bude bavit a pak se můžete vrhnout na snažení. 😉 Mně je teď 27. Pokud se to podaří, tak miminko budu mít ve 28. Já už dýl čekat nechci. Myslím, že je to akorátní věk.

Proteo, myslím, že do 30 je to v pohodě. Podle doktorů je prý ideální věk na těhotenství do 25, ale zase zase mladší žena nemusí být psychicky vyspělá na mimi. Samozřejmě zase jak kdo. 😉

akira
7. zář 2006

1Kaculka: Dali. Můj brácha mi dělá finančního poradce. Nastavil nám hypotéku od Raifeisen na 30 let a se splátkou 4600,- k tomu 3000,- poplatky a doprava z Kladna do Prahy. a to jsem ještě nervozní kolik se v baráku bude platit do fondu oprav jestli tam nějakej je. :((( Docela humus. JO a kde pracujeme? Oba jsme zaměstnanci Národní knihovny. Libor Obchodní referent a já Marketingový a informační asistent.

kacabacka
7. zář 2006

akira: fakt máte dohromady 9000? nebo každý? tomu nemůžu uvěřit

1kaculka
7. zář 2006

Akira: to jsem z toho fakt jelen, fakt dohromady 9000,- Kč 😒 . Nechci být neslušná, ale to se pak po zbytek měsíce budete chodit pást před barák???