Zvládnu finančně dítě? Máme hypotéku

baris
5. zář 2006

Ahoj,

nevím, zda ta bylo už podobné téma, ale žádné jsem nenašla. Jesli je, tak se všem omlouvám.

Ráda bych se Vás zeptala na radu, nebo jestli jste již něco podobného řešili - V dubnu jsme se s manželem vzali, pořídili si byt, auto a od září si budem dálkově dodělávat pedagogické minimum. Dluhů máme až nad hlavu, teď s výplatami vyjdem tak tak, ale přesto by jsem strašně moc chtěla miminko a za 2 měsíce chci vysadit prášky, ale nevím, jak to zvládnem finančně ☹ A nynější práci si bohužel nemůžu brát domů. A když jsem tady četla, že miminko vyjde na 7 000Kč měsíčně, tak nevím.

Vím, že kočárek dostanu od našich, nějaké oblčení a hračky asi od své švagrové, protože synovec má teď 3 roky, ale ....

Děkuji předem všem za připomínky a náměty.

macik
7. zář 2006

no, my taky válčíme s hypotékou a protože koupený domek je ještě neobyvatelný a náš byt malý, tak je to docela nevhodný na mimčo...naše měsíční výdaje jsou kolem dvacky a zkrouhnout se to nedá, máme tam pojistky, který zrušit nemůžem, ztratili bychom hrozně peněz...takže zbývá počkat, až budu schopna při mateřský dostatečně přivydělat, naštěstí se to už rýsuje...
Rozhodně bych si ale nemyslela, že mimi stojí 7 tisíc měsíčně, moje sestra je svobodná matka, má 6,5 měsíčně a z toho dává tři mamce na byt + jí mamka nakupuje jídlo na víkendy. Takže ségře zbývá 3,5 a přesto je náš malý vždy pěkně oblečený, sekáč navštíví ségra jen zřídka, má plno hraček a sestra s ním chodí na dětské cvičení, do solné jeskyně, na výlety apod. Malý nestrádá ani v nejmenším, jen sestra se musela uskromnit, ale snažím se jí to občas trošku vynahradit...

akira
8. zář 2006

Kacabacka: každý, no necelých 9000,- spíš míň....ale skoro....

poupatko
8. zář 2006

Ahojky,
taky se přidám. My máme hypotéku na byt a splácíme auto. Stálé měsíční platby jsou 16 000,-. Je mi 26 a už bych moc chtěla mimi. Čekat moc dlouho je nesmysl. Studuju dálkově ekonomku a chci dodělat druhý ročník a pak do toho půjdem. S penězma je to těžký ale myslím, že máme ještě rezervy. příští rok se chceme začít snažit o mimi. Manžel je v tomto směru optimista a věří, že to všechno zvládnem.
😅

akira
8. zář 2006

Jsem to napsala blbě, omlouvám se...my máme každý asi 9000,- tzn. dohromady nějakých 17.000-18.000,-

vero
8. zář 2006

Akiro, já si říká, že by byla banka nějak moc štědrá, kdyby vám při 9000 dali úvěr. 😀 😉

Poupatko, ať se zadaří. 😉

kacabacka
8. zář 2006

Tak to já si stěžovat fakt nemůžu, jak to tady čtu, nejsme na tom špatně. Ale zvykli jsme si koupit, co jsme chtěli. Takže se budeme muset v budoucnu uskromnit. já si pak chci najít novou práci, tím pádem i líp placenou. Radši nebudu řikat, kolik berem dohromady...to byste mě odsud asi vyhodily... 🙂 ale manžel má naštěstí takovou práci, kdy jede z velké části na provize, takže když budeme mít málo, tak prej půjde o víkendu do práce, nebo zůstane dýl a vydělá víc... 😀

vero
8. zář 2006

No, my to snad nějak finančně zvládnem. Budem muset, když už jsme se na to jednou dali. Ale manžel má taky strach, že se bude muset uskrovnit. Doteď je zvyklý, že si koupí vesměs, co chce. Ale já počítám, že budu s miminkem dělat doma. Snad to zvládnu. Naštěstí mám rodiče i tchánovce poblíž, takže myslím, že s hlídáním problém nebude. Možná se ještě budou předbíhat, kdo bude hlídat. 😀

kacabacka
8. zář 2006

když jsem byla na střední, tak jsem si scháněla nějakou práci domů - brigádu, ale na nic pořádnýho jsem nenarazila. Pouze na skládání krabiček pro Eurotel. Problém byl v tom, že jsem si pro rozložené krabičky a další věci, které se do ní dávali, odvezla jsem to domů, naskládala a vezla zpět - byla na to určitá lhůta a asi 50 halířů za krabičku, což moc nebylo. Z přehybání mě za chvíli boleli prsty a vydělala jsem si 500 kč za 1000 složnejch krabiček - dost málo... Na mateřskou bych chtěla taky nějakou brigádu na doma, ale obtížně se shání a s dítětem tohle dělat nejde.... ☹

vero
8. zář 2006

No, já mám práci, která by se dala dělt doma a občas bych zaběhla do práce. Před vedoucí jsem tuhle možnost nadhodila a ona s tím předběžně souhlasila. 🙂 Jinak bych asi taky musela skládat krabičky. 😀

jandula.1
8. zář 2006

Hokly chtěla jsme se jen zeptat, když už je řeč o práci, která se dá dělt doma.... Já bych teda tu svou doma dělat nemohla protže jsme deně v kontaktu s lidmi, jednám s nimi a vyřizuji, ale nemohly by jste mi poradit, jestli by se dala sehnat nějaká práce ketrá by šla dělat doma? mějaké typy co by se doma dalo dělat a kde bych takvou práci mohla sehnat, jestli třeba na netu nebo tak.... moc děkuji... hodně by mi to pomohlo a taky pokud bych otěhotněla, tak by mi to i vyřešilo částečně situaci.... tak ještě jednou předem děkuji 😉

kristi
8. zář 2006

jandulo, te prace je spousta, ale myslim, ze to budes muset hodne probrat, aby nasla neco, co bude v pohode a aspon nejak placene

jandula.1
8. zář 2006

ale mě právě nic tak nenapadá, a navíc co by bylo seriozní a ne nějaký podfuk... Jednou jsme tak totiž naletěla na jeden inzerát a od té doby tomu nějak nevěřím. tak se právě ptám jestli máte nějaké zkušenosti z prací doma a kde se dá sehnat? 😵

chechta
9. zář 2006

elizabeta: s těma chlapama je to fakt těžký - taky bych brala mimčo už ve dvaceti ale bohužel jsem taky musela počkat. Ale i tak jsem si to se svým manželem ujasnila vpodstatě hned kdy jsme spolu začali chodit ( to mi bylo 18) - už od začátku věděl, že jsem dětmi posedlá a že je chci a dal jsem mu limit, že ho chci nejpozději do 25 ( samozřejmě když to půjde zdravotně) a vpodstatě jsem mu dala na srozuměnou, že jestli to je problém tak nemá cenu s ním strácet čas. Užř jsem se s tím fakt setkla dva spolu byli 6 let holka chtěla mimi - chlap pořád ještě ne ještě ne a najednou jí bylo třicet a chlap pořád ještě ne ještě ne - tak to skončilo. Takže si to se svým mužem ujasni jak to vidí a případně se dohodněte, že se třeba začnete snažit za určitou dobu.

Veru: s tím ideálním věkem je to takhle - nevím přesně ten věk, ale jen tak pro inormaci - žena je biologicky nejlíp připravená na těhotenství kolem 20 roku a psychicky kolem 25 roku 😀 tak si z toho vyber 😀

elizabeta
10. zář 2006

chechta: Moc ti děkuji za radu, asi jsme udělala tu chybu, že jsme s ním o tom moc nemluvila, když jsem mu to řekla jednou tak jeho reakce nebyla nejlepší takže jsme to pak vzdala a dusila to v sobě. Alepak jsme si s ním tedy promluvila a nakonec jsme se dohodli jak by jsme to v budoucnu chtěli. Pokud to v práci dobře výjde a přeřadí me na tu práci na kterou bych chtěla tak začneme s mimi nejdříve za rok za dva, no a pokud mě dají na tu rpáci kde moc nechci a vím že to na mě bude dost psychicky působit tak s mimi začneme hned co nám dostaví baráček nebo jak už budeme věděk jak se stavba vyvíjí a budeme se moci stěhovat což by mohlo být snad tak v dubnu. Možná nakonec začneme dříve, třeba se ze začátku nebude dařit. Mám totiž cekem strach už beru přes pět let HA a jedna známá mi říkala, že když to vysadila po dlouhé době tak se jí nepodařilo dlouho otěhotnět. Nevím co je na tom pravdy, ale trochu mě to zaskočilo.... tak moc vám děkuji za rady...snad se ta situace vyřeší. a když jsme si zjištovala od kolegy, který má roční mimčo kolik tak mají za něj výdajů tak říkal že jim po zapalcení všeho zbyde 7000,-Kč pro všechny tři a z toho že za malého dají tak kolem těch 3000,-Kč. jasně že ty začátky jsou nejhorší ale zase rodina pomůže a já budu mít nějaké finance na ten začátek (kočárek, postýlka apod.) odložené takže věřím že to vše zvládneme a že i manžel bude rád, že už se budeme snažit. Snad se to povede......

ellera
11. pro 2008

Tak po dlouhé době oživuji téma, vrtá mi hlavou jedna věc a vy mi, holky, určo poradíte 😎 Hypotéku prostě budeme muset zvládnout, bez ní si dneska pořídí vlastní bydlení opravdu málokdo. Zatím ale žádnou nemáme (bydlení teprve hledáme) a mě teď napadlo, že bychom si ji asi měli vzít dřív, než půjdu na mateřskou, co? Nebo vám někomu v bance půjčili peníze, když vydělával jen manžel? Moc se v tom nevyznám, tak budu ráda, když napíšete...

bobovci1
11. pro 2008

ellera, určite to budete mať jednoduchšie keď si vezmete hypotéku ešte pred mimčom 🙂 , kor teraz keď sú podmienky na získanie hypotéky prísnejšie ako boli napr. pred rokom 🙂

ywushka
12. pro 2008

Ahojky holky,my mame hypoteku 1700000 Kc,splatka nejakych 10tis mesicne na 30 let!Chci zacit studovat dalkove specialni pedagogiku pristi rok a ted podtupujeme nase druhe IVF!Myslim si,ze kdyby clovek mel porad uvazovat nad tim,jestli s tim vyjde nebo nevyjde,tak se to miminko nema nikdy sanci narodit!Takze rikam vsem-jdete do toho a vzdycky se nejake penizky z necoho "uthnou",aby jsme meli za co zit!!!

ywushka
12. pro 2008

No s tema hypotekama je to ted hruuuza!!!Nam taky ted nechteji navysit!!!Kdybych nemela rodice...tak nevim co budete med delat

beranek
12. pro 2008

Ahoj, nám dali hypotéku jen s jedním platem a rodičovským příspěvkem, ale menší než jsme žádali a jsou s tím docela problémy, protože banky rodičovský příspěvek neberou jako "plnohodnotný" příjem a vlastně všechny výdaje vážou na plat partnera 😒

ywushka
12. pro 2008

u nas je ten problem,ze kdyz jsme si brali privni hypoteku,tak ja jsem byla v nove praci jen 1 mesic a hypoteku nam dali ated nam uvedli duvod odmitnuti ten,ze mam novou praci kratkou dobu-ted uz je to pul roku

marcelkap
12. pro 2008

Ahoj holky, jdu se k vám přidat. My jsme si v lednu 08 koupili byt - hypotéka na 30 let, měsíčně 7500. Od května se snažíme o mimi. Už jsem tady ten názor četla a naprosto souhlasím s tím, že pokud budeme pořád počítat peníze a jestli na miminko máme, tak si ho nepořídíme nikdy. Hypotéka je na 30 let a tak dlouho se fakt čekat nedá 🙂
Kdo chce miminko a myslí s, že je na něj hlavně psychicky a fyzicky připraven, tak ať do toho jde. Co naši rodiče? Neměli nic, dluhy na krku a taky nás vychovali a uživili. Myslí si, že je to dneska spíš "móda" , že na díttě se musí "vydělat".
Je mi 22, ale myslím si, že nemá cenu čekat. Nechci čekat do 30, až budeme na dítě mít peníze a pak třeba zjistit, že ho nemůžu mít.

ellera
12. pro 2008

Šmarja, oni ještě koukají na to, jak dlouho pracujeme??? 😝

ellera
12. pro 2008

To my taky neřešíme, jestli hypotéku nebo dítě. Ale spíš, jestli dřív hypotéku nebo dítě... Mám prostě obavy, že na mateřské nám nepůjčí a nebo nám půjčí moc málo.

spygy
10. bře 2014

Tak obnovuji trochu téma po dlouhé době a přidám příspěvek. Mám rovněž obavy, jako tady nějaké holčiny měli. Máme oba s manželem 37. 000,- Kč. Hypotéka 11.000, elektrika+spoření+telefon+internet+voda cca 9.000,- Kč. Tedy jedna výplata padne na výdaje a to nepočítám benzín jídlo apod. (manžel projede benzín 2.000) Představa, že budu na mateřský 7.600,- Kč a budeme žít jen z mé mateřský je nepředstavitelný ☹ a to jsem počítala, že zhruba 4.000,- by jsme měli na jídlo apod. ☹ je to smutný, ale kdybych nad tímto přemýšlela, tak dítě mít nikdy nebudeme.

baris
autor
11. bře 2014

@spygy nepřemýšlej a řeš to, jak to příjde. My máme 2 dcery s věkovým rozdílem 17 měsíců a přežili jsme to. Sice jsme žili a stále žijeme od výplaty k výplatě, a nečekané výdaje (nad 5tisíc) řešíme pomocí našich.

Alle kdybych měla pořád přemýšlet, tak nemám děti ani v 80-ti letech. Teď máš super plat, za měsíc muže vyhodí z práce ....

mrazulkav
11. bře 2014

@spygy nemá cenu takhle uvažovat... nikdy člověk neví, co bude zítra, natož za delší dobu... a mateřskou / rodičák nemusíš mít tak nízkou... mateřská je určitý % z platu (teď nevím přesně jak to je, asi 80 %) a rodičák můžeš mít až 11.500,- měsíčně (já bych na tenhle strop třeba s mým platem nedosáhla, ale přes manžela už to mám vyřízené).
Taky máme hypotéku, manžel dojíždí do práce 25 km, ale máme zahradu, takže pěstujeme kde co, malá je v látkových plenách a kojíme... Nějak bylo, nějak bude!!! 😉

niikkis
11. bře 2014

@spygy jste na tom finančně úplně stejně jako my.. mám taky hrozný strach jak to budeme zvládat.. na druhou stranu vím, že se naše situace během 28 let rozhodně nezlepší.... takže se tím ani moc nemá cenu stresovat, spíš popřemýšlet, kde by šly náklady ještě zkrouhnout a na čem všem se můžeme uskromnit...

antoinet
11. bře 2014

@baris zajímavý číst to s odstupem tolika let, že jste to zvládli🙂

benjik
11. bře 2014

@spygy zvládnete to,my sice nemáme hypo-ale jeden čas byl muž dlouhodobě po nemoci bez práce,já těhu s druhým a přežili jsme.S málem se naučí člověk myslet jinak př:neupečeš celé kuře k obědu,ale naporcuješ ho na řízky,čínu a polévku.

mataharyy
11. bře 2014

Tedy měsíčně nestojí dítě pokud ho neoblékáš každý měsíc znovu od ponožek po čepici 🙂 Dítě do nějakého cca roku je poměrně nenáročné (nepočítám počáteční výbavu, ale ani ta nemusí být sebevražedná). Já měla prvního syna plně Nutrilonového, což je jedno z nejdražších mlék a jeho měsíční náklady na stravu byli 3500,- včetně kojenecké vody (té nejdražší a "nejlepší" kterou měli v obchodě)... Druhý syn nebyl ochoten konzumovat Nutrilon a fičel na Sunaru a měsíčně to vyšlo cca na nějaké 2000,- - 2500,- a třetí stojí do dvou tisíc, když započítáš plenky, to je otázka já částečně používám jednorázové a částečně látkové, ale dejme tomu 500,- tak i při té nejdražší variantě stravování jsi na cca těch 4000,- (a to ne celý rok, protože množství mléka se mění, toto jsou ty nejvyšší částky), když přičteš sem tam nějaké oblečení, hračky, blbůstky atp. tak i kdyby cca 4300,- - 4500,- a to jsou částky když nekojíš, takže se dá říci že opravdu ty nejvyšší možné. Když je dítě plně kojené, tak se s přehledem vejdeš průměrně do 1000,- měsíčně a dítě nijak nestrádá 😉 Je to hlavně o náročnosti a tom co chceš 🙂 Po roce je to pak houpavá částka, už nejde tolik do stravy, ale zase přiskakují částky za boty, oblečení jde rychle do háje a ne jen tím že dítě roste 😀 Pak jsou k tomu školky atp. jenže to je v době kdy se dá více méně předpokládat že už to nebude z jednoho platu, ale že i ty začneš chodit do práce... Tak pro představu my jsme na tom momentálně tak že průměrný příjem naší rodiny je 23000,- z toho každý měsíc odchází 14 -16 tisíc na poplatky, cestovné, bydlení atp. a z toho zbytku žijeme dva dospělí a tři děti ve věku 5 let, 3 roky a 1 rok. No ideál to není, šetří se kde se dá, ale nikdo nestrádá, máme vše co potřebujeme a zítra bude určitě lépe 😎