7 týdenní miminko a 3,5 letý kluk. Jak zvládnout rozvod?

mikulka
7. dub 2012

Ahoj holky, nedorozumění s mým manželem trvá delší dobu. Nyní ale vyvrcholilo a manžel mi včera řekl, že už se mnou nechce žít. Že už se nechce pokusit dát náš vztah dohromady, nechce zkusit ani poradnu atd. prostě konec.
Máme ani ne 7týdenní holčičku a tří a půl letého kluka.
Já v noci kojím, vstávám k mimi, jsem unavená a do toho se rozvádět?
Nevím, zda to zvládnu a neporazí mne poporodní deprese.
Manžel odjel na Velikonoce pryč, mluvit se mnou nechce a nebude, což je nejhorší, že si to nemůžeme vyříkat.
Řekl jen, že zatím bude pomáhat s dětmi.

Je hodně ovlivněný svým otcem, který mne nenávidí a popouzí ho proti mně.

Hodně jsem v našem vztahu zkazila já. Manžela jsem si nevážila, komandovala ho a srážela. Doma hodně pracovat a pomáhal, prý se cítil jako poskok a ne jako chlap.
Ale proč něco neřekl? Copak to jde mlčet a pak rovnou odejít? Nemám příležitost mu to říct. Teď bude tři dny s rodiči a ty mu nalejou takové věci do hlavy, že se bojím, s čím ještě přijde.

Jde mi o to, holčiny, jestli je možné to zvládnout tak brzo po porodu, při nevyspání, kojení a péči o dvě děti. - tedy zvládnout to bez následků Mám toho i tak dost a do toho teď rozvod? Moc se bojím, že to neustojím.
Nevím, co mám dělat.
Jeho rodiče mi volali, že jsem ho zničila a že je to konec.

Ale vinu přece nemá vždy jen jeden člověk, vždy oba. Manžel o mne nepečoval, není na sex, takže jsme spolu spávali 1x za půl roku, navíc má hormonální poruchu, takže jsem řešila různé jeho stavy. Není bez chyby.

Jak se řeší rozvod s miminkem, co peníze, jak to zvládnu? Mám mateřskou 5900Kč. Kdyby mi dával třeba další 3 tis., to se nedá zvládnout.
A psychika, jak to zvládnout?
Co děti, kluk ho miluje.

veruska007
7. dub 2012

@mikulka Ahoj, Tvá situace mě moc mrzí. Také jsme měli dlouhou manželskou krizi a přemýšleli o rozvodu, ale další miminko nám pomohlo a i když pořád máme vztah nahoru dolů, chceme zůstat spolu.

Za prvé si myslím, že bys měla dát manželovi během svátků klid, aby si mohl od všeho odpočinout a popřemýšlet. Ale potom bych ho na Tvém místě kontaktovala a chtěla si promluvit. Mohla bys mu říct, jak je Ti to líto, že Tě to mrzí, přiznat Tvůj podíl na celé situaci a zeptat se ho, zda je něco, co bys mohla udělat, aby Ti dal druhou šanci... však rozvést se může i potom, pokud si to nerozmyslí.

Každopádně máte dvě děti, než dojde k rozvodu, musíte mít rozsudek o rozdělení majetku a rozsudek o úpravě poměrů k dětem. Výživné můžeš mít na děti i na sebe. Můžeš trvat na tom, že máš manžela ráda a rozvod nechceš a požádat o nařízené sezení v manželské poradně s cílem manželství zachránit. To poslední nevím, jak moc si lze vynutit, myslím, že záleží na soudci.

Na druhou stranu nevím, zda chceš trvat na manželství za každou cenu nebo ne a zda ustojíš nátlak manžela a jeho rodiny, abys na rozvod přistoupila.

Držím palce, ať to zvládneš.

verbalinka
7. dub 2012

@veruska007 ahoj, je mi to moc líto ☹ Ale máš pravdu, že vina je vždy na obou stranách. Měla bys mu říct to, co psala veruska a ještě k tomu přidat (ale bez jakýchkoliv výčitek, emocí), že on taky není bez viny a žes mu to tolerovala (sex apod.) a že i přes to všechno ho máš ráda.
Máš právo na výživné na sebe po celou dobu RD + samozřejmě platba na děti. Pokud by nechtěl dávat peníze ještě za dobu manželství, tak to dej k soudu - máš právo na stejnou úroveň jako má on.

Ale je to šílenost opustit ženu v době malého miminka. Snad se umoudří a dopadne to dobře. Přeju pevné nervy 😉

camelinka
7. dub 2012

@mikulka ahoj, to me straslive moc mrzi ☹ ☹ ☹ , vina byva opravdu na obou stranach a chlapi moc na rozhovory nejsou 🙄 , treba si jen potrebuje srovnat myslenky a srovna se to.
Kazdopadne byste si nejakym zpusobem promluvit meli aby se treba predeslo nejakym dalsim nedorozumenim.
Co se tyce tve situace s dvema mrnousi, muzes pocitat s pomoci rodicu nebo sourozence? aspon takhle na zacatek aby treba pohlidali to starsi, protoze si ani nedokazu predstavit jak to musi byt vysilujici.
Zavolej aspon nejake kamosce a vypovidej se, myslim ze jina rada me bohuzel nenapada ☹
|Co se tyce majetku a penez, tak ti holky urcite poradi na co vsechno mate narok abys aspon nemusela mit dalsi starost s penezi.
Drz se kocko, zvladnes to, drzime pesticky 😵

ajca123
7. dub 2012

@mikulka Ahoj je mi to ľúto ale aj chlap potrebuje vypnúť a ísť na pivko nebo si sadnúť s kamaratama.

Môj chodi každý piatok s chalanma na pivko. A dvakrát do roka lieta do Egypta sa potapat... Potrebuje si od nas odpocinut lebo nas je ako hadov.. Traja chalani 6r,2r a 3mesacny...
A aj vďaka tomu že má môj drahy taku voľnosť a aj ja ho rešpektujem a nebuzerujem ho za každú hlúposť.. Ale ked niečo potrebujem tak ho pekne poprosim lebo vie že mám tri deti na krku tak skoči do obchodu nebo postráži deti a ja mu vždy za to pekne podakujem lebo aj toto muži chcú počuť. A nie len my ženy.
A tím že ti so všetkým pomáhal a aj zarába korunky pre vás- by si mu mala bozkavat ruky 🙂
Veľa chlapov nie je ako tvoj muz...
Po víkendu by si sa mu mala omluvit lebo máte spolu deti a že on prídu deti(je mi ich ľúto)
My sme sa uz s mužom o takých veciach rozprávali a keby sme sa rozišli tak aj tak ostaneme spolu len kvôli deťom..

camelinka
7. dub 2012

@ajca123 no tak to si podle me zakladatelce moc nepomohla, akorat si chvalis sveho chlapa 😅 . proc by se mela omlouvat jen ona????? on ji nechal temer beze slova samotnou s dvema detmi 😠 . a zustavat spolu jen kvuli detem mi prijde jako nejvetsi blbost 😅 😝

traktor
7. dub 2012

@ajca123 rada si precitam aj tvoj nazor 😉 ..ale tu absolutne nesuhlasim..*aj ruky by si mu mala bozkavat.....*..vsak to su aj jeho deti , nie len jej., tak je snad aj jeho povinnost sa o nich postarat.....chlap si potrebuje odpocinut a zena nie? 😅

vanessm
7. dub 2012

@mikulka Každý človek potrebuje uzanie, je to pre nás prirodzené a ak sa nám dostáva len opak - ako si napísala, že s ho komandovala, nevážila si ho a urážala, tak je to len otázka času, kedy ten muž ujde z takéhoto prostredia, neber to v zlom. V príspevku sa zmieňuješ, že malý ho miluje, a čo ty? Z tvojho príspevku cítim, že sa bojíš o budúcnosť, ako to zvládneš, finančne, čo je prirodzené. Zavolaj mu nech sa príde porozprávať. Ak ho máš rada, tak si vezmi ponaučenie a sľúb mu, že zmeníš svoje správanie, a ak už on nebude chcieť tak sa aspoň porozprávajte o ďaľšom postupe. Nemyslím, že ťa chce v tom nechať, veď ťi sľubil pomoc s deťmi, určite vie, koľko všetko stojí. Držím vá palce, snáď ešte nie je všetko stratené, už len kvúli detom, aj keď osobne si myslím, že ak dieťa vyrastá v prostredí, kde sa rodičia neľúbia, ale len urážajú,hádajú , tak je mu lepšie v rozvedenom manželstve.

alamo
7. dub 2012

@ajca123 Chapu, co chces rict, ale jak jsi to popsala, tak to vyzniva jako totalne submisivni vztah zeny k muzovi, ne jako rovnocenne partnerstvi. Souhlasim s tim, ze chlap by se nemel buzerovat, ale taky by se pred nim nemela zena ponizovat.

@mikulka Je mi moc lito, co Te postihlo. Myslim, ze by tomu mel dat jeste sanci - vazne se neda premluvit do poradny? A mas ho jeste rada? Chybel by Ti? Nemam na mysli financne nebo pracovne...

svetllana
7. dub 2012

@mikulka Och moja, to mas nelahku a naozaj nezavidenia hodnu situaciu ☹ Velmi ocenujem, ze si si priznala aj svoj podiel viny a to dokonca pred podielom Tvojho manzela! Klobuk dolu, to sa casto nevidi. Velmi by som Ti zelala, aby si mala este sancu porozpravat sa s manzelom, predsa len mate deti, syn ho zboznuje a to drobatko je este take malinke ☹ Boze, ved manzelstvo a rodina neni televizor, ktory vypnem, ked ma uz nebavi jeho obsah. Problemy treba riesit, nie zutekat - to je najlahsie. Naozaj, pokus sa zabojovat, urcite to stoji za to! Viem, ze momentalne sa v Tebe odohravaju rozne boje a emocie, ale skus este nemysliet na rozvod..radsej sa zameraj na zachranu vztahu-rodiny. Tie chulostive otazky "co po rozvode" mozes riesit, ked to bude ozaj aktualne. Moc, moc drzim palce!!!

2hanah
7. dub 2012

Sama mám kamarádku, které oznámil manžel měsíc před porodem druhého dítěte, že má milenku, sbalil si věci a odešel. Už se nevrátil, a tak hrozně chtěl to druhé dítě. Zvládnout se to musí, máte dvě děti, které Vás potřebují, ale tohle je nejhorší životní situace (samozřejmě kromě toho, když vám někdo onemocní nebo umře). Musíte se radovat z toho, že máte dvě krásné děti a že jste zdraví, to je hodně, ikdyž vím, jak hrozně Vám je. Vaše rodiče nemůžou pomoci? Třeba zkusit promluvit s manželem nebo jeho rodiči v klidu? Nebo pomoci třeba dočasně s bydlením aby jste to finančně zvládla? A hlavně doporučuji psychoterapii, uleví Vám.

svetllana
7. dub 2012

@ajca123 Zlato, a kam vyrazas Ty za oddychom? Dvakrat do roka otocit Egypt...akoze Waaaau! Moja, Tvoj drahy moze TEBA nosit na rukach 😉)

ajca123
7. dub 2012

@camelinka sorry ale preco by som jej mala pomáhať ked chlapa iba buzeruje... To potom nie je vzťah. Maju obaja sa striedat napr. jeden den vari muz druhy den ona a tak...
Ja si nechalim muža.. Aj on má nárok si od nas odpocinut.
Vždy som robila v naši domácnosti ja a drahy nosi korunky domu. Ale od te doby čo mame doma tri deti veľa veci robi môj muž a vždy mu za to podakujem ,lebo sa potom cíti byt dôležitý v naši rodine..
A to možno ta Mamicka nikdy nepovedala svojmu drahemu...
A to že aj keby sme sa my dvaja rozesli a ostali by sme spolu len kvôli deťom je naša vec a viem že aj dobrá... Lebo naše deti budu mat oboch rodičov doma...

@traktor a on nie je zasa jeji otrok.... Vše robil pre nich a ona ani nepodakuje sorry...
Hned všetky odsudzujete chlapov...

doty1
7. dub 2012

je mi jasné, že sú občas chvíle, keď musí v živote viac zatiahnuť jeden a potom zas druhý, ale "potrebuje si od nás odpočinúť" to ma dostalo 😒
Moja vlastná skúsenosť je, že bola doba, nech sa chlap snažil akokoľvek, vždy to bolo naprd - bola v tom moja vlastná nespokojnosť s momentálnym životným stavom a pod., potom má človek zrejme predpoklady hľadať vinníkov a terče (samozrejme, že najlepšie živé) na vybitie frustrácie.
Ja by som asi tiež nechala manželovi nejaký time-out a potom ho pozvala na kus reči. Asi by ma zaujímalo, prečo už nechce zachraňovať vzťah, prečo už nechce so mnou hovoriť (podľa toho čo si napísala, tak ani pred tým zrejme nebol na vážne debaty o problémoch vo vzťahu), ako si to predstavuje ďalej s deťmi, peniazmi a pod. Konverzáciu s jeho rodičmi by som asi obmedzila na nutné minimum.
Rozchod a rozvod sa nikdy nezaobíde bez následkov, to je jedno či kojíš, nekojíš, máš jedno dieťa, štyri... držím ti veľmi palce

camelinka
7. dub 2012

@ajca123 no tak se podivej kolik holek souhlasi se mnou a kolik s tebou 😝 😝 😝 😝 😝

svetllana
7. dub 2012

@ajca123 Inak fakt, ak toto u Vas takto funguje a Ty si s tym ok a tesis sa, tak Ta vazne obdivujem. Vies, co ma "dorazilo"? Veta "..potrebuje si od nas oddychnut". Kokos, chodi urcite do roboty, takze Vas cely den nevidi a este aj to si potrebuje oddychnut? Ti poviem uprimne, ze keby mi toto realne moj povedal, velmi by ma to zamrzelo. Prosim, nic neber v zlom...len som prekvapena dejchanek 😉

ajca123
7. dub 2012

@svetllana ved aj nosi a moc si ma váži... On hlida deti a ja môžem ísť na solarko a ku kadernicke a uz aj na kosmetiku

ajca123
7. dub 2012

@svetllana drahy je v robote u nas doma 🙂 tak deti má skoro cely den na očiach 🙂
Ja sa neurazam každá mame svoj názor a vzťah 🙂
Aj ráno si pospim a drahy sa stara o deti

ajca123
7. dub 2012

@camelinka ale me je jedno kolko stoji holek za tebou 🙂 ja mám svoj názor a basta...

traktor
7. dub 2012

@ajca123 to nie je , ze odsudzujem chlapov..ale aj chlap musi pochopit,ze zena to tiez nema jednoduche, ...maju spolu 2 malinke deti, ..a aj zena ma narok byt nevrela, nervozna, unavena, tiez potrebuje pohladit, vypocut, vypnut...a mali by spolu hlavne komunikovat a nie sa teraz zduvat..a nechat rodicov za seba volat..chybu urobili obaja..ale tak ako potrebuje vypnut muz, potrebuje aj zena..a zvlast, ked do rodiny pribudlo dalsie male babo, nie kazda ma kludne dietatko, co len buva..su rodicia a musia spolu komunikovat, ako dalej, ...

svetllana
7. dub 2012

@ajca123 Ja si myslim, ze si tato mamicka zasluzi pochvalu. Preco? Lebo si priznala svoju chybu, nezahmlieva, nehadze spinu na muza..a to je velka vec! 😉 V tych rozvodovych procesoch vidis, ako kydaju jeden na druheho, ale do vlastneho taniera sa nepozrie ani jeden. Tato mamicka ano. Mne je toto maximalne sympaticke a ako jej manzel by som jej nevahala odpustit. I ked...odpustit jak odpustit, kedze aj on sa ma za co ospravedlnovat ! 😉 Ani sa velmi nedivim, ze mala taky postoj, ak ju nepretiahol aj pol roka - ak to tak uz polopatisticky musim napisat! 😉

maminuska
7. dub 2012

@mikulka
@veruska007
@camelinka
@vanessm

@doty1
@svetllana
@ajca123 tak ja osobne si myslím že nárok na nervozitu a s tým spojené veci su tu aj prirodzené . Mať sex raz za pol roka, určite vzťahu nepridá a ak je zakladatelka témy bežne sexuálne založená ani sa nečudujem že je nervozna.
Tam ja osobne vidím základ problému .

@mikulka osobne by som sa pripravila na situáciu že od vás odíde. Zabezpečila sebe a deťom financie na prežitie. Teraz by som ho nechala tak , nijak si nevynucovala rozhovor a nijak na neho netlačila. Nesnažila sa nič riešiť.
Na to aby ste sa mohli opäť priblížiť ,musíte sa dostatočne od seba vzdialiť .

ajca123
7. dub 2012

@svetllana s tvojim prispevkom súhlasím.. Keby ma môj drahy nepretiahol týždeň tak som ako vcela nasrata 🙂

maminuska
7. dub 2012

@traktor v tom s tebou súhlasím , nechat hovorit za seba rodičov je tiež zásadná chyba ale z jeho strany.

aduskatt
7. dub 2012

@ajca123 ak si myslis, ze mu ma dakovat za to, ze zaraba, myslis si aj, ze ma on dakovat jej za to, ze sa stara o jeho deti?................lebo to tam evidentne chyba tiez.......a ked po materskej pojde do prace aj ona, bude jej on bozkavat ruky nohy za to, ze aj ona prinasa do rodiny peniaze? 🙂

halienka
7. dub 2012

@svetllana
@maminuska no len na druhej strane sa treba pozrieť aj na to, komu sa chce sexovať s partnerom, ktorý ho neustále ponižuje, uráža a cepuje, že áno. Ani vy by ste sa celé natešené nevrhali takému mužovi do postele. A táto situácia ponižovania u nich zrejme trvala dosť dlho, takže muž pomaly ale isto strácal chuť na sex s ženou, ktorá ho buzeruje - tak ako zrejme z jeho srdca aj odchádzala láska k nej. Lebo zas si myslím, že ak je @mikulka ten typ, čo si povie čo ju ťaží, tak by to iste s mužom riešila, tento sexuálny nedostatok, skôr než by to došlo do takého jej nevyhovujúceho extrému. Ak to neriešila, tak zas má kus viny aj v tomto ona. Ale to my asi nevyriešime ako to presne bolo a čo bolo prvé, a asi je to aj zbytočné, pretože v príspevku nevidím nejakú veľkú snahu dať to dohromady, myslím, že už je @mikulka zmierená s tým, že bude rozvod.
Že to ľahké nebude, to je jasné, asi by som to skúsila vyriešiť tak, že teraz by som ho nechala určitú dobu "vydýchnuť", je dosť možné, že po tomto ráznom kroku je aj on vykoľajený a potrebuje si schladiť hlavu. Nech teda ostane pri rodičoch možno týždeň, a potom by som mu skúsila zavolať a navrhnúť, že súhlasíš so všetkým čo on bude chcieť, len ho prosíš o to, aby ste ten rozvod dočasne oddialili, pokiaľ budeš schopná sa sama postarať o deti a domácnosť a budeš mať vyriešenú finančnú situáciu aspoň tak aby si to nejako utiahla. Či by dovtedy nemohol bývať ešte s vami a pomôcť ti s deťmi. Proste neodhovárať ho od rozvodu, nebrnkať mu na city spôsobom: prečo si mi to nepovedal a prečo si ty toto a ja toto, a ak už budem takto tak nezmeníš rozhodnutie? a tak, ale prijať jeho rozhodnutie a toto mu navrhnúť ako určitú "zmluvu" na dobu určitú. Ak to prijme, tak máš možnosť jeho rozhodnutie za ten čas zvrátiť, ak ovšem máš ešte záujem, správať sa proste k nemu inak ako doteraz. Ale samozrejme ak nemáš tak nemusíš a skutočne môže ísť len o čistú dohodu medzi vami a ty budeš mať čas zariadiť si veci aby si to potom všetko ľahšie zvládala. Myslím, že toto by mohol pre vás ešte urobiť, len teraz evidentne urobil tento veľký krok, lebo niečo už presiahlo jeho hranice a v takých situáciách sa robia proste aj takéto rázne veci, preto potrebuje tých pár dní, aby sa aj on vo svojom vnútri akoby vyrovnal s tým. Keď sa obaja z tohoto šoku trochu spamätáte, možno ešte nájdete nejaké riešenie, aby ste to celé zvládli čo najmiernejším a najmenej bolestivým spôsobom. Držím moc palčeky. 😉

ajca123
7. dub 2012

@aduskatt asi si zle čítala ale veľa v domácnosti robil on 🙂
A priznala chybu že ho buzerovala....
Obaja si za to môžu...
Ona bez sexiku a on že robil vše ako ona piskla...

aduskatt
7. dub 2012

@ajca123 ja len nechapem, preco by mu mala bozkavat ruky za to, ze doma robi............ved hadam ona sa stara o deti, ci nie?🙂..o domacnost a o deti sa maju starat rovnocenne.....🙂...a ano, suhlasim, ze za to moizu obaja🙂ale nesuhlasim s tym, ze ona mu ma byt vdacna....ved ona nie je sluzka, aby jej partner pomahal a ona dakovala........podla mojho nazoru u nich jednoznacne zlyhava komunikacia...
podla mna, ak by sa dokazali rozumne porozpravat, vyriesilo by to vela veci........

aduskatt
7. dub 2012

@ajca123 aj tak ma zaujima tvoj nazor na to, ci ma on dakovat jej, ze sa stara o jeho deti🙂lebo on sice doma robi, ale asi nekoji, nevstaVA VNOCI K DETOM A POD....dokonca na tri dni zmizol a nechal ju samu s dvoma detmi

aduskatt
7. dub 2012

@mikulka skuste sa porozpravat na neutralnej pode, ale hlavne bez rodez rodicov a povedzte si otvorene, co kto ocakava a komu co chyba, prip by si predstavoval inak.a uvidite, ci sa s tym pohnete dalej. v kazdom pripade velmi drzim palce

ajca123
7. dub 2012

@aduskatt to hej ale ked u nich doma nosi nohavice žena, tak neviem,neviem...

Aj ja s mužom sme dnes úplne k.o lebo dve staršie deti teplotovali a Pato aj grckal a muz mu aj prezliekal postelnu bielizeň a ja od rana perem a susim... Dnes zalahneme skôr ako naše deti 🙂
Maju Anginu :( a trpneme či to nedostane naš maly 3mesacny.. Lebo ked mal mesiac dostal zápal pľúc... A tak sme boli 4dni v nemocnici a muz sa staral o deti s moji mamcou.