Alimenty na manželovy děti, zajímá soud i můj příjem?

admin
20. zář 2012

Anonymní dotaz:

Ahoj, prosím o radu. Manželova bývalka žádá soudně o zvýšení alimentů (děti 9 a 12 let, aniž by se před tím pokusila o mimosoudní dohodu). Zajímá mě, jak bude soud probíhat? Žádný papír nám dosud nedošel, víme to jen od ní, že žádost podala. Bude se soud zajímat i o moje příjmy a výdaje, nebo jenom manželovy? Před dětmi jsem pracovala na plný úvazek s celkem slušným platem (podstatně vyšším než měl tehdy manžel), od r. 2010 jsem byla na MD/RD s prvním synkem, nyní jsem na MD s druhým synkem. S penězi vycházíme jen tak tak, na dovolené jsme nikde nebyli, téměř vše pro děti mám děděné a bazarové, opravujeme domeček, platíme půjčku na bydlení – to asi soud ale nezajímá.) Snad se nebude nic počítat z mé MD, protože ta byla krásná, ale už mi končí. Tak abychom potom alespoň zvládli poplatit půjčku a inkaso. Bývalka je teď opět vdaná (po rozvodu s mým mužem se znovu vdala, pak rozvedla a opět vdala), nyní má ještě třetí dítě se kterým je na RD. Pokud někdo máte zkušenost, na co se máme připravit, budu ráda.

Samozřejmě čekám, že se ozvou i maminky, co výživné na dítě dostávají, a budou mít pohled na situaci z druhé strany. Kdyby byla s dětma sama, tak neřeknu ani ň, ale ona je znova vdaná, má manžela a pořídili si další dítě…Můj manžel má ale taky novou rodinu, dvě maličké děti, takže podobná situace jako u nich. My taky nežijeme kdoví jak, jenže na rozdíl od nich alimenty platíme, ne dostáváme. Jinak samozřejmě když už manžel ty děti má, tak na ně hodlá dál platit, to je jasné, nám jde jen o to, z čeho se bude příjem počítat (jak dozadu), když mi mateřská cca 19tis. končí a dál budu brát jen cca 6900. Tak abychom měli aspoň na to nejnutnější. Ještě prosím, kdo je ochotný to tu napsat, kolik se průměrně platí výživné na dítě, které navštěvuje ZŠ. Díky všem, kdo dočetli až sem, za případné odpovědi.

spada21
23. kvě 2014

@petrajurinova
Milá paní..já ale vídám děti ne 2x do měsíce ale dvakrát do týdne..tedy 8 x - 10 x do měsíce (dle toho jak vychází týdny) + 2 víkendy v měsíci je máme na víkend..to je skoro polovina měsíce..

klaras26
23. kvě 2014

Ja chci jen podotazat ze ja mela alimenty nejakych 700 korun ceskych a to na mesic...Byla jsem stredoskolacka a hlavne za takove penize by me mama neuzivila a to na mesic,pak kde je hygiena,obleceni apod. Ta jeho nadhera se vsim vsudy tu pobira ma 1 200 ale euro!!!Me by to i bylo fuk kdybych ji neznala jaka to je behna na penize,ke vsemu si jeste narychlo udelala dalsi dite se zenacem aby si trochu prilepsila ze....Ja u tech soudu byla a malou jsem tu taky cas mela takze vim az moc dobre ze nejaky vylety apod. na to ona kaslala s ditetem byla porad zalezla doma a nebo si chodila do mesta na kaficka a neco noveho na sebe...Proto se bojim abych v nejhorsim neplatila ne na jejich dite-cert to vem ale na NI !!! 😒

petrajurinova
23. kvě 2014

@spada21 to, že jsem šťasně vdaná( i když tady jsem o tom nenapsala ani písmenko, tak nevím odkud jste to vypátral) v žádném případě nevylučuje to, že můj manžel je ženatý podruhé a a z prvního manželství má 13-letou dceru (mimochodem, když spočtu alimenty + další investice (kapesné, taneční škola, kostýmy na vystoupení...) dostanu se na částku někde kolem 5000,- měsíčně, plus tedy nárazově nějaký ten lyžák, sportovní kurz, tábor, vánoce, narozeniny.... , které na ni manžel platí a bez pocitu, že by to bylo moc). A manžela bych obírala dost těžko, vzhledem k tomu, že co máme je naše společné a čistý příjem má manžel coby kvalifikovaný dělník menší než já.
A návštěva ZOO není jenom vstupenka - která tedy u nás konkrétně při 2 dospělých a 3 dětech vyjde v Ostravské ZOO na 460,- Kč, doprava do a ze ZOO nás vyjde na 156,- Kč, oběd+ nápoje a nějaký ten pamlsek během prohlídky (určitě nemám ve zvyku tahat s sebou na celodenní výlet rohlík s paštikou a zteplalou vodu v batohu) cca 800,-, krmení pro zvířata (malému dítěti před automatem nevysvětlíte, že ty kozy nebo kačeny jsou přežrané) cca 100,- , jízda ZOO vláčkem (dostane se i tam, kam byste s dětmi nedošli) 150,- Kč, a vzhledem k tomu, že návštěva ZOO není pro nás záležitostí běžnou, nemáme ji za barákem a jezdíme tam tak 1x do roka, chtějí děti i nějaký ten suvenýr z obchůdku u brány tj. 3x 100,- a jsem na ceně 1966,- Kč.
A mimochodem, já se svými příjmy vyjdu docela dobře s manželem jsem protože ho miluji a ne jako pokladničku.

prapodivna
23. kvě 2014

Já se nechci nijak zvlášť mezi vás plést, ale mám pocit, že tu pletete několik věci dohromady. Jasně, že výlet zoo se může vyšplhat až ke 2000, ale taky nemusí, taky jsme chodili do zoo a naše rodiče nezabilo, že místo návštěvy restaurace nám sbalili právě tu housku se sýrem a šunkou, nás taky nezabilo, že nám nekoupili suvenýr a že jsme nenakrmili kapry (ano, už za nás to bylo). Nemyslím, že pokud chci jít někdo do zoo, tak že tohle k tomu nutně musí patřit a že pokud se to dítěti nedostane, tak že je tím pádem ten výlet o něco méněcennější, nebo že je tím pádem lepší zůstat doma. Každopádně ten výlet má tedy zaplatit jen ten otec? Však ta matka to těm dětem z části zaplatit může také. Navíc pokud ten otec sám děti na výlety někam bere, tak přispívá mu na ně zase ta matka? Asi ne.

A i ona si ty děti s tím mužem pořídila, taky měla tedy do budoucna počítat s tím že péče o děti něco stojí, stejně jako je to tu předhazováno spada21. Každý si péči a standard pro dítě představuje nějak jinak, záleží taky kde člověk bydlí, ale některé argumenty tady mi přijdou vážně zvláštní. Ano, otec, či matka, to je jedno, by měl nějak adekvátně přispívat na své děti, ale nemělo by toho být zneužíváno, na tom se snad shodnete, ne?

petrajurinova
23. kvě 2014

@prapodivna o tom, co píšeš v druhém odstavci se nikdo nedohaduje. Výměna názoru vznikla na základě rozpočtu nákladů na 2 děti, který pan Spada uvedl jako důkaz toho, že matka jeho dětí vlastně do dětí nemusí celkem nic investovat, protože vše hradí on ona si dovoluje ten zločin, že dává pravidelné částky na spoření. No a ten rozpočet je z pohledu ženské, která se o 2 (o víkendech o 3) děti stará značně zkreslený, omezený a nezahrnuje drobné ale v součtu výrazné náklady běžného každodenního života s dětmi.

spada21
23. kvě 2014

@petrajurinova Plně souhlasím s @prapodivna. Pokud dcera chodí někam na taneční kroužek tak je jasné že vystoupení něco stojí..upozornuji že naše dcera nikam na toto nechodí..nebaví jí to..nezajímá jí to..má své záliby i bez peněz. Jinak mohu říci že pokud by jste ty peníze neměli..nebo matka je neměla pravděpodobně by tam vaše dcera nechodila a taky by přežila..stejně jako by jste přežili výlet do zoo bez vláčku..oběda atd. pouze jak píšete s houskou v batohu což je asi pod vaši úroveň..Moje ex bydlí ve městě kde je vše..tedy zoo ..nemusí platit dopravu..kroužek synovy jsme platili my s babičkou..tudíž ex neplatila na děti ani jeden kroužek..na školní družinu jsem rovněž přispěl polovinou na školní rok..nikdo neříká že nemá ex žádné výdaje..já jen říkám že s 8000 musí obě děti zabezpečit..a pokud si spořím nemohu říkat že nemam peníze..až ty peníze mít opravdu nebude mít tak přestane dávat měsíčně 1000 stranou a vybere si s učtu 90 000 co už si naspořila.. Poprosil bych aby jste nám tady napočítala Váš rozpočet co máte na jedno dítě..ale pokud počítate na zmrzliny 1200 měsíčně..na zoo 2000 a podobné výdaje bez kterých se neobejdete pak by jsem měl podle vás platit alespoň 5000 na jedno dítě..jak jsem psal žijete v jiných finančních podmínkách a vaše nároky jsou nad finanční možnosti 90% rodin.. ty výlety a ostatní náklady co s dětma mam nikam neuvádím a nechodím za ex aby mi přidala na to že děti vezmu k moři tak at za ten týden přispeje..nebo ze pojedeme na výlet tak at detem pripravy sebou řízky..to by bylo pod mou uroven ale ty vydaje samozrejme hradime z vlastni kapsy ale nejsou nikde videt..

prapodivna
23. kvě 2014

@petrajurinova no jo, ale k tomu, co běžně stojí dítě tu pak padl argument o nákladnosti věcí jako je návštěva zoo, nebo playstation. Nedovolím si posuzovat, kolik stojí péče o dítě, jen si myslím, že tohle není povinnost dítěti poskytovat a dávat to jako důvod toho, že by se o to měly zvýšit alimenty.

Tenhle odstavec je spíš obecně, než přímo na petrajuronova---Jen proto tedy, aby první děti mohly mít nadstandard, tak by měl současný pár zapomenout na to mít své společné dítě, např. nebo aby na to doplácel partner, jehož děti to nejsou?

petrajurinova
23. kvě 2014

@prapodivna máš pravdu, není to povinnost dítěti poskytovat a o zvyšování alimentů taky nepadlo ani slovo. Jsou to jen ony "výdaje co nejsou vidět" jak to pojmenoval pán S. a s kterými ve svém rozpočtu nepočítá - protože takové výdaje prostě jsou i když tam kde je méně peněz z příjmů, jsou samozřejmě takové výdaje nižší než u rodin, kde jsou příjmy vyšší. Ale ty výdaje jsou i na straně (a většinou hlavně na straně) toho rodiče, který má děti v péči trvale. Ale když na to někdo upozorní, tak je oheň na střeše a ten dotyčný si žije nad poměry.
Samozřejmě, když mi to napíše někdo, kdo předtím uvede ".pritom si sama spori 1000 mesicne..nasporena ma 90 000..a ob mesic prijde abych prispel na neco navic..bohuzel neumi s penezi hospodarit a setrit." , tak si z toho opravdu budu dělat těžkou hlavu a zamýšlet se nad tím, jestli bych neměla začít držet děti o chlebu a vodě a učit je, že mají být živi z lásky 😎

prapodivna
23. kvě 2014

@petrajurinova já to totiž u tohoto konkrétního případu beru tak, že pokud se otec s dětmi vídá celkem často(na to že to není střídavá péče), sám jim zařizuje zábavu, výlety a dovolené, tak nemá povinnost na toto přispívat té matce. Něco jiného je, pokud otec o děti nejeví sebemenší zájem, netráví s nimi čas, nebere si je moc k sobě a pod.. Tam by pak měl přispívat víc, protože to všechno ostatní pak padá na hlavu té matky.

prapodivna
23. kvě 2014

jestli si posílá peníze bokem- na jednu stranu je to dobře, mít rezervu, ale kdybych měla pocit, že někdo zneužívá mých příspěvků, asi by mi to taky vadilo. Je otázka na co ty peníze mají být, pokud jako polštář na horší časy-fajn, nebo pokud na budoucí náklady spojené s dětmi-taky fajn... ale možná bych to v ideálním případě řešila tak, že by na tyto věci měli mít nějaký společný fond, kam přispívá otec i matka nějakou poměrnou sumou a s jasným cílem na co ty peníze jsou.

Člověk má určitě právo dávat si peníze bokem i na malichernosti, ale to už musí vědět ta dotyčná, jestli je to spíš z jejích nebo z exmanželových peněz. Do toho nevidím. Každopádně dokud se na ty peníze nešahá, tak to asi taková bída není.

petrajurinova
23. kvě 2014

@spada21 Tak takový základ rozpočtu, jaký mám u svých dětí. Jsou to jen v podstatě hlavní pravidelné výdaje, takže určitě tu nemám úplně všechno.
Na 1 dítě:
náklady na bydlení (nájem + energie) cca 1700,-
školka cca 1500,-
strava cca 2000,-
oblečení a boty cca 1000,-
volnočasové aktivity (kroužek, výlety, kino, mlsání ..) cca 2500,-
léky (vitamíny, sirupy proti kašli/horečce, náplasti, desinfekce...) cca 300,-
základní drogerie (šampon, sprchový gel, zubní pasta...) 200,-
další minimálně 500,- na drobnosti jako nové bábávky na písek, píchlá duše na kole, knížka, gumičky a sponky......

spada21
23. kvě 2014

@petrajurinova pokud dáte 2500 na volnočasové aktivity pak se nedivím že dojdete k podstatně větší částce..nájem a energie na jedno dítě 1700?? kde to bydlíte??? dál počítáte měsíčně 500 na bábovky , píchlé kolo a gumičky do vlasů..asi každý měsíc máte pýchlé kolo,potřebujete nové bábovky a gumičky či sponky co stojí u Vietnamce 30 kč..vlastně čemu se divím..ve vašem příspěvku o zoo jste my jasně ukázala že bych vlastně měl platit větší alimenty protože pokud mé děti nenakrmí v zoo opice tak bez toho ani do te zoo chodit nemusí 😀 😀 ..To samé bylo se zmrzlinou na kterou jste uvedla částku 1200 na měsíc.. 😀 a pokud někdo má na to aby dal měsíčně 2500 na aktivity jako je kino či mlsání..A TO UVÁDÍTE VÍDAJE POUZE NA JEDNO DÍTĚ ..takže na 2 děti vlastně 5000..pak si nemuže stěžovat že jsem chudák..muj ex by měl platit víc abych mohla s dětma do kina..tohle ja neberu jako něco co je bezpodmíněčně nutné pro život ..ex s dětmi upozornuji byla za poslední rok na výletě pouze jednou v Praze..na dovolené nebyli tak 4 roky semnou děti jezdí pravidelně na dovolenou..letos nás stojí dovolená resp.utrata za děti na dovolenou 25 000 co myslíte..neměl bych si své ex říci aby my přispěla ? protože i její děti jedou na dražší dovolenou? Mne je uplne ukradene ze si ex setrí..jedině dobre..ale jak sem psal..nemuze pak chodit a rikat ja nemam penize..az nebude mit penize pak i tu 1000 bude potrebovat do rozpočtu..jinak jsem zapomel napsat ze já i ex sporime detem na stavební sporení napul..mají nasporeno okolo 100 000 a kazdý z nás dáváme 250 Kč mesicne a to jeste minilmálně dalsích 10 let..takže by děti v dospelosti mohli mít i solidní částku na základ pro život..coz nevim jak vy ale žádné peníze v plnoletosti nedostal..takze nemyslím ze by na tom byli deti spatne..jen vy se porad k tomu stavite zpusobem..ex je chudak protoze má deti a on si jeste dovoli napsat ze ma dost..ano podle mne 8000 je dost..ja bych s detma za 14 dni v mesici za 4000 na vse vyzil uplne bez problemu..

petrajurinova
23. kvě 2014

@spada21 Bydlíme v Ostravě, nájem 4 pokojového bytu a cena energií vyjde měsíčně na 6800,- (1500,- elektřina, 200 plyn a 5100 nájem) vyděleno 4 (manželova dcera je tu jen o víkendech, tak ji nepočítám) = 1700,-/ osoba
ta 500,- je na drobné výdaje - samozřejmě to není každý měsíc píchlá duše, nebo polámané hračky na písek. Jednou je to nová helma na kolo, podruhé píchlý kopačák potřetí zase něco dalšího - děti nesedí přišroubované k obrazovce, takže každou chvilku potřebují něco spravit nebo dokoupit. Gumičky a sponky opravdu potřebujeme dokupovat každý měsíc, jelikož naše malá je normální dítě a jako všechny 4leté holčičky věčně sponky a gumičky ztrácí. A u šikmooček nenakupuju, 1) ty jejich krámy absolutně nic nevydrží, 2) to zboží neprošlo pořádnou českou kontrolou a 3) styl jejich obchodů mi navozuje žaludeční problémy.
A ta zmrzlina jsou taky velmi jednoduché počty - 1 porce 20,- Kč, 2 děti, měsíc má 30 až 31 dní každý den jedna zmrzlina: 20x2x30=1200,-
O tom co byste měl nebo neměl platit a jestli si říct matce svých dětí o příspěvek na dovolenou, to je naprosto vaše věc. To si vyřešte doma se svými ženami.
Samouzřejmě, že spousta věcí není nutná pro život - nejen kino, výlety, nebo kvalitní věci. Člověk vlastně k životu potřebuje nutně jen kyslík, vodu, nějakou tu potravu a spánek, takže ideální stav k řešení jen toho co je nutné - koupit dětem stan s matrací (spánek), postavit jim ho někde na louce u potoka (kyslík a voda) a pokud si nezvládnou sami chytit rybu nebo zajíce, tak jim denně dát kus chleba (jídlo) a mají vše co je bezpodmínečně nutné pro život. 😎
Já si na nic nestěžuji, žádného ex nemám, manžel má dceru, která je tady stejně doma jako naše společné děti (v případě, že o to aktuálně má zájem). Vždycky jsem byla soběstačná a nepotřebuju aby mě nebo mé děti někdo dotoval. Od 17 let pracuji a starám se o to abych měla a vydělám si dost na to, abych si mohla dovolit těch 5000,- měsíčně do "zbytečných" aktivit svých dětí investovat. Život má každý takový jaký si ho udělá. A rozhodně se nestavím k vaší ex s přesvědčením že je chudák (chudák je ten, co nemá ruce, protože se nemůže poškrábat, když ho něco svědí) pořídila si děti, dopustila aby se jí rozpadl vztah a aby s nimi zůstala sama, tak se musí snažit aby je zabezpečila jak umí a s tím co má, ani nijak neútočím na Vás, že byste byl špatný otec protože nevysolíte pětikilo kdykoliv se k vám natáhne ruka vaší bývalky, protože být dobrým tátou je o něčem jiném než fungovat jako bankomat. Jen mi prostě připadá, že si to rodinné hospodaření tak trošku představujete jak Hurvínek válku a že skutečné náklady na spokojený život, jsou trošku jiné, než vaše představa.

ladkaspackova
23. kvě 2014

@petrajurinova můžu se zeptat kolik platí manžel alimenty?

petrajurinova
23. kvě 2014

Někde už jsem to tu psala přímo alimenty jsou papírově určené 2500,-, skutečně manžel posílá 5000,- (4000,- na dceru a taneční školu a 1000,- jako kapesné), pokud holka něco dalšího potřebuje, tak si řekne, nebo se manžel domluví přímo s její maminkou.

spada21
23. kvě 2014

Jak sem psal..my mame rozpocet uplne na vse..od najmu pocinaje a jakoukoliv aktivitou na mesic konce..tudiz naprosto presne vim kam a kolik penez jde..takze o tom co kolik stoji mam jasnou predstavu..mila pani..bez vietnamcu by pul republiky chodilo v jednech vecech protoze na druhe by nemela..veci jako je obleceni splni pro dite naprostostejny ucel jako z kramu jen s rozdilem ceny..vase deti potrebuji denne zmrzlinu? A kdyby nahodou ji nemeli zvladli by to treba jen se zmrzlinou 1 - 2x v tydnu? Mic..helmu..nove kolo..atd..jsme synovi kupovali rovnez my...a vim ze vydaj 500 mesicne je hoooodne prehnany..zijete si pomerne na vysoke noze..takovych jako vy moc nebude. Prirovnavat zivot deti k tomu ze by se jim mel postavit stan a mely by si lovit rybu je uplne mimo..stejne jako vase castky za volnocasove aktivity 2500 na jedno dite/mesic..clovek muze zit kvalitne i s tim ze nema veskery komfort a na urcitych vecech setri..oni si toho alespon deti daleko vice pak vazi a maji z veci dalekovetsi radost nez kdyz dostanou vse a vse berou jako samozrejmost..ted si mozna neumite preddtavit ze by jste nakupovala jinde anebo ze by jste na necem setrila. Ale az se nekdy dostanete do situce kdy to budete muset delat tak budete na dne protoze deti budou vyzadovat vamy nastaveny standart na ktery vy mit treba nebudete a pak jsem zvedav jak jim vysvetlite ze nemaji zmrzlinu denne a nevo proc maze housku v tasce v zoo misto obeda bez ktereho navsteva zoo neni ono..o dalsich vecech jako playstation ani nemluvim..treba nekdy se zamyslite jestli vase vydaje za deti nejsou zbytecne velke a ze deti i rozhodne nepotrebuji vse co zde uvadite jako mesicni potrebu

spada21
23. kvě 2014

@petrajurinova asi si to muze dovolit platit vic...1000 kapesne? To nemam ani ja sam na mesic pro seve. Zda se my ze dceru potazmo vase deti dost financne rozmazlujete...az si na vse budou muset vydelat samy budou se divit co stoji prace vydelat si prumernou vyplatu.

petrajurinova
23. kvě 2014

@spada21 z toho kapesného si platí 200,- kredit, veškeré cesty k nám a zpátky k mamince (což ji vyjde cca na 100,- tam-zpět/ 4x do měsíce - tzn 400,-) a zůstávají ji 400,- na útratu, což pro puberťačku není nic moc. Všechny děti mají své povinnosti a vědí, že nic není zadarmo. S penězi se učí hospodařit od mala (teda ta nejmladší ještě ne), aby si uměli poradit s tím, co mají k dispozici a rozdělit si "příjem" na celý měsíc tak, aby vyšli. Nemyslím si, že je to rozmazlování, spíše to beru jako posilování finanční gramotnosti, díky jejímuž nedostatku končí spousta mladých (a bohužel i starých) lidí v dluhových pastích. Syn v první třídě má taky "své" peníze - dostává od září 50,- Kč na měsíc (i když v podstatě nic nepotřebuje, protože doma má vše) s kterými si hospodaří podle svého. A v plánu je, každý rok tu částku o něco zvednout - na příští rok (2. třída) uvažuju o zvednutí asi o 20 korun, za předpokladu, že bude plnit bez problémů své povinnosti doma.

brunetka11
23. kvě 2014

@spada21 Klidně si mne tu napadejte jak chcete, ale totálně střílíte vedle. Vůbec netušíte, z jakých poměrů jsem vyšla. A navíc - co se týče neplacení alimentů - mám s nimi bohatou zkušenost díky otci našeho nejmladšího bratra, který na něj od jeho 8 let nedal ani korunu a nezbylo, než abych své mamce vypomáhala s životními náklady na další dva mladší bratry (náš otec zemřel, když jsem byla na střední).
A nežiji s podnikatelem, ale při rodičovské stále pracuji, sama si hledám zakázky a aktuálně pracuji (a to většinu do noci apod.) na několika projektech najednou. Máme se dobře, protože oba na to poctivě dřeme. Nemluvě o tom, že jsme oba srovnaní s tím, že jsem prostě schopná vydělávat víc než můj muž.
Tak se trochu srovnejte a než začnete házet soudy o lidech, které osobně neznáte, zkuste zapřemýšlet, co začnete bušit do klávesnice.

spada21
23. kvě 2014

@petrajurinova ja rovnez davam synovi japesne v 2 tride cca 50..dcera ma kapesne 100 v 8 tride..je to malo..ale ex ji nedava vubec nic..dalsi vydaje co platim navic mino alimenty..vim ze je to hodne malo..ale ma alespon neco..ja nemam ba utratu pro sebe vubec nic..diky tomu take muzeme usetrit na nejaky vylet potazmo dovolenou..dle mne si proste zijete nad pomery..vase vydaje na vse jsou zbytecne velke..a opovrhovani vietnamci kteri oblekaji 3/4 republiky to jeste davate vice najevo..ja si nad pomery neziju..a hodnotu penez znam pravdepodobne lepe nez vy..jen ja si 2x rozmyslim za co utratim oproti vam..

spada21
23. kvě 2014

@brunetka11 vas zivot mne nezajima..vy jste utocila na mne..a nevite vubec nic o mne..jestli vydelava vic zena ci muz je snad jedno..o to tady vubec neslo..spis mne prekvapuje kdyz mate zkusenost s neplaticem ze utocite na mne kdyz detem davam co muzu..travim s nima cas a stejne je to podle vas malo..se spus srovnejte vy..ja se zodpovednosti ani fibancni a ani moralni za sve deti po rozvodu nezrekl..ba naopak..

petrajurinova
23. kvě 2014

@spada21 no on je rozdíl šetřit a šetřit - rozhodně nebudu nakupovat hadry a krámy, které se po dvou použitích rozpadnou a musím je vyhodit a koupit nové místo oblečení a věcí, které vynosí a použijou obě (případně všechny tři) naše děti a ještě je pak prodám, jelikož stále vypadají jako nové. Nebudu šetřit na jídle, abych přivodila sobě nebo dětem zdravotní problémy a pak vyhazovala peníze za léky. Nebudu kupovat křivě šité boty u větnamců abych pak běhala s puberťákem po ortopediích a zjišťovala z čeho má křivé nohy a záda. Jasně, že děti nemusí mít zmrzlinu denně, nemusí ji mít vůbec a klidně se bez ní obejdou a vezmou si místo ní vychlazené ovoce nebo domácí ledovou tříšť. To že je na tu zmrzlinu chci během procházky vzít je moje rozhodnutí. Nekoupím kolo za desítku, ale projdu všechny cyklobazary abych sehnala stejně dobré za dvojku. Ale přilbu k němu děcku koupím pořádnou, protože s tou za dvě stovky ze supermarketu mu při pádu praskne lebka společně s helmou. Nemáme auto, nehodlám ho živit (benzín, pojistky, opravy, výměna kol a kdo ví co ještě), cestování hromadnou dopravou je levnější a pro děti zábavnější. A je spousta toho, kde se dá šetřit s kvalitními věcmi. Ve stylu nejsme tak bohatí abychom kupovali levné věci.
Jak už jsem tady psala, starám se abych měla a mohla dětem dát. Od střední školy jsem pracovala nejen proto, abych měla peníze na flámy, ale taky abych měla co napsat do žádosti o lepší práci a abych se vypracovala k takovým příjmům, abych nemusela počítat, jestli vyjdu od měsíce do měsíce.

petrajurinova
23. kvě 2014

jen tak pro ilustraci, že ta 500,- za drobnosti není až tak přehnaná, tohle jsou věci, které se každou chvíli dokupují (minimálně 1x do roka) a tyhle jsou zrovna vybrané slevněné:
http://sportpower.cz/mattel-hot-wheels-detska-c...

http://www.gekonsport.cz/mic-kopaci-sport1-cosmic

http://www.charon-shop.cz/cz-detail-106288-kole...

http://eshop.rosalie.cz/detail/detail_13000097

jasně, že se dají pořídit i levnější alternativy, ale ty pak taky většinou mají menší životnost.

petrajurinova
23. kvě 2014

@spada21 možná si žijeme nad Vaše poměry, ale přiměřeně k těm našim.
A hodnotu peněz znám moc dobře, jako mladší dcera vdovy (tatínek umřel, když mi bylo 11) s podprůměrným příjmem, jsem se musela jo ohánět abych na střední mohla "konkurovat" spolužačkám (ze školy na brigádu a víkendy v práci místo diskoték) a ještě něco ušetřit abych si mohla dovolit jít studovat dál na VŠ a i při té jsem měla dvě souběžné brigády abych nebyla mamince na obtíž. O tom, za co a kolik utratím přemýšlím důkladně, protože kdybych na to nemyslela, měla bych velké ho... a mohla bych akorát tak brečet, že nemůžu dát dětem tohle nebo támhleto. Nečekám, že mi něco samo spadne do klína, prostě makám a dělám vše pro to abych měla a aby naše děti měly.

brunetka11
23. kvě 2014

@ladkaspackova Omlouvám se, ale naše rodinné finance nebudu na internetu rozebírat. A co se týče postižení dítěte - odmítla jsem amnio, protože mi bylo jasné, že to, jak dopadne, neovlivní mé rozhodnutí dítě donosit a postarat se o něj.

@spada21 Nikdo neříká, že by se jiná partnerka měla zříkat svých dětí. Je si však potřeba uvědomit, že je dost možné, že i ona ponese následky nezodpovědnosti a neschopnosti adekvátně finančně zabezpečit své všechny potomky svého partnera.

brunetka11
23. kvě 2014

@prapodivna To sice ano, ale jak vidíte, existují velmi vztahovační lidé, kteří, i kdyby jejich původní partnerka byla svatá, na na ni stejně veřejně nakydají špínu. A její expartner se ještě snaží prodat jako svou "dobrou vůli" jako pomocnou ruku, když ji tlačí - ehm "nabízí", aby vyměnila svůj byt na menší (aby náhodou zase nechtěla navyšovat alimenty - vlastně ne, pán zmiňoval, že již zvažuje o snížení, když tedy plánuje třetího potomka s novou partnerkou), a tedy jí tak vzít zbytek soukromí. Paní, která se stará o dvě děti z tak mizerné částky, jistě ještě zaplesá, že místo vlastní postele bude spát na gauči v obýváku. Ukázková "dobrá vůle" expartnera 😉

spada21
23. kvě 2014

@brunetka11 zbytečná debata..vse bylo napsano. Psal bych porad to same a vy taky. Na vase utoky uz reagovat nebudu

prapodivna
23. kvě 2014

@brunetka11 jasné, nikomu se nechtějí snižovat své nároky na bydlení, ale když by si mi někdo permanentně stěžoval, že nemá pořád peníze, tak mi návrh jít do menšího, tedy levnějšího bytu nepřijde jako nehoráznost, ale jako docela rozumná úvaha. S manželem třeba bydlíme v 3+1, ale v podstatě je to u nás tak, že máme dětský pokoj, obývák kde máme i ložnici a v tom třetím nejmenší pokoji máme pracovnu-kde já pracuji-takže je to vlastně jako bydlet ve 2+1, protože k bydlení využíváme ve skutečnosti jen ty 2 pokoje a že by nás to nějak omezovalo, to určitě ne.

Samozřejmě, tato konkrétní exmanželka nemá možnost se tu vyjádřit, ale z toho co tu čtu mám pro spada21 pochopení a nemám moc potřebu snažit se v jeho slovech hledat jiné významy než jak je tu podává, protože mi to přijde neslušné a zatím nemám důvod mu nevěřit, proč taky? Nejsem ani ten konkrétní soudce co o nich bude rozhodovat, takže o nic vlastně nejde.

spada21
23. kvě 2014

@prapodivna diky za trochu pochopeni..at si udela kazdy obrazek sam..evidentne to tem dvema nevysvetlim a nehodlam se tady s nima hadat..kdyz si budou chtit neco najit vzdy si najdou a jakykoliv muj argument pouziji proti mne..napsal jsem vse jak je..jak platim..co pro deti delam..a co udelat mohu..nic vic nic min..ja mam svedomi ciste a dukazem jsou my deti ktere jsou vzdy u nas spokojene a ukazuji nam jak moc nas maji radi..to je pro mne to nejdulezitejsi..

brunetka11
24. kvě 2014

@prapodivna Pokud si projdete příspěvky, zjistíte, že to nebylo o něčím napadání, že si tu někdo vzal osobně jednoduché konstatování, že plodit další děti při velmi malém příjmu, je nezodpovědné, a začal vypisovat sáhodlouhé a především předpojaté příspěvky.

@spada21 To je fajn a držím pěsti, aby to tak bylo dál. Snad jsou vaše děti ušetřeny v reálu podobných litanií na svou matku. Nezaslouží si, abyste ji takhle veřejně shazoval, když se jí očividně daří vychovat z vašich společných dětí slušné lidi.