Alimenty na manželovy děti, zajímá soud i můj příjem?

admin
20. zář 2012

Anonymní dotaz:

Ahoj, prosím o radu. Manželova bývalka žádá soudně o zvýšení alimentů (děti 9 a 12 let, aniž by se před tím pokusila o mimosoudní dohodu). Zajímá mě, jak bude soud probíhat? Žádný papír nám dosud nedošel, víme to jen od ní, že žádost podala. Bude se soud zajímat i o moje příjmy a výdaje, nebo jenom manželovy? Před dětmi jsem pracovala na plný úvazek s celkem slušným platem (podstatně vyšším než měl tehdy manžel), od r. 2010 jsem byla na MD/RD s prvním synkem, nyní jsem na MD s druhým synkem. S penězi vycházíme jen tak tak, na dovolené jsme nikde nebyli, téměř vše pro děti mám děděné a bazarové, opravujeme domeček, platíme půjčku na bydlení – to asi soud ale nezajímá.) Snad se nebude nic počítat z mé MD, protože ta byla krásná, ale už mi končí. Tak abychom potom alespoň zvládli poplatit půjčku a inkaso. Bývalka je teď opět vdaná (po rozvodu s mým mužem se znovu vdala, pak rozvedla a opět vdala), nyní má ještě třetí dítě se kterým je na RD. Pokud někdo máte zkušenost, na co se máme připravit, budu ráda.

Samozřejmě čekám, že se ozvou i maminky, co výživné na dítě dostávají, a budou mít pohled na situaci z druhé strany. Kdyby byla s dětma sama, tak neřeknu ani ň, ale ona je znova vdaná, má manžela a pořídili si další dítě…Můj manžel má ale taky novou rodinu, dvě maličké děti, takže podobná situace jako u nich. My taky nežijeme kdoví jak, jenže na rozdíl od nich alimenty platíme, ne dostáváme. Jinak samozřejmě když už manžel ty děti má, tak na ně hodlá dál platit, to je jasné, nám jde jen o to, z čeho se bude příjem počítat (jak dozadu), když mi mateřská cca 19tis. končí a dál budu brát jen cca 6900. Tak abychom měli aspoň na to nejnutnější. Ještě prosím, kdo je ochotný to tu napsat, kolik se průměrně platí výživné na dítě, které navštěvuje ZŠ. Díky všem, kdo dočetli až sem, za případné odpovědi.

zzikk
20. zář 2012

@admin Dobrý den, soud by měla zajímat situace v manželově nové rodině komplexně, na Vašem místě udělám podrobný soupis všech rodinných výdajů, ideálně prokazatelných - půjčky, RP, plat manžela, výdaje za inkaso, jídlo atp., pokud je Vaše situace obdobná, jako v době určení manželových alimentů, ne-li horší narozením dalšího miminka, pak závisí čistě na úvaze soudce, zda o pár set alimenty navýší, nicméně celá věc se odvíjí také od stávající výše alimentů a změn potřeb jeho vlastních dětí. Například se vstupem do školy, přestupem na SŠ nebo VŠ, změnou koníčků.
Pokud budete mít jiné nebo konkrétnější dotazy, napište mi klidně do IP, ale říci standardní výši alimentů si neodvažuji, je to dané krajově, profesí otce a celkovými nároky rodiny dětí. Mohu však říct, že přibližně 2500Kč bych považovala za hranici, která je pro navrhovatelku dosažitelná pro 1. st. ZŠ, ale řada mých známých otců platí ve stejné věkové kategorii na dítě 5000Kč. Hodně zdaru.

blanka0
25. zář 2012

mam uplne stejny pripad jako vy.taky zadam o zvyseni. nediv te se ty zene. musite chapat ze vas manzel ma vyzivovaci povinost az do doby az deti budou velke. otec meho ditete si prisel ze nema zadny prijem ze se mu alimenty nezvednou. tak mu naridili soudniho znalce ktery mu vyhodnoti majetek a zapocita se mu vsechny prijmi toho kdo s nim bydli tak ze i vaseho ditete treba pridavky, vase materska.

blanka0
25. zář 2012

musi te vedet ze to co plati vas manzel alimenty na dve deti musi z povinosti platit i ona tak ze kdyz plati vas manzel dam ppriklad 1500 na jedno dite tak ze na dve dava 3000 tak i ona musi dat 3000 tak ze na dve teti prispivate s 6000kc na mesic

superkousky
30. zář 2012

Nevím jak to je,ale zdá se mi to jako pěkná blbost.Pokud to není nějak jinak u vdaných a jinak u svobodných.
Jestli ano,tak to se omlouvám.
Pokud muž platí 1500,-Kč (doufám,že takový soudce který by tuto směšnou částku určil - již snad neexistuje ) .Tak pokud je žena na MD/RD,tak je pochopitelný,že stejnou částku jako muž nemůže dávat .
Matka tím že se stará o děti (jsou vašeho manžela a to mu nikdo neodpáře),je pracovně velmi znevýhodněná (oproti mužskému),na což by soud měl také přihlédnout.Nemůže chodit např. na 24hod do práce atd....
Půjčky soud na 100% nezajímá.
Také je možné zažádat o střídavou péči a muž nebude muset platit žádné výživné (i když tím si taky nejsem jistá,někde jsem četla,že i tomto případě se někdy výživné platí),což se mi zdá jako fér řešení. 😉
Samozřejmě chápu ,že se bojíte,aby jste neměli existenční potíže,ale že ten váš má dvě děti jste věděla a s tím,že porostou a tudíž se zvednou jejich náklady,jste měla počítat (záleží kolik váš muž na děti platí).
Hodnotit někoho,že se vdal a pořídil si třetí dítě,bych si netroufala. Pokud ten nový manžel má s EXkou vašeho manžela dítě je to jejich věc.Třebas je to jeho první nebo druhé.Berte to tak >>> Váš manžel si taky nemusel dělat čtyři děti. 😉 .

kaculka46
30. zář 2012

Tím že se chlap rozvede nevymizí jeho děti a povinnost platit na ně.Holt rostou a s tím i náklady.tak to prostě je.Nechápu pak vyděšené ženy co si nabrnkly chlapa s dvěma dětma,nechaly si udělat další a pak žehrají na bývalku.Pozor!mrknutím oka se můžete stát právě takovou EX.

superkousky
30. zář 2012

kaculka46 - Neměla jsem odvahu to napsat tak natvrdo 😀 ,ale myšlenka byla stejná 😉 .
Jak já říkám mému EX - než stáhneš kalhoty,tak si uvědom,že nejsi milionář a už tři děti máš.Abych se pak nedočetla,jaká jsem fůrie,že chci pravidelně alíky a ty chudáček máš pět dětí a s tou novou nemáte kvůli dětem na nájem,co do hu@y atd..... 😉 .Teda vlastně kvůli mě - vždycky za všechno může EXka 😀 😀

kaculka46
30. zář 2012

@superkousky Prostě se mi zdá,že náš systém v placení výživného je směšný v určování částek.Není to můj problém,ale matka od dvou dětí těžko dosáhne příjmů jako chlap a je běžné že alimenty činí 1000-2500 tisíce na dítě a to je špatně.Z tatínků co se chtějí vyvlíct z povinností je moře.Pokud dětěm koupí oblečení boty,prostě pokud přispívá mimo rámec výživnýho je to frajer,ale pokud se rozhlídnu ve svém okolí s lucernou,nenajdu.

dankajuskova
26. říj 2012

ahojte,ja jsem taky exska,exmanzel mi dava na dceru vyzivne,ted me ceka soud,protoze si zazadal o znizeni z duvodu protoze ceka mimco se svoji pritelkyni.Dcera ma 3,7 roku,od kdy od nas odesel tak se vsemozne snazim nejak existovat,a neni to lehke a jeste mi do toho dela furt potize,neumi si ani predstavit co je to pro mamicku ktera zije s ditetem sama nejak prozit.Chodi od neho nemocna,takze leky stoji penize,obleceni ji sice mimo vyzivne kupuje,ale to je ma jenom u neho,protoze mi rekl ze se stydi zato jak ji oblikam,dokud sme byli spolu mu to nevadilo (nejsou to znackove veci/.a libi se mi ze se furt stezuje ze na ni plati hodne,ze nema penize,ani na kruzky ji neni ochoten prispiet ale odkdy je s pritelkyni tak sem ho v jinem jako v adidas obleceni nevidela,a furt v necem jinem.
vim ze to moc asi neni k tomu co si se ptala,ale proc by meli doplacet na to deti,jednou je proste maji a jsou povinni se o ne starat.

dankajuskova
26. říj 2012

@admin
a jo na podobnou otazku ale s jine strany sem se ptala sveho pravnika a ten mi rikal ze i kdyz se im to mimco narodi,tak kedze ziji v spolecne domacnosti tak se bude pocitat ich spolecny prijem,myslim ze i materska a rodicak,protoze ja kdyz sme meli stani o vyzivne taky se mi bral jako prijem rodicak.

petrajurinova
22. kvě 2013

ahoj. To jestli v případě rozhodování o zvýšení alimentů vezme soudce v potaz tvůj příjem je jen na soudci, určitě ale v takovém rozhodování musí vzít v úvahu vaše náklady na bydlení a všechny děti plátce (takže i vaše děti nejen ty, na které platí alimenty), splátky hypotéky může ale nemusí zahrnout do nákladů na bydlení. Jak přibližně se asi v současnosti určuje výše alimentů by se mělo dát vyčíst z tohodle článku, i když mi zrovna moc neporadil: http://www.ceskenoviny.cz/paragrafy/zpravy/jak-...

Jinak naprosto chápu tvé obavy o zajištění vlastní rodiny. Jsem taky druhou manželkou rozvedeného otce a strávila jsem 6 let s dětmi doma na mateřské a rodičovské dovolené a řešila jak zajistit vše potřebné pro děti s příjmem sotva polovičním než dělal normální plat. O to víc mě rozčilovalo a rozčiluje, jaký přístup má manželova ex (mimochodem taky je podruhé vdaná a má další dítě s novým mužem, který větší část jejich společného života tráví ve výkonu trestu za podvody) - práce ji nebaví, tak do žádné chodit nebude, když má holka přijet k tatínkovi na víkend přijede v oškubaném a špinavém oblečení (jehla, nit a prášek nebo mýdlo na praní je asi tak drahé zboží, že si ho nemůžou dovolit koupit), zato dvakrát do měsíce volá, že potřebuje "pro holku" zaplatit" to nebo ono a její prohlášení po skončení mého rodičáku "ty se vracíš do práce, super, to mi budete posílat více peněz, viděla jsem super boty které chci" dostalo do kolen teda více lidí než jen mě.

spada21
27. čer 2013

trochu se jako rozvedený muž zapojím do diskuse a zajímá mne váš názor. Jsem rozvedený 4 roky,mám z prvního manželství 2 děti kluka 7 let a holku 13 let. Můj čistý měsiční příjem je cca 13000 čistého. U rozvodu jsme se domluvili ze budu platit na děti 2000 a 1500 dohromady tedy 3500 + ze do 18 let platim na spoření ktere jsme již dříve s exmanželkou založili měsíčně 250 (stejně jako ona) a že v mimořádných výdajích budu ochotný přispět. Jelikož jsem s exmanželkou vycházel dobře a vím že deti nšco stojí ústně jsme se domluvili že jakmile syn začne chodit do školy začnu dávat o 500 měsíčně více tedy dohromady 4000 na obě děti + 250 jejich spoření.Za dětmy chodím 2x v tydnu stále celou dobu po našem rozvodu.Donoknce jsem se rozhodl že dceři budu přispívat kapesným alespon mesicne 100 Kč.Takže když to spočítám tak z platu 13000 měsíčně platím 4350,-Kč V současné době mám přítelkyni se kterou plánujeme ještě jedno dítě.Zajímá mne Váš názor na to zda pokud by exmanželka šla zažádat k soudu o zvíšení zda by měla nárok na zvednutí a zda by se počítal i příjem mé zatím partnerky od září již manželky i když ona s dětmy co jsou mé nemá prakticky nic společného.Můj názor je takoví proč ona by měla dávat cokoliv z její výplaty ne pro ni cizí děti.Dokonce nevím jak to tedy je ale pokud by jsme spolu měli další dítě myslím že bych dokonce mohl zažádat o snížení alimentů.Jsem zvědaví na Vaše reakce. díky

jarkakr
30. čer 2013

@blanka0 Jen mě zajímá - protože se mají rodiče starat o dítě společně a nerozdílně, tak, jakoby žili stále spolu (přestože otec většinou ostrouhá a dítě nevídá), to dáváte na jedno dítě taky 1500? Pokračuji ve Vašem příkladu. Dítě má opravdu mít na sebe 4500,-- Kč měsíčně? A když to uvedu dál, Váš případný manžel/přítel musí tedy logicky také přispívat stejnou částkou, tedy takto má pro sebe dítě 6000,-- Kč? To je snad nesmysl. Kde v rodině má na sebe dítě tolik peněz?!

blanka0
30. čer 2013

@spada21 to mas tezke! kdyz s tebou ta pritelkyne zije v jedny domacnosti tak se pocita i jeji prijem. vymto ze soudu s byvalim pritelem. a ptas se kdyz budes mit dite s pritelkyni tak ti to bud soud zvedne nebo nezvedne to uz se ti vypocitava z prijmu. 😉

blanka0
30. čer 2013

@jarkakr ne jste to pochopila spatne. dite ma mesicne odnas 4000kc. ja 2000 a otec 2000. 🙂 muzou mit i 6000mesicne to se vypocitava z prumeru

spada21
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
blanka0
2. črc 2013

ja vim ale ja to nevymyslela. ja jen radim ze svy skusenosti.

spada21
2. črc 2013

@blanka0 však jo,chápu.zatím mne stejně nic takového nehrozí.Jen my to přijde jako velkej nesmysl aby platil na děti někdo kdo s nima nemá nic společného

petrajurinova
2. črc 2013

@spada21 je to padlé na hlavu, ale je to tak. Taky jsem si hledala co nejlepší práci, abych jak to jde nejlépe zabezpečila vlastní děti. A zisk z toho má matka manželovy prvorozené dcery, která k práci ani nečuchne, jenom se dovolává vyšších alimentů a ještě má tu drzost vřískat nahlas, že pracovat nepotřebuje.

spada21
2. črc 2013

@petrajurinova jj..to je ten náš krásnej systém..

blanka0
3. črc 2013

to mate tezke starat se musi oba,ale ne vzdy to tak je. nikdo jen plati a hotovo. vic ho nezajima. ale alimenty se plati jen do ty doby nez zacne pracovat ,vlastne kdyz skonci skolu. jinak se plati a plati 🙂

superkousky
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
spada21
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
spada21
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
superkousky
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
llluckaaa
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
superkousky
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
superkousky
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
llluckaaa
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
spada21
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
llluckaaa
Odpověď byla odstraněná
Zobraz