Alimenty na manželovy děti, zajímá soud i můj příjem?

admin
20. zář 2012

Anonymní dotaz:

Ahoj, prosím o radu. Manželova bývalka žádá soudně o zvýšení alimentů (děti 9 a 12 let, aniž by se před tím pokusila o mimosoudní dohodu). Zajímá mě, jak bude soud probíhat? Žádný papír nám dosud nedošel, víme to jen od ní, že žádost podala. Bude se soud zajímat i o moje příjmy a výdaje, nebo jenom manželovy? Před dětmi jsem pracovala na plný úvazek s celkem slušným platem (podstatně vyšším než měl tehdy manžel), od r. 2010 jsem byla na MD/RD s prvním synkem, nyní jsem na MD s druhým synkem. S penězi vycházíme jen tak tak, na dovolené jsme nikde nebyli, téměř vše pro děti mám děděné a bazarové, opravujeme domeček, platíme půjčku na bydlení – to asi soud ale nezajímá.) Snad se nebude nic počítat z mé MD, protože ta byla krásná, ale už mi končí. Tak abychom potom alespoň zvládli poplatit půjčku a inkaso. Bývalka je teď opět vdaná (po rozvodu s mým mužem se znovu vdala, pak rozvedla a opět vdala), nyní má ještě třetí dítě se kterým je na RD. Pokud někdo máte zkušenost, na co se máme připravit, budu ráda.

Samozřejmě čekám, že se ozvou i maminky, co výživné na dítě dostávají, a budou mít pohled na situaci z druhé strany. Kdyby byla s dětma sama, tak neřeknu ani ň, ale ona je znova vdaná, má manžela a pořídili si další dítě…Můj manžel má ale taky novou rodinu, dvě maličké děti, takže podobná situace jako u nich. My taky nežijeme kdoví jak, jenže na rozdíl od nich alimenty platíme, ne dostáváme. Jinak samozřejmě když už manžel ty děti má, tak na ně hodlá dál platit, to je jasné, nám jde jen o to, z čeho se bude příjem počítat (jak dozadu), když mi mateřská cca 19tis. končí a dál budu brát jen cca 6900. Tak abychom měli aspoň na to nejnutnější. Ještě prosím, kdo je ochotný to tu napsat, kolik se průměrně platí výživné na dítě, které navštěvuje ZŠ. Díky všem, kdo dočetli až sem, za případné odpovědi.

spada21
18. črc 2013

@matitaa diky za nabidku na právníka..souhlasím s vámy

matitaa
18. črc 2013

přemýšleli jsme jak už jsem si přečetla v dalším přízpěvku k tomuto problému i o tom, že bychom si kluka vzali do péče.......ano přemýšleli jsme o tom a snažííme se najít důvod aby to šlo. První překážkou je, že syn se bojí, že ho matka vydědí, další překážkou je, že tam žije celý život a nechce se vzdát kamarádů a má tam babičku a dalším problémem je, že bych to nezvládla dokud máme existenční problémy, výše příjmu nestačí ani na pokrytí našich běžných výdajů a že kolikrát alimenty platím z peněz které mi poskytne moje maminka..aby to bylo zaplacené a v pořádku. Neuživila bych syna v momentální situaci a alimenty bývalka nikdy platit nebude, nikdy na to nepřistoupí. když byl syn malí (to jsem manžela ani neznala) tak chtěl zažádat o péče aby měl syna u sebe ...ale ona řekla jo dám Ti kluka ale budeš i tak platit alimenty. To není tak jednoduché jak se zdá. Děti spolu zatím nemáme protože řešíme finance.

matitaa
18. črc 2013

@spada21 přesně tak.. existuje přece také pojem společné jmění manželů a vyrovnání společného jmění manželů po rozvodě...... pokud je majetek vyrovnán skutečně bývalí partner nemusí a nebude financovat náklady na bydlení bývalé manželce.

matitaa
18. črc 2013

@admin až 3 roky zpětně - , když zažádá o zvýšení alimentů

spada21
19. črc 2013

@matitaa ale i tak..když se nad tím člověk zamyslí..budoucí manželka sice nemá vyživovací povinnost ale příjem se stejně počítá ze společné domácnosti....i to je to co se my na celkovém systému nelíbí..viz.to co jsem psal o tom že prakticky chodí do práce..snaží se aby jsme měli lepší finanční situaci a nakonec to může klidně dopadnout tak že bude muset přispívat na ne vlastní děti co nemáme ani v péči.To je to co se my nelíbí. Jak jsem psal,podle mne by se alimenty měli vypočítávat pouze z finanční situace obou rodičů,nikoliv z příjmu jejich partnerů či partnerek.Jejich děti to nejsou a dle mně nikdo nemá nárok po nich chtít aby na ně tedy platili.Mám asi štěstí že ze svou ex opravdu vycházíme v pohodě a klidu a na všem se domluvíme v klidu,ať už to bylo ohledně rozvodu a nebo alimentů a následných věcí týkající se dětí.Proto já sem víceméně v klidu ale když pak se jedna ze stran (netýká se mne ani mé ex)rozhodne že tomu druhému bude dělat peklo tak na to doplatí i nový partner(ka).
Na rovinu jsem zde psal že by jsem ještě jednoho potomka chtěl. S novou budoucí manželkou máme vše napočítané do poslední koruny aby jsme uživili jak naše dítě tak i aby jsme měli peníze i pro mé děti s prvního manželství. A když pak tady si někdo vůbec dovolí hodnotit to jak cituji ,, máte plat 13 000 a uvažujete o třetím dítěti? " tak pak mne to hodně nadzvedne. Má nová budoucí manželka má svůj příjem a já mám svůj příjem takže nevidím důvod proč ze dvou příjmů by jsme si nemohli dítě dovolit. Asi paní co to psala myslela že když teda už jsme dva tak by jsme měli dávat podstatně víc na mé děti a vůbec nepřemýšlet o jednom našem společném. Já sám osobně si neumím představit že běhám po přesčasech snažím se vydělat každou korunu pak bych si našel novou přítelkyni co je už rozvedená a měla by děti ale její děti by měl v péči její ex a ona by platila alimenty.Chtěli bychom se třeba vzít, založit novou rodinu (protože to že to nevyšlo na poprvé přeci neznamená že už nikdy nebudu mít děti a rodinu s někým koho miluji a věřím že s ním budu už stále)a někdo by přišel a řekl..vy si dítě už nepořizujte protože ty peníze z vašich přesčasů se budou muset dávat na děti vaší přítelkyně a na vlastní dítě ani nemyslete..jak by jste to chtěli utáhnout. řekl bych si sakra tak já chodím do práce vydělávám právě proto abych si to dítě co by jsem ještě chtěl mohl dovolit a pak někdo řekne dej tvé peníze někomu s kým nemáš nic společného a navíc se svým ani radši nepočítej? asi by mne to pěkně štvalo a systém je v tomto špatný.
Musím smeknout jak před mou budoucí ženou tak před všemi ať už ženami či muži kteří takto platí ze svých vydělaných peněz na děti co nejsou jejich.A na úkor bývalého vztahu jejich manžela či přítele si samy cokoliv odepírají aby se jejich peníze použili na pro ně cizí děti.I v tomto je totiž důkaz toho že toho druhého člověka milují ale vše má své meze a to že se přispěje něco víc neznamená že svou novou rodinu bude ochuzovat tam kde jiným dopřává.
Já mám se svou ex vypořádání manželů sepsané právníkem.Takže pokud si tady někdo myslí že pokud se rozvede tak bývalí manžel(ka) bude druhému platit opravu pračky,či lednice apod. tak se hodně plete.jak jsem zde jednou psal.Když se dva lidé rozvádějí musí i automaticky počítat s tím že se budou muset uskromnit,protože už nebudou mít dva platy.Na vše bude každý sám a každý sám tím že se rozvede se musí i starat.Stejně jako mou ex nebude zajímat a nezajímalo kde vezmu na novou pračku (kterou jsem samozřejmě musel koupit na splátky)když jsem jí nechal tu co v bytě byla tak zrovna tak mne nemusí zajímat kde ona si uspoří pokud se jí rozbije.
Když to shrnu,já mám své svědomí čisté..dávám sice méně asi než by si někdo představoval ale je to mé maximum co si v současné situaci a platu mohu dovolit. Dětem se snažím maximální věnovat a dávat jim to oč jsme je s bývalou manželkou připravili.Žijí stejně jako jiné děti,semnou jezdí pravidelně každý rok na dovolenou a když je něco třeba tak se i s mou ex vždy nějak dohodneme...takže nikdo my nebude říkat zda si ještě pořídit dítě nebo nepořídit..jen jsem se zde pozastavil nad celkovým systémem...mít tu možnost (nemám z bytových důvodů - bydlím v garsonce o velikosti 5 x 4 metry čtvereční) tak bych si klidně a rád obě mé děti do péče vzal i sám.

matitaa
19. črc 2013

@spada21 smekám ...klobouk dolů...mluvíte mi z duše, mám na vše stejný názor, jako máte Vy. Nelíbí se mi systém... tzn. příklad... rozvedený manžel si najde přítelkyni začne s ní žít a bývalá žena si bude nárokovat větší alimenty, protože se bývalému zlepší finanční situace a tím pádem nová přítelkyně bude muset chtě nechtě ukrajovat ze svých peněz pro cizí děti, protože to takto nařizuje systém ???? dost neseriózní a nesmyslné dle mého názoru.. S manželem jsme udělali radikální řez, manžel kontaktoval bývalou a sděli jí na co má a nemá práva....kde jsou hranice a pokud bude bývalá pokračovat zažádáme na úřadě o svěření do manželovi péče..... bývalá okamžitě obrátila, protože alimenty v žádném případě platit nebude, nezáleží jí na klukovi, ale na tom...že ona by musela nám posílat výživné....Syn ví, že může k nám kdykoliv přijít, je u nás doma a ví , že u nás má zázemí. Problém je v tom, že bývalá žárlí a ještě ji vadí, že mě její syn má rád. doufejme..že bude už klid, protože to že by jsme měli syna mi v péči bývalé vyhovovat nebude. Doufejme, že jejich napjatý vztah, který s e svou matkou má nevygraduje, je potřeba aby syn v klidu dodělal školu.

matitaa
19. črc 2013

@spada21 ....co bude bývalá dělat až si s manželem pořídíme spolu miminko. Rádi bychom, až vyřešíme všechny záležitosti ohledně financí, dřív to nepůjde.Když budeme s manželem synovi chtít koupit mimo výživné uděláme to a rádi, ale ne když nám to bude bývalka arogantně nařizovat..."jsi otec dítěte tak cvakej..." ne tak to to nefunguje má drahá.. 🙂

rituska88
29. lis 2013

@spada21 Hezký den přeji. Přečetla jsem si tu celou diskuzi a jenom pro začátek musím podotknout, že uživatelka ,,superkousky" a ,,kaculka46" mě v jiné diskuzi také napadaly a to také z podobného důvodu jako Vás.
Shrnu naši situaci: Můj přítel byl kdysi ženatý a z manželství má dnes již 13tiletého syna. S ženou se rozvedli velmi brzy, cca po 3 letech manželství, protože mu od začátku vztahu byla nevěrná a stále se jen chtěla chodit bavit a rodině se nevěnovala. potom odešla více jak 100 km daleko, kde si našla dalšího muže a s ním si pořídila i další dítě. Protože s mým přítelem měli docela vysokou půjčku na byt a jeho rekonstrukci, dohodli se, že přítel na sebe veškeré dluhy vezme, aby ona nebyla ještě s dítětem zatížená dluhy, ale naoplátku než to doplatí, tak bývalá po něm nebude požadovat alimenty. Bohužel dohoda byla jen ústní a i alimenty nakonec platit musí. Žena si je stále nechávala zvyšovat, až přítel nezvládal splácet dluhy a skončilo to insolvencí. Již 5 let poctivě splácí, letos by mu měla insolvence úspěšně skončit. O syna se stará, i když bydlí daleko, jezdí k nám na prázdniny a na Vánoce, kupujeme mu i různé potřebné věci nebo ho např. vozíme do lázní. S přítelem jsme spolu přes 3 roky a celou dobu prakticky živoříme, protože po odečtení všech srážek z platu a alimentů mu zbyde necelých 6 tisíc. Takže všechno táhneme prakticky jen z mého platu (nájem bytu, inkaso, naftu na cestu do práce, opravy auta, jídlo). Nyní jsem neplánovaně otěhotněla. Máme strach jak to zvládneme, i když od nového roku už by přítel insolvenci mít neměl, ale protože celé roky platil, nemáme nic našetřeno a dítě bude samozřejmě spoustu věcí potřebovat. Ale na potrat bych nešla, vždyť se máme rádi a dítě jsme spolu jednou chtěli, nedokážu prostě zabít dítě jenom proto, že zrovna na tom nejsme finančně nejlépe.
V jiné diskuzi jsem se zeptala, jestli může přítel požádat o úpravu alimentů, nebo alespoň aby se nezvyšovaly - jeho bývalá žena je znovu vdaná a spolu s jejím manželem mají příjmy několikanásobně vyšší než my a to navíc za ni splácíme její část dluhu. Hned jsem byla napadena, že kluka nemám ráda, chci mu brát peníze abych mohla mít svoje dítě a že jsem si to měla rozmyslet dřív a najít si ,,bezdětný model". Některé ženy my přijdou zcela zaslepeny, uznávají jenom názor, že všichni chlapi jsou hajzlové, z kterých je třeba sedřít kůži, a novou rodinu má právo si založit jen rozvedená žena, nikoli muž, kterému žena utekla. A hlavně, aby bývalá manželka se měla dobře, bývalý manžel může klidně živořit na hranici chudoby...

leni78
29. lis 2013

@rituska88 Normálně ať to podá, čeho se bojí ? Na netu ať si stáhne vzor na snížení alimentu, napíše důvody a pošle to k soudu. Jak uz jsem ti psala, u vas se změnily poměry, proto to manžel podá. No a rozjede se to. Hodně štěstí.

rituska88
29. lis 2013

@leni78 Možná jsem se na úplném začátku špatně vyjádřila - nejde ani tak o snižování alimentů, jako o to, že bývalá žena je bude chtít opět zvýšit, takže spíše jde o jejich dočasné ,,zmražení". Na insolvenci soud ohledy nebere - minule muži řekli, že to jsou problémy mezi ním a jeho býv. ženou a nesmí tím trpět dítě - proto musel kromě oficální částky na alimenty posílat ještě peníze ,,bokem" - které by mu oficiálně nestrhli kvůli insolvenci a životnímu minimu, ale naopak by zas dítě nedostalo potřebou částku. Takže je to takové složité. Takže nejde ani tak o snižování, samozřejmě chápeme, že syn má na alimenty právo, ale o to, že bývalá je bude chtít opět zvyšovat a to my už nemáme jak zvládnout. Jinak to co tu píše spada21 je taky pravda - na výživě dětí by se měli podílet rodiče a ne jejich další partneři, kteří jsou pro ty děti v podstatě cizí lidi. To by se potom neustále zvyšoval životní standard té rodiny, kde vyrůstá dítě a naopak by klesala životní úroveň otce a jeho nové partnerky, vlastně tím víc, čím víc se oba budou snažit, aby se jim dařilo lépe. Když to srovnám: když se bývalé manželce mého muže narodilo druhé dítě s novým partnerem a ona podala žádost o navýšení alimentů, soud to uznal, přesto, že to dítě si pořídila s jiným mužem a měl by na něho platit on a ne že tím bude trpět bývalý manžel, který s novým dítětem nemá nic společného. Naopak můj muž teď bude mít novou vyživovací povinnost, tak jsem zvědavá, jestli k tomuhle někdo přihlédne - tzn. jestli mu nebudou alimenty dál stále zvyšovat. Vím, že jedna paní psala, že 2500 kč je pro 13tileté dítě málo atd., ale tady jde o příjmy otce - když mu zůstane 6000 tak asi těžko múže dávat víc, vždyť jenom za nájem a inkaso dáme 8000, takže kdyby chtěl bydlet sám, ani by nevyžil. To všechno kolem je nepodstatné, ale podstatné je to, že za bývalou ženu zaplatil celou část dluhu, na kterém měla podstatný podíl, ten dluh byl v řádu statisíců, takže já myslím, že jsme jí opravdu nedali málo.

leni78
29. lis 2013

@rituska88 Aha tak ona podává o zvýšení. No podle tvého popisu vidim, ze fakt snad všude jsou soudci na straně maminek.taky bych takového soudce potřebovala 🙂 no ať se chlap brání, ale z me zkušenosti jsou argumenty k ničemu, soudce ma jasno uz na začátku. Pokud mu to soudce zvedne, ať zazada hned zas on o snížení. Ze se mu narodillo dítě. Hrozný je to.

rituska88
29. lis 2013

@leni78 V jejich případě byli vždy na straně matky, protože se nejednalo o soudce, ale soudkyni-ženu. Takže to bylo předem jasné. Přitom když podávala návrh o zvýšení, tak uvedla jako důvod, že má (nebo čeká) druhé dítě (s jiným mužem ale) a že jí to teď teda finančně nevychází. Pak tam uvedla spoustu drobností jako, že synovi platila léky v řádech desítek korun. Přitom my neuvádíme, že jsme kolikrát platili např. pobyt v nemocnici a výdaje s tím spojené v řádech stovek nebo i tisíců. Ono asi opravdu záleží na soudci (soudkyni). Z přítelovy zkušenosti když je soudkyně žena, nemá chlap šanci uspět, protože ho ani nevyslechnou a automaticky si myslí, že chlap utekl od ženské s děckem tak ať platí. Bohužel každý případ je opravdu úplně jiný a vyslechnout by se měly obě strany, případně svědci. Mě hodně mrzí, že u nich to bylo tak, že ona naháněla chlapy a lítala po zábavách když měli doma miminko, nakonec se kvůli tomu všemu rozešli, protože přítel už se jí pomalu nemohl podívat ani do očí, všichni to ví, on ještě splácí dluh, alimenty platí poctivě a nebýt mě, tak by asi žil na ulici, protože za 6 tisíc si toho teda fakt moc nepořídí (předtím musel bydlet u rodičů) a přesto na něho někteří lidi pohlížejí jako na hajzla, protože chlap je přece vždycky ten špatnej a ženská chudinka. Přitom je to fakt případ od případu. Mrzí mě, že tady na diskuzích stále jedny a ty samé (přezdívky jsem uváděla) vykřikují do prázdna a uráží, já jim neberu jejich situaci, ale proč ony odmítají vyslechnout mě (nebo toho pána co tu psal) a přesvědčují mě o opaku, když přece já sama s tím člověkem roky žiju a vím jak se věci mají. Nikde jsem nepsala nic o tom, že bych kluka neměla ráda, vždyť to ani není pravda, to samé bývalá - máme spolu celkem dobré vztahy, jenom mě prostě některé věci štvou tak to řeknu, rozhodně si o ní nemyslím, že je mrcha a podobné věci jak si tady někteří vymysleli, prostě mi jde jenom o spravedlnost a rovné podmínky pro všechny a ne nadržování matce, která na tom není vůbec špatně.

leni78
29. lis 2013

@rituska88 My máme taky soudkyni. Ta je na me ale tak zlá.....jak rekla moje advokátka..jak umí byt jen žena na ženu.

leni78
29. lis 2013

@rituska88 Víš co, ja jsem přesvědčena o tom, ze soudce nezajímá nic. Historie rodiny, kdo koho přivedl do neštěstí, kdo realne kolik platí, jaká je reálná dolozitelna láska k dítěti.....protože láska, za tu hovoří činy, ne blby kecy. A toho ja se držím jak ve vztahu k dětem, tak k drahým polovickam. A to je za me ta spravedlnost, takhle by měl fungovat soud. Ukaz co jsi udelal, ukaz o co jsi se přičinil, ukaz jaky máš zájem, jaky jsi měl zájem....ale to ne, to bys chtěla moc.

rituska88
30. lis 2013

@leni78 Přesně tak. Láska nejde vyjádřit penězi. A já si taky teď říkám, že i kdybysme to pak látali jak se bude dát, hlavně, že jsme všichni zdraví a máme se rádi. A tady paní, které se pořád něco nelíbí by možná mohla jenom závidět 🙂 Já jsem se slušně na něco zeptala, ale tady opravdu nemá cenu někomu něco vysvětlovat, když je ten dotyčný zakomplexovavý. Zase ve vedlejší diskuzi řeší, že prý mám dva profily. Jenomže to se trošku přepočítala - mám jen jeden a to je tento, protože ten druhý na moji žádnost admini zrušili. Jelikož mi tam někdo (nebudu radši ani tipovat kdo) posílal nevhodné soukromé zprávy. A kdybych se tu potřebovala skrývat za jiný nick, asi těžko bych tu psala o tom samém a uváděla i nick té dotyčné, že ano 😉 Ale když se někdo potřebuje pitvat v hloupostech, tak ať to dělá. Jinak už se s dovolením rozloučím, protože paní by se pak nemohla v klidu vyspat a musela by neusále vymýšlet jak na mě plivnout 😀 Mějte se hezky, opatrujte se a přeji Vám, ať se vám narodí krásné, zdravé a šťastné miminko a ať i soudy dopadají vždy jen spravedlivě! Hezké svátky i Nový rok 🙂

klaras26
28. dub 2014

@petrajurinova Uplne to same mam ja s EX manzelkou sveho pritele budouciho manzela...Ta nadhera ani jednou za cely svuj zivot nebyla v zadne praci udelala si s nim dite a ted ceka dalsi aby mela vice penez.Za to ja se ted bojim jit do prace aby si ta svine pak nezila i z mych penez.Ziji v Nemecku tak doufam ze to tu nebude stejne jak v CR.

brunetka11
20. kvě 2014

@spada21 Teď nějak nechápu, co vás nadzvedlo?
To, že se rozhodnete si pořídit další dítě při tak nízkém příjmu, prostě je nezodpovědné. Tečka.
Že si partnerka, která jde do podobného vztahu a rozhodne se mít dítě (či snad dokonce děti) s partnerem ve vaší osobní situaci, zaslouží obdiv - to je diskutabilní - pokud je schopna utáhnout následně rodinný rozpočet, to je sice záslužné, ale obdivuhodné rozhodně ne - je to i o osobní zodpovědnosti, kolik si toho na sebe naberu, abych tu pak byla pro své děti v budoucnu.
A to, že následně nedostatek peněz ovlivní vaše vztahy i s novou partnerkou, s tím byste měl počítat.
Nebo je tu také jiné řešení - pořídit si další dítě a najít si druhou / třetí práci a dokázat to adekvátně utáhnout finančně. Počítejte však s tím, že v tom případě budete "okrádat" svou novou rodinu o společně trávený čas.

V první řadě byste si měl uvědomit, že jste otcem dvou dětí. A jste vázán odpovědností za ně. Zároveň není od věci si uvědomit, že čím jsou děti starší, tím rostou výdaje na ně. A podle toho se následně zařídit...

Je jednoduché plivat na ex. Mnohem náročnější je podívat se na situaci realistickýma očima a uvědomit si, že každý máme svůj díl odpovědnosti.

spada21
20. kvě 2014

@brunetka11 ja se zadne zodpovednosti nezrikam..ale evidentne nechalete co zde resim nejen ja ale i plno dalsich zen. Bohuzel mohu rict ze svym detem se venuji daleko vice nez jejich matka..jak jsem nekde uz psal stejnou castkou kterou platim na alimenty ja musi na deti prispivat i jejich matka. A to ze jsem rozvedeny neznamena ze budu sve ex prispivat treba na opravu pracky kdyz se ji zrovna rozbije..to ze bych chtel jeste potomka je vec pouze mne a me soucasne manzelky..Nevidim duvod proc by se dalsi partner mel zrici sveho potomka jen proto aby pro ni cizi zena mohla mesic co mesic chodit a jsn si stezovat ze nema to nebo to. V soucasne dobe se stehujeme z garsonky do vetsiho a pokud ex nema dostatek penez nemame problem si deti vzit do stridave pece. Tim by ale ex prisla o veskere alimenty a stejne by nevysla..protoze slovo hospodarit s penezi ji nic nerika a my za alimenty co ted platim by jsem deti na tech 14dni v mesici bohate zabezpecili..typoval bych ze patrite mezi rozvedene zeny co se jich vzdy budou za kazde situace zastavat a neuznaji pohled chlapa..Protoze kdyby jste videla ze ex si setri..mesicne cca 1000 korun nasporeno ma pres 90 000 a stale rika ze penize nema..kdyz nemam penize tak nemohu ani sporit..o tom jak vypada detsky pokoj ani nemluvim..hlavne ze ma sve penize na ucte..ale v cem deti vyrustaji ji nevadi..bohuzel mezi plno rozv.zenami prevlada nazor..rozvedl se tak at plati..samozrejme ze ne u vsech..mam zde i plno kladnych reakci na me nazory..detem dopravame vse co jde..a rozhodne budeme i nadale..a strach zda uzivime dalsi mit nemusite..bez toho aniz by jsme si spocitali ze to utahneme by jsme do toho ani nesli..

spada21
20. kvě 2014

@brunetka11
P.S: Nevím jak to vypadá u vás ale moje manželka nedrží náš finanční rozpočet, peníze máme společné dohromady a dohromady rovněž s penězi nakládáme..nemáme nikdo z nás každý své peníze..nedostatek peněz rozhodně nemáme,to jste nejspíš špatně pochopila...tato diskuse tady se totiž točí okolo toho proč by jakákoliv žena či muž měl přispívat cizí osobě na nevlastní děti..Je totiž absurdní když cizí člověk by třeba po vás chtěl aby jste přispívala na jeho děti..vy by jste doma šetřila aby jste si mohli něco dopřát..aby jste bydleli lépe..aby jste dětem co nejsou vaše mohla dopřát něco co by normálně se neměli (dovolená u moře atd.) A pak by jste viděla že ten člověk (jejich matka/otec) nejen že nemá radost s toho že jeho děti díky někomu cizímu mohou někam jet ale vidí hlavně svůj prospěch s toho že bývalí partner(ka) si našla nového životního partnera díky kterému se zlepšila jeho životní situace a hned by se této situace snažil využít. Kdyby si moje ex našla podnikatele co vydělá měsíčně třeba 100 000 měl bych tedy hned běžet a chtít na děti přestat platit protože peněz má dost a je tedy muj příspěvěk vlastně zbytečný??? Měla by se moje nová manželka zříci jen pomyšlení na to že by mohla mít dítě jen proto že pro ni cizí žena chce i část jejích peněz pro sebe? Měla by chodit do práce a šetřit aby mohla ty peníze pak vzít a dát je cizí ženě aby se ona na její úkor měla lépe? Stačí se trochu zamyslet. Znám plno případů kdy chlap vydělává 30 000 a na dvě 13 lete děti platí 5000 ..vidí je jednou za měsíc a víc se nestará. Já vídám své děti 2x v týdnu..ob týden si je bereme na víkend..peníze posílám včas..na mimořádné výdaje jako je škola v přírodě..kroužek atd. mimořádně přispívám..co je pro vás lepší varianta. Musel jsem se v duchu i smát když mi exmanželka jednou říkala: jsem byla u holiče a víš kolik to stálo? to ti ani nemuzu rici..vylezlo z ní že 2000 kvuli nějakýmu keratinu a jinym nesmyslům..se slovy no co..mohu si taky nekdy doprad..at si klidne doprava..ale at pak nechodi ze nema penize a ze si pujde zažádat o zvýšení. taky by jsme mohli utrácet a říkat..ale já na ty alimenty už nějak nemam peníze..no co můžu si přece občas dopřát ne? nepřijde vám to padlé na hlavu? nabídl jsem ji dokonce výměnu bytu který jsem ji nechal jen kvuli dětem 3+1 (byl jen muj) za menší 2+1 (samozřejmě plus doplatek) když stále říká jak jsou náklady na 3+1 velké..odpověď byla ..proč bych to dělala..takže snaha musí být nejen ze strany otce jak peníze ušetřit ale i z druhé strany..a pokud ani ona není ochotna nic obětovat tak pak nemůže stále chodit a říkat..já nemám..Jen pro upřesnění..děti netrpí hlady,mají vše co potřebují,pravidelně jezdí na dovolenou..nejsou to žádní sociálové..ale to je myslím vidět s fotografií co mám ve fotoblogu..Takže to že, ex se zrovna nehodí do krámu to že by jsme mohli mít ještě dítě to má prostě smůlu a asi si bude muset zvyknout na to že pro ni snadný přísun peněz ve vidině podstatného navýšení alimentu se konat nebude..protože slovo rozvedený nese sebou i následky v podobě horší životní situace..a my nebudeme náš život podřizovat jejím nárokům..jejímu neumění ušetřit..

brunetka11
21. kvě 2014

@spada21 Tipujete špatně, jsem šťastně vdaná (nikdy nerozvedená), hospodaříme společně - pokud chcete i finanční hlášenku - můžete si mne zařadit do vyšší střední třídy.
Pokud by se něco stalo, byla bych schopná své děti uživit i sama, pracuji po celou dobu rodičovské s dětmi. A právě proto také vím, že pokud se chce, je možné si vydělat více než jen třináctku, obzvlášť, pokud bych byla rodu mužského.
A není tedy důvodu, proč by měla partnerka muže, který je rozvedený a má závazky vůči svým potomkům z předchozího vztahu, přispívat na živobytí jeho dětí.

P.S.
A jak jste již jistě zaregistroval podobná témata zde na MK, některé z přítomných se rozčilovaly, že proč by jejich partneři měli přispívat svým ex nějakou částkou, popř. dokonce ji navyšovat, když se jejich ex znovu provdaly a to dokonce za dobře situovaného partnera.
Jednoduchá odpověď - protože si jednou ty děti splodili, není důvod, proč by náklady jejich dětí měli hradit jejich noví partneři.
Je to celé o osobní odpovědnosti - NEJSEM-LI SCHOPEN FINANČNĚ ZABEZPEČIT A DOSTÁT ZÁVAZKŮM SVÝCH DĚTÍ, NEPLODÍM DALŠÍ. Prostě na to nemám.
Je to podobné, jako když si nekoupím nové auto, když nejsem schopen ho zaplatit. Je dost tristní číst, jak tu někteří lkají, že už neví, co s půjčkami. Ale pak tu nahážou fotky z Vánoc, kde jsou děti zavaleny hračkami a různými elektronickými vychytávkami.
A následně opět lkají, jak je ten život nespravedlný... a oni už neví, kudy...
Je to stejný případ, ač se vám to líbí či ne. Buď na to mám, nebo ne.

spada21
21. kvě 2014

@brunetka11 však ano..asi největší problém co vám leží v hlavě je můj plat..víte kolik bere člen vězeňské stráže? dost pochybuju..jsou i zaměstnání kde si přivydělávat nesmíte..to možná také nevíte..problém je právě v tom že dle mne platím dostatečnou částku na to aby mé dvě děti byli dobře oblečeny..dobře živeny a aby měli vše co i jiné děti z úplných rodin. 8000 pro dvě děti na měsíc kdy mají teplí oběd ve škole po dobu cca 20 dní za cca 1200..tudíž stačí nakupovat na večeře a snídaně a další věci by jsme já hravě na měsíc pro obě děti zabezpečil..je uplně jedno jestli mam 13 nebo 50..důležité je jak o své děti pečuji..co vše jim dávám..a jak moc mne mají rádi...to totiž penězi nevyčíslíte..jestli bere moje manželka více nebo méně je úplně bezpředmětné..jak jsem psal..máme finance dohromady a jako manželé hospodaříme ze společných peněz. Na další dítě rozhodně máme..proto o něm uvažujeme..ještě jednou se vrátím k danému tématu..zde jde o to proč by někdo kdo nemá s nevlastníma dětma nic společného měl na ně platit...to je téma o které zde běží..viz předchozí příklad..to že by si má ex našla podnikatele s příjmem třeba 100000 měsíčně neznamená to přece že si řeknu má dost tak přestanu platit..stejně tak tomu podnikateli by mé děti mohli být ukradené a pochopil bych že ho nikdo nemůže nutit dávat ze svych peněz na cizí děti!!! ..Já si své finanční i morální závazky k mým dětem plním bezezbytku..a zrovna tak tomu bude i v případě dalšího potomka..nedělám žádné rozdíly..nikoho neupřednostnuji ani neodstrkuji..všichni jsou u mne na stejné čáře..a finančně nikdo rozhodně nestrádá..nadzvedlo mne tedy že si někdo vůbec dovolí my říkat zda si můžu dovolit dalšího potomka nebo ne pokud je muj příjem takoví nebo makoví..já si své děti uživím..

brunetka11
22. kvě 2014

@spada21 Ale houby - nějak se do toho zamotáváte - kopie z vašeho původního příspěvku: "Můj názor je takoví proč ona by měla dávat cokoliv z její výplaty ne pro ni cizí děti.Dokonce nevím jak to tedy je ale pokud by jsme spolu měli další dítě myslím že bych dokonce mohl zažádat o snížení alimentů.Jsem zvědaví na Vaše reakce. díky"
- takže ještě jednou - pokud své děti uživíte vy adekvátním příjmem, pak vaše aktuální partnerka nebude nucena doplácet na vaše závazky
- proč by vaše děti měly doplácet a vy jim snižovat životní úroveň (pokud tedy nový partner vaší expartnerky nebude ochoten dorovnávat onen deficit), protože vy se i přes své aktuální příjmy rozhodnete pro další dítě?

To je fakt tak těžké říct - nevím si s tím rady? Ale musím to pořešit...
Ale bez toho, aby vaše další činy dopadaly na vaše děti?
Opravdu je nutné tady lkát na hořký osud sdíraného otce? Kterého chce ex jen obírat?
Znáte vůbec reálné náklady na dítě v pubertě? Víte, kolik stojí lyžák? Kolik stojí lyžařské vybavení? Víte, na kolik vyjde vybavení děcka do školy? Víte, kolik stojí cca dva kroužky a vybavení pro jedno dítě?
A nedejbože, pokud je dítě nemocné a musí se kupovat speciální léky...

To si fakt myslíte, že z těch tří a půl, které dáváte na své obě děti dohromady, co jste uváděl jako své alimenty na začátku, žena dítě nakrmí, ošatí, zaplatí jim to vybavení a kroužky ve škole, zaplatí jejich životní náklady typu voda/telefon/plyn...
Jasně, jsou to i její náklady, ale minimálně dvě třetiny nákladů na vodu a elektřinu jsou od těch dětí (ne-li víc...).
Ok, zkuste tu propočítat, jak asi vysoké má náklady vaše děti na vaše společné děti...

brunetka11
22. kvě 2014

@brunetka11 oprava poslední věty - zkuste propočítat, jak vysoké náklady má expartnerka na vaše společné děti

spada21
22. kvě 2014

Jednoduche počty : obedy ve skole pro oba 500 a 700 =1200 , snidane,svaciny + večeře doma 2500, skola mesicne cca 300, obleceni 1000, voda +elektrina 800,zbyva 2200. Ja platim alimenty 4000 ne 3500, na krouzky vzdy prispivam..resp.jeden krouzek kam chodi syn exmanzelka neplatila na tento rok vubec..polovinu jsem hradil a druhou babicka...dcera na krouzek nechodi...na zacatku kolniho roku dostala rovnez prispevek na ucebnice + jsem uhradil skolni druzinu pro syna na cely pulrok...dale davam dceri kapesne 100 + synovy 50. Ex nedava nic...deti mame kadych 14 dni na vikend u nas..i to jsou vydaje na jidlo co nejsou videt ..pravidelne mesicne jsou deti o jedno vikendu u babicky..tudiz je ex s nima doma jeden celej vikend v mesici..takze naklady o vikendech ma minimalni..nedelam tady ze sebe chudaka otce..jen pisu veci jak jsou..nepocitam do toho zaplaceni dovolene Pro deti,svatky,narozeniny,vanoce, + vydaje kdyz mame deti u nas..vadi my pristup kdy stale slysim jak nema na to nebo to..pritom si sama spori 1000 mesicne..nasporena ma 90 000..a ob mesic prijde abych prispel na neco navic..bohuzel neumi s penezi hospodarit a setrit..nema zadny mesicni rozpocet aby vedela co za co plati a co jeste navic koupit..proste zije z vyplaty do vyplaty bez nejakeho mesicniho planu..to je pristup co my vadi..a abych se bal ze si pujde zazadat o zvyseni uz mne nebavi..prijde mi nefer ze vyhrozuje soudem ale pritom si vesele spori..penize do deti neinvestuje a po mne by chtela vic a vic..ma manzelka na to nijak financne nedoplaci..ale v pripade dle mne neopodstatneneho navyseni by asi lehce doplacela..to je to co je nefer..za 8000 + mimoradne priplatky co davam ji musi veskere naklady pokryt..jen vedet jak hospodarit..

brunetka11
22. kvě 2014

@spada21 No jestli počítáte na oblečení pro dítě v pubertě tisícovku - vlastně ne, vy počítáte tisícovku pro obě děti (!)... hmm, nás vyšly poslední boty pro dvouleté dítě bez padesátikoruny tisícovku, a to je má tak na tři měsíce - co si vzpomínám, v pubertě jsem byla schopná za zimní sezónu otočit dvě velikosti, a to nemluvím o nákladech na zimní bundu atd.
Opravdu máte pocit, že dvě děti dohromady nakrmíte za 2.500,-Kč měsíčně? Jestli to vaše expartnerka dokáže, obzvlášť u pubescenta, klobouk dolů... má můj obdiv. Obzvlášť, když u toho dochází do práce a nemá možnost péct vlastní pečivo obden, chystat domácí jogurty a sýry atd.
Poněkud jste opomněl náklady na nájem, ta částka je u dvou osob také nezanedbatelná. Plus poplatky za popelnice. Kde jsou náklady na drogerii - jak na osobní hygienu, tak prací prášky... Kde jsou náklady na léčiva? Nás poslední výlet do lékárny vyšel přes dva tisíce - a to šlo jen doplatky na recepty a Paraleny a nosní kapky pro dospělé...
Škola za 300,-Kč - kdy jste naposled kupoval penál a vybavení do něj, školní batoh? A co vybavení na tělocvik? Víte, jaké má skutečné náklady s podobnými věcmi vaše bývalá žena na začátku školního roku?
Holka sedí stále doma? To si nikdy nevyrazí s kamarádkami a nedá si venku aspoň sodovku? Do kina také nechodí? Dárky k narozeninám svým kamarádkám a vám a svému bratrovi a mámě také nikdy nenakupuje?
Kde máte náklady na mobily? Jak tarify, tak přístroje? Kde jsou náklady na počítač a internet?
A že si ex šetří? To je snad dobře, ne? To jí budete vyčítat i takovou věc, že se snaží být zabezpečená? Vy jí budete dotovat důchod? To si teď děláte legraci, že?

P.S.
A to nemluvím o situacích, kdy je žena u malých dětí handikepována nemožností sehnat / zaplatit hlídání, takže je to na houby sehnat pořádnou práci. Natož si někam jako normální člověk občas vyrazit. Ona je s vašimi dětmi pořád, vy pár dní v měsíci.

Ale jo, opravdu bych ve vašem případě zvážila žádost o střídavou péči. Vaše nová partnerka to jistě s nadšením a odhodláním uvítá (bude fajn se ujmout cizích dětí do pravidelné péče a zažívat realitu s puberťačkou a dohadovat se s ní, aby alespoň nějakým dílem přispěla v domácích pracích) - ono je tak trochu jiné mít děti "za odměnu" a starat se o ně každodenně a snášet jejich nálady. A vy se snad vzbudíte do reality všedních dní a zorientujete se v nákladech na život dnešního dítěte...

petrajurinova
23. kvě 2014

@brunetka11 uvažovala jsem, že napíšu něco podobného, ale nechtěla jsem být znovu a opět (jako často na MK za tu protivnou 😀 ). Naprosto souhlasím se vším co jste napsala. Opravdu si neumím představit, že bych měla dítě nakrmit (snídaně, svačina, večeře) v celkové ceně nějakých 50,- Kč na den a to mám doma prvňáčka a mrně, oblečení v průměru za 1000,- bych brala v případě, že to je částka na 1 dítě. A kde jsou peníze, které se dají za dětskou zábavu, výlety a pod.? Hra na PC nebo Playstation vyjde v průměru na 1000,-, výlet s dvěma dětma do ZOO 2000,-, teď je horko a děti chtějí osvěžení - 1 zmrzlina stojí 20,- Kč to je hned 1200,- za měsíc. a dalo by se pokračovat do aleluja. Děti a auto jsou drahá sranda bez finanční návratnosti 😅 s tím by měl člověk počítat, když si je pořizuje.

ladkaspackova
23. kvě 2014

@brunetka11 @petrajurinova strašně ráda bych věděla kde berete na vše peníze, kolik vyděláváte a jakou práci děláte. Kolik peněz jste si našetřily před miminkem a jak dlouho jste pracovaly než jste si pořídily miminko. Ale nemyslím s partnery. Jak píšete že je to osobní zodpovědnost. Tak to by mě opravdu zajímalo jak osobně jste se přičinily na tom kde a za jakých podmínek budete mít miminko a v čem bude žít.

Strašně by mě zajímalo jestli jste si někdy v životě řekly, co když bude moje miminko postižené a nebudu mít peníze na jeho handikep, tak raději mít miminko nebudu. Asi jste si to nedovedly ani jedna představit žít bez miminka. Protože obě ho máte. Tak neříkejte druhým, ať se rozmyslí jestli mít nebo nemít miminko, protože by na něho nemusel mít peníze, protože ani jedna si to neumíte představit a nevíte jaké to je.

prapodivna
23. kvě 2014

Ale to je přece polovina těch peněz (na jídlo, oblečení a zábavu), navíc si nemyslím, že dítě nutně k životu potřebuje playstation, oblečení je drahé, ale pokud nejde o boty, tak se dá docela snadno sehnat spoustu krásného dětského oblečení celkem levně, jsou jich plné sekáče a tady na bazaru si dokonce maminky oblečení neustále mění...

petrajurinova
23. kvě 2014

@ladkaspackova nikdy jsem tady nenapsala, že by někdo neměl mít miminko, ať si každý žije, rodí a vychovává děti podle svého. Věta " Děti a auto jsou drahá sranda bez finanční návratnosti s tím by měl člověk počítat, když si je pořizuje." je pravdivá a stojím si za ní. A to, že někdo kdo vidí děti 2x do měsíce má silně zkreslené představy o tom, jaké jsou skutečné finanční náklady na slušný život dětí je taky fakt a to je jediná věc, kterou jsem tady panu Spadovi kritizovala.
K Vaší otázce. Původní profesí jsem speciální učitel, takže co to obnáší péče o hendicapované dítě vím dost dobře a v závislosti na svých osobních zkušenostech bych se opravdu hodně rozmýšlela nad tím, jestli přivést na svět postižené dítě (pokud bych měla včas takovou informaci). Vystřídala jsem několik povolání a v současnosti pracuji v energetice a mám plat na úrovni celostátního průměru. Před porodem jsem měla úspory takové, abych si mohla dovolit být s dětmi 6 let doma a slušně žít. Před narozením prvního dítěte jsem měla odpracováno 5 let na HPP a k tomu nějakých 7 let brigádně v průběhu studiia.

spada21
23. kvě 2014

@brunetka11 @petrajurinova @klaras26 @matitaa @leni78 @rituska88
Dámy vy žijete obě nad poměry..boty pro dvoulete díte za 1000..pritom uz ted víte ze boty vydrzí max 3 mesice a vyroste z nich?Naprosto vyhozene penize..kvalitní boty sezenete i za polovinu..to co jsem pocital 300 na školu bylo bráno mimo výdaje na zacatku školního roku ale prubezne na kazdy mesic..vy kupujete kazdy mesic penal??? 😀 no u vas bych se ani nedivil..vybaveni na telocvik je taky strasne drahe..jedny boty triko a jedny teplaky.. 😀 nevim jinak co jíte vy ale za 2500 ja bych deti na snidane a večeře bohate uzivil..to že vy jste zvyklá žít nad poměry je jiná vec..váš poslední výlet do lékárny kdy jste doplácela za paralen a nosní kapky pro dospěle za 2000 😀 mne prijde že si tady z nás všech děláte legraci..no a ta druhá štastně vdana paní..hra na playstation je strasne dulezita..bez toho si neumim predstavit ze by nase deti byly..navsteva zoo..nevim kam jezdite do zoo ale u nas stoji zoo pro 2 dospele a dve deti 600..takze vase vydaje do zoo 2000 taky moc nechapu..pokud kupujete zmrzlinu detem denne za kazdeho pocasí a platíte 1200 mesicne taky trochu chycene za vlasy nemyslíte?? kdyz jsme u výletů..Na vánoční trhy do Německay byly děti s náma..v praze byli děti s náma..Na Hluboké byli děti s náma..takže o jakých výdajích od ex za výlety s náma hovoříte..to jsou peníze které vůbec nepočítám..obě tady píšete jak jste štastne vdane a přitom jste v diskusy ALIMENTY NA MANŽELOVI DĚTI..co tady štastne vdana zena pohledava? ze by inspiraci jak manzela obrat? Dle mého názoru dámy @brunetka11 @petrajurinova žijete nad poměry. Vaše představy bez čeho se neobejdete a kolik je nutné utratit se neschodují s realitou 85% rozvedených žen.ZAJÍMAL BY MNE VÁŠ MĚSÍČNÍ ROZPOČET KTERÝ JE DLE VÁS NUTNÝ K ZABEZPEČENÍ DÍTĚTE... dejte ho sem alespon pro tu legraci jak jste mimo 😀.

P.S. dle mého názoru nemáte absolutne predstavu kolik penez a kolik zen ma vubec problem dostat jakekoliv alimenty pravidelne od sveho byvale manzela ci pritele..nemate predstavu jak se ziji nizsí vrstve..coz my asi všichni co jsme tady přispívali oproti vám a vašim výdajum jsme..ono totiz vetsina zen nedostava na alimentech vice jak 5000 mesicne na dve deti..pokud zrovna nemate doma podnikatele co vydela mesicne pres 50 000..ale jak jsem uz psal v predchozím prispevku..má kamaradka co je rozvedena..ma dve 12 lete deti(dvojcata ) dostava od sveho ex co vydelava mesicne pres 30 000 cisteho na obe deti 5000 a to je jejich otec vidí jedno za mesic..nema tudiz zadne dalsi vydaje atd.. prestante tady prosím moralizovat a popremyslejte nad tím jestli neutrácíte za sve miláčky zbytečně moc a jestli je to opravdu nutné..protože si myslím že děti by vás měli mít rádi i když nebudou mít boty ve dvou letech za 1000 a nebo pokud neutratíte 1200 mesicne za zmrzlinu ci 2000 za zoo . S mou stávající manželkou jsme o střídavé péči samozřejme mluvili a věřte nevěřte jsou i ženy které mají děti rádi a umí vzít za své i pro ně cizí děti..Samozřejmě záleží jak jsou děti vychované..pokud vychované jsou nejsou třeba žádné boje..ale to si přeberte podle sebe. 😀 Možná i někdo další přispěje do diskuse a uvede vás finanční situace která bude od té vaší naprosto odlišná. Závěrem. Přeji Vám oběma aby jste to štastné manželství meli co nejdéle..protože v případě rozvodu budete mít velký problém vubec finančně přežít s vašimi požadavky a nároky.