Biologický otec chce vídat dceru, bude na ni mít nárok?

martoonka
4. srp 2013

Dobrý den chtěla jsem se zeptat, mám dvou měsíční dcerku a v rodném listě mám otec neznámí. Jelikož s biologickým otcem mé dcerky se nestýkám a nijak neudržuji vztahy. Ale dceru viděl 2x. Rozešli jsme se již na začátku mého těhotenství, ale já jsem zjistila že čekám miminko až v 6 měsíci. A mám nového přítele, který jí bere jako svojí protože to on byl semnou celou tu dobu a i u porodu.
Ale nyní biologický otec chce vídat dceru i když já nechci. Je možní aby to dal k soudu a nebo aby mě donutil jakkoliv jít na testy otcovství aby na ní měl taky nárok?

speedygon
4. srp 2013

@martoonka soudně to řešit může...platí na holčičku něco? Jelikož sice práva by se domoci mohl, ale měl by i povinnosti-finanční...vůči Tobě i dcerce....

martoonka
autor
4. srp 2013

Nene neplatí nic. Jelikož není v rodném listě. navíc jsem mu řekla že nevím zda je jeho, abychom měli od něj klid. Ale bojím se že by mě mohl k testům otcovství donutit právěže soudně a to nechci. Je možno jak bych se před tímto mohla chránit?

speedygon
4. srp 2013

@martoonka no, já měla za to, že nutit tě nemůže, ale pokud požádá soud a ten Ti je nařídí, nenaděláš nic...jako bránit se teoreticky dá, že jej nechceš uvádět...ovšem pokud to je v zájmu dítěte....je šance, že Ti bude platit??? Do dvou let malé musí platit nejen na ni, ale i na Tebe...nevím, jestli toto víš...nebylo by na škodu mu říct, že s právy budou i povinnosti...a že pokud by je neplnil, budeš se zase svých(a práv maličké) domáhat soudně Ty....Měla jsem taky za to, že pokud bys např. do rodného listu mimi uvedla nového partnera, biologický otec nic nenadělá...taktéž bohužel omyl prý...je to naprd mnohdy ☹

martoonka
autor
4. srp 2013

To jsem nevěděla a pochybuji že on to ví. Ale po finanční stránce je zajištění takže by mu to problém nedělalo. Tudíž v nejhorším případě kdyby nás chtěl tahat po soudech, nechám do rodného listu napsat jméno přítele, a už na nás nebude moci. Chápu to dobře?

j.a.n.i
4. srp 2013

@martoonka No, když se přítel nechá zapsat do RL, tak to sice biologický otec může dát k soudu i tak, ale už má výrazně menší šanci na úspěch, protože už by se řešilo, zda je výměna otců v zájmu dítěte... na druhou stranu, pokud bys tam přítele dopsala až ve chvíli, kdy on už by to k soudu dal, tak by to mohlo být vyhodnoceno jako účelové.

martoonka
autor
4. srp 2013

Děkuji za rady..a ještě se teda zeptám kdybych nyní uvedla přítele do rodného listu, porodné které jsem dostala bych bracela, kdyby naše společné přímy byli vyšší?

speedygon
4. srp 2013

@martoonka porodné se bere z příjmů roku, který předcházel narození, takže se nic nemění a zůstalo by Ti

zamilovanadonej
4. srp 2013

@martoonka Může podat tzv. žalobu o určení otcovství. Pokud ty bys u soudu s jeho otcovstvím nesouhlasila, nařídí soud testy DNA.

j.a.n.i
5. srp 2013

@speedygon To není tak jisté, myslím, že by se vracelo, protože prepocitaji nárok s novým otcem... Ale jak přesně to funguje nevím.

speedygon
5. srp 2013

@j.a.n.i no, to ale přeci nemusí hlásit, že jsou spolu tak dlouho...v původním rodném listu nový otec není, tak nevím, jestli by se po tom až tak pídili....

j.a.n.i
5. srp 2013

@speedygon No, jelikož tenhle druh podvodu dělalo celkem dost lidi, tak mam potit, že to celkem sledují... Tím teď nemyslím zakladatelku, ale jsou lidi, kteří nevedou otce jen kvůli tomu porodnemu.

speedygon
5. srp 2013

@j.a.n.i jak se to ale dá uhlídat, když otec v rodném listě není? Jako mně je to fuk, já nárok nemám tak jako tak...jen mě to zajímá

j.a.n.i
5. srp 2013

@speedygon No, když tam zapíše přítele, tak už tam bude, ne?

speedygon
5. srp 2013

@j.a.n.i no to jo, ale datum vydání rodnýho listu bude jiný, než u původního...tak jak jí dokážou, že s ní byl už dlouho předtím??

ria80
5. srp 2013

@martoonka Tak jestli otec požádá o určení otcovství, ty se budeš muset podřídit i testům. A protože nejspíš je, podle toho, co píšeš, otcem, tam bude do rodného listu zapsán a budou mu určeny alimenty a právo na styk s dítětem. Nebylo by na škodu mu vysvětlit, co by to pro něj znamenalo, hlavně finanční výdaje.
Jestli máš přítele, který bere dítě za své, na nic nečekej a klidně hned zítra zajděte na matriku, ať se přihlásí k otcovství. Protože bývalý může podat žádost k soudu každým dnem. Nečekej ani minutu, můžete jít ještě dnes. Ale uvědom si taky, že jak se současný přítel zapíše do RL, stane se otcem s povinnostmi i právy a kdyby to mezi vámi pak nedopadlo, tak může vymáhat i on styk s dítětem, nebo dítě do péče. Takže mu musíš fakt věřit, že je to dobrý člověk. A případně si rozmyslet, kdyby to nedopadlo, který z otců by byl pro dítě menším rizikem.

Když už bude současný přítel zapsaný do RL, bývalý už nemůže skoro nic. Někdo by musel podat návrh na popření otcovství současného přítele a to bývalý udělat nemůže. Může to udělat jen státní zástupce, na kterého by se bývalý musel obrátit. A i ten zástupce to využívá jen výjimečně, protože obecně vymazávat jednou otce z RL je dost proti zájmu dítěte. Pak by tady byl i prostor pro tvoji obranu, kdyby už se zástupce přiklonil na jeho stranu, a možnost doložit, že výměna otců není v zájmu dítěte.

Tak přemýšlej, ale rychle.

lenka339
31. bře 2017

@ria80
Dobrý den. Mám podobnou situaci, jenom současný přítel ( ted uz i manžel ) se zapsal do RL driv, než ten člověk podal žalobu.
Ale i přesto, ze v podstatě není aktivně legitimovan k podání teto žaloby, tak se tím soud zabýval a nařídil nám s manželem testy, kterými se vyloučí otcovství manžela. Co bude dal prosím? Biologicky otec podá navrh státnímu zástupci a ten rozhodne, zda li podat žalobu na určení otcovství? Nebo to bude moci podat ten blázen? Děkuji mnohokrát za odpověď.

ladakubes
16. led 2024

@lenka339 Dobrý den, jak vám to dopadlo? Řešíme úplně to stejný

hanka_12345
Autor odpověď smazal
Zobraz