Bude mít manžel nárok na rodičovský příspěvek?

wobludka
27. pro 2010

Mám 7m syna a pobírám rodičovský příspěvek (zvolena tříletá varianta). Uvažujeme o druhém dítěti - v těhotenství se na 99% nebudu moci o starší dítě starat z důvodu rizikového těhotenství (předpokládám, že budu střídavě doma a v nemocnici). Předpokládám, že zaniká nárok na RP - bude na něj ale mít nárok manžel? Asi ne, teď čtu, že:

,,Nárok na rodičovský příspěvek zaniká také tehdy, jestliže v rodině jeden z rodičů má z dávek nemocenského pojištění nárok po celý kalendářní měsíc na peněžitou pomoc v mateřství, peněžitou pomoc nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem."

Bude mít na něj ale nárok někdo jiný z rodiny, např. teta? Jak to tedy bude - já budu pobírat nemocenskou a manžel ošetřování na syna? Když nastoupím na mateřskou dovolenou, bude to stejné? Předpokládám, že o všechny děti se budu moci starat po návratu z porodnice.

Za pomoc předem děkuji 😵

j.a.n.i
27. pro 2010

@wobludka Ty hlavně nebudeš mít nárok na nemocenskou, protože si na rodičovské dovolené a tudíž ti neuniká žádný plat. Takže tobě poběží normálně dál rodičák a pokud ti doktor napíše, že se nemůžeš starat o syna nebo budeš v nemocnici, tak bude mít nážel nárok na OČR, ale je tam zas problém, že je placených jen 9 dní.

Jinak ten odstavec co cituješ je při přechodu na novou mateřskou, běžné neschopenky se netýká.

wobludka
autor
27. pro 2010

Takže já bych pobírala rodičák a manžel 9 dní OČR (zjednodušeně) a pak nic - no tak to bychom asi umřeli hlady 😒

Ty myslíš, že je schůdná varianta, že bych nastoupila do práce a manžel byl doma se synem, po otěhotnění bych pobírala nemocenskou a manžel RD? Píšeš, že se to týká přechodu na novou mateřskou a netýká se to běžné neschopenky - tomu nerozumím 😕 To už finančně vychází lépe, ale i tak by to byl výrazný pokles příjmů ☹

Další varianta by byla nastoupit do práce, otěhotnět a pobírat nemocenskou, manžel by chodil do práce a pro syna bychom sehnali jesle - to bychom si finančně nepohoršili (ani nepolepšili), ale nevím nevím, jestli je sehnání jeslí v lidských silách 😢

j.a.n.i
27. pro 2010

@wobludka No, pokud bys nastoupila do práce a pak otěhotněla, tak můžeš zároveň pobírat jak rodičák, tak nemocenskou - proto jsem psala, že se to běžné neschopenky netýká. Akorát bys musela ulovit někoho, kdo by se staral o první dítko - třeba tu tetu a z rodičáku bys ji mohla "platit"
Nebo je možné to co píšeš, jak varianta s manželem na RD, tak s jeslemi, ale v případě jeslí bys neměla nárok na ten rodičák.
Obojí má ale jeden zádrhel a to ten, že zaměstnavatel musí s tvým dřívějším návratem souhlasit, není to jeho povinnost, vzít zpět tě musí k datu konce RD, dříve je to na dohodě.

wobludka
autor
28. pro 2010

@j.a.n.i ha, tak už jsem chytrá 🙂 ty varianty s nemocenskou asi neprojdou, zaměstnavatel by mě sice asi možná zpátky vzal,ale asi bych stejně nesplinila tu podmínku, že musím být určitý počet dní účastna na nemocenském pojištění 😕
Nicméně mi to nedalo a volala jsem na úřad práce, tam jsem paní trochu zaskočila, ale hledaly a našly, že pokud nebudu v nemocnici déle než 3m, tak o RP nepřijdu, pokud si tam budu muset jít lehnout déle, tak bude mít na RP nárok manžel, přestože bude chodit do práce, ale nemůžeme dát staršího syna do jesliček déle než na těch pár dní v měsíci. Takže se bude muset posnažit příbuzenstvo 😒 no asi ho holt každý dostane na jeden den v týdnu ☹

Jinak teda úřadu práce v HK obr poklona, když mi na ústředně na dotaz, jestli mě můžou na někoho přepojit dostalo odpovědi, že samozřejmě, že jsou tu pro nás, tak mi spadla čelist, a paní, co dotaz vyřizovala, byla velmi ochotná a upřímně se snažila - sama jsem pracovala ve státní správě a když jsem se tam šla po porodu poprvé podívat, tak jsem totálně přišla o ideály, moje šestiletá práce v pr., ale tohle mi vlilo jiskřičku naděje, že by to snad někdy mohlo i fungovat 🙂

j.a.n.i
28. pro 2010

@wobludka jako zaměstnanec nemusíš být účastna nemocenského pojištění nějaký počet dní, když do práce nastoupíš, tak máš nárok hned 🙂

wobludka
autor
28. pro 2010

@j.a.n.i aha, to jsem nevěděla, díky 🙂 moc jsi mi pomohla 😵