Budu mít nárok na nějaké dávky jako samoživitelka?

mrnous81
24. led 2013

Je to dlouhé povídání ... ale zkusím to tady jasně a stručně popsat mojí situaci ... Manžel se rozhodl po 13-ti letém vztahu a 8-letém manželství od nás odejít ! Máme spolu dva kluky - téměř 5 let a téměř 8 let ! Máme spolu 5 let dům na hypotéku !!! Můj příjem činí cca 9000 kč,alimenty budou 2 tisíce na jedno dítě ! Rozvod je v počátcích,nemám zjištěné konkrétní informace,ale hypotéku chceme přepsat na mě,což dělá 6.600 + úvěr ze stavebního spoření 1500 kč,plus elektrika 3000 kč záloha (teď platíme 4000 kč,zkusím to snížit na 3000). To jsou náklady na bydlení !!! Dále školka a škola 1500/měsíc,a jelikož bydlíme na vesnici,kde se bez auta neobejde,tak musím ještě počítat 2000 kč na benzín !!! Budu mít nárok na nějaké sociální dávky ??? Na netu je plno kalkulaček,ale jsem z nich dost zmatená,vyšlo mi jen,že bych měla mít nárok jen na 1100 kč přídavek na dítě !!! Což je docela málo při celkovém příjmu 13000 kč za měsíc !!! Poradíte mi a napíšete mi Vaše zkušenosti ??? Byla bych Vám moc vděčná 😉

mrnous81
autor
24. led 2013

Jo ještě musím připemenout náklady na jídlo a mimořádné výdaje - jako jsou výlety ve škole a školce,oblečení,náklady u Dr. atd. atd. ☹

ppavlusa
24. led 2013

Co zkusit příspěvek na bydleni?Nevím, neporadím.Kamardka je v podobné situaci a ji na socialce řekli,že prvě se o rodinu a o děti má postarat otec a pak teprve stát... ☹

mrnous81
autor
24. led 2013

To je dobrá odpověď od sociálky ... Kdyby otec chtěl se postarat o rodinu ,tak přeci od té rodiny nebude odcházet a nebudou se rozvádět,že ? No,stát se vždycky staral jen o jednu skupinu lidí ... ač nejsem rasista,tak tohle mě vytáčí !!! Protože do téhle životní situace se může dostat každý z nás !!! U nás je to nečekané z ničeho nic !!! Doteďka jsem z toho v šoku,s čím manžel přišel !!! Nějak jsem ani neměla sílu ho přemlouvat,aby zůstal s námi !!! Je pevně rozhodnutý a násilím ho tu držet nebudu,když s námi není šťastný 😒

kitinka76
24. led 2013

@mrnous81 životní minimum pro tvoji domácnost je 7 020 Kč takže nepřesahuješ (9000+2000+2000) 2,4 násobek životního minima a určitě máš nárok na přídavky na děti a možná by ti mohl vyjít i příspěvek na bydlení (nevím jestli se tam počítá i hypotéka, ale spíš ne)

kitinka76
24. led 2013

@mrnous81 jo a ve školce a družině si jako samoživitelka zkus požádat o zrušení poplatků. Obědy samozřejmě platit musíš.

mrnous81
autor
24. led 2013

@kitinka76 Děkuji za odpověď 😉 A můžeš mi více napsat k životnímu minimu ? Když je tedy pro mě 7020 kč,budou mi něco ještě doplácet či ne ? No,na příspěvek na bydlení se hypotéka nazapočítává,ale ... před 3 roky byl chlap bez práce a já na rodičovské a pobírali jsme příspěvek na bydlení i doplatek do životního minima a dělalo to dohromady asi 4-5 tisíc,to si nepamatuji.Já měla rodičák 7600 a manžel podporu mám za to cca 8-9 tisíc 😉 No chce se to poptat ... Já si jen předběžně zjišťuji,na co bych mohla mít nárok a kolik by to asi tak bylo ... Když zůstanu bydlet tady,tak mám pomoc s dětmi od tchýně a kamarádky za cenu toho,že budu mít dražší bydlení ! Kdybych se měla odstěhovat do místa svého zaměstnání,tak při 12,cti hodinovém chození do práce krátký a dlouhý týden,tak to všechno dohromady neskloubím !!! Se svými rodiči moc počítat nemůžu,jsou ještě mladí,ne rozhodně v důchodovém věku,i když vím,že se mi budou snažit pomoci co v jejich silách bude 🙂

2hanah
24. led 2013

@mrnous81 Upřímně Vás litiju, v téhle situaci... ☹ Mohla byste mít nárok na příspěvek na bydlení, ale musí se žádat vždy o čtvrt roku pozpátku a nikdy nevíte, jestli to vůbec něco bude, když jsem bydlela chvíli bez manžela, měla jsem taky vysoké náklady na bydlení v rodinném domě, měla jsem vysoký doplatek na plyn a to čtvrtletí dělalo víc než padesát tisíc a přiznali mi 700,-Kč tři měsíce, nikoho prostě nezájímá, že máte hypotéku a potřebujete auto a platit lékárnu, řeknou Vám, že jezdí autobus a z domu s hypotékou se přestěhujte do menšího bez hypotéky. Moje setřenice na tom byla před rokem a půl stejně, manžel ji opustil a ona zůstala se dvěma malinkými dětmi a bytem na hypotéku, takže výdaje dělaly víc než příjem rodičáku, naštěstí školku a oblečení pro děti platil dál její bývalý, a začala podnikat, aby trošku zvýšila příjem. Hrozná situace, myslím, že člověk se tady na pomoc nějakých dávek nemůže vůbec spolehnout ☹

mrnous81
autor
24. led 2013

@2hanah To je právě to,když už Vám něco přiznají,tak je to nejisté ☹ Teď to máte a za 3 měsíce to může být úplně jinak 😠 Jsem bezradná a nevím,jak tuto situaci vyřešit ☹

kitinka76
24. led 2013

@mrnous81 Doplatek do životního minima už dostávat nebudeš. Těch 7000 je na tebe i na děti ☹ dřív se totiž do životního minima započítavalo i minimum na domácnost (podle počtu členů v domácnosti) to bohužel naše milá vláda zrušila ☹

kitinka76
24. led 2013

@mrnous81 já takhle před lety běhala kvůli příspěvku na bydlení a nakonec mi přiznali tuším 24 kč 😠

kitinka76
24. led 2013

@mrnous81 tady je článek, podle kterého bys mohla jako příspěvek na bydlení dostat nějakých 5 tisíc, pokud jsem správně počítala http://www.novinky.cz/finance/290836-prispevek-...

mrnous81
autor
24. led 2013

@kitinka76 děkuji,zkusím na to později mrknout 😉

2hanah
24. led 2013

@mrnous81 To je prostě otřesná situace a kloudné řešení nemá ☹ A jak velký ten domeček máte, nešlo by tam mít nějakého studenta na nájem nebo bydlení s kamarádkou? Já vím, že jsou to nemyslitelné nápady, když máte dvě malé děti, taky je mám a neuměla bych si to představit, jen se pokouším trošku pomoct. Já osobně bych takovou situaci sama neutáhla, i s manželem máme problém utáhnout rodinný dům po mých rodičích, já osobně bych musela jít bydlet k nim i s dětmi, kdybych se rozvedla, pak možná nějaký malý nájem, ale teď jsem na mateřské. Manžel asi nic mimo alimenty nezaplatí, že?

2hanah
24. led 2013

Tu hypotéku si ale myslím, že nějak rozumně vysoudíte, soudci a nejlíp soudkyně bývají k matkám, které chlap opustil dost na jejich straně a přece Vám neřekne, ať jdete s dětmi pryč z jejich a Vašeho domova...

mrnous81
autor
24. led 2013

@2hanah alimenty budou 2 tisíce na jedno dítě ... navíc dá,pokud bude mít,ale sám ještě neví,jak na tom finančně po rozvodu bude ... nechce stanovit vyšší alimenty,když neví,zda na ně bude mít ... což je na jednu stranu pochopitelné ☹

mrnous81
autor
24. led 2013

@2hanah To nevím,zda na to bude soud brát zřetel ☹ Majetkové vyrovnání u nás zatím nevypadá na soudní řízení, "manžel" chce vyřešit vše dohodou !!! Nejspíš ani po něm nemůžu chtít víc,zbytek dluhů (nevím přesně kolik to dělá,ale asi 150 tisíc) přebírá na sebe,což vůči mně je směšná částka ☹ Chtěla bych to vyřešit v klidu,pokud to bude možné ... Hlavně,aby to už bylo za námi ... Když si tak uvědomuji,tak bez něj nám bude opravdu lépe ... Roli manžela a táty tady rozhodně nezastával ☹((

mrnous81
autor
24. led 2013

@2hanah Bydlíme na malé vesničce,která má do 500 obyvatel,takže do pronájmu by se těžko někdo hledal ☹ Jinak dole je kuchyň s jídelnou,obývák, WC a koupelna, v patře dětský pokoj,ložnice,pracovna a WC se sprchovým koutem 😉

2hanah
24. led 2013

@mrnous81 Tomu rozumím... ale zdá se mi, jako by jen on určoval předmět Vaší společné dohody, že on si vybere, co bude moci platit a na co stačí a ty horší a nákladnější splátky nechává Vám, s tím by u soudu nepochodil, možná byste tam měli jít, ať je to spravedlivější, i ty alimenty si myslím, že byste dostala tři tisíce na každé dítě (ale samozřejmě neznám výdělky Vašeho muže). A můžu se zeptat, na kolik let máte hypotéku? Možná by šlo v bance zařídit prodloužení hypotéky a tím snížit měsíční částku, s tím by Vám dobře poradil bankovní makléř nebo finanční poradce, taky jsme teď jednoho museli vyhledat, není to zase tak finančně náročné. A jak moc jste přemýšleli nebo si umíte představit, že byste dům museli prodat a jít s dětmi do menšího?

mrnous81
autor
24. led 2013

Ano,takový pocit mám taky,že on si určuje,co jemu vyhovuje a co ne, bohužel ☹ Je tomu tak 13 let,co jsme spole,že on určuje a já konám,vždy musí být podle něho ☹ Manžel dělá v zemědělství,kdy v sezoně má výdělek cca 17 tisíc+ 5400 částečný invalidní důchod,kdežto teď v zimě je na ÚP,kde podporu má 9 tisíc + ten částečný invalidní důchod !!! Možnost barák prodat a jít do jiného bydlení jsem samozřejmě zvažovala,ale bohužel při práci,kterou teď momentálně mám,bych na všechno sama nestačila !!! A předělat hypotéku ? Před rokem jsme ji zrovna refinancovali a pokud bych jí chtěla předělat,tak by to bylo znova dokládání příjmů atd. atd. Vlastně by se vyřizovala znovu celá hypotéka včetně poplatků s ní spojených ☹ No je to prostě začarovaný kruh ☹

mrnous81
autor
24. led 2013

Zatím chci udělat vše proto,aby jsme mohli zůstat tady !!! už před rokem jsme měli hodně velkou krizi,kdy k rozvodu téměř došlo !!! Skončila jsem na antidepresivech a přes půl roky chodila do poradny k psycholožce,manžel tohle odmítl (že vina na jeho straně rozhodně není) !!! Kluci tím strašně moc trpěli a u staršího se tehdy ve škole projevila velmi špatná soustředěnost,nechci,aby si tím procházel znovu !!! To se dá snad pochopit !!! Manžel mi sdělil důvod,proč chce odejít,že si prostě nerozumíme (vůbec v nicčem) a že už ke mně vůbec nic necítí ... ☹

aneta0707
24. led 2013

@mrnous81 pokud chces nejaky davky, musis mit od soudu urceny alimenty. jinak vlak nejede ☹ dohoda pro socialku neexistuje - rodiny se domlouvaly na 300 a socialka musela platit.
jinak mam kamaradku, ktere se stalo neco podobneho a hypoteka se ji jako naklad na bydleni pocita. myslim, ze ji daly nejakou vyjimku. oni nemaji zapotrebi hnat lidi do predrazenych bytu. uver ze stavebniho sporeni mam ja a ten neuznavaji. elektrika se pocita normalne do nakladu a auto vlastnit nesmis! reknou prodejte si ho a mate na par mesicu za co zit.
dalsi vec je, ze musis dolozit doklad o vlastnikovi domu a manzel tam nesmi mit trvalou adresu - to je nejpodstatnejsi. zapocitavaji se totiz prijmy vsech kdo ma v dome trvalou adresu.
a doporucuji nesnizovat zalohy na elektrinu - tim ze odesel manzel, se nezacne min topit a ucet mensi nebude. akorad potom bude problem, kde vzit na nedoplatek. to totiz soc. neresi.
(PS: mymu manzelovi, ktery prisel o praci kvuli urazu rekli, ze nejnizsi mozne alimenty jsou 2500 na jedno dite a je jim jedno kde na to vezme)
jinak muzes zkusit pozadat o: pridavky na deti, prispevek na bydleni, doplatek na bydleni a prispevek na zivobyti. melo by ti proste zbyt po zaplaceni vsech nakladu tech 7020 aby si mohla zaplatit skolku, jidlo eventuelne ten uver ze stavebka.
my jsme s malou 2 mam rodicak a pridavky 4300, naklady mam jenom elektriku 2000, vodu 500 + uhli a drevo a dostavam asi 2000 prispevek na bydleni. neni to moc, ale v konecne fazi se s tim da vyzit 😉 ale trvalo jim to dlouho, nez mi to priznaly - pres pul roku sem to behala (nejdriv pocitaly manzelovi prijmy, pak prijmy z rodeje auta) a ted to mam mesic, tak doufam, ze si to zase nerozmyslej

mrnous81
autor
24. led 2013

tak
@aneta0707 tak je mi jasné,že alimenty musím mít potvrzené soudem,jen pro ně bude lehčí,když jim řekneme,že jsme se dohodli na takové a takové částce 😉 Také vím,že manžel tu nesmí mít uvedené trvalé bydliště,už jsme se o tom bavili,že musí přepsat hypotéku a zápis na katastru !!! A auto ??? Tak jim ho prostě nepřiznám 😉 Pořizovala jsem ho teď před 3 týdny za poslední naspořené peníze,pač to předchozí mi ze dne na den vypovědělo službu a nevyplatilo se do něj investovat !!! Bez auta to prostě nejde !!! Jezdí tu 4 autobusy za den a jelikož chodím do práce na 12-tky,tak bez auta bych jednu cestu chodila 100 % pěšky,pač mi nic nejede a 16 km fakt nedám 😀 To by ty děti byli za chvíli bez mámy,to by nepochopil snad jen nějaký blb, s prominutím !!!

mrnous81
autor
24. led 2013

@mrnous81 Pokud bych to auto prodala,nic to stejně nevyřeší,ba naopak mě to stíží dopravování !!! Je to ojetina za 10 tisíc,kdybych jí chtěla na rychlo prodat,tak to auto prodám tak za 6 tisíc ☹

aneta0707
24. led 2013

@mrnous81 dobre, priznat ho nemusis, staci napsat na nekoho jinyho 😉 ale bacha na povinny ruceni. socialka si muze vyzadat vypis z pojistovny, takze doporucuji napsat na nekoho jinyho i povinny ruceni. bylo to nedavno v televizi 😀 lidi si prijeli autem pro soc. davky, tak si vyzadali vypisy a lidi museli vracet davky... s prominutim, me to prislo hrozne vtipny. nechapu, proc zajizdeli pred okna uradu... ale pokud nemaj podezreni, tak to vetsinou nedelaji
jinak auto chapu, nam tu jede asi 6 autobusu za den 🙂

mrnous81
autor
24. led 2013

@aneta0707 tak povinné ručení je na manžela 😉 auto jsme přepsat ještě nestihli 🙂

lu777
19. únor 2013

ahoj holky, čtu tuhle diskusi, bohužel mě to taky čeká....

opravdu se dá zažádat o zrušení poplatku ve školce? 😕 my tedy ještě rozvod nemáme podaný a od září bude starší už předškolák, takže neplatí, ale teď tam budu registrovat mladší, tak kdybych mohla pak těch 850 Kč ušetřit, tak by to při tom jak moc napnutý bude rozpočet, byla velká pomoc

jinak jsem koukala na ten příspěvek na bydlení a přídavky, ale to teda když vidím, že max. příjem by musel být pro nás 3 lidi 15,888 Kč, no tak to by asi nastalo jen ve variantě, že by nebyla práce apod., ale to by mě pak nevytrhlo, protože bych ani nezaplatila nájem...

kasparkovci
11. bře 2014

Pro brňandy a okolní doporučuji tento projekt o samoživitelství, přihlášky zasílejte až do 15.3.2014:

Veškeré projektové vzdělávací aktivity budou probíhat v Coworking Centru na Lidické 77 v Brně.
Hlídání a občerstvení bude zajištěno. Dejte mi vědět, prosím, kdo z vás bude požadovat hlídání.
Co Vám tedy nabízíme?

1. dubna 2014
9.00 Seznámení s projektem
10.00 Coffee break
10.15 Problematika slaďování pracovního a soukromého života (work-life balance)
12.00 Oběd
13.00 Time-management a sebeřízení (stanovení priorit a nástroje řízení času)
15.30 Ukončení semináře

Ke vzdělávacím aktivitám, které budou následovat, obdržíte informace později. Zatím uvádím pouze data seminářů.
7.-9. dubna Mapování kompetencí

29. dubna 2014 Právní školení se zaměřením na práva samoživitelů/ek v ČR

jajina.c
14. bře 2014

@mrnous81 Nečetla jsem to celé, ale dle mého nedostaneš nic, já jsem samoživitelka s hypotékou a nedostala jsem ani přídavek na dítě, jelikož český stát žije v domění, že pokud máš hypotéku, tak bydlíš zadarmo = na sociálce počítají, že ji neplatíš, protože bydlíš dle katastru ve vlastním. Něco jiného je to s bytem od města, tam myslím, že bys šanci měla. A přepis hypotéky taky nebude jednoduchý, mně to zamítli, nedosáhnu na ní. Tak jsme tam zatím oba a v době fixace si nejdříve prodloužíme dobu aby se ponížila částka a pak terprve ex vyvážeme. Přeji pevné nervy, hlavně na úřadech ☹ .

kristynat
23. bře 2014

@mrnous81 slysela jsem o hmotne nouzi se na to zeptejte nevim jak presne to je ale pry kdyz prokazete kolik platite tak vam na to prispeji