Bylo by možné požádat soud o zrušení otcovských práv?

eponka03
24. dub 2014

Holky jdu si sem pro radu, snad mě pochopíte a budete umět poradit. Z prvního manželství mám syna. Jeho otec nám samozřejmě od rozvodu neplatí alimenty. Už léta se soudíme a je to pořád dokola. Už nám dohromady dluží asi 160tis a nic na něj neplatí. Byl i osouzen a trest si odseděl. Práci si samozřejmě nehledá a má další 2 děti se svou současnou pratrnerkou. Jde mi o to, že jsem momentálně znovu provdaná. S manželem máme 2 letou holčičku. Manžel pracuje, má rád obě děti a oběma spoří dost vysoké částky. Navíc syn dostane darem chatu po mých rodičích. Chtěla bych se zeptat zda by bylo možné požádat soud o zrušení otcovských práv u syna aby v případě kdyby se se mnou cokoliv stalo, se o něj mohl starat můj manžel a nemusel by jít ke svému biologickému otci? Ten kouří trávu a mám podezření že bere i něco dalšího. Se sociálkou jsem to řešila ale bylo mi řečeno že bych mu to musela prokázat, no tak jak asi? Má někdo podobnou zkušenost a žádal u dítěte o zrušení otcovství a jak se k tomu soudy staví? Vím že on mi žádný souhlas nedá ale jsem z toho zoufalá, nikdy nemůžete vědět dopředu co bude a chtěla bych obě děti zabezpečit. Syna si k sobě bere velmi nepravidelně a to jen na 4 dny v měsíci, jinak o něj žádný zájem nemá.

bibianca
24. dub 2014

@eponka03 Ahoj, takovou zkušenost nemám, ale jestli chceš pro syna to nej, tak by to bylo asi nejlepší, protože dluhy, které nadělá se taky dědí. Držím palce. Snad ti někdo poradí, jak z toho ven.

zamilovanadonej
24. dub 2014

@eponka03 Tak se s ním zkus na tom domluvit, že tvůj nový manžel syna "adoptuje". Protože proti vůli biologického otce nezmůžeš zhola nic.

anina32
24. dub 2014

@eponka03 Ahoj, měli jsme něco podobného, rozváděli jsme se když byl synovi rok, výživné 500,- platil jen první půl rok, od té doby ani koruna, o syna neměl zájem, od malička ho neviděl, ve vězení byl několikrát, ale ani policajti ho nedonutili platit. Když bylo synovi 8 let, znovu jsem se provdala, syn bral mého současného manžela od začátku jako tátu, jiného vlastně neznal a brali jsme se po 4leté známosti. Hned po svatbě jsme šli na péči o dítě a manžel chtěl zažádat o jeho osvojení. Na úřadě nám vysvětlili že tak brzo po sňatku by to na soudě neprošlo, a bylo nám doporučeno zažádat tedy nejdřív o zbavení rodičovské zodpovědnosti pro otce. Rovnou nám tam pomohla napsat žádost a poradila co a jak. Soudní stání bylo stanoveno až za dlouhou dobu, jak jsme se později dozvěděli bylo to kvůli tomu, že kontaktovali exmanžela, který byl v té době opět ve výkonu trestu, ale napsal sociální pracovnici srdceryvný dopis, o tom jak mu na synovi záleží, jak by to chtěl napravit a že s tím zrušením zodpovědnosti nesouhlasí a chce se zúčastnit soudního stání. Z toho důvodu bylo stanoveno datum až měsíc po jeho propuštění a byl samozřejmě také předvolán. K soudu se ale nedostavil, ani nás během té doby nijak nekontaktoval, takže soud rozhodl bez něj a byl zbaven rodičovské zodpovědnosti. Pak asi po roce žádal manžel o to osvojení, tam už ex ani nepředvolávali a všechno proběhlo hladce, teď už má syn v rodném listě nového otce. Jestli chceš s něčím poradit, klidně se ptej 😉

eponka03
autor
27. dub 2014

@anina32 no nám právě bylo řečeno že soud s tím moc souhlasit nebude protože souhlas bio otce nemám a syna si bere na ty 4 dny v měsíci, takže "jako" zájem projevuje. Nevíme jak se s tím poprat. Je to sprosté. Jinak mu absolutně nic nekoupí, nikdy mu na nic nepřispěl. Práci se vyhýbá takže ty jeho děti po něm akorát podědí šílené dluhy. Na druhou stranu můj muž se stará a chtěla bych aby to bylo platné i dle zákona

anina32
27. dub 2014

@eponka03 Tak nikdy nevíš dopředu jak soud rozhodne... My jsme měli i v zdůvodnění rozsudku že otec nežije příkladným životem a hrozí že by měl na dítě špatný vliv. Nevím kolik je tvému synovi, mému bylo v té době 9 let, sociální pracovnice se ho ptala i na jeho názor a potom v stání o osvojení vypovídal i u soudu. Jenom mimochodem, zbavení rodičovské zodpovědnosti neruší povinnost platit výživné, pouze brání takovému rodiči v rozhodování o dítěti. Nevím jak je to s návštěvama dítěte, ale teoreticky když má povinnost platit výživné, tak by mohl mít i možnost se s dítětem stýkat. A kdyby se ti povedlo mu nějak takticky vysvětlit že se vlastně nic nezmění, že se bude moct se synem vídat, že chceš jenom dítě ochránit před jeho dluhama, třeba by se dal přemluvit...

eponka03
autor
29. dub 2014

@anina32 myslím že vzhledem k jeho povaze bude dělat jen problémy. S jeho souhlasem nepočítám. Už jsme i uvažovali že si můj manžel podá žádost že si chce syna osvojit. Uvidíme no, asi zajdu k právnikovi a na vše se poptám. Ono je fakt že doma přes synem kouří i trávu, syn to řekl na sociálce ale jejich odpověď byla tak mu to dokažte u soudu. Už jsem i uvažovala že bych podala návrh u soudu že chci posudek na otce od psychologa. Je opravdu agresivní co se lidí týče. I jeho probační úřednice s ním má problémy. Je hrozně konfliktní, vulgární. Před synem je slušný no ale co bude za pár let? Chceme aby ze syna byl slušný člověk

anina32
29. dub 2014

Když si teď podáte žádost o osvojení, tak budou určitě předvolávat i ex a když ten to nedovolí tak to neprojde. V tomhle je právě dobrý to zbavení rodičovský zodpovědnosti, protože to mohou udělat když je důvod i bez jeho svolení. Ale když je nejdřív zbaven zodpovědnosti, tak se ho potom už to osvojení netýká, nepředvolávají ho, neptají se ho na jeho názor... Právník vám to určitě poradí přesně jak to je, moc držím pěsti ať to dopadne dobře. Vím přesně jak se cítíš, prošla jsem si tím samým a byla to neuvěřitelná úleva když už jsme s tím člověkem neměli definitivně nic společného.

anina32
29. dub 2014
anina32
29. dub 2014

Mrkni do téhle diskuse, sice tam už teď nikdo nepřispíva, ale třeba tam najdeš něco co ti pomůže jak postupovat a je tam popsaná celá ta naše anabáze. https://www.modrykonik.cz/forum/paragrafy/osvojeni-biologicky-otec-brani-ale-nema-zajem-o-dite/

andreaj77
11. črc 2014

dobry den.chtela bych se zeptat ac to bude znit hodne divne,ale chtela bych se vzdat rodicovskych prav na sveho syna.problem je v tom ze mu je 18pryc,jeste studuje,ale fetuje a dela si dluhy.porad vyhrozuje a ohrozuje nejen me ale i meho pritele a meho 20mesicniho syna.vyhrozuje ze se nedoplatime ze si necha zvysit alimenty a stejne penize dostane at ode me nebo od meho pritele.ma pravdu ze i muj pritel ac nejsme manzele bude platit alimenty????.uz sme ho odhlasili z trvaleho bydliste,(bydli u dedy)a nechci ho podporovat v tom co dela tudiz nehodlam platit alimenty

anina32
11. črc 2014

@andreaj77 Asi ti neporadím, nevím jestli je možné aby se člověk sám vzdal rodičovských práv. Ale co vím určitě, tak i člověk který je soudně zbaven rodičovské zodpovědnosti, má i nadále povinnost platit výživné, takže by to nemělo význam ☹ Jinak asi bych zkusila se poptat v té škole, jestli jí pravidelně a řádně navštěvuje. Pokud by do školy nechodil, zažádala bych soud o zrušení výživného, případně doložit nějaké důkazy že fetuje. Myslím že je nesmysl že by výživné musel platit tvůj přítel.

andreaj77
12. črc 2014

dukazy ze fetuje mam jeste ze skoly kdy u toho byli policiste.takze ma zaznam a nejen o uzivani drog ale i o prechovavani.a to neni jeden dukaz mam i papiry ze syn kradl ve skole.take to resila policie.do skoly sice pravidelne chodi,protoze je na internatu,ale vetsinou patky ma neomluvene.jde o to ze nechci platit vyzivne kvuli tomu aby je neprofetoval.vyhrozuji mi uz i prarodice,ze kdyz s pritelem zijem ve spolecne domacnosti,ze i tak se jeho majetek vztahuje na vyzivne a vypocitava se to z toho.uz nevim jak dal sem z toho zoufala a bojim se co vsechno provede.

adelaskybova
14. lis 2016

dobry den potrebuji poradit jde zrusit otcovstvi? mam syna 5 let a dceru 2 roky s byvalim pritelem nezijem na deti neplati a ani nema o deti zajem tak jsem se chtela zeptat pokud i on souhlasi s tim ze zrusime otcovstvi jestli muzu podat na soud navrh a jestli to vubec jde dekuji

tynuska99
7. lis 2017

Dobrý den,potrebuji poradit.zila jsem s přítelem který byl zapsán v rodném listě mého dítěte,ale není biologickym otcem.rozešla jsem se s ním a současně žiju s biologickym otcem a chceme přepsat otcovství.byvalý přítel si udělal DNA testy což se potvrdilo že opravdu není otcem.jak to tedy přepsat ? Nasemu synovi budou 2 roky,nebude v tom problém?

dadapetul
13. bře 2021

Ted resime s manzelem to same. Akorad byvaly conje ve vykonu trestu nesouhlasil s osvojenim. Takze ted redime co dal. Pravnicka nam poradila, ze to da rovnou k soudu a urci to soud. Ted cekame co se bude.