Dědictví. Kdy mohu manipulovat s věcmi?

7. led 2022

Dobrý den. Bohužel řešíme úmrtí v rodině. Měli bychom dědit dům, ale dědictví ještě není vyřízené, takže není oficiálně dané, komu dům pripadne. Rádi bychom začali pomalu dům vyklizet, aby toho nebylo najednou moc. Ale říkáme si, že bychom asi neměli nic dávat pryč, když ještě není dědictví vyřízené? A dále přijde se někdo na dům podívat a oceňovat ho nebo i věci v něm v rámci toho dědictví? Hrozně se v tom placame, nevíme, jak co resit nebo na koho se obrátit. Děkuji za každý postřeh.

betelgeuzz
7. led 2022

Nevím, jak jste dohodnutí s ostatními dědici, jestli oni ty věci nebudou chtít. Pokud všichni víte, že ty věci jsou na vyhození, tak bych klidně vyhazovala. My teď také řešíme dědictví, u nemovitosti chce notářka odhad, takže jsme si pozvali odhadce, ten si dům prohlídl, ale vybavení neřešil. Vybavení domácnosti stačilo napsat souhrnně a k nim ceny, to jsme si napsali my, notářka říkala, ať se podíváme na bazoš 🙂 Takže jsme sepsali stylem: nábytek, elektrospotřebiče, vybavení dílny a k tomu souhrnně ceny. A to musí všichni dědicové odsouhlasit, že s oceněním souhlasí.

autor
7. led 2022

@betelgeuzz Jo jsem dohodnutí, že se tam všichni společně podíváme, jestli bude někdo něco chtít, ať si to vezme a zbytek se někomu daruje nebo vyhodí. Ale právě nevíme, když ještě není to dědictví vyřízené, aby z toho nebyl problém, že jsme s těmi věcmi manipulovali. Jenže to dědictví než se vyřídí, to bude ještě x měsícu a rádi bysme s tím už nějak pohli. Obzvlášť přes tu zimu, když se ve starém baráku netopí, aby se vybavení nějak nepoškodilo. Za informaci ohledně odhadu cen moc děkuji. Je smutné takové věci řešit.

betelgeuzz
7. led 2022

Pokud to někdo z dědiců nenapadne, tak z toho žádný problém nebude.

veroniqess
7. led 2022

Žádný problém nebude, na dům se nikdo ani podívat nepřijde.

j.a.n.i
8. led 2022

@veroniqess No, to, ze nikdo podivat neprijde, bych úplně netvrdila, spousta odhadcu odmitne bez prohlidky ten odhad udelat.

j.a.n.i
8. led 2022

U nas se treba vybavení domacnosti netedilo vubec, notarka napsala běžné vybaveni domacnosti a vic to neresila.

autor
8. led 2022

Děkuji za další postřehy.

kakamila12
8. led 2022

Záleží na dalších potencionálních dědicích. Bez jejich souhlasu by se s majetkem nakládat nemělo.

autor
8. led 2022

@kakamila12 To je jasné, děkuji.

veroniqess
8. led 2022

@j.a.n.i Tak u nás se tak nestalo, notář se řídil pouze dokumentací (nevím jakého odhadce myslíš, vše řešil notář).

betelgeuzz
8. led 2022

@veroniqess jakou dokumentací? jakou cenou se ocenily nemovitosti? u nás chtěl notář na nemovitosti odhad, takže jsme si museli odhadce objednat, ten sepsal odhad a to jsme předali notáři. S touto cenou budou nemovitosti v dědictví.

j.a.n.i
8. led 2022

@betelgeuzz Jojo, my úplně stejně a odhadce to chtěl videt.

veroniqess
8. led 2022

@betelgeuzz Odhad byl v dokumentaci s mnohem starším datem a nám i notáři to stačilo. Byl nám ukradený, protože na cenu pozdějšího prodeje to nemělo vliv a víc notář ani nechtěl. Dědila jsem se svými bratry, každý třetinu a hotovo. Cenu prodeje nám pak pomohla stanovit realitka.
Majetek uvnitř domu nezajímal absolutně nikoho.

betelgeuzz
9. led 2022

@veroniqess ale vy jste ten odhad už nějaký měli a jak píšeš, dědili jste na třetiny, tak vám to bylo jedno. Pokud odhad není, tak ho nejspíš notář bude chtít a zase je něco jiného, pokud jeden dědic vyplácí druhého, to pak samozřejmě bude ten vyplácený dědic chtít nějaký reálný odhad. Takže nejde napsat, jak jsi původně napsala ty, že nikdo se na dům nepříjde podívat, je to případ od případu.