Dluh je psaný na manžela. Ale co po rozvodu?

dracena1
2. črc 2011

Ahoj všem.
Chtěla jsem se zeptat, zda-li máte někdo podobný problém a zda-li jde vůbec nějak úspěšně vyřešit? V době manželství si vzal můj muž v bance úvěr na 200 tisíc Kč a koupil si auto. Úvěr je výhradně psaný na něj- o mě tam není ani zmínka. Nyní se budeme rozvádět a manžel je ochoten podepsat smlouvu, kde se zavazuje celý svůj dluh doplatit! Bohužel se bojím, že když je dluh uzavřen v době manželství, nikdo mě ze závazku dluhu nevyseká ☹ Bojím se, že když cca za 3 roky nebude schopný dluh platit, že se jednoho dne může stát, že exekuce může přijít i za mnou ( v té době již bývalou manželkou)??? Máte někdo zkušenost??

samik2008
2. črc 2011

@dracena1 já s tím zkušenost nemá,ale moje sestra ano,v době manželství její ted už bývalí manžel si nabral více půjček.o kterých nevěděla a nikde ani nefigurovala,jednalo se o cca 500tis.(měl to na automaty atd.),přesto polovinu musí zaplatit,jinak jí hrozí exekuce.Takže tak to má bohužel ona.

amallie
3. črc 2011

@dracena1 obavam se, ze dluzis taky, dokonce vsechno, neb manzele dluzi "oba vsechno" a je jedno, kdo to zaplati, vzdycky ten, kdo na to ma a ten druhy pak muze u nej narokovat tu svou polovinu
Pokid dluh vznikne v prubehu manzelstvi a je tak vysoky, ze je to tzv. nad obyvkle pomery rodiny, mas narok ho rozporovat, ale v tomto pripade asi ne, to by byl pripad, kdy by si treba koupil ferrari

Nejjedodussi bude auto prodat, uver splatit a mas klid a at si pak po rozvodu koupi manzel auto sam

Mimochodem, pulka auta ti patri

pet.s
3. črc 2011

Hele já Ti 100% odpověd napíši po 18.7. Napiš mi pak IP, jdu k právničce.Mám stejný problém. MUž si nabral dluhy v manžesltví a já platím exekuce ještě ted 7 let od rozvodu. Ted mi volal, že ve spořitelně je dluh, že na něj "zapomněl" ho platit. Už 10 let!!!!!. Je tam dluh 80tisíc. Mám hrůzu, že to můžou chtít i ode mě. Ale naštěstí tenhle úvěr se manžel zavázal v dohodě o vypořádání majetku při rozvodu, že ho bude hradit on.Jen si nejsem 100% jistá, takže se jdu raději zeptat právničky. Tak se pak připomen.

vojtisek2007
3. črc 2011

@dracena1 pokud tvůj manžel ve vypořádání při rozvodu podepíše a převezme dluh na sebe, tak na tobě ho už nikdy nikdo vymáhat nemůže 🙂 neboj

amallie
3. črc 2011

@vojtisek2007 pokud s tim ale bude souhlasit b anka a ta nemusi......

vojtisek2007
3. črc 2011

@amallie ale to je většinou postup u hypoték - tam musí ten co bere na sebe prokázat, že na dluh má, u dvousettisícového dluhu jsem to ještě nazažila, aby banka odmítla nebo aby se znovu posuzoval příjem toho, kdo bere dluh na sebe - zvlášť pokud platební morálka byla 100% a jestli už je něco uplaceno

marecek4
20. srp 2012

znovu otevírám tohle téma,třeba někdo poradí a podá vysvětlení-BM nadělal za manželství dluhy-ale to neřeším,problém je jinde-z jednoho dluhu byla už dražba na nemovitost-první neúspěšná a druhá opakovaná úspěšná,před tou první jsem se dotazovala přímo exekutora jak bude vedená-jestli proti celé nemovitosti,nebo jen na podíl BM jak vyplývá z oznámení a odhadu-kopírováno z dokladů : -předmětem opakované dražby jsou tyto nemovitosti
-spoluvlastnický podíl ideální 1/2 nemovitosti
a z odhadu kvůli ceně :Tato cena je odhadována s ohledem na to, že se nebude dražit celá kompletní nemovitost, ale pouze spoluvlastnický podíl ideální 1/2 z celku nemovitosti s hlavní stavbou rodinným domem.
Na dotaz mi bylo před první dražbou odpovězeno,že dražba je vedená jen na část BM a mě se nijak nedotkne,že svoji polovinu můžu prodat a dnes za mnou došel kupec který si to vydražil s tím,že koupil celou polovinu a aby jsem si vystěhovala věci-ještě mi nic nebylo oficiálně sděleno,jen od něj,ale v papírech je že si to může převzít ihned po dražbě sám-nevím od koho,když já s tím teda nesouhlasím,pokud je prodaná celá polovina.
Jak by jste chápaly Vy určení dražby-na celý domek nebo jen jeho část-jedná se o dvojdomek,takže jedna půlka měla jednoho spoluvlastníka a naše půlka byla na ideální poloviny v SJM,a veškeré exekuce a zástavní práva jsou vedeny proti BM,já jsem vedená jen jako spoluvlastník nemovitosti-bohužel pořád jako manželka,protože díky těm dluhům to nijak nechtěli na katastru přepsat.Díky za případné rady a odpovědi.

j.a.n.i
20. srp 2012

@marecek4 No, tak pokud je to dvojdomek a 1/2 má někdo "cizí" a druhou půlku vy s manželem jako SJM, tak já bych to chápala tak, že šla do dražby celá vaše polovina. Ale je to jen tip, bez výpisu z katastru, nebo alespoň nahlížení těžko říct jistě.
A vy už jste rozvedeni a máte vypořádané SJM nebo zatím ne?

marecek4
21. srp 2012

@j.a.n.i rozvedení jsme pět let a vlastnictví vypořádané není,já na soudy nemám díky placení dluhů a nikdo se do toho ani nechtěl pouštět-společné vlastnictví byl jen ten domek plus dluhy vedené na mě i na BM-byla jsem .... a nechala se zatáhnout do půjček pod pohrůžkama,ale co už teď,a pokud vím tak po třech letech pokud není vlastnictví vypořádané tak půlka zůstává automaticky mě a půlka BM,i když jsme měli sepsanou dohodu o vypořádání,jenže asi neplatnou,protože mi vlastně nikdy nesdělil veškeré svoje pohledávky a nejsou tam zanesené ☹,ještě i teď vyplouvají na povrch jeho různé machinace jako nějaká půjčka od ženské podvodnice,která si dopředu vybrala zálohy a pak nic-má jít proti ní svědčit na druhou stranu republiky-a to je jen jedno z posledních co jsem se dozvěděla,samozřejmě na tu zálohu si opět půjčil
ale k tématu-proto mě zaráží,když je psané že prodávají spoluvlastnický podíl že prodali i moji část,asi bych musela vložit celé ty dokumenty aby to bylo jasnější,ale možná pomůže že i cena byla stanovená z 1/4-celkového odhadu a samozřejmě ještě ponížená jak to dělají o nějakou třetinu,takže z odhadcem určené ceny celé nemovitosti 1 100 000 byla stanovená na tu prodávanou část 250 000 a z toho původní vyvolávací cca 160 000

j.a.n.i
21. srp 2012

@marecek4 Jo, tak to s tím odhadem je zvláštní, to je fakt 😒

paarova
10. bře 2022

Dobrý den,minulý rok jsem náhodou našla dokument o konsolidaci půjček,které jsi vzal můj manžel bez mého vědomí.Musí zaplatit cca.520 tisíc.A tento týden jsem zase objevila smlouvu o další půjčku na necelých 40tisic ale bude muset vracet skoro 100 tisíc. Jak to mám řešit v případě rozvodu? Budu muset taky něco platit?Manžel ty peníze prohál. Já mám jen minimální mzdu.Společný účet nemáme.

krisstina93
10. bře 2022

Pokud dluh je z doby manželství, tak je i tvůj. Takhle na to dojela moje mamka, otec si nabral dluhy kolem milionu bez jejího vědomí a při rozvodu spadla půlka na ni. Musela tenkrát prodat byt, aby to splatila. Takže dohoda je hezká, ale jak to on nebude platit, tak to půjde za oběma.

nat
10. bře 2022

@paarova Bohuzel to nikoho nezajima,ze jsi o tom nevedela,dluhy jsou za manzelstvi takze i tvuj..Tohle je proste spoelcna zalezitost i kdyz jsi o ni nevedela..Veritel bude chtit splatit dluh bez ohledu na to co mate a nemate doma...

westie
10. bře 2022

Zkuste si od nejakeho pravnika zjistit, jak je to v pripade, ze jste nepodepsala souhlas s uverem. Pokud vim, je nove (par let zpet) treba, aby u pujcek a prevodu majetku byl vzdy souhlas manzela/manzelky. Pokud jste nic takoveho nepodepisovala, nebo vas podpis byl zfalsovany, tak by to slo treba nejak osetrit. Zkuste si vyhledat bezplatnou pravni pomoc pri reseni zadluzeni, tam to budou vedet presne.

cekamnazazrak
10. bře 2022

@westie bohužel ta povinnost podpisu druhého partnera se týká jen půjček na 300.000,- pokud tedy vzal víc menších, není k tomu podpis manželky potřeba..