Expartner studuje. Jaká bude výše alimentů?

vonna
28. dub 2010

Dobrý den milé čtenářky, milý čtenáři

za pár dní mě čeká porod. Můj přítel mě opustil kvůli dítěti. Chtěla by jsem se zde zeptat, co můžu čekat ohledně výše alimentů.
Na právníka nemám peníze.
Můj ex- přítel studuje vysokou školu v Liberci, má příjem pravidelný z brigád cca 5 000 Kč. Studovat bude asi ještě 5 let. Jiný příjem nemá.
Bojím se, že výše alimentů bude minimální.
Má někdo s tímto někdo zkušenosti ?
Děkuju moc za odpovědi.

Andrea Vonná

morgan
28. dub 2010

Ahoj, tady ti holky určitě poradí https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/odchod-p...
mají i soukromou skupinu a řeší totéž co ty 😒

beruska2x
28. dub 2010

vonna zalezi jestli ma brigady priznane nebo nacerno a jestli ty pripadne muzes dokazat ze takove ma, jinak se obavam ze budou opravdu minimalni ale ani tak to nebude zadna slava 😅
mela by sis dojit na socialku, kde ti vse vysvetli a poradi na jake vsechny davky mas narok a i pravnika ti muzou poskytnout bezplatne, sepisi s tebou zadosti a tak....

vonna
autor
28. dub 2010

Ahoj holky,

tak na tom foru, jsem se nic kloudnýho nedozvěděla...

Ty brigády má přiznané.

Mám právě z toho obavy, kolik mi soud může navrhnout... moc toho asi nebude.. chtěla bych vědět konkrétní čísla, abych jsem se mohla na všechno připravit.

Těch 5000 má jako OSVČ.

beruska2x
28. dub 2010

no proto dojdi na tu soc., tam ti vsechno povi 😉

beruska2x
28. dub 2010

jinak kmaradky bracha ted dostal alimenty 1500,- coz jsme cumela ze tak malo v dnesni dobe na 4 lete dite a to prijmy urco vetsi 😅 a jeho ex nedela...

jeudi
28. dub 2010

na socialce dostanes penize a kdyz si dojdes zazadat do dorovnani zivotniho minima a prispevek na najem tak to zvladnes neboj

aleachim
29. dub 2010

von, též doporučuji zeptat se na sociálce. S alimentama bych moc nepočítala, jestli má příjem těch 5tis (nepíšeš, zda již zdaněných) tak to není ani životní minimum. Jestli z toho soud něco vyměří, tak nějakou stovku. Vyživovací povinnost tak přechází na tvé rodiče. Ale přesně ti odpoví na té sociálce.

vonna
autor
29. dub 2010

Aleachim

Takže pokud mu soud nic nevyměří, tak přecházejí vyživovací povinnosti na moje rodiče ?

Nebo na rodiče mého ex- přítele ?

Jsem si myslela, že pokud by mu nic nevyměřil, tak by vyživovací povinnosti automaticky přešly na jeho matku, ne na moji matku. 😒

vonna
autor
29. dub 2010

Jsem psala, že je OSVČ, tam zřejmě bude muset doložit daňové přiznání.

Holky, jak často můžu žádát o zvýšení alimentů ?

Pač teď má těch 5000,- ale za rok může mít více...

Děkuji

amorcilla
29. dub 2010

vonna:
záleží na tom, zda také studuješ na VŠ a kolik ti je let?

o zvýšení alimentů můžeš žádat kolikrát chceš. od května 2010 by měla platit novela, která sjednocuje výši výživného na děti.
http://portal.justice.cz/Justice2/ms/ms.aspx?o=...

aleachim
29. dub 2010

vonna, vyživovací povinnost přechází na tvou matku. Tvoji rodiče mají vyživovací povinnost k tobě a jeho rodiče k němu. Když budeš mít dítě, o které se není schopen postarat ani ty ani on a dítě bude s tebou, musí tě živit tvoji rodiče.

amorc, to o čem píšeš by mělo být jen orientační, soud se tím může a nemusí řídit, i když předpokládám, že v praxi to soudci budou využívat, aby nemuseli zdůvodňovat proč postupují odlišně. 9% z 5000 je 450. No, vyhlídky nic moc.

vonna, dokládá se to daň přiznáním, což u osvč může být i 0,-. Ale za tebe doufám, že bude ex rozumný a k dítěti se postaví čelem a bude se chtít i podílet na výchově, abys v tom nebyla sma. Mohu se zeptat, kolik ti je a zda jste to plánovali?

aurecon
29. dub 2010

aleachim: No ale neplatí to jen v případě, že vonna studuje? Pokud je dospělá a pracuje nebo něco (to nepsala), tak rodiče vyživovací povinnost nemají, ne?

aleachim
29. dub 2010

aurecon, neplatí - vyživvací povinnost mezi rodiči a dětmi se neřídí věkem, ale potřebou. Když to přeženu, tak když budou rodiče "za vodou" a dcera bude flákač, musejí ji živit i v 50. Výživné samozřejmě stanovuje soud (když se vzájemně nedohodnou) a to je přiměřené okolnostem.

aurecon
29. dub 2010

aleachim: To je zajímavé. Netušila jsem, že něco takového existuje, tak jsem se teď koukala na nějaké články o této povinnosti a píšou v nich převážně to, že rodiče musí živit své děti, pokud děti nejsou samy schopny se živit.

Z toho jsem usoudila, že pokud vonna nestuduje, tak je schopná se živit, nebo ne?

mataharyy
29. dub 2010

vonno, teda ne že bych chtěla být nějak rejpavá, ale pokud tě opustil kvůli dítěti, nejste manželé, tak aby se ti nestalo že odmítne otcovství, tam by jsi pak měla houby a ne výživné 😨 případně by jsi musela dokazovat že je otec (testy DNA atd.). Ono otázka jestli by jsi neměla nárok na víc peněz pokud by jsi otce neuváděla... 😕
A s tou vyživovací poviností, na slovensku vím že se to váže na studium (dítě je nezaopatřeno) a věk nehraje roli, ale v čechách to je tak (nebo ještě loni bylo) že musí studovat a být do 26. let jináč už se bere jako samostatně výdělečně činná, pak je to trochu jiné v případě nemoci dítěte (nesvéprávnost, invalidita atd.). Ale vím že byla jedna kauza, kdy otec dítí neplatil výživné a museli to za něj platit jeho rodiče, ale přesně si to nepamatuju. Tak čert ví co teď platí a co ne 😅 Takže určitě nejaktuálnější a nejpřesnější informace ti řeknou na sociálce 🙂

vonna
autor
29. dub 2010

To nemáš pravdu, protože i když odmítne otcovství, tak otcovství určí soud, a všechny náhrady uhradí on, protože je otec.
On tomu nechce pořád věřit.
A nevadí že je student VŠ, je OSVČ, si myslím, že vyživovací povinnost nepřejde na jeho matku, nebo by mohla ?

aurecon
30. dub 2010

vonna: A ty ještě studuješ, nebo jsi na úřadu práce nebo co? Tohle je důležité vědět.

aleachim
30. dub 2010

vonna, na jeho matku vyživovací povinnost vašeho dítě nepřejde. Jinak z toho, co se tu píše musíš mít pěkný bordel v hlavě, protože aniž bych se chtěla někoho dotknout, tu plácáte páte přes deváté. Nedavno jsem tu pro někoho hledala věci ohledně výživného a tohle všechno je takové jedna paní povídala a nic určitého. Vždyť tady padají rady jak je to na SK a ajak v ČR a tys ani nikde neuvedla, zda se to bude řídit podle práva ČR nebo SR.

Nejlépe uděláš, když si sepíšeš všechny své dotazy, domluvíš se s nějakou soc. pracovnicí a ta ti na ně odpoví. Pracuje v tom, zná to a hlavně zná tu rozhodovací praxi. Já ti můžu odcitovat zákony, ale výklad může být jiný než si myslím, že je. Budeš mít jasno a snad i doopravdy budeš vědět co můžeš čekat.

aleachim
30. dub 2010

vonna a s tím otcovstvím je to tak jak píšeš, když ho popře, resp. nepodepíše na matrice prohlášení, že je otcem a ty budeš trvat na tom, že otcem je, tak bude rozhodovat soud na základě testů otcovství (DNA). Pokud budeš úspěšná a otec bude on, všechny náklady řízení, vč. testů otcovství platí on, pokud úspěná nebudeš a ukáže se, že dítě má jiného otce, všechny náklady platíš ty.

vonna
autor
30. dub 2010

Za jistých okolností může přejít vyživovací povinnost na jeho mamku.
Jsem češka, pracovala jsem v Liedlu..

aleachim
3. kvě 2010

vonna, to by mě zajímalo za jakých??