Jak legálně zabránit, aby mi vzal expartner mé dítě?

samurajka
13. čer 2011

Holky, poraďte, prosím. Jsem vdaná, ale čekám dítě s jiným, nicméně chci, aby otcem dítěte byl můj manžel a tedy aby bývalý milenec neměl žádné právo se s dítětem vídat atd. Manžel o situaci ví a přeje si totéž, co já. Jak právně zabezpečit, aby se tak stalo? Bývalý milenec je Nigerijec a vyhrožuje mi ☹

jemi
13. čer 2011

@samurajka Nejsem si uplně jistá, ale v českém právu je za otce považován vždy manžel.

samurajka
autor
13. čer 2011

@jemi jojo, to jsem četla v zákoně o rodině, ale mám strach, aby se v nějaké lhůtě po porodu třeba nemohl přihlásit o otcovství ten "dárce spermie", kdyby šly už předem podniknout nějaké právní kroky, jak mu v tom zabránit, ráda bych to měla podchycené.

bertica.h
13. čer 2011

ja len,že si ymslím,že to je nefer.mal by sa brt ohlad aj na otca dietata,nie len na záujmy matky a rovnako tak aj záujem dietata...

samurajka
autor
13. čer 2011

@bertica.h no, zájem otce byl, abych šla na potrat

ivett
13. čer 2011

nemůžeš provádět dřív žádné právní kroky, protože nemáš vlastně k čemu, když se dítě v podstatě nemusí ani narodit...rodičem se stáváte až se prcek narodí...
a otec může a má právo na své dítě, takže nejde tomu nijak zabránit...
ty sice ze zákona budeš mít v RL dítěte otce - svého manžela, ale ten biologický otec, když bude chtít, může zažádat soud o určení otcovství, kde jako důkaz bude znalecký posudek - krevní a DNA testy a soud může rozhodnout, že dítě je jeho, pak by na ně měl stejné právo jako ty...

samurajka
autor
13. čer 2011

@ivett Aha, já právě četla v § 53 zákona o rodině toto: "Souhlasným prohlášením rodičů lze určit otcovství k dítěti ještě nenarozenému, je-li již počato."

ivett
13. čer 2011

to se týká nesesdaných lidí, kteří spolu čekají dítě, zajdou na matriku, prohlásí souhlasně, že se počali dítě a to dítě bude mít hned po narození v RL otce i matku, zároveň se dohodnou na příjmení...pokud to nestihnou před porodem, lze to i po porodu...manželé souhlasné prohlášení nepotřebují, vzhledem k tomu, že podle zákona o rodině otcem dítěte je vždyc manžel matky, což je zákonná domněnka, kterou lze právě vyvrátit popřním otcovství a určením otcovství jiného muže...

sussanah
13. čer 2011

@samurajka stopro po porodu bude za otce ditete automaticky povazovan manzel, o tom neni sporu. Co se tyce pozdejsich naroku jak pise @ivett, muze zazadat soud o urceni otcovstvi, ale nejsem si uplne jista, ze se muze nechat odebrat vzorek na DNA i prestoze oba rodice jako zakonni zastupci (ty a manzel) s tim nesouhlasi. To by potom mohl prijit kdokoliv a zadat o urceni otcovstvi u kohokoliv a ti dotycni by byli povinni poskytnout vzorek DNA, coz se mi nezda. Ale urcite se radeji obrat na pravnika v tomto oboru. Za jednu konzultaci tak moc nezaplatis a budes vedet, na cem jsi.

ivett
13. čer 2011

sussanah já to myslela s tou DNA tak, že ten biologický otec by podal návrh na určení otcovství, že jako by tvrdil, že on je otec a jako důkaz by navrhoval ty testy DNA, už si to přesně nepamatuju, ale v tomhle případě myslím soud zadá znalecký posudek a v tom zadání jsou účastníci vyzváni k poskytnutí spolupráce a pokud ona by jako matka odmítla, tak by mařila ten znalecký posudek, ten by třeba nebyl teda hotov, ale ona by si nesla následky...ale to je celkem zbytečné, ono stačí, že by DNA poskytl ten nigerijec, protože on tvdí, že ON je otec, takže by se vzala DNA dítěte, jeho a od matky není ani třeba, nikdo by nezpochybňoval, že matka je matkou 😉
nemůže rozhodně nikdo nikoho nutit k poskytnutí vzorku DNA, já mluvím o případě, kdy jde o soudní případ a jeidná možnost jak se dovědět, zda ten muž je skutečně otcem, je analýza DNA, jinak to možné není...

jop
13. čer 2011

otcem dítěte je vždy automaticky manžel, manžela tedy zapíšou do rodného listu. Nicméně biologický otec má právo do půl roku po narození dítěte podat žalobu na popření otcovství. S tím nic nenaděláš. Jednou je to biologický otec a všechna práva mu vzít nemůžeš.
Ten § 53 vám není nic platný. I kdybyste to souhlasné prohlášení provedli, ta možnost podání žaloby na popření otcovství je tady pořád.
Vaše naděje je, že chlapi tu půlroční lhůtu často prošvihnou 😉

carolivier
13. čer 2011

@samurajka
myslim, ze tohle neni vhodne misto na hledani odpovedi na Tvoji otazku ... situace je pravne jasna a pro Tebe jako maminku komplikovana ... vyhledej si pravniho zastupce a porad se s nim. Dostanes jednoznacne odpovedi a predejdes tak dohadum plynoucim z neodbornych reakci, byt treba dobre myslenych 😉 .

Pripravis se na mozne varianty, ktere Tebe, manzela a biologickeho otce v budoucnu cekaji 😉
Preji hodne stesti a zdravoucke bebe! 🙂

jop
13. čer 2011

je to přesně tak, jak říká ivett 😉

lucisa
13. čer 2011

A taky je asi otázkou, v jakém směru bývalý milenec vyhrožuje. Pokud jen sdělením, že o dítě bude bojovat, tak s tím se asi nedá nic dělat, pokud nějakým fyzickým útokem, únosem atd., snažila bych se získat důkazy (svědky, nahrávky, smsky) a obrátit se na soud, protože by se mohlo jednat o stalking. A pokud by se prokázal nějaký takový čin, asi by mu to moc nepomohlo v získání dítěte, byť i na návštěvy.
Ale určitě bych se poradila s nějakým právníkem na rodinné právo. A pokud nemáš na něj peníze, určitě ti poradí v nějakých neziskových organizacích. Bílý kruh pro týrané ženy, různé nadace pro rodinu. Zkus pohledat na netu, vyjede ti toho spoustu.

samurajka
autor
13. čer 2011

Holky, dík moc všem za příspěvky, já myslím, že on otcem být vlastně nechce, protože rozhodně nechce nic platit ani se nijak na výchově podílet, jen má potřebu mě deptat ☹
@carolivier @lucisa jojo, já se odborníků zeptám, jen jsem potřebovala nějaké rychlé uklidnění, protože mě po tom, co se půl roku neozval, fakt vyšokoval 😒

ivett
13. čer 2011

no samurajka, pokud by jednou byl otcem, tak nemá jen práva, ale pak i povinnosti, tzn. i platit na dítě, tak mu to takhle řekni a třeba si to rozmyslí...každopádně je to tak, má půl roku na to, aby se jako otec přihlásil...pak jsou samozřejmě i možnosti ozvat se i po tom půl roce, ale už to není tak jednoduché...

třeba tě jen deptá, nech to být a uvidíš až bude prcek na světě...pak bych taky radila zajít k právníkovi...

jop
13. čer 2011

@samurajka jo tak to buď v klidu! Pokud tě začne znova vytáčet, tak mu klidně řekni, že jestli se k dítěti bude hlásit, tak mu soud napaří pořádné výživné a pokud ho nebude platit, tak ho zavřou. Pokud o dítě nemá opravdový zájem, tak vidina placení až do dospělosti dítěte ho pravděpodobně odradí navždy 😉

jop
13. čer 2011

@ivett hehe, tipla bych, že máme stejné vzdělání i podobné zkušenosti 😉

samurajka
autor
13. čer 2011

@jop
@ivett holky, jste zlatý, díky, já si to taky myslím, že ve chvíli, kdy by měl začít platit, tak couvne, mě naprosto vyděsil zas tím tónem, kterým mi psal, a zastihl mě nepřipravenou, já se na to mimčo totiž strašně těším, je to moje vymodlené miminko 🙂

ivett
13. čer 2011

@jop no je to klidně možný 😀

paegaska
13. čer 2011

@samurajka Otcem dítěte bude automaticky tvůj manžel.
Ale bio otec může toto otcovství soudně napadnout až do plnoletosti dítěte.
Půl roku je na popření otcovství, popírá uvedený otec, teď se teda uvažuje, že se tato lhůta prodlouží.

Ale jak psaly holky, musel by platit a to si nemyslím, že chce.
Spíš tě jen straší.

sarzan
14. čer 2011

@jop lehota na zaprenie isla na 3 roky co ja viem

sarzan
14. čer 2011

@ivett na urcenie otcovstva neni lehota len na zaprenie alebo sa mylim?

jop
14. čer 2011

@sarzan no nemám chuť to teď moc studovat, ale je klidně možné, že mi na mateřské něco uniklo 😉

klara.t
14. čer 2011

No je to blbá situace, ale už jsi se do ní dostala. Ted už jen doufej, že se tedy nebude snažit o přiznání otcovství.
Tvůj manžel je čech (bílý)? Jak vzal, že budeš mít malé mulátko? Nebojíte se reakce okolí? Pokud nechceš, nemusíš odpovídat. já jsem jen zvědavá.

ivett
14. čer 2011

@sarzan možná to tak je, nevím, už jsem z toho vypadla a poznámky ze školy mám ve starém notebooku, tak to nemůžu ani ověřit 😀
na popření jsou lhůty určitě, na určení tedy možná ne, logicky je to možné...

samurajka
autor
14. čer 2011

@klara.t jojo, manžel je Čech - běloch, no, vzal to docela dobře, nám se mimi nedařilo, 4 x jsem potratila a pak jsme měli krizi, resp. já byla psychicky dost mimo a udělala tu blbost s otcem dítěte. Jenže jakmile jsem zjistila, že jsem v tom, nemohla jsem se na něj už ani podívat a chtěla být jen s manželem a v klidu doma. Jenže jsem udělala tu kravinu, že jsem mu o tom řekla, ale měla jsem v tu chvíli pocit, že dělám správnou věc, že má právo o dítěti vědět a že i malej má právo vědět, kdo je jeho otcem, nechci to před ním tajit. Tenkrát mi ani nevěřil, že je dítě jeho, byl chorobně žárlivej a pořád mě podezíral, že spím s půlkou Prahy. Reakcí okolí se vůbec nebojím, nejbližší rodině jsme vše vysvětlili a i přes nějaké problémy se za nás nakonec postavili a na mimčo se těší. Širší okolí mě moc nezajímá, věřím, že to všechno zvládnem. Akorát mě otec dítěte teď vyšokoval, že se hlásí o nějaká práva k dítěti, které ani nechtěl a já žila v tom, že se mu ulevilo, že já nechci nic po něm a nechá mě být. Jestli se začne domáhat určení otcovství a svých práv, tak jen proto, aby mi ublížil, protože jsem zranila jeho ego, když za ním nelezu a každý den ho neprosím, aby byl s námi. Jenže já po tom fakt nikdy netoužila... byl prostě dobrej v posteli a já se do něj zabouchla, když jsem měla slabou chvilku. Navíc jsem pro něj půl roku pracovala, jakože vyřizovala mu všechny záležitosti ohledně pobytu, práce, ubytování a podnikání v ČR i na Slovensku, protože neumí česky a sám si není schopný nic vyřídit. Dodnes mi dluží peníze. Tak nechápu, že mě nenechá na pokoji,když po něm nic nechci ☹

samurajka
autor
14. čer 2011

Holky, dík za rady, já si každopádně zajdu k právníkovi a proberu to s ním, abych byla na vše připravená, koneckonců, jestli chce na dítě mermomocí celý život platit, tak mu v tom bránit nebudu. Jestli mu jde jen o to, že soud určí jeho otcem a bude mít právo dítě občas vidět, zas takový problém to není... já mám strach jen z toho, aby mi ho někam neunesl, protože on nechce žít v ČR, a taky mi není milé, že by se nám vrtal do života, po tom, co jsme tuhle situaci s manželem ustáli, ale jestli mi vlastně nehrozí nic víc, než že soud mu jednou přiklepne otcovství a on bude muset platit a bude se moct s malým občas vídat (i když nevím, jak, když nebude v ČR), tak prosim, no problemo 🙂

sarzan
14. čer 2011

@ivettale to je dolezita vec-šup šup to pozriet 🙂

sarzan
14. čer 2011

@samurajka veru,s tym suhlas aby bol ocom,ale tomu ver,že to hrozí,že ti ho zoberie...

ivett
14. čer 2011

no, já bych se až tak nebála, že by jí ho vzal, přece jen u nás pořád soudy nechávají děti ve většině případů matkám...navíc by si nejdřív musel prožalovat, že je to skutečně jeho dítě, pak si prožalovat úpravu styku, pak matka prožalovat výživné atd. atd. atd., no nevím, pokud mu jde jen o to, aby škodil, tak do tohohle se nepožene...pokud mu jde o to dítě, pak samozřejmě do toho jít může...

zkusím najít ty poznámky a podívám se 😀