Jak pořešit rozchod nesezdaných partnerů? Děti, hypotéka

martule20
13. led 2012

Bude umět někdo poradit, jak postupovat a jak nejjednodušeji pořešit rozchod nesezdaných partnerů, kteří spolu mají dvě děti a hypotéku?
Jak řeší tuto situaci zákony po finanční stránce? Prodej domu je až ta nejposlednější varianta...

lenka5731
13. led 2012

Hypoteka je psana na oba? Po rozchodu se prepise jen na jednoho z nich, ale ten musi byt samozreme bonitni. Pokud byste se nedohodli, jakou castkou vyplatit toho druheho z jiz splacene casti hypoteky, tak to urci soud. Zalezi na tom jak mate psane smlouvy. Ten z vas, co bude mit deti v peci na ne dostane vyzivne.

martule20
autor
13. led 2012

lenka5731 - děkuju. Naštěstí to nezjišťuju pro sebe, ale pro švagrovou 😅 Hypotéka je psaná na oba

berenika39
13. led 2012

@martule20 neporadím, ale jenom že se mi ulevilo, když jsi napsala, že se to netýká teba🙂

martule20
autor
13. led 2012

berenika39 Děkuji moc 🙂

jijitka
4. únor 2012

ahoj, tak to vypadá, že se u nás taky schyluje. Naštěstí se mě netýká hypotéka, takže o finance nejde, ale potřebuju poradit jak přesně postupovat ve věcech výživného, styku s dítětem atd. Řešit to přes sociálku (péče o dítě) nebo se přímo obrátit na soud? Díky

fiallinka
4. únor 2012

Zákon to přímo neřeší, teda ohledně hypotéky. O dětech rozhodne soud, to je běžné... ohledně peněz se musí dohodnout sami, hodně pomůže stanovisko banky, podle toho uvidí, jestli se vůbec hypotéka dá "přepsat" na jednoho z nich nebo ne...

Ono v podstatě někdy je to u nesezdaných párů ještě horší, právě proto, že zákon nic neupravuje... ano, soud to řešit může, ale je to poslední řešení a k rozsudku se doberou hodně pozdě.

marketa97
4. únor 2012

@jijitka ono když se obrátíš přímo na soud, tak stejně ten to předá sociálce, která u vás bude šetřit poměry, na základě toho zpracuje zprávu pro soud a vyjádří se k návrhu který podáváš. Měla by pak být i u soudního jednání, vzhledem k vytíženosti ale většinou chodí pouze na komplikované případy, kde se rodiče nedomluví. Alespoň tak je to u nás v Litvínově.

jijitka
4. únor 2012

@marketa97 díky a nevíš prosím tě jak je to v případě, že se s malým přestěhuju a budeme mít trvalé bydliště na druhém konci republiky? Asi je lepší (jednodušší) tyto věci vyřešit ještě v místě nynějšího bydliště (kde žije i můj přítel). Nebo se můžu odstěhovat a obrátit se na úřady tam? Samozřejmě se chci v klidu dohodnout, nic nekomplikovat, ale zároveň co nejdříve odsud vypadnout 🙂

marketa97
4. únor 2012

@jijitka odstěhovat se klidně můžeš, to není problém, záleží na tom kdy podáš návrh na úpravu výchovy a výživy. Pokud ho podáš v místě současného bydliště, pak by bylo dobré informovat jak soud tak i sociálku o tom, že máš v úmyslu se stěhovat a nahlásit novou adresu. Nebo se odstěhovat a pak podat návrh u tamního soudu, ten si pak vyžádá šetření u otce dítěte v místě jeho bydliště. Každopádně pokud se budeš stěhovat, tak musíš počítat s tím, že se řízení povede trochu déle

jijitka
4. únor 2012

@marketa97 díky, zajdu na místní sociálku a domluvím se přímo s nimi.

lipetra
5. led 2013

Ahojte holky, rozchazime se s pritelem, mame spolu hypoteku, kterou jsme si brali na rekonstrukci pudy v baraku jeho mati. Mame spolu 15 mesicniho chlapecka. Jak to poresit s hypotekou a jak to poresit s malym, kolik mi ma prispivat a jak s navstevami? Dekuji za pripadne rady.

katkahuj
16. lis 2016

Prosim o radu-rozchazime se po 5ti letech,nejsme sezdani,mame 2letou holcicku.kdyz jsme se nasli tak koupil pozemek,pak se zacalo stavit,nechala jsem tam na stavbe kus sebe i slz.vse platil ze sveho,nikdy nechtel zadne penize.samozrejme do domu uz jsem lecos koupila-matrace,hrnce atd.to chapu ze si vzit muzu.nicmene mam narok na vyzivne od nej po dobu materske,kdyz budu uz bydlet jinde nebo bude platit jen na dceru?nekde jsem cetla ze i ja mam narok na vyzivne.dekuji