Jak postupovat při nechtěném otcovství?

kacorek85
30. čer 2014

Milé dámy, před 5 měsíci jsem začala chodit se svým nynějším přítelem. Je to cca měsíc nazpátek, co jej kontaktovala jeho bývalá přítelkyně s tím, že je ve 4 měsíci těhotenství, že miminko má s ním a dala mu na výběr, jestli otcovství přijme nebo nepřijme. Od té doby slečna kontaktuje nejen rodinu mého přítele, ale i majitele firmy kde přítel pracuje, a všechny prosí aby mu domluvili a donutuli jej vrátit se k ní. Dítě spolu údajně počali v době, kdy se jejich vztah rozpadal. Musím dodat, že se prý vídali co 2-3 týdny. Rodina mého přítele i přítel pochybují jak o jeho otcovství tak o tom, zda je slečna vůbec těhotná, ale 100% si jistý není.
Přítel se ke sleččně vrátit nehodlá. zajímá nás,jaká práva a povinnosti vůči matce a dítěti budeme mít, když se přítel k otcovství dozná. V případě jeho pochybností nás zajímá, jestli je nastávající matka nebo soud oprávněn donutit mého přítele k přiznání otcovství, případně kdo platí výlohy za DNA testy.
Nejsem zastáncem ždímání státu o soc. dávky, ale napadlo mě, na co má slečna nárok v případě neuvedení otce do RL dítěte. Jestli by to pro ni, jako pro dlouhodobě pracující, neznamenalo nárok na vyšší podporu od státu, než by dostala na alimentech od mého přítele (ať je to jak chce, miminku to rodinu nenahradí, ale mohlo by se mít lépe).
Slečna všem ukazuje fotky z ultrazvuku, ale není z nich patrné zda jsou její - na foce není jméno matky, RČ ani uveden týden těhotenství.
Průkazku od gynekologa, že je opradu těhotná, odmítá ukázat.
Přítel ani já nehodláme nechat paní a miminko napospas osudu, ale ať počítáme jak počítáme, nesedí nám termín porodu ani termín početí s tím co slečna všude vykládá.
Je to opravdu blbá situace, ale jsme ochotni miminko příjmout a s ním i krom veškerých povinností, také práva. Upřímně, já si nedokážu představit že mám svěřovat své dítě co 14 dní cizí ženě na celý víkend.
Moc děkuji za radu.

milapila
30. čer 2014

Ahoj,nemám s tím žádné zkušenosti,ale myslím,že je to spíš naopak. Že ta dotyčná bývalá ho může udat za otce a vymáhat alimenty (tuším ,že po dobu mateřské i na sebe). A naopak on by musel zřejmě na své náklady dokazovat testem,že není otcem. Možná ,že kdyby nebyl,tak pak by po ní soudně mohl požadovat náhradu.
A co se týče výhod,rozhodně by na tom nebyla slečna lépe ,kdyby otce neudala. Na to samé by měla nárok + peníze od otce. Nic navíc nedostane.Mohla by na tom být jen hůř.
Ale sama jsem zvědavá na názory ostatních,hlavně jestli někdo má vlastní zkušenost. 🙂

tulikiss
30. čer 2014

@kacorek85 hele pokud si nejste jisti tim, ze je skutecne tehotna(za dva tri mesice to uz pujde poznat) tak at pritel trva na tom, ze s ni pujde na kontrolu k doktorce. ze chce prcka videt na utz. Ze nechce ukazat tehu prukazku je zvlastni a to ze na fotkach neni jmeno a rodne cislo jeste zvlastnejsi. Prijde mi ze spis slecna chce sveho ex donutit aby se vratil, ale dost to nechapu .protoze ji musi byt jasne ze se to lehko da vsechno overit...
Ale pokud nekeca a je skutecne tehu, tak po narozeni ditete muze dat na soud tveho pritele na urceni otcovstvi, a pokud se ukaze ze otcem skutecneje tak soud s nejvetsi pravdepodobnosti urci ze musi zaplatit ty testy i soudni vylohy.

kacorek85
autor
30. čer 2014

Uvažovali jsme, že testy necháme tak jako tak udělat na vlastní náklady. Přítele už jsem donutila aby slečnu kontaktoval a domluvil se sní, že spolu půjdou na ultrazvuk. Nechceme se zříkat odpovědnosti, na tom jsme se shodli, ale při představě že my máme své dítě, platíme hypotéku, já na mateřské ...... moc velká částka ze které by se slečně vypočítávaly alimenty nezbyde.
Ať tak nebo tak, je mi ji líto. "Uhnala" si dítě s chlapem, se kterým se v podstatě rozcházela, že je těhotná mu oznámila v době kdy už byl se mnou a kdy už bylo pozdě na nějaké domlouvání se co a jak dál. Myslím že každá z nás chce mít chlapa vedle sebe, aby ji hladil bříško s miminkem, masíroval nohy, donesl vodu nebo čaj, byl u porodu, viděl miminko poprvé se usmát, mluvit, chodit. O toto dobrovolně připravila nejsem sebe, ale i miminko. Navíc se přítel zařekl když mu začala dělat scény po rodině a v práci. Upřímně, milé dámy, co za 2 000 ,- měsíčně pořídíte miminu? Sunar a plenky???
Stalo se, "ujet" to může každému.

zamilovanadonej
30. čer 2014

@kacorek85 Pokud otec "dobrovolně" nesouhlasí že otec je, řeší se to tzv. žalobou o určení otcovství, kdy soud nařídí test DNA. Pokud by ho jko otce uvedla, řeší se to žalobou o "popření otcovství". Spekulovat nemá cenu, holt prvně zjistěte, zda těhotná je, nebo ne jestli je to jeho, jde zjistit stejně až po porodu.

kacorek85
autor
30. čer 2014

Ano ano to teď máme jako prioritu č.1 🙂
Říkám příteli "Tak holt nebudeme mít děti dvě, ale co 14 dnů 3" 🙂

lv
30. čer 2014

@kacorek85 testy bych nechala udělat každopádně, no a pokud je to jeho, nečeká vas "jen 2000kc měsíčně", tak i výchova, společné traveny čas, vanoce, dovolene, hlidani..jak pises, když se zodpovědnosti nezrika. A to natrvalo, az budeš mít děti ty, děleni se o jeho čas, i fin.možnosti..ale nějak mi to od ex zavani jen donucovací metodou, jak ho dostat zpět, nebo mu co nejvíc podelat současný život.

evulina77
30. čer 2014

@kacorek85 no soud nebude zajímat to, že ty jsi na mateřské, ani vaše hypotéka. Výživné by se vypočítávalo z jeho příjmu. Takže to může dopadnout i tak, že vám na hypotéku nezbyde... Nechci strašit, ale závazky otce soud nezajímají. On má ze svého příjmu povinnost odpovídajícím způsobem zajistit své dítě. No a protože bude matka dítěte na mateřské a na rodíčáku, aby nemusel doplácet i jí něco. Kdyby to byla bývalá manželka tak určitě, nevím, jestli se to vztahuje i na nemanželku, ale nepřekvapolo by mě to...
Každopádně bych přála, aby to s tím mateřstvím nebyla pravda, protože to v tom případě nebude vůbec lehký...

kacorek85
autor
30. čer 2014

@lv Ty "2 000,- měsíčně" jsem samozřejmě střelila od boku. Chtěla jsem tím říct, že peníze, ani jakákoliv částka, nezaručí a hlavně nenahradí tomu miminku plnohodnotný rodinný život.
Někde na netu jsem četla, tuším že dokonce v zákoně o rodině, že muž může po čase požádat soud o ponížení alimentů, když se mu s příchodem druhé, legální rodiny, zvednou náklady. Ale to nechci kecat, je možné že jsem výklad špatně pochopila.
A ano, celé její chování naznačuje že jde o donucení aby se k ní vrátil. Kdyby to bylo jinak, přišla by na začátku těhotenství a ne v době, kdy se už nedalo nic dělat. Navíc vystresovala celou jeho rodinu a intimní věci zatáhla i do jeho zaměstnání, což mi přijde velice ubohé. pro přítele to byla poslední kapka.

lv
30. čer 2014

@kacorek85 tak jasné je, ze vydíráním, delanim ostudy, donucovanim si ho ohhhhhromne získala 😝

kacorek85
autor
30. čer 2014

@lv Získala si jen to, že v našich očích klesla. Člověk by řekl že vysoká škola děvčeti něco dala. Ale možná s ní cloumají hormony, kdo ví.
Každopádně jsem ráda že jsem si mohla vylít srdíčko 🙂 Teď jen čekat na výsledky, ale to už není v mé moci.

tulikiss
30. čer 2014

@kacorek85 urcite pak napis jak to dopadlo...

kacorek85
autor
30. čer 2014

Ano ano napíšu děvčata 🙂

pisisvori
2. črc 2014

@kacorek85 nějak to nechápu, píšeš, že jste spolu 5 měsíců a máte vlastní dítě?? Přijde mi to trochu zvláštní. Pokud přítel s ženou měl sex i když v době rozpadu vztahu...měl se asi starat o to , aby nebyla těhotná, ne?🙂. Duch svatý do ní asi nevstoupil, že? Popřít otcovství může a může si nechat udělat testy...pak se uvidí...stejně jako ona jeho mlže uvést jako otce.

kacorek85
autor
2. črc 2014

@pisisvori Já nepsala že spolu máme dítě, to ses asi přehlédla. Pokud ovšem nemáš na mysli když jsem psala že nebudeme mít dvě děti ale tři. To bylo myšleno tak, že spolu by jsme rádi dvě děti a to které čeká ta slečna teď by bylo třetí.
@tulikiss Přítel napsal slečně, aby mu poslala nebo ukázala ultrazvuk kde jsou všechny iniciály a její těhotenskou průkazku. Vše mu poslala mejlem a hned začala vyhrožovat že ho dá k soudu když ji nevěří.
Nakonec se rozhodl, že po narození nechá udělat testy, bude platiti výživné, ale nechce se nechat uvést do RL jako otec - což mi je třeba líto, ale je to jeho rozhodnutí. Jediný kdo tím bude trpět je to nenarozené a už v podstatě tolik nenáviděné dítě, které za nic nemůže

tulikiss
4. črc 2014

@kacorek85 vis on moc neovlivni to jestli v rodnem listu jako otec bude, pokud ho da k soudu ten naridi testy otcovstvi a ukaze se ze otec je, tak ho automaticky zapise do rodneho listu, at se mu to libi nebo ne.

j.a.n.i
8. črc 2014

@pisisvori Tak ona ho jen tak jako otce uvést nemůže, může dát maximálně žalobu na určení otcovství a soud pak nařídí testy a podle nich rozhodne.