Jak se počítají alimenty, pokud je muž bez práce

mikulka
8. zář 2012

Ahoj holky, v dubnu od nás odešel manžel k jiné ženě. V té době bylo mé dceři 6 týdnů a synovi 3,5 let. Nyní jsem podala žalobu o výživné na mé děti a na mne, jelikož jsem na rodičovské a manžel má vyživovací povinnost i ke mně. Právě, když už máme jít k soudu, oznámil mi manžel, že nemá práci.
Jak se bude počítat výživné a co dál? Dostanu se do mínusu. Na co mám nárok od státu a jak se žádá o nějaké příspěvky - a o jaké, bydlení, děti...?

Moje příjmy a výdaje:
5900,- rodičovský příspěvek

Výdaje
4000,- byt - fond oprav, voda atd.
4000,- byt, služby
1500,- školka
3000,- úvěr, splátka
500,- stavební spoření klukovi
700,- úrazové pojištění rodiny

Celke nutné měsíční výdaje:
cca 14 000,-
za jídlo, drogerii, lékárnu atd. (kluk má speciální stravu, dietu): 15 000,-

Co dál? Bojím se budoucnosti. Manžel nebude platit nic, ač půlka bytu je jeho, a kolik dá nám jako výživné nevím, ale když bude nezaměstnaný...?

sisstin
8. zář 2012

@mikulka zažádej si o příspěvek na bydlení, též bych zvážila žádost o příspěvek na péči - nevím, co má syn za problémy, ale třeba by vám mohli uznat aspon I. stupen (3 tis. Kč). Pojištění budeš muset zrušit, to není výdaj, který je životně nutný. Školku by ti též měla platit sociálka, protože jsi v hmotné nouzi. Též by ti měli dorovnat do životního minima. Ještě určitě budeš mít nárok na příspěvek na dítě. Zajdi si na příslušný úřad a tam se zeptej 😉

sisstin
8. zář 2012

@mikulka co se týče těch alimentů, to bych si moc naději nedělala, pokud je on bez práce, tak to bude nějaká almužna, bohužel 😒

ria80
8. zář 2012

@mikulka Záleží i na tom, co manžel dělal a proč z práce odešel. Soud bude zajímat, proč nemá práci, jak to skončilo, jaké má vzdělání, majetek. Kdyby soud uznal, že manžel odešel z práce schválně, aby po dobu soudu byl nezaměstnaný a nemusel platit, soud mu vyměří výživné podle toho, co by si vydělal, kdyby z práce neodešel.

A zkus zažádat o hmotnou nouzi, když ji budeš mít, nemusíš platit školku ani poplatky u doktora a v nemocnici, možná ještě něco dalšího , nevím. V souvislosti s onemocněním syna bys mohla zkusit příspěvek na péči a soc. příplatek. Také přídavky na děti a na bydlení bys měla dostat určitě. Splátku úvěru zkus aspoň snížit, úřady splátky dluhů nezajímají, berou to tak, že ty peníze máš.

mikulka
autor
8. zář 2012

@sisstin
@ria80 Holky, díky. A o ty příspěvky můžu žádat, i když nejsme ještě rozvedeni?
Manžel řekl. že mu v práci nabídli, aby pracoval na živnosťák a to že pro nej bylo nepřijatelné, tak se s ním rozloučili. Od července mu běí výpovědní lhůta a práci zatím nehledá, ani se nijak neznepokojuje, tak s emi to samozřejmě zdá divné. majetek nemá. Jen máme spolu napůl byt.

ria80
8. zář 2012

Je to na uvážení soudu. Rozhodně soud kdyžtak zhodnotí, jakou má manžel možnost si najít práci, kolik si má možnost vydělat a podle toho stanoví výživné. Manžel neuspěje s tím, že nemá práci, když by si mohl práci najít a normálně vydělávat.
S těma příspěvkama, je to horší. Musíš se jít zeptat na sociálku, teď to nově dělají myslím úřady práce. Úřednice ti řeknou, co potřebuješ k žádosti doložit. Já jsem musela předložit rozsudek o rozvodu a vyměřeném výživném. Do té doby jsem měla smůlu. Možná bude stačit, když ti manžel podepíše, že nevedete společnou domácnost a doložíš žádost o rozvod. Ale musíš se zeptat. Budete totiž jinak posuzovaní společně a tak na nic nedosáhneš.

mikulka
autor
8. zář 2012

@ria80 Takže když je manžel stavař, stavební technik, tak mu neuznají, že nepracuje? Budou říkat, že by prostě práci sehnat mohl? To by bylo príma. A žádost o rozvod by stačila, nebo už rovnou bysme museli být rozvedeni?

ria80
8. zář 2012

Záleží na celé situaci. Proč odešel, jak dlouho je bez práce, jak aktivně práci hledá a tak. Ale šance na normální výživné je docela velká.
Na úřadě práce se budeš muset zeptat, to přesně nevím.

mikulka
autor
11. zář 2012

Holky, ještě někdo máte zkušenost?

kkristal
12. zář 2012

Do nákladů Vám nenapočítají žádné pojištění, ani stavební spoření. Nejlépe zrušit. Na bydlení Vám přispějí 2 měsíce zpětně, ale musíte mít nahlášeno od kdy s Vámi manžel nebydlí a musíte tam mít nahlášené trvalé bydliště. Stejně Vám dají jen část nákladý a v březnu 2013 se tyto příspěvky ruší. Pokud máte úvěr v manželství je společný a měl by ho splácet s Vámi. Až Vám vyměří výživné, můžete dostal výměr sociálního minima na 1 osobu a dvě děti. Výživné se do sociálního minima započítává i když Vám ho manžel neplatí. Já to mám všechno exekučně a strhávají mu to i z podpory.
Uvidíte, byli jsme 8 měsíců bez peněz... 😢