Jak se vypočítá výše alimentů, když je otec OSVČ?

terulisek
19. únor 2014

ahoj holky. 10.3. nás čeká soud o výchovu a výživu našeho kluka. Sice spolu nebydlíme už od začátku prosince, na alimentech sme se domluvili, zatim řádně platil (až na tento měsíc kdy mi poslal o 500,- míň). Jedná se spíš o to, že on si vydělá průměrně za rok okolo 450tis. Je jasný, že má nějaký srážky, ale spíš by mě zajímalo na co mam nárok...Pač mi vyhrožuje že mi bude posílat 1000,-měsíčně apod.

zamilovanadonej
20. únor 2014

Tak vypočítávat mu to budou z daňového přiznání za předešlý rok, soudci se orientují +- z tabulek...ale pokud máte písemnou dohodu, soud ji většinou schválí. Vyhrožovat může čím chce, to je na tobě jak se necháš odbýt.

blahova_andrea
20. únor 2014

přítel má s ex dohodu, kterou jim pak při rozvodu soud jen posvětil. ex ale začala vyhrožovat, že pokud jí nebude posílat víc, tak se bude soudit o zvýšení. no netušíme o jak moc jí to může projít, ale dobrovolně jí víc nedáme. každopádně soud asi bude ctít vaši dohodu a ta pak bude pro tvého ex závazná a bude ti muset ty peníze posílat. jinak ho můžeš žalovat pro neplacení výživného a samozřejmě ho můžeš žalovat i o to zvýšení, co časem asi čeká nás 😅

ilema
20. únor 2014

No pokud máte písemnou dohodu, tak k dohodě soud přihlédne, většinou se na podnikatele, zejména na to, kteří údajně nic nemají, využívají tabulky, ze zákona (musí byt otec v RL) máš nárok na alimenty, pro podnikatele existuji tabulky, minimální mzda se násobí čtyřmi a z toho 12–15 % jsou alimenty. Jestli jsi neprovdaná matka na rodičovské a máte ještě miminko máš také nárok na výživné na sebe od otce dítěte po dobu dvou let. Zároveň s alimenty se řeší péče o dítě, zřejmě chceš dítě do výhradní péče, taky záleží na tom, jak jste se dohodli.