Jaké výživné mám žádat?

xlucka
18. led 2009

Můj expřítel vydělává 14 000Kč měsíčně, z toho měsíční výdaje činí 6 000Kč.
Já jsem na mateřské, příjem činí 3 800Kč(mohu doložit), přídavek na dítě nepobírám a ještě mi chodí pravidelný měsíční příspěvek 5 180Kč, který ale v měsíci červnu skončí.
Chtěla bych se zeptat, kolik byste poradili navrhnout výživné? Expřítelův návrh je 1 500Kč.

cherries
18. led 2009

Ahoj skus si dat do navrhu 3500 Kč aby to mal sudca z coho znizit ak to znizi 😉

xlucka
autor
18. led 2009

Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli tady někdo neví (to, že má 6000Kč výdaje je uvedené v předvolání), jestli se do těch výdajů počítají i hypotéky nebo jiné půjčky nebo jenom samostatné výdaje?
Děkuji mockrát

ria80
18. led 2009

Ahoj,myslím,že soud by k tomu měl přihlídnout.teda ne že si bývalý vezme auto ted na půjčku,ale jestli má třeba dlouhodobou hypotéku,tak k tomu soud asi přihlídne jako k výdajům.

zajo79
18. led 2009

vyzivne ma prednost pred ostatnymi vydavkami 🙂

mirica
19. led 2009

výživné má prednosť , ale na niektoré výdavky súd prihliadne - hypotéka aj náklady na bývanie, cestu do práce - ale ostatné už nie , čiže televízia, telefón, internet , auto - tie už súd logicky do úvahy neberie

rosie
19. led 2009

Teoreticky by nemal prihliadat, ale prihliada 😠 Nas magor si stihol uz aj kupit nove auto, ma velky don, nastahovanu novu frajerku a vyzivne si zaokruhlil pri prechode na Ero veselo nadol, usetril asi 25 Sk 😒 On skutocne nemoze byt zdravy, akoby neexistovali centiky.
Chcem si ( od zlosti) zaziadat o zvysenie vyzivneho, ale vobec neviem kolko sa teraz pohybuje. Ja mam malu s celiakiou, naklady na jedlo su dost vysoke, ale kto bude odkladat blocky a dokazovat ze je to pre nu?

marta82
19. led 2009

Ahoj xlucka,taky asi zalezi jak mas stare dite. Pry na prvnacka se to pohybuje cca kolem 2000 Kc.A zalezi zda ti opravdu tech 1500 staci. Teoreticky byste meli jit na pul s vyzivnem na dite. Hypoteka se pocita,protoze je to dlouhodoby vydaj,ale nekdy i treba auto na leasing,pokud by mel treba dalsi dite a bylo postizene,nebo nejak nemocne a to auto pro ne potreboval. Jinak se zohlednuje zda ma novou rodinu. No ale pokud priznal 6000 a bere 14000 a zbytek ma jen pro sebe,tak at dava na dite vic. Manza ma taky z 1.manzelstvi dite a plati 1500,ale my mame spolu dite a tech 1500 mame tak akorat. Ted ji prida jeste o 200 Kc navic mesicne. Kdyby nam zbyvalo vic,tak bychom taky davali vic. No a o zvyseni si muzes zazadat kazde 2 roku a muze ti i vyzivne doplatit. Treba kamosce zacal platit ex pritel az ve veku 1,5 roku co spolu nebyli a musi to doplatit. Predtim neplatil nic.

agnesska
20. led 2009

kamarádka cca před rokem řešila podobnou věc v Praze na sociálce paní říkala,že na dvouleté dítě je minimum 2000kč,při platu cca 12000.-a u soudu to bez problémů dostala,s tím,žer až pude malej do školky má si prý zažádat o zvýšení...
1500 mi přijde opravdu ubohý... ☹

xuan
4. únor 2009

MUZE NEKDO PORADIT???JSEM NA MATERSKE A ZA CHVILKU BUDU DOSTAVAT 3600 OTEC UVEDEN NENI KOLIK MI DOMLATI SOCIALKA???TED BYCH TO MELA AKORAT NA INKACO A NEZBYLA BY MI ANI KORUNA PORADITE?DEKUJI 😀

astrane
4. únor 2009

Určitě ti doplatí do životního minima pro 1 dospělýho+dítě(tuším)do 6 let.Nevím,kolik to je,ale moc ne.A myslím,že si můžeš požádat ještě o přídavky na dítě-cca 250 Kč a možná i o nějaký příspěvek na bydlení.Určitě ti na sociálce poradí.

astrane
4. únor 2009

Životní minimum pro vás je cca 4,5 tis 😒

geminis
4. únor 2009

ahoj xuan,
nějak nerozumím. máš manžela, tatínka dcery, a otec není uveden. pokud to zjistí sociálka, bude tě nutit do toho, abys otce uvedla. pokud bydlíte spolu, tak ti myslím taky nic nedají, protože řeknou, ať tě živí on.
včera jsem na toto téma četla diskusi zde na MK, ale už ji nemohu najít.

xuan
5. únor 2009

NO NENI UVEDEN PROTOZE POTREBUJI KROME RODNEHO LISTU JESTE NAKY PAPIR A MI HO NEMUZEM NAJIT ANOVY BY MUSEL VYRIDIT NEJAK VE VETNAMU PROTO AJI KDYBYCH CHTELA TAK DOKUD NEBUDOU VSECHNY PAPIRY TAK HO TAM NENAPISOU SOCIALKA TO VI CHCE TO UDELAT NEJAK PRES AMBASADU TAK JSEM ZVEDAVA.JINAK SE TATINEK STARA

monaart
19. čer 2010

ahojte, moj muž zarába 20/27.000sk/mesiac, má naše aj firemné auto, tiež 2 telefony, býva u frajerky...ja s detmi u našich...máme dvojičky 2r....koľko by som mohla žiadať na nich dvoch a na mna???díky, súri to.dakujem vopred. 😒

dajna11
20. čer 2010

pýtaj si čo najviac ,ked on nebude suhlasiť,budete mat aspon z čoho škrtať

monaart
20. čer 2010

dajna
v mailoch mi sľuboval 300eur aj s mojim výživným ,teraz skresal na 270E, môže to byť dostatočne použiteľné ked to viac krát potrvdil???
ja som si chcela pýtať 300E aby mali z čoho ubrať 😒 myslíž že to by bolo ok? ked je to z jeho zvlastnej viny že nás nechal a odobral mi prístup k účtom atď?
díky ,M

filipal
20. čer 2010

@monaart mozes to vyskusat tych 300 €. to, co ti slubil, nie je nijako pouzitelne, pokial mu to nebolo schvalene sudom.
on sa bude samozrejme snazit o co najmensiu sumu, ty o co najvyssiu a sudkyna rozhodne nejaky kompromis.
zalezi aj na sudcovi, na ktoreho natrafite.
to, z koho viny prislo k rozvodu a pod. sa neberie pri urcovani vyzivneho do uvahy.

dajna11
20. čer 2010

ano,to sa neberie do úvahy koli komu sa skončilomanželstvo. tých 300eumožeš kludne pýtať. a na slovné sluby nijako nedaj...sluby sa slubuju a blázni sa raduju..je jasne že ti bude chcieť dať to nejmenej......teda myslím,nepoznám ho. ale u mna ani detská kurátorka to nenechala len tak ked videla že má dostatočné príjmy aby mohol dať na dieťa viacej....chcela prešetriť majetkové pomery,aké ma auto.a všetko.

lienkalenka40
20. čer 2010

filipal, dajna11 - mozete mi prosim poradit? v navrhu na rozvod manzelstva bude uvedena suma, na ktorej sme sa dohodli - resp. on ju uz znizil o 100 Eur, lebo mu nejaky advokati nahuckali, ze ked nahodou pride o pracu, tak ci bude mat tolko na vyzivne. moja otazka znie - ked je v navrhu na rozvod uvedena suma - obaja to uz podpiseme - plati tato suma? ci to moze este stale znizovat a skresat o dalsich 100 Eur na sude??? kedy je ta suma konecne platna a zavazna? co vsetko mozem pouzit, aby ju neuz neznizoval?? dakujem.

pet.s
20. čer 2010

lienka..trochu tomu nerozumím..pokud jste podepsali nějakou dohodu, tak je platná.Pokud to chce snížit musí novou dohodu,ale s tou musíš souhlasit nebo se musí obrátit na soud. Jinak on sám od sebe snižovat nic nemůže.
K sumě v návrhu se můžeš u soudu vyjádřit, je to jen návrh. To ještě není platné. Soud může zjišťovat tvoje a jeho poměry. Závazná a platná suma je v rozsudku s nabitím právní moci.

filipal
20. čer 2010

@lienkalenka40 pet ti uz vlastne odpovedala.
ak ste uz dohodnuti, sud sa nebude zdrzovat a sumu, ktoru ste vo svojom navrhu obaja podpisali odklepne.
vtedy uz bude zavazna. tvoj ex ju nebude moct znizovat ako sa mu zachce, len ak poda ziadost na sud o znizenie vyzivneho.( z nejakych dovodov)
uvidis, ci nezacne na sude spochybnovat vasu dohodu. ak by zacal, musis dokladovat vysku vydajov na dieta, tvoje prijmy a pod...

lienkalenka40
24. čer 2010

baby, dakujem za odpoved. este otazka. nemam prehlad, kolko je bezne vyzivne na sk. viem, ze sa to odvija od vysky prijmu ex, viem aj, ze na sk vacsinou schvalia aj tak tu najnizsiu moznu sumu. aka suma je na sk "normalna"? je to nejake percento z jeho hrubeho, cisteho prijmu? ja do dohodnutej sumy nechcem moc rypat, aj ked sa mi zda mala na to, kolko zaraba. ale zase nemam prehlad a bojim sa, aby mi neoklepli este menej ☹ na 2.strane nechcem do toho rypat aj kvoli tomu, ze sme sa dohodli, ze byt zostava mne... dakujem za rady.

kamajka
11. zář 2010

ahojte vie niekto poradiť bývalý má príjem 1500 až 1800 eur (ako kedy) koľko si môžem pýtať výživné?

adri27
11. zář 2010

kamajka, záleží od viacerých faktorov. ten príjem 15OO - 1800 je preukázateľný? myslím, či má zamestnávateľa v SR, resp. či ten príjem je ochotný tvoj partner priznať na súde. pokiaľ ti najstaršie dieťa chodí už do školy tak výživné na Viktorku cca 100 eur, Miluška - 70 eur, Miška - 7O eur. na najstaršie dieťa si to môžeš odôvodniť tým, že pokiaľ začala chodiť do školy sú výdavky vyššie čo sa týka výdavkov na školské pomôcky, krúžky, prípadne ak navštevujete nejakého lekára ak by tam boli konkrétne výdavky. na prostredného a najmladšieho je to výživné rovnaké a to z toho dôvodu, že najmladší nosí ešte plienky, prípadne kozmetické prípravky pre malé dieťa, ak nekojíš tak umelé mlieka sú tiež riadna položka. to len na vysvetlenie ak by bývalý mal problém s tým, že má rovnako platiť na 3 týždňové dieťa a 4 ročné. výdavky na malé dieťa sú veľmi vysoké a to ti prizná každý sudca - ak sa nebudete vedieť mimosúdne dohodnúť.

filipal
12. zář 2010

@kamajka ak sa potvrdi prijem tvojho ex, tak by som ziadala na tri deti 500 €. potrebujes ale pravnika, lebo ta suma sa im bude zdat privysoka (hoci my matky vieme svoje), aby ti pomohol. vzdy je lepsie pytat viac, aby bolo z coho znizovat.
platis este aj hypoteku? zijes sama s detmi? urcite zavazia aj ine okolnosti....

migaska
12. zář 2010

@xlucka ahoj nepočítá aspon u nás se to tak nepočítalo

adri27
13. zář 2010

@kamajka záleží aj od toho aké sú jeho výdavky, samozrejme nikoho nebude zaujímať či má luxusné auto, alebo nejaké zariadenie bytu. hlavné výdavky, ktoré budú zaujímať aj súd sú : cestovné do práce, hypotéka na byt, prípadne nájomné, čiže veci ktoré sa týkajú výsostne práce a bývania. no pokiaľ si žije nejak nadštandartne máš právo požadovať vyššie výživné, nakoľko deti majú právo podieľať sa životnej úrovni svojich rodičov. poradila som ti tieto sumy kvôli tomu, aby si vedela tie sumy časom zvyšovať. pokiaľ povieš hneď vysokú sumu nijaký súd ti nedá za pravdu keď budeš chcieť výživné zvýšiť povedzme o rok, nebude na to dôvod-pri veku tvojich deti. Ako píše filipal môžeš žiadať aj 500 eur, ale hlavne poznaj jeho výdavky, tie ktoré som spomenula vyššie. a netreba ani právnika, spory čo sa týka maloletých detí sú síce na súde bezplatné, ale právnik si za to vypýta slušné peniaze, a tie sa ti určite zídu pre deti

kamajka
13. zář 2010

@adri27 vďaka tak výdavky má čo viem 400eur podnájom v novostavbe komplet zariadeny 😠 (pritom ja s deťmi mám byt po babke v dezolátnom stave a ešte aj ten musím splácať) no mal by platiť odvody ešte ale ani tie si neplatí takže tých 400 eur je asi všetko

filipal
13. zář 2010

@kamajka potom sem hlavne napis, kolko vam odklepli, aby aj druhe maminy orientacne vedeli, ako to v podobnej situacii chodi....
samozrejme drzim palce, aby co najviac, ved je to pre deti! 🙂

adri27
13. zář 2010

@kamajka v takom prípade to výživné kľudne v sumách od najstaršieho : 200 eur + 150eur + 150 eur. je to určite opodstatnené pri jeho príjme. a samozrejme zvyšovanie je možné pri napr. ak nastupuje dieťa do školy, škôlky, ak, prechádza na druhý stupeň v ZŠ / 5.trieda/, ak by sa vyskytli nejaké zdravotné problémy u detí, že majú zvýšenú potrebu užívania liekov a pod. ale tých 500 eur je určite opodstatnených, kľudne taký návrh na súd môžeš dať. a pokiaľ bude ten pán alebo pani v talári len trošku rozumný/á/ tak ti tú sumu odklepne prípadne upozorní otca detí, že suma môže byť ešte vyššia.