Kolik by byly asi přiměřené alimenty?

angelax
21. bře 2013

Ahoj. Chystám se odejít od přítele. Máme skoro roční dcerku. Chtěli bychom se dohodnout na výší alimentů+do 2 let má platit i na mě, že? Jen nevíme kolik by to z jeho platu bylo asi tak adekvátní, samozřejmě, že by chtěl dávat málo a já bych chtěla víc... Přítel má 22.000,- Kč čistý plat + 1500,- Kč stravenky. Platí byt 10.000,- Kč a další výdaje má jen 700 Kč nějaké pojištění a pak výdaje na jídlo, benzín. Já budu s malou sama v mém bytě 1+1, kde budu platit 7500,- za nájem (je v tom i úvěr na byt). Rodičák mám ale jen 7100,- :( Ještě jsem nebyla ani na sociálce se poptat co a jak, chystám se tam v pondělí. Mysleli jsme, že bychom se dohodli (pokud to půjde) a nechali si to jen potvrdit na matrice, nechce se nám to řešit přes soud. A dá se takto dohodnout i na tom, jak často bude vídat malou a nechat si to tam potvrdit také? Díky za odpovědi, moc tomu nerozumím ...

moucha
21. bře 2013

ano, jak se bude holčička stýkat s otcem, tam se se sociálním pracovníkem domluvíte a nejlepší by bylo, kdyby jste se domluvili vy dva mezi s sebou. Stejně tak s alimenty...Jsem na tom podobně, přítel měl výplatu 25. 000 a jelikož je holčičce rok, začnete max. na 3500. víc nečekej. čím bude holka větší, tím se budou zvyšovat, ale výši alimentů rozhodne jen soud....pokud se nedohodnete, budete muset k soudu.... a styk by soud prozatím určil jako jsem to měla já, každou neděli od 2 do 5. Od dvou let každou neděli od 9-17... Na mě nic neplatil, že jsme nežili před deckem x let ve společné domácnosti....už nevím, kolik to let bylo....Ale ted to může být vše jinak.

viperka
21. bře 2013

Pravděpodobně jste tedy žili na hromádce a nejsete manželé. Kamarád má podobný příjem i stravenky ale má dvě děti a platí na ně 5000. Soud moc nebude zajímat vaše bydlení na půjíčku, započítá jen opoctatnělé náklady na bydlení +-, to by mohl každý říct já budu bydlet tam a tam a budu platit 10.000,- i když na to nemá. To není výtka aby to někdo špatně nepochopil jen vysvětlení. Skuste se dohodnout s přítelem na nějaké rozumné částce, myslím že ty 2000 by byli dostačující, myslím že více Vám na dítě asi nepřiznají :(.
Berte to tak že částka na bydlení při soc. dávkách je 4000, pro jídlo vám tedy jakoby z mateřské zbyde 3000, takovou částku jakou přítel přispěje vám na dítě, byste měla být schopná přispět i vy dítěti, takže pokud bychom brali že přítel 2000 a vy také pro VAši obsluhu by Vám jakoby zbylo 1000. Jak spočítají částku na Vás to ale nevím 🙂)

aneta0707
21. bře 2013

jelikoz to vypada, ze si budes muset zadat o prispevek na bydleni aby si zaplatila byt, tak budes muset mit urcenou vysi alimentu a urceni ditete do pece od soudu aby ti neco dali. pokud se jenom dohodnete, tak ti nedaj prispevky...
a myslim, ze s tim, ze ma platit do dvou let i na tebe mas pravdu, pise se to malyma pismenkama na tom papire, kde uznava otcovstvi.
jinak manzelovi pocitali alimenty z nejakych 20000 a na 2 deti plati 5000 - na mladsiho 2100, takze na mimi je kolem dvou tisic akorat.
a taky si zazadej o pridavky na dite, je to 500 a pokud budes sama na rodicaku, tak ti je daj 😉
@viperka castka na bydleni se vypocitava z nakladu na bydleni, neni to pevna castka - nejakych 60%, ale bere se i ohled na prijmy. uver na bydleni nikoho nezajima pokud to neni hypoteka. ja mam rodicak a pridavky 4300 - naklady na bydleni v baraku 2500 a prispivaji mi 3000, ale i s nakladama na uhli. a potom se zada jeste prispevek na zivobyti... v konecny fazi ti zbyde na zivot 4000 a musis si z toho zaplatit vsechno potrebny - pujcky, jidlo, pliny, sunar... ☹

sal80
21. bře 2013

Pokud je výživné na matku i dítě, tak se nejčastěji dává 20% z platu, což u Vás dělá 4.400Kč.

2hanah
21. bře 2013

Přesně jak píšou holky, v našem právně - rodinném systému nedostaneš na tak malé dítě víc než ty 3000,-Kč, kamarádka je rozvedená, jedno dítě má čtyřit a druhé rok a právník jí řekl, když vysoudila 5000,-Kč, že může být ráda, že víc se u nás vysoudit nedá (teda pokud nemáte za manžela hokejistu ☹ )

jirinka1989
30. říj 2016

@2hanah ahoj hanah, prosímtě a i když má někdo příjem 30.000 tak také určí 3000kč na dvouleté dítě, i když není ve školce a matka se snaží pracovat a vydělá tak 4000kč?