Mám žádat u soudu o výživné na malé děti? Jsem na MD

mikulka
7. črc 2012

Ahoj, prosím, váhám, zda žádat u soudu o výživné na mně a děti. Protože nevím, zda mi manžel platí dost a nevyměřil by mi soud méně, než mi platí dosud.

Je to tak, manžel má asi 35 tis. čistého.

Na holku (5 měsíců) dává 2 tis.
Na kluka (4 roky) dává 3 tis.

Na mně, ač jsem na MD a beru 5500 tis. nedává nic.
Ale platí byt, což je 8 tis.

Celkově tedy dává 13 tis. a jemu tudíž zbyde jen pro jeho potřeby (bydlí u rodičů, těm nedává nic, auto má služební, neplatí si benzín atd.) 20 tis.

Já s dětmi mám na jídlo a ostatní věci s jeho výživným a mým rodičákem 10 500 Kč měsíčně. Nevyžiju z toho a beru z úspor, které už však docházejí.

Teď bude mít malá příkrmy, tak budu utrácet víc, ale manžel přidat nechce.

Prý by měla být stejná životní úroveň, pokud jsem na rodičáku. Ale manžel má vlastně pro své potřeby více.

Mám žádat soud o výživné na děti a na mne, nebo to radši nechat a být ráda, že platí aspoň ten byt?
Jinak nic naví nám samozřejmě nekoupí, jako pleny apod.

Od nás odešel od bez předchozího upozornění, když bylo malé 6 týdnů...

Díky

ined77
7. črc 2012

@mikulka ...ahoj 🙂 ,
musím říct, že bych taky váhala 😔 .
možná by nebylo od věci pozjišťovat různé info dopředu....
zkus to tady, právní poradna www.aperio.cz 😉

kremca
7. črc 2012

@mikulka: ahoj... já dostávám na obě děti od bývalé dohromady 4500 a nic navíc. Na měsíc mi zbývá pro nás všechny 5500 a musím z toho vyžít. Takže, kdyby mi bývalý dával 5000 výživného jako ten tvůj tobě a ještě platil nájem 8000, tak jsem ve vatě a neřeknu ani půl slova. 🙂 Toť můj názo

eldzej
7. črc 2012

myslím, že máš štědrého manžela... to že vám platí nájem mi přijde jako luxus, to jiné často nedostávají, ale to mám jen z doslechu, kdoví jak to doopravdy je... No a já se budu muset zamyslet, protože mám sice přítele, který s náma žije, ale na domácnost a jídlo mám 8tis. (on platí nájem), a vyjdu, i když by to samozřejmě mohlo být lepší. Zkus začít víc šetřit. A btw. pokud malé nebudeš příkrmy kupovat, tak zas tolik utrácet víc nebudeš.

marecek4
7. črc 2012

@mikulka buď ráda za to co máš,BM má pro tři středoškoláky platit 4 400,- -platí jak se mu zlíbí a spíš dluží než platí,tatínek malého mi zatím nedává nic,ale doufám aspoň ve 2 000,- -že se snad domluvíme,čekám na byt,aby jsem se od něj mohla odstěhovat,protože doma se to s ním fakt nedá vydržet,vyklubal se z něj postupně alkoholik,který si zahrává s kde čím,doma se ztrácí věci-svádí to na děcka a pak se provalí,že třeba co měl zlato po mamince,tak je v zastavárně i když na účtu má peníze ale děcka mu to vzali,takže po zaplacení všeho-děckám dojíždění,obědy ve škole a doufám,ve školku,protože pak bych neměla na nic,kdybych nemohla do práce-no tak mi zůstanou asi 3 000,- na měsíc pro všechny a na veškerý zbytek potřeb,ale budeme mít klid a ten považuju momentálně za to nejdůležitější pro všecky,co bych spíš doporučila dát to na papír jako že jste se dohodli a nechat to posvětit soudem,protože to platí teď,a co až půjdeš do práce,může dojít s tím,že byt už platit nebude,že si na něj máš vydělat

minina
7. črc 2012

Ahoj,

nebudu ti radit, jak máš vyjít s penězi nebo že jsou na tom jiné matky hůř, ale na co bys měla po právní stránce nárok:

Pokud ještě nejste rozvedeni, mohla bys u soudu požadovat výživné nerozvedené manželky. Jako manželé máte podle zákona mít stejnou životní úroveň. Takže by se dalo argumentovat tím,že plus mínus by vám oběma mělo zbývat stejně a ne že bys měla ty čerpat úspory.

Co se týká výživného na děti, obecně by to mělo být cca 15-20% platu manžela, jedno z dětí je ještě poměrně maličké. Dokážu si představit, že pokud bys ho žalovala, dosáhla bys těch 7 tis. Kč.

Jenže - výživné pro nerozvedenou manželku máš jen do rozvodu, pak bys mohla požadovat výživné rozvedené manželky, ale to je v zásadě jen na dobu 3 let a pak konec, takže pak by i zbylo jen výživné na děti.

Je to na tvém zvážení, jestli se ti chce do toho jít, ale dokážu si určitě představit, že bys od něho mohla dostávat víc než máš teď, alespoň po nějakou dobu. A po skončení rodičovské už zas bude jiná situace.

maciatko248
7. črc 2012

@mikulka
Ahoj,
trosku som sa vydesila tvojho prispevku, ak dobre chapem on ti dobrovolne prisieva na najom 8000kc....ja na jeho mieste okamzite ako nahle poziadas o zvysenie vyzivneho hned prestanem platit najomne. Myslim si ze ti prispieva velmi peknou sumou zo svojho platu na dnesne pomery rozvedenych rodin...( niektore zeny dostavaju 5000kc ) a nic viac, a hold musia dokazat vyzit aj z toho. Tebe zostane 16.000kc uz so zaplatenim najmu a je vam to malo, ale su rodiny ktore maju po zaplateni poplatku tak 5000kc na prezitie a dokazu krasne vyzit. Podla mojho nazoru by som ciastku urcite nezvysovala ale zacala setrit.

mikulka
autor
8. črc 2012

@kremca Ale předpokládám, že pracuješ? To je pak asi něco jiného, když matka buď pracuje, nebo má možnost pracovat. COž u 4 měsíčního miminka moc nejde. Na sociálce mi řekli, že jiné to je u malých dětí a když žena musí svou péči věnovat 24 hodin denně a nemůže pracovat. A jiné to bude asi i v Praze, kde jsou výdaje vyšší?

mikulka
autor
8. črc 2012

@minina ANo, díky. Je jasné, že když skončím rodičák a půjdu pracovat, nebudu po něm chtít možná nic. proč, když si mohu vydělávat. Když jsem měla jen malého, taky jsem pracovala z domova a vše jsem platila já. Manžel si pak našel práci, kde měl vysoký plat, ten má doteď a to je jiné.

mikulka
autor
8. črc 2012

@maciatko248 Mně ale 16 tis. nezůstae, mám 10 tis. na vše. Na jídlo, léky, drogerii.

Holky, pokud jste někdo ve stejné situaci, kdy NEPRACUJETE a máte dvě děti, z toho jedno mininko, se kterým se ještě pracovat nedá, napiště mi.
Ostatní, které mohou mít x prací (já také pracovala s jedním dítětem - od jehod dvou let po nocích), nemá cenu, aby mi psaly, jak jsem an tom dobře. Nejsou závislé jen na platu manžela.

Byl platí proto, že se nechce odhlásit a chce pak po mně vyplatit. I kdy jsem zjistila, že teda byt už 2x nezaplatil.

Prosím, je tu některé, která je v situaci jako já? Nepracuje a mám tak malé mimi? Děkuji moc.

mikulka
autor
8. črc 2012

Zatím tu nevidím nikoho,kdo má dvě děti, je na rodičáku a má jedno z dětí tak malé. Čekala byc h více solidárnosti. To nejsem z těch, co utrácejí. Ale např. první dítě má reflux, ekzém, za jeho léčku a léky, za speciální stravu, dám měsíčně 6 tis. Má speciální péči. Dobře an tom opravdu nejsem, jak mi zde píšete - vy, které jste v jiné situaci.

mikulka
autor
8. črc 2012

Mimochodem, jaká to spravedlnost, když jemu zbyde 22 tisíc jen pro něj (a to nemá výdaje) jen pro zábavu. DO toho má melouchy, měsíčně teď vydělá navíc 20 čistého. Kdyby měl plat 15 hrubého, neřeknu, ale takhle? Je to spravedlivé?

skotskaa
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lucenek
8. črc 2012

@mikulka taky si myslím, že se máš dobře....v rámci fin zajištění
z 10 nevyjdeš?na jídlo, drogerku a léky?to já ještě ušetřím

bereš to hodně zkresleně, mě zbyde tolik a jemu 22 na zábavu...co ty víš třeba šetří nebo má i jiné výdaje...na to má snad právo, jsou to jeho peníze.postarat se postaral aspoň finančně....

nemusíš hned útočit že mají psát jen ty, co maj stejně staré děti jako ty a jsou v podobné situaci, snažíme se ti popsat náhled i z druhé strany

kremca
8. črc 2012

@mikulka Ne, nepracuji, jsem na mateřské, protože čekám třetí mimi - neplánované, ale těším se na něj. A pro nás čtyři budu mít právě po zaplacení hypotéky, kterou mám a inkasa, těch 5500 na celý měsíc na všechno. Musím si vzít rodičák jen na dva roky, abych všechno zaplatila a doufat, že vyjdeme a najdu po dvou letech práci. Takže si myslím, že máš opravdu fér bývalého, když ti platí to, co platí... A máš pravdu, v Praze je to taky jiné. Tam jsou totiž možnosti přívýdělku mnohem vyšší, ale taky mnohem vyšší nájmy.

bocinka
8. črc 2012

@mikulka pracuju v advokátní kanceláři a můžu Ti říct jen to, že to co máš Ty, nemá žádná, kterou jsme řešily, takže já být Tebou pěkně poděkuju a držím ústa.... Moje ségra dostává na obě děti 3 tisíce, jen proto, že chlap nemá přiznané co vydělá a víc jí nic nedá.... a deset tisíc na jídlo, léky, drogérku??? To ti je málo??? 😲 😲 😲

brisalek
8. črc 2012

děti mají nárok na ze zákona na životní standart stejný jako by rodiče nebyly rozvedení. Takže podle toho soud bude vycházet. Do rozvodu máš nárok na stejnou životní úrove jako on i ty jako jeho manželka, takže vlastně na půlku🙂. Pokud jsi na mateřské dovolené a bez příjmu určitě máš nárok i na něco po rozvodu. Chce to jen dobrého právníka. To, že někdo musí vyjít s mimimem s tvými nároky nijak nesouvisí. S hrdosti "okrádat" své děti o to co jim náleží je možná silné a pro někoho krásné, ale děti si to nezaslouží a za nic nemohou. Na druhou stranu pokud platí sám od sebe 8 tis na vaše bydlení je to od něj určitě fér (většina chlapů je bohužel takových darebáků, že bez soudu nedají nic) a můžeš si představit, že tak dává třeba 4 tisíce tobě a další 4 dětem navíc🙂. Asi bych se snažila to spíše probrat s ním, jestli by třeba kupoval dětem věci , které jsou finančně nákladnější...kolo pro syna a tak. Když si spočítáš, že podle nějakých tabulek (nových) by na malou bylo 15% platu to je asi 5000 a na syna 20% což je 7000=12, takže s hodně dobrým právníkem bys možná nějakých 15 mohla vysoudit, ale myslím, že pokud by s ním byla domluva , bylo by to lepší pro všechny🙂.

demian
8. črc 2012

Pokud si správně pamatuji z Tvé předchozí diskuse, tak otec Tvého manžela je právník. Proto podle mě nastavil takovou částku, aby ses s tím spokojila a nestálo Ti za to se soudit.
Pokud ale manžel za byt nebude platit, což se už 2x stalo, pak je 5 tisíc málo. Proto bych manželovi dala na srozuměnou, že buď bude platit byt i nadále (což jsou vlastně peníze pro vás navíc), nebo půjdete k soudu.
No a pokud máte SJM a byt jste získali v době trvání manželství, z bytu ho budeš muset vyplatit. Tohle se bude řešit u rozvodového soudu v rámci majetkového vyrovnání.