Máte někdo zkušenosti s vymáháním alimentů?

katalines
3. bře 2008

Máte někdo zkušenosti s vymáháním aimentů? A vše co se kolem toho týká - soudy, exekuce, trestní oznámení, ... až po nástup do vězení?
Zajímá mě vše kolem toho, vaše zkušenosti, vaše příběhy, i rady kolem tohoto tématu...
Děkuju všem za příspěvky 🙂

krasnulka
30. črc 2010

@dajna11 to je ale sviniar...dat mu dobre po tom cumaku nevymachanom....urobit, to ano, to dokaze kazdy...a starat sa? mamo staraj sa....ja neviem co ty chlapi maju v hlavach,ale asi nic. Vsak ale to nie je normalne aby si vyzivne videla kazde tri mesiace a doplatok len po nahanani sa za tym...vsak to naozaj stoji peniaze a cas...ale byvala mojho ex poziadala exekutorku aby mu vyzivne strhavala z prace dlh po 1000sk mesacne..tak sa skus na to popytat, ze ti neposiela pravidelne a vzdy to doplati a zasa to iste a ze chces,aby mu to vyzivne strhavali zo mzdy

dajna11
30. črc 2010

@krasnulka no skúsim sa na to popýtať.ale exekutor dal taký návrh na súd že vymoženie dlžnej sumy,plus prípadneho dalšieho neplatenia....a súd to zamietol,že to dalšie prípadne nezaplatene výžvine,lebo že skutok sa nestal tak to nejde.

dajna11
30. črc 2010

@krasnulka ved aj mna to serie.ja nepoznám zákony ale mám aj ine starosti než aby som behala po sudoch...dceru osvojiť nedovolí ale ani sa o nu nestara a neplatí.ked šla do školy tak svokra mi dala po tajme tisicku na školske potreby aby to on nevedel lebo by sa hneval.vtey platil 1000sk a to akože má byť dosť a viac netreba....dilino.nech on dieťa ošatí,obuje,vychysta do školy za 1000sk.

krasnulka
30. črc 2010

@dajna11 no to je pravda..oni si to predstavuju strasne lahko...hlavne ze oni si na tie svoje chrapy utratia mesacne tisice....ja teda neviem ako to je mozne..kazdy pravnik a sudca povie nieco ine...moj manzel mal exekucne vyzivne strhavanim z prace a nepomoze si nijako...teda nemysli si, ze ja tu na neplaticov nadavam a my sme tiez neplatici,ale my na to mame ozaj dobre dovody ktorym sa nevyhneme a nemame zaplatit cele vyzivne aj keby sme akokolvek chceli...ale za to moze jeho ex....no ale podla mna ked povies exekutorke nech mu to strhavaju zo mzdy kazdy mesiac, tak mu to musia strhat...no ja neviem ako to vybavovala jeho ex,ale vybavila si a ma...

dajna11
30. črc 2010

@krasnulka skúsim to.ale asi to i tak bude musieť isť cez súd.už lenkoli tomu aby zistili zamestnavatela.lebo ked sa nedostavi na súd,čo sa asi nedostaví kedže je vonku,musia zistiťi kde robí keby mu to chceli dať strhavať...a aby si aj zistili aký má zárobok. vraj tak by to bolo lepšie a rychlejšie lebo inak si možem na sud chodiť ako na klavir a nič z toho.

krasnulka
30. črc 2010

@dajna11 vsak ked sa nedostavi na sud on bude platit pokutu, nie ty...no ja neviem ci to ex MM dala sudu,ale asi tazko...ono to bolo tak, ze my sme jej neplatili vyzivne v celej vyske a zrazu mu prisiel dom papier od exekutorky ze mu to budu strhavat zo mzdy...ked mu z prace nemali z coho strhavat cele vyzivne, dala to policii ako trestne stihanie a este k tomu požiadala o nahradne vyzivne, ktore my budeme musiet vracat statu. Tak si zaziadaj aj ty nahradne vyzivne

dajna11
30. črc 2010

@krasnulka ved náhradné výživne sa dá požiadať ked ti po sebe nazaplatí 3mes.ked som to chcela,najprv musíš za exekutorom,a potom ked preukážeš že si to dala exekutorovi a ten sa to snažil vymáhať,tak možeš ist na upsvar požiadať o to výživne.lenže tak daleko som nedošla,lebo ked som to postupila exekutorovi tak dlh už uhradil....tak som bola nahraná.no a kedže neviem kde robí a akeho ma zamestnavatela...volala som exekutorovi či to vtedy nezisťoval,a on že nie lebo nedostal povolenie zo sudu lebo tam to stopli...a bez povolenia zo sudu to nevedia zistiť v soc.poisťovni.je to na prd.

krasnulka
30. črc 2010

@dajna11 do riti tak ako je mozne, ze si to jeho ex vybavila? To uz nie je normalne...vsak ona dostala kazdy mesiac nieco...tomuto uz naozaj nerozumiem...tak to akoze chcu sudy povedat, ze taketo platenie vyzivneho je v poriadku? To budes mat peniaze raz za tri mesiace a ked chces doplatit tak musis lietat,platit aby si ich vobec videla? A co by sa stalo,keby si to nechala tak a povecme raz za pol roka by si to dala exekutorovi vymahat dlh, to by sa mu uz mozno tak lahko nevyplacalo...

dajna11
30. črc 2010

@krasnulka ja neviem ako je to možné....problem je že robí v zahraniči a ja neviem zamestnavatela.potom že aj ked neplatí tri mesiace,tak to potom uhradí..všetko...čiže ked pojdem za exekutorom,kým to vybaví sud tak dlžoba už nieje aktuálna. on nenechá tú lehotu prekročiť...tie 3mes.ale ja dieťa krmim aj šatím každý mesiac...nie iba občas.
vieš ono ma to hnevá,že serie na malu,že ani jej nezavolá,že nič jejnekupi mimo výživneho......sú narodky a vianoce a aj to skor kupuje jeh o mama ako on. vraj ked som sa chcela dť rozviesť tak nech viem aké to je!!!!!že mi nechal kopu dlhov ktoré mi komplikuju další život,aj mojmu manželovi...za to by som ho roztrhla.

krasnulka
30. črc 2010

@dajna11 a ty si si nedala BSM p rozvode? Preco len ty platis dlhy?

dajna11
30. črc 2010

@krasnulka nie nedala.ani sme toho vela nemali a roky sa naťahovať to sa mi nechcelo.ja síce neplatím ako peniaze...ale on neplatil jednu požičku a kedže soom tam figurovala ako manželka spoludlžnička už mám záznam v uverovom registri že som nedoveryhodna osoba...tak vieš aký máme problém dostať teraz hypotrku.

dajna11
1. srp 2010

ajhojte. chcela by som vedieť,že ked by som si požiadala o vyššie výživne a som znovu vydatá,viem že sa asi posudzuje spoločný príijem mna a manžela...ale kto má skusenosti,ako to je?čo všetko sa berie do úvahy a čo sa preveruje? čakáme s manželom teraz bábo,moj ex pracuje v zahraničí,má tiež už dieťa,ale nieje zobratý s priatelkou....aj ich prijem sa posudzuje spoločne alebo akko?

ada32
2. srp 2010

@dajna11 neviem ako budu posudzovat tvojho ex ale mojho sudcu zaujimal len moj prijem a ked si pravna zastupkyna vyziadala DP mojho manzela pytal sa jej preco to chce ked nie je rodicom dietata.ale vyhoviet musel tak som to musela priniest ,on zalozil do spisu a viac sa tym nezaoberal.ale asi co sudca to nazor.moj sudca ma za to, ze dieta si ma zivit predovsetkym matka a vlastny otec.ze na jeho vyzivu namiesto otca prispieva aj moj terajsi je jeho dobra vola.a tak to povedal aj na pojednavani.

andzi
2. srp 2010

@dajna11 posudzuje sa príjem povinných rodičov aj ich nových partnerov pokiaľ spolu hospodária a žijú v jednej domácnosti. Súd totiž musí zhodnotiť celkové majetkové a zárobkové možnosti oboch rodičov a keď sú obaja rodičia už znovu ženatí alebo vydaté alebo majú iných partnerov, nedá sa to komplexne posúdiť bez skúmania ich príjmu, aj keď samozrejme, oni vyživovaciu povinnosť ako takú nemajú. Platí zásada, že v prvom rade je potrebné uspokojiť potreby dieťaťa a až potom potreby svoje. Čiže neberú sa do úvahy žiadne hypotéky, leasingy, životné poistky, úvery...len čistý nominálny príjem. Veľa chlapov zvykne na súde argumentovať, že nemôže platiť výživné, lebo on síce zarobí 1000 eur ale má hypotéku na 300 eur. leasing auta na 250 eur a ďalšiu pôžičku 100 eur. Zabúdajú, že zákon hovorí, že všetky tieto výdavky sa vôbec neberú do úvahy, lebo výživné má prednosť pred akýmikoľvek inými výdavkami rodičov.

dajna11
2. srp 2010

@andzi a ako sa pozeraju na to že ja som teraz na MD,moje zárobkové možnosti sú minimálne.....na kuratele mi povedala baba že to že čakám dieťa je tiež dovod na žiadanie zvýšenia výživneho,lebo aj voči tomu druhemu doeťaťu budem mať vyživovaciu povinnosť a potreby prveho dieťata a aj životná uroven by mala byť napriek tomu zachovana....lenže na druhe dieťatko bude mať ved vyživovaciu povinnosť moj terajší manžel......

dajna11
2. srp 2010

@ada32 dakujem.

lucinkax20
3. srp 2010

Ahojte. Som slobodna mamina a moj ex mi doteraz platil vyzivne tak ako rozhodol sud. Lenze uz asi tyzden je vo väzbe a je viac ako jasne ze pojde do vezenia. Vo väzbe bude az do sudu, lenze to moze trvat aj 2 roky. Preto sa chcem opytat ako to bude teraz s platenim vyzivneho? Ak mate niekto nejake skusenosti s tymto alebo nejake info ohladom toho tak budem vdacna 😉

slavuska30
4. srp 2010

@lucinkax20 ...ahoj, neviem, či ti to pomôže, ale ja ked som sa s ex súdila o výživné a neplatil, dali mu návrh na vzatie do väzby pre nesplnennie vyživovacej povinnosti, ale bola som upozornená na to, že aktuálne nie je práca vo väzniciach, takže by nemal ako platit a tým by dlh na výživnom len narastal...potom by ho splácal až po prepusteni..ešte máš ale možnosť za tú dobu, čo by bol tam, požiadať o náhradné výživné, sú s tým vybavovačky ale...my sme sa napokon dohodli, ze celú dlžnú sumu mi vyplati do mesiaca, tak som to nemusela ďalej riešiť...

krasnulka
9. srp 2010

Ahojte, viete my niekto vysvetlit ako to chodi pri vymahani vyzivneho, ked ex mojho manzela pobera nahradne vyzivne, mojho manzela dala policii za neplnenie si vyzivovacej povinnosti a uz je to na sude...Ked ona ma nahradne vyzivne , tak preco chce sudnou cestou vratit dlh ktory jej moj manzel na vyzivnom dlzi, ked ho bude musiet vracat statu? Vie mi to niekto vysvetlit? Lebo s manzelom nevieme co sa bude diat,lebo tomu vobec nerozumime.

andzi
9. srp 2010

@krasnulka neplatenie výživného je trestný čin, takže ja by som ti radila, aby tvoj manžel čím skôr výživné zaplatil, lebo pôjde do "chládku".

krasnulka
9. srp 2010

@andzi no to vieme ze je to trestny cin, len ked je to na sude, moze tam zaziadat o splacanie dlhu? A ako to je, ked bude ex splacat dlh na vyzivnom a kto potom bude vracat statu peniaze co dostava nahradne vyzivne?

ada32
9. srp 2010

@krasnulka mne napr.dali kedysi nahr.vyzivne ale musela som dokazovat ze som podnikla kroky typu trestne oznamenie za neplnenie vyzivovacej povinnosti.ex tvojho manzela je povinna toto urobit lebo nejde o jej penaze ale o peniaze ich dietata.moj ex tiez napokon vyzivne samozrejmre musel synovi doplatit a ja som peniaze musela zase vratit statu.stat tie peniaze matke len poziciava aby mala z coho zit ked si otec neplni svoju povinnost.nahr.vyzivne nie je nenavratna davka.
asi by bolo pre tvojho manzela jednoduchsie plnit si vyzivovaciu povinnost a tym by sa vyhol takymto problemom.

andzi
9. srp 2010

@krasnulka prišlo tvojmu manželovi niečo zo súdu? Čo?

krasnulka
9. srp 2010

@ada32 ahoj, vies, my by sme chceli platit cele vyzivne,ale vdaka ich pozickam ktore ona odmieta platit mame mesacne na zivobytie 80 eur a z toho sa neda platit 100 eur vyzivne, vsak? Len ja by som chcela vediet,ako to bude, ked si na sude zaziada splacanie dlznej ciastky, ci aj ex s tym musi suhlasit a keby mu dovolili dlh splacat, kto bude vracat statu nahradne vyzivne. Lenze jeho ex je taka potvora, ze ona urobi vsetko pre to, len aby isiel sediet,aj keby nemala nikdy vidiet peniaze. Ide len jej o to, aby nas od seba rozdelila. Preto sa pytam,ako to bude...

baru7
9. srp 2010

@krasnulka u nás je to tak, že pokud ten dluh zaplatí, tak se trestní stíhání zastaví...ale nevím, zda na Slovensku máte stejnou právní úpravu.

baru7
9. srp 2010

@krasnulka a pokud má čistý trestní rejstřík, tak za tohle rozhodně na tvrdo sedět nepůjde, max. podmínka., ale pak musí platit a nesmí spáchat jiný TČ nebo přestupek.

ada32
9. srp 2010

@krasnulka tak je mohol platit aspon cast toho urceneho vyzivneho.mali by ste poziadat o znizenie ked to nevladze platit takto sa mu ten problem len nabaluje.ale uz si spominam ako to tusim bolo s tymi ich pozickami.

krasnulka
9. srp 2010

@baru7 myslim ze aj u nas to je tak,ale my nemame na to, aby sme jej dlh zaplatili...vies,ono to je tak, ze moj manzel plati ich spolocne pozicky ktore ona odmieta platit...Vsetky mu strhaju z prace s cim nic nenarobime. Ked poplatime seky, kupim deckam potrebne veci, jeho ex posleme 30 eur namiesto 100 eur a na zivobytie nam zostane 80 eur na mesiac,cize mozme chciet akokolvek platit cele vyzivne, neda sa to. Dali sme navrh na sud este v novembri minuleho roku, to sa stale odrocuje a tym dlh narasta, ked vraj sa neda vyzivne znizit spatne. Ona ma nahradne vyzivne a este k tomu ho dala policii. Uz je to na sude a len cakame co bude. Ako sa branit, aby mohol splacat dlh a neisiel sediet?

krasnulka
9. srp 2010

@baru7 čisty neviem ci ma, lebo este za jeho slobodna mal nejaky vylomeniny za ktore mal podmienku a to ten policajt povedal, ze to musi napisat prokuratorovi...Ale co je zenaty od 1.manzelstva tak nic neurobil.

krasnulka
9. srp 2010

@ada32 no tiez si myslim ze sme si uz niekedy pisali, si mi znama🙂 my sme poziadali o znizenie, este v novembri minuleho roku,ale stale sa to odrocuje, a vraj sa neda vyzivne znizit od toho noven´mbra,ako spatne tak mu dlh len narasta a sme v tom viac po usi. Lenze nevieme, ako to bude,ked na sude bude chciet peniaze co jej dlzi, on by navrhol na splatky a kto bude vracat statu nahradne vyzivne ktore ona pobera? Jeho ex ide o to, aby sedel, cize ona bude robit vsetko pre to, aby nemohol dlh na vyzivnom splacat