Máte někdo zkušenosti s vymáháním alimentů?

katalines
3. bře 2008

Máte někdo zkušenosti s vymáháním aimentů? A vše co se kolem toho týká - soudy, exekuce, trestní oznámení, ... až po nástup do vězení?
Zajímá mě vše kolem toho, vaše zkušenosti, vaše příběhy, i rady kolem tohoto tématu...
Děkuju všem za příspěvky 🙂

maminuska
9. srp 2010

@krasnulka no tak ta tvoja švagriná nie je práve najlepšia kamarátka.
Základom všetkého je predovšetkým riešiť svoje veci a nepozerať na druhých aký je a čo všetko robil resp.nerobil. To je však dlhšia cesta, ja som tiež zo začiatku riešila takéto kraviny.
Vždy to bude mama detí tvojho manžela, a ona sa dožaduje len toho aby jej deti mali to čo im zo zákona patrí , nič viac.

krasnulka
9. srp 2010

@maminuska ja tu ziadam o radu🙂 nie o ponaucanie...🙂 lenze ona nema zaujem o nic vsetko mame na starost my a je toho dost...my sme ty, co sme si dali BSM ale zatial zbytocne...ona je este tej drzosti, ze si dala navrh na vyzivne pre nu...vsak to je clovek bez chrbtovej kosti...Ak my vies nejako poradit, tak ta prosim o radu, nie o ponaucanie🙂

ada32
9. srp 2010

@krasnulka....co dodat?dufam ze vam to dopadne ako si predstavujete.

@katrin21nic si z toho nerob ja som davala navrh na zvysenie z 26Eur na jar min.roku a prve pojednavanie bolo pred prazdninami.a to sudy maju rozhodnut do 6 mesiacov vo veciach maloletych.

katrin21
9. srp 2010

@maminuska .. no., mozno tvoj odisiel,ale su pripady, kedy zena odide a muz nidky neratal s niecim takym, ze by sa mu rodiny rozpadla a co potom? aj vtedy ma byt zene jedno, ako a kde ziska na alimenty? nehovorim, treba ich platit,ale nie za kazdym rozvodom je chlap, co sa nestaral .. niekdy je to aj zena, co nevedela a nevie , co od radosti.... sama som tiez bola v srackach, viem ako to je , nemat na nic..ale aj tak nemam k tomu postoj, ze nezaujem, nech si najde zdroje....
nie vzdy sa da.. a nie vzdy si to muz vybral, ze je rozvedeny.. ak jeho ex, ako pise baba tu, neplati ich spolocne pozicky a on nechce dojst o strechu nad hlavou? co ma robit? drzat hubu a krok a poslat dalsie dve deti pod most??

katrin21
9. srp 2010

@ada32
no hej, ale on ziadal znizenie a to len sporiacej casti.... lebo je to fakt vela platit 7tis mesacne... 😝 ja to nem chapem, co tolko robia.....

maminuska
9. srp 2010

@krasnulka ale tebe sa poradiť nedá .
Všetko o čo žiada na všetko má právo či sa ti to páči alebo nie, aj na to výživné ako exmanželka. Druhá vec je či jej to prejde. Nemyslím že by sme ta poúčali, len sa snažíme aby si sa na vec pozrela aj iným pohľadom .
Predovšetkým aj za cenu že by ste si požičali navštív právnika a skús či by nešiel aj ten plaťák.

maminuska
9. srp 2010

@katrin21 , môj ex neodišiel, my sme sa rozišli.
"kedy zena odide a muz nidky neratal s niecim takym, ze by sa mu rodiny rozpadla a co potom? aj vtedy ma byt zene jedno, ako a kde ziska na alimenty? nehovorim, treba ich platit,ale nie za kazdym rozvodom je chlap, co sa nestaral .. niekdy je to aj zena, co nevedela a nevie , co od radosti.... sama som tiez bola v srackach, viem ako to je , nemat na nic..ale aj tak nemam k tomu postoj, ze nezaujem, nech si najde zdroje.... "

Áno u mna je to tak , nech si najde zdroje, mna sa nikto nepýta kde ich hľadám ja. Môj ex platí absolútne na čas, keby nie tak vie čo ho čaká , ak sa vie zvŕtať okolo priateľky a jej dcéry, tak musí aj výživné platit. Ale tým jeho záujem končí.
Vieš ja som mama a mna zaujíma aby moje deti žili slušne-

ada32
9. srp 2010

@katrin21 ale ved povinnost podielat sa na vyzive deti nezavisi od toho kto z toho vztahu odisiel. 😕 dieta potrebuje prezit.a to ma byt zaujmom oboch rodicov.ano aj ja som povedala ze je mi jedno kde na vyzivne zoberie.mna sa tiez nikto nikdy nepytal ci mam za co kupit dietatu chleba.a veru casto som ani nemala.nepotrebujem sa realizovat na otcovi svojho dietata ale povinnosti sa plnia.ked ja dieta neobleciem,nedam mu najest a nedam ho do skoly zavru ma.proste je to moja povinnost.

dotycny muz si mal hlavne splodenie dalsich dvoch deti dobre zvazit.deti su obrovska zodpovednost.

maminuska
9. srp 2010

@katrin21 a to je presne to čo vravím , každý si musí uvedomiť že je zodpovedný za svoj život a rozmýšľat ako ďalej čo urobiť.
Možno sa Vám javím ako totálna sviňa ale verte tomu nie je to tak.

ada32
9. srp 2010

@katrin znizeniu v sporiacej casti mu predsa mali vyhoviet 😒 ved to su prostriedky ktore nejdu priamo na vyzivu.

maminuska
9. srp 2010

Ja chápem že rozvedený muž má právo na svoj ďaľší život a veľakrát si aj založí rodinu , však prečo nie ? Ale predovšetkým musí myslieť aj na ddeti z predošlého manžlestva. Preto ak mám pôžičky a nemám ich ešte splatené, je treba zvážiť ďaľšie dieťa, nie sa ho zrieknut, len počkať na vhodnejšiu dobu .
Ak sa to nakumuluje, tak potom nastávajú len problémy.

katrin21
9. srp 2010

@ada32 oni mu este ani nedaliu termin od marca....... nie to este vyhoviet....
a ja viem, ze je jedno, kto zo vztahu odisiel,ale z toho prispevku to znelo ako, ma co chcel, nech si rozmysli a stara sa.. a o dlasich detoch? no, ked mu to jedno co ma, napr. ako u nas mama ani enchce poriadne dat, myslis, ze nutuzi muz mat nejake doma??? teda mat dalsie??

katrin21
9. srp 2010

@maminuska aj moj ex plati nacas a ja mu nikdy nerobim, ani som nerobila problem, vidiet dceru, kedykolvek chce on ,a aj ona... ale hovorim, ze su pripady, ked to take jednoduche nie je..... bohuzial.....

maminuska
9. srp 2010

@katrin21 ako som napísala, chápem keď chce človek začať znova, ale musí zvážiť svoje možnosti a či je vhodná doba na daľšie dieťa. Tam idú nejaké emócie bokom
Bohužiaľ lenže on si to mal rozmyslieť a starať sa musí bez ohľadu na to a za každých okolností.

ada32
9. srp 2010

@katrin21 tuzit je super .ale covek je tvor inteligentny /teda mal by byt/ a ma si zvazit kolko zvladne.kolko zien alebo otcov tuzi po dalsich detoch ale nemaju ich lebo vedia ze by ich nevedeli zabezpecit.nemyslim tym nadstandardne .myslim normalne.uzivit ich.

ja uz som do inych tem pisala, ze som nielen matka ktora ma svojho ex ktory sa bohuzial neciti zodpovedny za to ci jeho dieta ma co jest ale som aj druha manzelka a tiez mam svoju ex. mm ma z prveho manzelstva syna, ktoreho zabezpecit bolo viac ako nakladne. tiez to pre nas nebolo jednoduche ale co mal svojej ex povedat staraj sa sama ja uz mam novu zenu ? keby sa tak zachoval nikdy by som sa nedala nahovorit na druhe dieta.mam druhe dieta prave preto lebo je zodpovedny a riadne sa staral aj stara o prveho syna.tiez sme museli zvazit ci to vsetko zvladneme a az potom prislo rozhodnutie ci dieta mat.aj napriek tomu ze sme tuzili....

maminuska
9. srp 2010

@katrin21 a u mňa neobstoja argumenty môjho exmanžela že však ty zarobíš dosť a aj tvoj muž ( terajší ) , tak to čo ti dávam ti musí stačiť, veď ty deti v pohode uživíš.

andzi
9. srp 2010

@krasnulka ja sa len vyjadrím k tým dlhom, čo má tvoj manžel - toto bude problém, ak je na nich ako dlžník uvedený tvoj manžel a ex je len ručiteľka, tak ona skutočne nie je povinná splácať ich polovicu, lebo ručiteľ nie je solidárne zaviazaný ako dlžník. To znamená, že ak si manželia nevzali úver alebo pôžičku ako solidárni dlžníci, ale dlžníkom je len jeden z nich, tak je len jeho dlh ktorý však môže byť uspokojený aj z majetku v BSM. Zdá sa, že vaša situácia je dosť zložitá a myslím, že bez právnika ju nijako nevyriešiš.

krasnulka
9. srp 2010

@andzi lenze oni maju nebankove, kde je on dlznik a jeho ex je spoludlžník, čize na každej požičke je aj ona podpisana. Takze by to pri BSM mali rozdelit polovicu nej a polovicu manzelovi, nie?

andzi
9. srp 2010

@krasnulka na predošlej strane si písala, že jeho ex je ručiteľ, nie spoludlžník. To je jedno, či je to úver z banky alebo od nebankovky.

maminuska
9. srp 2010

@andzi ja som na poslednom pojednávaní ohľadne BSM narazila s mojou právničlou kde prostistrana - ex a jeho právnička poukázali na rozsudok Najvyššieho súdu ČR že akékoľvek platby ktoré realizujem za byvalého manžela a to aj vrátane splácania úveru po zániku manželstva nie je predmetom vyporiadania BSM, nakoľko ide o dve odlišné veci a tkzv. neoprávnené obohatenie je predmetom iného konania. Na základe toho aby neprišlo k premlčaniu môjho práva rozhodla moja právnička že pôjdeme cez platobný rozkaz a súd mi vyhovel.

maminuska
9. srp 2010

@andzi aj keď prax na súdoch je taká že sa to započítava,ale vravím všetko sa deje po prvýkrát.

andzi
9. srp 2010

@maminuska áno ten judikát poznám, pretože dlh manželov, ktorý vznikol za trvania manželstva je SPOLOČNY teda solidárny dlh oboch manželov, ale samozrejme len za predpokladu, že právny úkon ujrobili obaja, t.j. zmluvu o úvere podpísali obaja. Potom ak dlh po rozvode, napr. hypotéku platí len jeden z nich, plní vlastne aj dlh za druhého manžela, ktorý sa bezdôvodne obohacuje. Ja som tiež už dávala raz takýto návrh na plaťák a žiadala zaplatiť polovicu hypotekárnych splátok a súd v pohode plaťák vydal. No a čo sa týka započítania, tak určite nemôže byť prax súdov taká, že sa započítavajú pohľadávky proti pohľadávkam na výživné voči mal. deťom. Tak hovorí zákon jasne, že započítanie proti pohľadávkam na výživné na maloleté deti nie je možné ani dohodou ani jednostranne (u plnoletých detí je to dohodou možné).

maminuska
9. srp 2010

@andzi ja som nemyslela započítavať výživné s BSM ale v rámci BSM započítavať aj výdavky ktoré platila druhá strana za majetok , resp,dlhy , napríklad ja za bývalého manžela.
Mne aspon moja právnička povedala že je to bežná prax, že sa to robí .

andzi
9. srp 2010

@maminuska aha, tak sorry, lebo na toto započítanie sa tuším pýtala krasnulka. Problém je ten, že zákon započítanie výdavkov na údržbu spoločného majetku nerieši a niektoré súdy českú judikatúru absolútne neakceptujú, nebudem radšej menovať ktoré.

andzi
9. srp 2010

A ešte dodám, že česká právna kultúra vrátane judikatúry je oproti tej našej najmenej 100 rokov popredu, takže naši sudocvia ešte majú čo doháňať, ale to už je mimo témy, môžme sa o tom pobaviť súkromne.

maminuska
9. srp 2010

@andzi mne ten platák v podstate vyhovoval viac ako vyporiadanie v samotnom BSM , nakoľko moje BSM je tak komplikované že sa rieši ako prejudikálna otázka a pravdepodobne skončí na najvyššom súde. Môže sa to tahať aj 10 rokov a za 10rokov tie peniaze budú mat inú hodnotu , menšiu. Takže ja si vždy počkám tri roky , zhrniem náklady a dám to na plaťák.

katrin21
9. srp 2010

@ada32 a
@maminuska

no... nesuhlasim absolutne s nazorom, ze nemat dalsie dieta .. a nemyslim si, ze moj priatel napr,. nema na to aby daval celkom slusne podla mna prachy na dieta.... sama vsak vidim, co dieta stojim, mam dieta v rovankom veku a jednoducho nechapem, naco by bolo mame na dieta 300e a pod, co som tu citala o stranku dozadu, alebo v inej teme, ze tolko trebna ziadat...... to , ze muz plati, neznamena, ze zena sa nemusi tiez snazit zabezpecit dieta... ja osobne, som tiez hladala pracu a pracovala na sebe, aby som nemusela byt zavisla na nejakych alimentoch a ked uz o to ide, stat sa moze cokolvek, napr. otec mojho dietata denno denne sediu za volantom a mava aj sluzobky a keby sa cosi stalo tak co?? kto mi co da?? nejake smiesne almuzny?
ale to uz ideme od detailov..... proste treba sa snazit, aj zena, a neznamena, ze ked muz plati 100e., ze to je malo !!! je to podla mna dost a realne to dieta viac nestoji mesacne, pokial nehra napr. tenis a neplatime nejakeho super trebera a to si zase treba vediet aj urcit , pokial vieme vyskakovat a nie ze, zmyslim si, ze chcem to a to a otec nech sa zderie z koze, ved je otec! ja proste s tymto nesuhlasim a nikdy suhlasit nebudem.... otec mojej dcery ma napr. dve dalsie deti a som rada, ze ma moja dcera surodencov napr. , aspon raz nebude na tomto svete sama!
nemyslim,ze jej otec mi je povinny platit je polovicu dovoleniek a pod. raz som ho o to poziadala, a dal jej 100e, ale len raz, ale som rada, ze to viac urobit nemusim, a asi by som to uz dnes ani neurobila, radsej by som nikde nesla... zivot nie je len o prachoch...
to ze ci mam mat niekto dalsie dieta podmienovat tomu, ci ma na nejake extra vydavky na prve dieta, je chore podla mna, a proste je to egoisticke z pohladu aj tej samotnej zeny, ked takto uvazuje a toto ziada.. samozrejme , ze ked ideme do vztahu s partnerom, co ma dieta, musime pocitat s vydavkami na to dieta, to je jasne, tak ale ako aj partner musi pocitat s tym, ze zase moje dieta bude mat domov u nas a GRO plnenia jeho potrieb bude teda u mna a nebudem o nic extra ziadat jej otca, ak ju budem chcet prihlasit na nejaky kruzok a pod.....

andzi
9. srp 2010

@maminuska juj tak to ma teda zaujíma, čo sa rieši ako prejudiciálna otázka v BSM-ke, ak sa ti bude niekedy chcieť, napíš mi do IP. Ď.

katrin21
9. srp 2010

tymi slusnymi alimentami som myslela 3,5tis, co som predtym uz spominala... podla mna su viac nez slusne peniaze.... netvrdim, ze tieto chceme znizovat... a neznamena, ze ked toto platime, tak nemozeme mat dalsie dieta.. mimochodom.. sud berie do uvahy aj dalsie vyzivovane deti.. o co vacsie pravo na zivot a na otca a jeho " zivotnu uroven" ma dieta z prveho manzelstva, kt. bol mozno omyl, nez to, krtore je mozno na druhy pokus a mozno az teraz je to laska???? to je fakt zlozita tema..a je to kazdeho vec a len egoista moze povedat, ze muz nema na viac deti narok, ma si rozmysliet.. aj zena si mala teda rozmysliet koho si berie, a tiez by sa mala snazit dideta zabezpecit a neziadat vsetko len od otca.... takze tak 🙂

krasnulka
9. srp 2010

@andzi ona je spoludlžnik , ja som sa pomylila...takze ked je spoludlžnik, mame pravo ziadat aby platila polovicu poziciek?