Máte někdo zkušenosti s vymáháním alimentů?

katalines
3. bře 2008

Máte někdo zkušenosti s vymáháním aimentů? A vše co se kolem toho týká - soudy, exekuce, trestní oznámení, ... až po nástup do vězení?
Zajímá mě vše kolem toho, vaše zkušenosti, vaše příběhy, i rady kolem tohoto tématu...
Děkuju všem za příspěvky 🙂

hellapredan
31. pro 2008

Ahojte, mohol by mi niekto poradiť, ako postupovat pri vymáhaní výživného na dieťa, ak je otec dieťaťa cudzinec z krajiny EU. Nie som za neho vydatá. Má niekto skúsenosť? Poradťe mi prosím.

luciar79
13. led 2009

Dala som si žiadosť o zvýšenie výživného. došiel mi list a nejaké doklady mám poslať na súd. Medziiným je tam aj potvrdenie o zárobku druha/družky/.....lenže ja mám manžela. Mám to vybaviť aj tak alebo nevybaviť, keď je to tam napísané takto....žiadny manžel ani manželka? A okrem toho môj manžel mi také potvrdenie ani neprinesie, že keďsa nejedná o jeho dieťa ,tak že nikoho nemá čo zaujímať koľko zarobí. Neviem či by mi v jeho práci aj také potvrdenie dali.

mirica
13. led 2009

luciar- ak ho nedonesieš , len si to predĺžiš , lebo súd bude tak či tak posielať do práce tvojho muža žiadosť o potvrdenie zárobku - a radila by som ti , aby si na súde v žiadnom prípade neargumentovala takto - lebo na našich súdoch , je rozsudok leen na sudcovi - a nie je dobré si ho znepriateliť 😉 ....
je to proste tak - posudzuje sa príjem rodiny ako takej - v skratke životná úroveň manželov je rovnaká a ty sa podielaš na tej , ktorú má tvoj manžel- a dieťa sa zasa podiela na život. úrovni svojich rodičov, čiže aj tvojej
ale neboj sa - ak je bývalý ženatý , rovnako sa mu do príjmu ráta aj príjem manželky....príklad : napr bol by neyamestnaný a poberal by len 3000.- jeho žena by robila a mala príjem 50000,- - mohli by ti určiť výživné aj 7000 ,- - aj keď on toľko nezarába....

alexandra
13. led 2009

Pretoze ak mas manzela, peniaze ktore zarobi su VASE. Nie polovica jeho a polovica Tvoja, ale spolocne.

luciar79
13. led 2009

Ja tomu rozumiem že aj manželov príjem treba doložiť, lenže tam bolo napísané druha/družky/, keď som tam volala či myslia tým aj manžela, tak mi to zdvihla nejaká čo tomu bohvieako nerozumela. Skúsim zavolať do mužovej práce či mi to pošlú alebo to pošlú až na vyžiadanie súdu.Manžel mi to nedonesie. Ten argument bol totiž jeho....

mirica
13. led 2009

súd to väčšinou pošle tebe, aj zamestnávateľovi - ja predpokladám , že to u manžu v robote už aj majú .....no nechcem kritizovať , ale viac peniažkov v rodine sa zíde...mohol by ti vyjsť trošku v ústrety , však teraz vlastne prispieva na dcérku on , miesto bývalého - no nie?

alexandra
13. led 2009

lucia druh je clovek kt. s Tebou zije v spolocnej domacnosti... cize aj Tvoj manzel je Tvoj druh..

luciar79
14. led 2009

Môj bývalý je dobrovoľne nezamestnaný. Popritom pracoval v anglicku 2 roky a teraz robí načierno. Čo s tým? Môže byť vôbec dobrovoľne nezamestaný. som myslela že sa to nesmie keď má vyživovaciu povinnosť.

mirica
14. led 2009

môže byť , ale potom je na súde čo mu zohľadnia na určenie výživného ..ináč sa posudzuje keď je dobrovolľne nezamestnaný a ináč , keď dostal výpoveď.....ale je to bohužial , len na sudcovi........ale berú sa mu do úvahy napríklad aj úspory....čiže ak by mal na účte dajme tomu 1.000.000,- tak ôžeš požiadať , aby mu súd nariadil , časť previesť na budúce výživné ...ale toto presne neovládam - potrebovala by si radu právnika , alebo ti poradia na ÚPSVaR

andzi
15. led 2009

Podľa nášho zákona platí, že ak to umožňujú majetkové pomery rodiča /t.j. má príjem, ktorý je nadštandardne vyšší, z ktorého môže platiť nielen bežné výživné a svoje bežné mesačné výdavky, ale mu aj veľa zostane na úspory/, tak súd uvedie pri určení výživného sumu výživného, ktorá je určená na tvorbu úspor, a uloží povinnému rodičovi, aby túto sumu poukazoval na osobitný účet maloletého dieťaťa, ktorý v prospech neho zriadi rodič, ktorému bolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti. Na nakladanie s prostriedkami na účte maloletého dieťaťa je potrebný súhlas súdu. Inak povedané,výživné bude rozdelené na 2 časti:
1. bežné výživné - napr. 150 € - platí sa do rúk rodiča, ktorému bolo dieťa zverené
2. úspory - napr. 100 € - platí sa na špeciálny bankový účet, s týmito peniazmi rodič ktorému bolo dieťa zverené hýbať nemôže, keby chcel musí si vyžiadať súhlas súdu, napr. ak by dieťaťu vznikli mimoriadne výdavky. Ide o špeciálny účet, ktorý sa zakladá v banke a na tento účet idú len peniaze pre dieťa, žiadne iné platby.

rosie
15. led 2009

Babky, nas ex si zaokruhlil vypocitane vyzivne 4000 Sk ( vyzivne plus splatky dlhu ) = 132,78 Eur na 132. Normalne ma vytocil do nepricetnosti, ked uz zaokruhloval, preco nie nahor?
Tak vazne uvazujem, ze poziadam sud o zvysenie vyzivneho. To mame teraz 2500 Sk, ale nemam pocit, ze je to realne, mala ma totiz celiakiu a som s nou na materskej do 6 rokov. Babky kolko je teraz bezne vyzivne? Nas ex je veterinar, ale blocky nevystavuje, takze moze mat oficialny prijem dost nizky. A zije s nim v dome frajerka, pocita sa aj jej prijem?

zuzulik86
19. led 2009

Ahojte kocky.. Citala som si to cele, no este v tom jasno.. Tak Vas prosim o radu. Cakam babulo, otec jasne ze hlupak.. Citala som ze uz pred narodenim mozem s otcom dietata ist na matriku a uznat otcovstvo.. Na co je to dobre? Aby po porode bol uz pokoj? Kedy po porode a ako ziadat od neho vyzivne pre dieta. Viem ze sa to urcuje aj podla toho co ma, myslim majetok, no chalan ma pekny prijem len je zivnostnik, ma sikovnu uctovnicku... Ale sud ziada prijem od zamestnavatela vsak? lepsie je ist pre mna tou pravnou cestou, ako niejakou dohodou.. mam ten pocit. Kocky co sa tyka, musi byt pri tom, niejako ho netuzim stretnut, myslim ci musi byt pri tom ked ho budem udavat do rodneho listu? Ak by som ho neuviedla do rodneho listu, nemam pravo ziadat od neho niejake vyzovne. vsak? A posledna otazka, som studentka, nepracujem. Mozem, nemozem od neho ziadat a ako ziadat niejake peniazky pred tym nez sa dieta narodi, na vybavicku? Dakujem Zuzka

rosie
19. led 2009

Mozes ziadat peniaze na vybavicku, aj na Teba, aj na dieta, ale pri nasich sudoch, myslim ze to do porodu nestihnes. Na matriku nemusi ist s Tebou, udas ale jeho meno a adresu a predvola si ho sud, aby uznal otcovstvo. Ak neuzna, budete aj to musiet riesit sudnou cestou. Mne uznal, ale az po genetickych testoch, chrapun. A ked je zivnostnik, mas smolu, poznam to, moze urobit zo seba na sude absolutneho chudaka, nas tatko je uspesny veterinar a hral tam takeho nestastnika, ze by si odpadla.

zuzulik86
20. led 2009

Do porodu mam este kopec casu, termin mam v auguste. 🙂) Tak mila rosie, ako a od kedy mozem ziadat od hlupaka peniaze na mna a na vybavicku? Kam ist ak chcem nieco take riesit?

zuzulik86
20. led 2009

Rosie, aj ked je zivnostnik, ma prijem od jedneho zamestnavatela, a ten mu chodi normalne na ucet, stale ma priblizne rovnaky plat od 50-56 tis. Takze nema ako zatajit svoj prijem. Ci si myslis ze aj z toho sa da niejako vyzut? Ved sud ziada od zamestnavatela prijem, a tam uz sa nemoze niejako vyzuvat.

dioliana1
20. led 2009

ak ex nevyplaca výživné š mesiace po sebe je možné na urade prace odbor socialnopravnej ochrany žiadať náhradné výživné........oni si to potom vymáhajú od povinného....

rosie
20. led 2009

zuzulik86, tak potom by to nemal by problem, sud ma pravo opytat sa kohokolvek na cokolvek, cize sa moze opytat aj toho zamestnavatela, kolko mu plati, ak by to on cez danove priznanie uhral na malu sumu.
Kolko si ides pytat? My mame teraz 2500 Sk, nechce sa mi pocitat kolko je to v eurach, ale je to malo. Ked si predstavis, ze mas dieta zivit, satit, zabezpecit mu obcas daky sport, kulturu, kupit hracku, knihu, dvdcko, zaplatit skolku, kupit veci do skolky...

zuzulik86
21. led 2009

Rosie, tak vies ze ma danove priznanie len to minimalne, klasicky slovensky zivnostnik, z minimalnej mzdy.. No ja urcite nebudem spokojna z 2500 Sk. Chalan zije sam v byte, nema zavazky.. Je to jeho jedinne dieta kt ma, tak ze ak mam byt taka sprosta budem sa snazit z toho vytazit maximum.. Uz len preto , zili sme spolu, pokusali sa o rodinu, ja som mala vystup z jeho mamou a paf.. koniec.. lebo som mala vystup z jeho mamou, ach tie svokry.. mamickin synacik.. Tak a preto to nenecham len tak a nepojdem do kuta, urcite sa nechcem znerovoznovat pocas tehotenstva, ale chcem mat vo vsetkom jasno. Takze prv mam ist na tu matriku a uznat ho za ocka, aby som mohla od neho ziadat peniazky este pred narodenim ano? V kolkom mesiaci tehotenstva tak mam urobit?

rosie
21. led 2009

Hm, aj u nas to takto skoncilo 😒 Zili sme spolu tri roky, bolo vsetko OK, kym som raz nepovedala jeho maminke, ze to co hovori, je somarina. A zacali intrigy, ktore uzavrela tym, ze ho vlacila po vesticiach, ktore mu vsetky, cudujme sa svete povedali,k ze to dieta ktore caka jeho priatelka nie je jeho. Hlupak. Takze my sme cakali do porodu a otcovstvo bol ochotny uznat az po genetickych testoch, ktore si zacvakal, blbec, vyhodil do vetra 10 tisic. Pokial viem, malo by sa dat ziadat o peniaze sudnou cestou, nejakym predbeznym opatrenim, ale to bude najlepsie vediet pravnik.

luciar79
21. led 2009

zuzulik- ja nie som v takej situácii ako ty, ale ja by som asi radšej peniaze oželela.....viem že sú treba.Ale keď si predstavím že by som mu potom mala dovoliť návštevy, víkendy.....lebo oni si vedia potom spomenúť na dieťa, alebo babičky ich k tomu dokopú.....a keď ti bude potom dieťa hovoriť ocko toto, ocko tamto a ty toho človeka neznášaš a dobre vieš ako sa choval pri vypočítaní alimentov....no des...

my sme rozvední normálne a moja dcéra ho má za boha.....alimenty 1200 sk, doslova vylicitoval.....navrhoval 400 sk, sudkyňa ho vysmiala...no teraz 2.2 mám súd o zvýšenia. 2 roky robil v Anglicku, teraz je formálne dobrovoľne nezamestnaný, chodí cvičiť psov do anglicka aj po slovensku, popritom robí murára...všetko načierno...no som zvedavá akú sumu ponúkne tentokrát.

zuzulik86
22. led 2009

rosie - tym vesticiam by som usta zasila, ake hluposti natarali za peniaze. Ked nemal do coho dat tych 10 litrov, tak si dal aspon potvrdit ze je neveriaci hlupak, a veri cudzim namiesto osoby s kt zil a cakal babo. Ozaj kolko beru pravnici?

luciar- ved toho sa bojim, osivela by som keby jeho mama sa dotykala mojho baba. Mam taku velku averziu voci nej.. Brr. Co je novinka, vcera sa mi ozval po mesiaci sam od seba, a chcel vidiet foto USG baba.. asi dostava rozum a dochadza mu ze bude otcom.. No prv na mna vybehol s tym, ze toho roku chce rusit zivnost a prepisuje vsetko na mamu. A byt dava do podnajmu. No podla mna su to len reci, nemyslim ze by chce ukoncit zivnost, je zvyknuty na niejaky prijem... No kocky a teraz babo rad. Uz aj z prenajmu nehnutelnosti, ma prijem. Takze ak by ho nezdanoval mal by problem..

katrin21
22. led 2009

baby, volavate svojim detom ked su cez vikend prec? mala som tu o tom diskusiu, ale skoro nikto nenanpisal... a mna to zaujima.. ja nevolam,, ved su to len dva dni.. ale priatelova ex nas bombarduje.... ide nam to na nervy,m elbo nam velmi ublizila a robi zle...

luciar79
22. led 2009

katrin-ja niekedy zavolám, niekedy nie ako sa mi chce.... ak má priateľovo dieťa mobil nech volá koľko chce ale ak volá na váš tel tak jej povedz že môže zavolať vtedy a vtedy, že máte aj iný program ako jej dvíhať telefóny.

katrin21
22. led 2009

malej telefon nedovoli mat... my jej ho chceme dat, ale ona argumentuje ze 7 rocne dieta ( 2ro4 ZS) nepotrebuje... ale my mame kontakt len na matkinkho frajera a cez ten telefon nam vyvolava... priatelovi... ide nam to na nervy,. uz sme jej hovorili, ale ona si neda pokoj... ked nezdvihneme, vola aj 2-5x denne... na Silvestra volala s malou ranom, a potom 10 vecer.. lebo sme nezdvihali... volala od cca. 18. - do 01.20!!!!! a potom skoro kazdy den...

luciar79
22. led 2009

Tak dcére ten telefon dajte a môže ho mať len u vás aby jej milovaná mamička mohla volať kedy chce a jej to číslo dajte. Dcéra sama určite maminu usmern, a počet volaní jej obmedzíí. a keď bude volať na vaše telefóny, dať tichý chod a hotovo.

miriam17
9. únor 2009

baby neviete my poradit ako sa pise ziadost teda navrh na urcenie vyzivneho?dakujem

katrin21
10. únor 2009

miri: staci, ked das do podatelne na sud napisane, chces.... aj keby si to napoisala len tak rukou, nic sa nestane...
vec: stanovenie výsky vyzivneho
ostaten normalne rozpis, prip. napis dovody... podla mna staci tak, to iste plati aj pre rozvod.... hlavne aby to tam mali, oni si to uz potom daju dokopy a vyziadaju co treba :- 😉

asanaa
11. bře 2009

Ahoj holky potřebuji radu.
Bývalí mi dluží alimenty na syna,ale nevím jak postupovat.Žije a pracuje v Irsku,ale je čech.Jaké mám šance z něj peníze dostat??Děkuju moc

luciar79
12. bře 2009

Zažiadala som o zvýšenie výživného. Súd bol vo februári ale ešte sa nerozhodlo lebo ex navrhuje zvýšenie o 200 sk a ja o viacej. ďalšie pojednávanie je až v apríli. Teraz som si všimla že mi po tom pojednávaní začal posielať o 200Sk viac, asi aby bol pred sudcom v lepšom svetle. Mám mu tie peniaze poslať späť?

karainnkaa
15. bře 2009

Dobrý den,měla bych dotaz.Prosím o radu,bývalá manželka mého přítele má návrh na zvýšení výživného,které se nám zdá k našim poměrům neúměrné.Přítel platí výživné,co mu soud určil samozřejmě pravidelně,sami jsme i výživné zvýšili,ale prý je to pořád málo.Exka prý bude požadovat zpětně za tři roky doplatek výživného,přitom si nikdy o žádné zvyšování nedávala k soudu návrh.Má na to právo?Prý si žijeme nad poměry,zmiňuje se i o našem novém zařízení bytu.To ale máme na splátky.Nevím,jestli k tomu se také přihlíží?V bytě žijeme 4 naše společná dcera a můj syn z bývalého soužití.Bývalá žije s dcerou a novým partnerem,není na mateřské,tudíž mají dva vysoké platy.Požaduje vyšší výživné plus další 50% výdaje na věci podle mého názoru zbytečně předražené.Započítala kolo dvoje brusle apod.prý to musíme platit napůl.