Máte někdo zkušenosti s vymáháním alimentů?

katalines
3. bře 2008

Máte někdo zkušenosti s vymáháním aimentů? A vše co se kolem toho týká - soudy, exekuce, trestní oznámení, ... až po nástup do vězení?
Zajímá mě vše kolem toho, vaše zkušenosti, vaše příběhy, i rady kolem tohoto tématu...
Děkuju všem za příspěvky 🙂

natali1985
5. lis 2009

martinka21....tak drzim palceky to len mi čestne zeny musime takto trpiet a s namy aj naše deturence...

ludka77
5. lis 2009

ak je bývalý zamestnaný tak je lepšie ho dať exekútorovi ako na políciu. ekekútor ho vyzve aby zaplatil a keď nie bude mu to strhávať zo mzdy. A výživné vám bude platiť cez exekútora až dokedy túto povinnosť má 😉

martina21
5. lis 2009

ludka viem samozrejme ale to nie je moj pripad lebo nie je zamestatny stal sa zneho flakac ktoreho vyhodila cela rodina lebo ked ho pustili na navstevu tak im vzdy nieco ukradol, je to chudak, viem ze k peniazom sa nedostanem ale proste nech vie ze mu nedam pokoj

marecek4
6. lis 2009

holky poradíte?BM nám taky víc dluží než platí,ale když někde dojdu tak odcházím s nepořízenou že jako na OSVČ na něj nemají žádnou páku-dluží kam se podívá,platby si nechává posílat k matce nebo ke švagrovi a dělá na smlouvu o díle každou chvilku jinde,teď dokonce chvíli i v zahraničí a navrch všeho si děcka bere jak se mu zachce a domlouvá se s nima,že mě ani nedá vědět až co mi řeknou

ludka77
9. lis 2009

martina tak to je sila!! To ma mrzí, že si sa musela vôbec s taký chlapom stretnúť aspoň niečo dobré spravil a to takého krásneho chlapčeka ako je Dominik! 😉 Tak ti držím palce v boji n ktorý si sa dala!!!

kristina25
9. lis 2009

ahojte baby
uz nas konecne rozviedli. Na chodbe sme sa dohodli na vyske vyzivneho a uprave styku. Povedala som to sudkyni, ze sme sa dohodli a ako. Trvalo to cele mozno 15min. Na jednej strane som bola rada, ze to mam konecne za sebou, ale ked som dosla domov tak som prerevala mozno hodinu. Prislo mi trosku luto, ale ked som si spomenula, ze sa spraval ako debil, na sude sa ani nepozdravil. A ked prisla potom za mnou mala a ma vystiskala a povedala mi, ze ma velmi lubi, ze najviac lubi svoju maminu. Aspon viem, ze mam pre koho zit. Este, ze mam tu malu, lebo neviem ako by som to zvladla.

mimo1001
10. lis 2009

Ahoj Martina,
citala som tvoh prispevok, aj to to robim presne tak ako ty. Kazde 3 mesiace podavam trestne oznamenie a zatial vzdy doplatil. Teraz ma to caka v january. Oni "oteckovia" maju omnoho vacsi respekt pred policajrom. A ked nie, tak sa to posunie na sud.. Tak drzim palce a bojuj. 😉

marecek4
10. lis 2009

kristina25,a neměla jsi takového .... jako já,ten se na všem dohodl a dokonce se to sepsalo a úředně ověřilo,no jak to bylo u soudu tak to popřel,že jsem ho donutila a navíc že chce nejstarší dceru do své péče,že je alkoholový pedofil jim ale neoznámil-tím myslím,že když je napitý tak si nevidí do pusy a svádí i čerstvý čtrnáctky-byla to dcera kamarádky a kamarádka Terezky,tak to neututlal,měla jsem ale štěstí na soudce a ten mu to jemně vysvětlil,že nebude sourozence trhat od sebe,přeji Ti hodně dobrého ve svobodném životě,štěstíčka máme doma

karainnkaa
24. lis 2009

Zdravím 😉
Mám otázečku,nevíte náhodou,jestli se při návrhu na zvýšení výživného,přihlíží i na příjem matky a popř.dalších osob ,které s matkou žijí ve společné domácnosti?
Bývalá manželka si podala návrh a chce zvýšit výživné,proti tomu nemám výhrad,je to přece jen společný potomek.Jenomže,momentálně jsem já na Rodičáku,a manželovy přijmy také nejsou až tak závratné.Ona má stálou,dobře placenou práci a bydlí s druhem,a u něj je to podobné.Bývalá také přidala do návrhu úplně nesmyslné výdaje,které by odpovídaly tak třem dětem.(zohledňují se snad také soukromé hodiny Angličtiny?)
Jinak my máme s manželem společnou dceru a já z bývalého vztahu syna.
Myslím si,že má bývalá přehnané požadavky a to,kolik investuje do dcery jen zveličuje.
Díky za rady 🙂

marecek4
25. lis 2009

karainkaa,to je u každýho soudce jiný,třeba já mám s bm tři děti,teď s přítelem mimi a on dospělého syna,ten ještě vloni chodil do školy,před rokem v říjnu si zažádal o zvýšení alimentů a ,,záměrně,,neuvedl nynější přítelovo bydliště tak ten se to dověděl až v srpnu,v září bylo stání a i když je kluk hlášený na pracáku,matinka vydělává dvakrát tolik jak přítel a Mareček už byl na světě tak mu zpětně zvedli alimenty na pět tisíc,ale nejvíc mě namíchlo,že ještě lhal že jsme přestali platit,to jsme se dověděli ale až po soudě,kdy přítel tu žádost dostal do ruky,jeli jsme totiž k soudu a nevěděli pořádně proč,naštěstí tam uvedli taky konec placení tak už jen chvíli a bude klid,neřeknu kdyby to byl syn který za něco stojí,ale co po klukovi který není schopný odpovědět na sms,nebo meil,který popřeje k narozeninám a k svátkům aspoň ze slušnosti,ale je to nevychovaný spratek,který tátovi vyčetl že se mu rok neozval-což nebyla pravda,i já mu psala za tátu z netu,v tu dobu jsme ho ještě neměli doma,a nic
Teď mě samu čeká stání ohledně výživného a jsem zvědavá,vím jen že na přítele přihlédnou že jsme spolu,ale taky že je mimi a k těm velkým vyživovací povinnost nemá,no uvidíme16,

jirena
29. pro 2009

Ahoj holky,mam taky podobny problem.Byvalý má stanovené výživné,zapatil mi jednou a už dva měsíce nic.Chci to řešit co nejdřív,protože si nechal napsat trvalé bydliště na městském úřadě axekutor by mi asi nepomohl.A mimo to je na volné noze a podavá si daňové přiznání aby byl v mínusu.Vysmívá se mi že na něj nemůžu.Co mám dělat?Pradíte mi prosím?

marecek4
2. led 2010

ahoj holky,tak je konečně ten sváteční šrumec za námi,u toho soudu to byla pěkná fraška,bývalý si stěžoval co všechno musí platit,jak má samý exekuce at.,ale pěkně jsem ho nachytala na švestkách,protože jsem si rýpla proč ještě nemá určitou věc zaplacenou a nechal to dojít až k exekuci,když si jeho máti brala pro něj půjčku a pohotově odpověděl že to je zaplacený,no kroutil se jak žížala na háčku a z mnou navrhovaných 2300,-mi přidali 700,-,ale aspoň něco,tak vysoko jsem to stejně dávala na radu kamarádky,jo a musí to doplatit zpětně od začátku školy,a ještě byla ta soudkyně šikovná,že mu nedala možnost odvolání,teď jen aby platil,po neděli už mají přijít penízky po novu 4400,-když nedojdou tak mě čeká martirium na policajtech,protože bude dlužit přes dvanáct tisíc

jireno,můj je taky na volné noze,a to je ten problém,není mu co vzít,nic nemá,jen dluhy,ale musíš to minimálně uhánět-ať máš něco v ruce,pak by se vysmál,že je to promlčené,i když nic neuženeš,mě bylo řečeno že po dvou měsících můžu dát exekuci,zatím to mělo vždy úspěch,a na policii se nedej,stačí že neplní řádně a včas vyživovací povinnost,to psala právnička v poradně pro ženy

miriam17
3. led 2010

prosim vas neviete my povedat ci sa da ist niekde.... (poradte kde)....nahlasit ze otec mojej dcery neplati vyzivne....aj ked je to iba jeden mesiac da sa to?dakujem

kitti0503
18. led 2010

Ahoj Miriam s jedným mesiacom nemožeš ísť nikde.Potrebuješ tri mesiace je jedno v akom poradí.zájdeš pekne na políciu zobereš OP a fotokopiu rodného listu dieťaťa a možeš zrovna zobrať výpisy,aby videli že kedy neplatil.On dostane list že má na to 30 dní aby zaplatil ak nie ide na súd a potom to bude horšie.Ked ani vtedy nie tak exekútor ale potom už jooooooojjj.Záleží ale aj od neho aký je či sa zlakne aj od prvého papiera alebo počká kým to bude horšie.Jaj a hlavné musí zaplatiť celú čiastku a neni lízing. 🙂

andzi
19. led 2010

miriam, samozrejme, hoci mešká len 1 mesiac s platením bežného výživného, môžeš podať návrh na exekúciu. Pokiaľ však predtým platil pekne ako má, asi by som počkala a nehnala hneď na neho exekútora. Samotné trestné oznámenie nevedie k vymoženiu výživného, pokiaľ ho však zaplatí, vyhne sa trestnému stíhaniu, preto je to len donucovací prostriedok. Ale priamo vymôcť výživné, napr. zrážkami zo mzdy, môže len exekútor.

risiacik27
30. led 2010

Ahojte. Prosím prosím prosím o radu, ak mi niektorá viete poradiť. Už som si síce niečo ohľadom môjho problému prečítala, ale rada by som sa uistila kým začnem konať 🙂
Takže, som tehotná v piatom mesiaci a budúci otec dieťatka, samozrejme teraz môj ex, je Čech, v ČR aj žije a pracuje. Pýtala som ho už viackrát nech spíše otcovstvo na matrike, no už sa mi prestal aj ozývať a ja už na to nemám nervy, musím konať čo najskôr keďže to nejde dobrovoľne.
Prosím vás, viete mi poradiť postup od otcovstva po určenie výšky a platenie alimentov? Chcela by som v tom mať jasno, a to ešte pred pôrodom, keďže som sa dočítala, že mám právo od neho žiadať náhradu nejakých výdavkov ešte pred narodením dieťatka. To som síce pôvodne v úmysle nemala, no keď on takto pristupuje k tomu, tak ja takisto. A to nehovorím, že som podľa neho mala ísť na potrat.
Moc moc moc vám ďakujem za pomoc, ste pokladíky 🙂

malena
31. led 2010

Ahoj risiacik,
bola som v podobnej situácii, môj ex Čech ma opustil dva mesiace pred pôrodom. Do rodného listu som uviedla otec neznámy. Automaticky mi /bez toho aby som si čokoľvek podnikla/ prišlo predvolanie o určenie otcovstva. Čiže som kontaktovala otca dieťaťa aby sa dostavil na súd v mieste môjho bydliska, čiže bol nútený prísť, potom otcovstvo uznal bez problémov. Zároveň sme sa dohodli na mesačnom výživnom, o uhradenie niektorých nákladov pri narodení dieťaťa som nežiadala /to je ale na dlhé rozprávanie/, ale Ty to neváhaj urobiť.
Budúci týždeň mám tiež pojednávanie lebo som si podala o zvýšenie. Ex má veľmi dobre platenú prácu v banke a mne končí rodičovský, mala začala chodiť do škôlky, ...Ex si zo sebou privedieie právnika 😝 lebo je taký chudáčik a nechce dať preč korunky.
držím palce risiačik...

mutinka123
17. únor 2010

Mám problém o malú sa staram už 8 rokov je ocko tvrdil ,že to nieje jeho dieťa.Dala som na sud spravylo sa DNA a vyšlo ,že je otcom malej potom mi prišlo rozsudok oľladom výživného. Mesačne mi ma platiť vyživne + omeškane vyživne + vybavyčku v splátkach . Dal mi vedieť ,že nema ako mi platiť tak som mu povedala ,že ho davam na policiu a na sud. Prišlo mi odneho aby som sa mu nevyhražala ,že mi zoberie dceru iked sudom mi bola zverena a on ma platiť alimenty navštevy nemal určené. Preto va s prosim o pomoc . Ćo mám robiť?:

lucisa
17. únor 2010

Mutinka, tvé chování je správné a podle všech regulí. Není to žádné vyhrožování. Pokud ti dal vědět, že nemá z čeho platit, je to sice pěkné, ale to ho téhle povinnosti nezbavuje. Tvé dítě má nárok na výživné od otce.
V první řadě měl dát vědět soudu (nebo si myslím, že asi soudu, který určil výživné), že nemá z čeho platit a podat důkazy, které by měl soud přezkoumat. Pokud by jeho námitky uznal, asi by snížil placení, pokud ne, je to jeho problém.
A ty máš plné právo v případě neplnění jeho povinnosti dané soudem ho dát na policii, protože on by se tím dopustil (nebo dopouští) trestného činu.
A jeho výhrůžky, že ti sebere malou jsou jen psychologického rázu, zkouší to na tebe, aby ses zalekla a dala mu pokoj. Když nebyl ani ochoten uznat své otcovství, 8 let neměl zájem o návštěvy, tak pochybuji, že by soud k tomuhle nepřihlédl a svěřil mu ji. Navíc by se u tebe musely najít důvody, proč by jsi ji nemohla mít ve své péči ty....

A dělat bys měla přesně to, co jsi udělat chtěla. Pokud ti platí, OK. Pokud už přestal a řekl, že nemá (i kdyby neřekl a přestal platit), běž klidně na policii s tím, že přestal plnit vyživovací povinnost. Oni už budou na soudě zjišťovat, zda se tam neobrátil se žádostí o úpravu nebo tak něco.

Jsem laik, ale tohle je myslím celkem jasné.

fido
19. únor 2010

Ahoj,ráda bych znala váš názor na následující situaci. Manžel platí bývalé manželce alimenty na 11tiletého syna. Celé roky platí alimenty včas a v plné výši. Ale v prosinci byl nucený toto porušit. Manželova bývalka syna na pobyt u nás co se týče ošacení nikdy nepřipravovala, vždy přijede jen v tom, co má právě na sobě, takže mu musíme oblečení a občas i boty pořídit (vždy nad rámec výživného). V polovině prosince, kdy venku mrzlo a sněžilo, přijel opět v botaskách s vysvětlením, že zimní boty ještě nesehnali. Boty jsme mu tedy opět koupili. Tentokrát však ne nad rámec výživného, manžel o částku za boty ponížil jedny alimenty. Víme, že na to neměl právo, bohuže jsme teď v takové situaci, že to jinak udělat nešlo a taky bychom tím rádi docílili toho, aby bývalka syna na pobyt u nás alespoň trochu připravovala. Ačkoli to má nařízené soudem, nikdy to nerespektovala. Kdyby byla v tíživé fin. situaci, chápala bych to, tak to ale vůbec není a o to víc nás to štve. Bývalka manžela od té doby o těch devět stovek uhání a vyhrožuje exekucí. Myslíte, že bude soud přihlížet k tomu, z jakého důvodu manžel nezaplatil alimenty celé (účtenku za boty máme uloženou) nebo že opravdu nařídí exekuci a jak vysoké jsou poplatky v případě exekuce? Předem díky za odpovědi.

lucisa
20. únor 2010

fido, raději bych to zkonzultovala s nějakým odborníkem.
já osobně bych to pochopila tak, jak to píšeš. nejste v takové situaci, abyste mohli rozhazovat, dítěti jste poskytli nutnou věc a pořídili jste mu ji z peněz, ze kterých by to měla pořídit jeho matka, vlastně jste jí ušetřili práci.
ale bohužel někdy je to v našem státě jak v kocourkově a náhodou by se soudce blbě vyspal... ale pokud máte účtenku, tak si myslím, že je to dost rozumný argument.

jameson78
20. únor 2010

na to pozor, výživné se musí platit ve stanovené výši - co dá "platící rodič" navíc, je jeho dobrá vůle, odečítat nic nemůže... to by pak nemusel platit nic s tím, že dítěti vše spoří a dostane to v osmnácti...

ddaddo
1. bře 2010

moja byvala sa opat vydala a poziadala ma o zmenu priezviska nasho syna na jej terajsieho manzela. ja som jej vyhovel a teraz odo mna ziada alimenty. ma na ne este pravo? za pomoc vopred vdaka.

andzi
1. bře 2010

ddado, samozrejme, že má na ne právo, zmena priezviska neznamená že prestávaš byť rodičom dieťaťa.

bambibam
2. bře 2010

ddaddo, mne tu na úrade povedala pani že pokial sa len mení priezvisko nezanikajú žiadne práva a povinnosti otca al.matky , ale ked by môj manžel žiadal aj o osvojenie tak až v tedy sa prvému manželovi zrušia práva a povinnosti ,a prejde všetko na terajšieho manžela. ale je to na súdoch na dlhé lakte. Chápeš dieťa vraj nemôže mať 2 otcov, zákonný rodičia bývajú - otec a matka. Zmenu priezviska väčšinou ženy dávajú ked majú viac detí,prpadne nechcú aby okolie - škola,... hned vedeli že dieťa je s rozvedeného manželstva.
U nás sme všetci jedna rodina ale každý máme napríklad iné priezvisko a fungujeme veľmi dobre. Myslím ,že je to individuálne. 😀

poki10
10. bře 2010

baby aj ja mam jednu otazocku, neviem, kam sa mam obratit. priatel ma pocas nasho vztahu podviedol so svojou byvalou priatelkou. vedela vtedy, ze on dieta nechce, napriek tomu nebrala HAK, pricom mala pomer aj s inymi muzmi, rovnako vedela, ze on si zije zivot s niekym inym. cca vo stvrtom mesiaci tehotenstva oznamila, ze cakaju dieta, viackrat sa ale priznala, ze nevie, ci je dieta jeho. medzicasom som otehotnela aj ja. teraz som vo stvrtom mesiaci tehotenstva, nie sme zobrati. ked sa dozvedela, ze cakam dieta, podala na sud a chce 200 eur vyzivne. co je horsie, ona dopredu vedela, ze aka sudkyna bude na tom sude, aj vsetko, je to jej velmi dobra znama, takze predpokladam, ze sud bude zmanipulovany. bohuzial, priatelova ex si je velmi dobre vedoma toho, ze priatel zarabal dost, no teraz sa nam pomery dost zmenili.vtedy priatel zarabal velmi dobre, cez 1000eur, mozno niekedy aj 1300.od minuleho roka od januara, to bohuzial tak nie je. priatel zarobil tak 900 eur mesacne. 3 posledne platy minuleho roku mal velmi vysoke...posledny mozno az 2000 eur...teraz mu ale plat znova klesol a nova kolektivka hovori o tom, ze bude mat mozno tak 25tis. Sk. z toho plati vyse 10000 Sk hypoteku...byt je mimo mesta,aj benzin nieco stoji, ja budem na pn. dalej fond oprav, opravy auta, stk atd...to tiez nieco stoji...ona si ziada vyzivne 200 eur, ktore mu navyse neostavaju. a to este nehovorim, ze v tych vydavkoch nie je zahrnute vyzivne na moje dieta. mozu mu taku vysku vyzivneho schvalit? viem, ze aj voci mne bude mat vyzivovaciu povinnost, teda ze mam narok na nejaky prispevok ohladom tehotenstva...

andzi
10. bře 2010

poki10, v prvom rade neuvádzaš, či otcovstvo k dieťaťu bolo určené a či je tvoj priateľ zapísaný v rodnom liste ako otec tohto dieťaťa. Ak áno, tak potom z toho platu, ktorý uvádzaš, sa berie do úvahy priemer, čiže aj tie 3 vysoké platy v minulom roku a výživné 200 € by bolo aj celkom reálne.

poki10
10. bře 2010

je zapisany v rodnom liste, ona to ale nechcela dovolit a robi problemy co sa tyka vidania dietata....a to, ze mu znizili plat, to sa do uvahy neberie? a ze aj ja s nim cakam dieta? otcovstvo nebolo urcene, ale ako hovorim, ona sama sa viackrat vyjadrila, ze nevie isto, ci je dieta jeho...

andzi
10. bře 2010

Tak potom skutočne nerozumiem, prečo súhlasil s určením otcovstva. Zohľadňuje sa priemerný plat za posledných 12 mesiacov, hypotéky sa do úvahy neberú. Berie sa do úvahy aj to, že mu pribudne ďalšia vyživovacia povinnosť k tvojmu dieťaťu. Žiadna tabuľka na určenie výživného nie je, súd ho určuje podľa svojej úvahy, avšak výživné okolo 200 € sa mi vidí reálne.

poki10
10. bře 2010

pretoze naliehali jej rodicia, a skutocne sa nevie, ako to je. jej rodicia vtedy tiez nevedeli ze ona kade tade chrapala...sama sa k tomu priznala,ked priatel povedal jej rodicom. zo sudu si pytaju vypis od 1.1.2009 az do 1.3.2010, co je viac ako rok, tak sa mi to nejako nevidi. este jedna otazka, moze sa stat na sude, ze jej dietatu prisudia 200 eur a mojmu menej? lebo ja si to tiez podam, nebudem sa len tak pozerat na to, ako nas obera o peniaze.