Máte někdo zkušenosti s vymáháním alimentů?

katalines
3. bře 2008

Máte někdo zkušenosti s vymáháním aimentů? A vše co se kolem toho týká - soudy, exekuce, trestní oznámení, ... až po nástup do vězení?
Zajímá mě vše kolem toho, vaše zkušenosti, vaše příběhy, i rady kolem tohoto tématu...
Děkuju všem za příspěvky 🙂

malamamicka
16. bře 2010

ahojte,vededel mi by prosim niekto poradit,,

marecek4
16. bře 2010

poki,tak to se nedá říct nic jinýho,než že ten tvůj je kůň,teď už mu alimenty nikdo neodpáře a bude platit až bude děcko dospělé-možná by pomohlo popřít otcovství a chtít testy,s tím že jej k přiznání donutili,ale vidím to bledě a se svým podáním vůbec nečekej,a za další pokud se bojíte ,že soud bude zmanipulovaný díky známosti není žádný problém požádat o změnu soudce-sám k tomu i vyzývá na začátku jednání-ptá se jestli s ním souhlasíte

lizatko1009
16. bře 2010

ahojte potrebovala by som poradit, otec maleho nas opustil, nechce so mnou komunikovat, ale maleho chce, povedalmi, ze za mesiac marec mi nezaplati, neviem ci ho mam dat na sud a aku sumu mozem ziadat, videla som ked si kontroloval cez internet ucet chodili mu mesacne 4-5tisic € a to este nepocitam obchod ako zivnostnik vykazuje 0, dosiahnem tym nieco je tu niekto taky co zakazali na sude styk s dietatom?

opica908
17. bře 2010

lizatko a to len tak? z nicoho nic?

cokosusenka
17. bře 2010

lizatko Ja cetla ze musi platit kazdy i kdyz nema prijmy

cokosusenka
17. bře 2010

Aspon minimum je to povinnost

eya
23. bře 2010

ahojte,neviete mi prosim poradit , moj ex dlhe roky neplati vyzivne ,niekolko rokov plati zaneho urad prace.Minuly mesiac bolo pojednavanie o zvyseni vyzivneho,co mi sud aj zvysil lebo 33eur na dve deti je smiesne malo a ani to neplatil,lenze sa on odvolal ze je v base a ma dalsie dve deti,ani o tie sa nestara,a nema mi z coho platit lebo je bezdomovec,neviete ako ma pokracovat dalej,co napisat do odvolania? A pocula som,ze ak zijem s terajsim priatelom v jednej domacnosti tak vraj nevysudim nic je to pravda? dakujem za radu

daisy1
24. bře 2010

bere soud pri vymerovani vyzivneho v uvahu i penize na uctu expartnera nebo jen movity majetek?

andzi
25. bře 2010

daisy, berie do úvahy všetky aktíva, t.j. nehnuteľný majetok, hnuteľné veci, pohľadávky, peniaze na účte, príjem zo zamestnania alebo podnikania, úspory, akcie a iné cenné papiere a majetkové práva, teda celkovo zhodnotí majetkové pomery povinného rodiča

siskaotp
25. bře 2010

tak tak vsetko nic nezamlci pokial nema ucet na kanarskych ostr. 😎

jandaska
30. bře 2010

Ahojte ,potrbovala by som poradit velmi by mi to pomohlo prave v mojej nie velmi priaznivej situacii.o čo ide ked že som sa nikdy nestretla s takýmto problemom a ani v mojom okoli nikoho takeho nepoznam kto by musel riešiť taketo veci tak sa obraciam na vás možno to bude pre niekoho nepchopitelne ale naozaj neviemčo mam ako prve spraviť, tak že ide o to mam dieťa ktore bude mať teraz v aprili 1 rok a pred mesiacom nas opustil jej otec s ktorym sme spolu žili ale neboli sme zobraty tak že tam sme ani nejako neriešili nejake vyživne na dieťa ked že sme boli spolu, lenže teraz ked od nas odyšiel tak nastal čaas to riešiť a ja by som potrebovala vedieť vlastne kam mam ako preve isť či na socialku alebo kam,naozaj neviem a bola by som rada keby ste mi poradili ako ma postupovať s vybavenim výživneho na dieť ... dakujem.

nigger
30. bře 2010
andzi
31. bře 2010

jandaska, treba podať návrh na súd na zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky a návrh na určenie výživného. Ako návrh napísať, čo v ňom uviesť, aké doklady doložiť, o tom všetkom je na internete veľa príspevkov a určite nájdeš aj nejaký vzor, ako taký návrh napísať. Veľa šťastie.

lizatko1009
31. bře 2010

jandaska toto iste mam teraz aj ja, tak dovi dopo, zatial ja to neriesim, dohodli sme sa, ze mi bude peniaze posielat a ja ked poviem mu ukazem maleho, ale len za mojej pritomnsoti, to musim aj ja ist na sud a dat si maleho do mojej opatery, ci ako? kedze som slobodna on nieje v mojej opatere?

jandaska
1. dub 2010

DAkujem vam za rady ,no zda sa že to bude na dlho ...

striedavastarostlivo
4. dub 2010

Príjemné Veľkonočné sviatky a nezabudnite vyšibať svoju sudkyňu:
http://www.justicetv.cz/mozaika/vymrskej.htm

ada32
6. dub 2010

eya mne pravnik povedal,ze pokial je otec vo vykone trestu,plati za neho stat. to najnizsie vyzivne.zvysok si moze matka vymahat ked ho z vazby pustia.takze myslim,ze pri tom ake uz ja mam skusenosti so sudmi a vymahanim vyzivneho,tvoje deti
to budu mat akurat tak darcek k promociam.
sudy by mali sice zo zakona rozhodnut do 6 mesiacov ale sikovna protistrana to vie natahovat beztrestne aj cele roky.

to,ze zijes s druhom v spolocnej domacnosti by malo mat aky vplyv na to,aby tvoje deti vobec vyzivne dostavali?
ved tvoj druh nie je ani ich otec ani matka a vyzivovaciu povinnost maju OBAJA rodicia.takze to bude hlupost.
treba aby so dokladovala naklady na vyzivu a vychovu,skolne,kruzky ,obedy,oblecenie,telefony,pocitace ......
a sud vychadza z tychto nakladov.

andzi by asi vedela o tom napisat viac.

striedavastarostlivo
7. dub 2010

Výživné jako zástupný problém
Otázka výživného na děti zdá se být v poslední době jedním z největších problémů v českých zemích. Alespoň soudě podle ohlasu, který této otázce věnují nejrůznější média. "Sexuální dračici" Daniele Kovářové, toho času ministryni spravedlnosti, se skutečně podařilo vytvořit slušnou mediální bublinu. Bavíme se ale o reálném a propracovaném návrhu? Nebo o výstřelu do tmy, který má zastřít jiné, vážnější problémy?
Připomeňme, že podstatou návrhu Kovářové je stanovení výživného určitým procentem z příjmů rodiče. Výše tohoto procenta je závislá pouze na věku dítěte. Toť vše. Ministerstvo spravedlnosti údajně vycházelo z rakouského modelu.
V Rakousku skutečně existuje tabulka, zpracovávaná Zemským soudem ve Vídni, která slouží soudům jako podklad pro rozhodování o výši výživného. Tabulka stanovuje výživné v závislosti na čistém příjmu rodiče a procentní sazby se příliš neliší od našich. Tím však veškerá podobnost s rakouským modelem končí. Dále nacházíme už jen zásadní rozdíly:
1. Výživné má v Rakousku svou horní hranici. Za nemravné je zpravidla považováno výživné, které tvoří více než 2,5–násobek obvyklého výživného. To zřejmě souvisí s tím, že určitá úroveň výživného už dítěti poskytuje velmi slušné zajištění jeho potřeb. Další peníze navíc by už pak spíše pomáhaly rodiči, který výživné za dítě inkasuje, zvyšovat jeho životní úroveň. K dítěti by se ani nedostaly.
2. Procentní sazba na každé dítě se snižuje v závislosti na počtu dalších vyživovaných dětí. To odpovídá i situaci v běžné rodině – děti ve vícečetných rodinách se přece jenom musejí uskromnit trochu více než jedináčci.
3. Rodiči, který platí výživné, musí zůstat tzv. existenční minimum (v Rakousku 650 EUR měsíčně), a to i za cenu snížení výživného. Není cílem, aby rodič zemřel hladem, ale aby mohl dlouhodobě dítěti přispívat alespoň podle svých možností.
Všechny tyto parametry návrhu Kovářové chybí. Otázkou je, proč, když ministerstvo samo ve svém metodickém materiálu rakouský model podrobně popisuje. Vracíme se tedy na začátek článku a ptáme se: Qui bono?
Mnoho problémů s výživným by totiž vůbec odpadlo, kdyby se o děti i po rozvodu starali rovnoměrně oba rodiče. Oba by tak měli srovnatelné náklady s péčí o ně a nebylo by v zásadě potřeba, aby jeden druhému něco doplácel. Na výživě dětí by nikdo nevydělával ani neprodělával. A zapomeňme prosím na to, že se tatínkové nechtějí o své děti starat. Ano, někteří nechtějí, ale to ani některé maminky. Odvážnější polovina tátů žádá při rozvodu děti do své, nebo alespoň do střídavé péče. A jak dopadají? Celých 90 % dětí je svěřeno do výchovy pouze matkám, které jsou pak péčí o ně přetíženy. Každoročně to v Česku potká několik desítek tisíc dětí.
To je dnes největší problém při rozvodu. Je přitom prokázáno, že děti vyrůstající bez otce mají mnohonásobně větší pravděpodobnost vzniku poruch chování, závislostí nebo dokonce kriminálního jednání. Nejlépe pak snášejí situaci po rozvodu děti ve střídavé péči obou rodičů. Je to i logické - zůstane jim jako plnohodnotný rodič táta i máma.
Pokřivené rozhodování českých soudů o svěřování dětí do péče ale Kovářová zjevně řešit nechce. Její tabulka ho už vůbec nevyřeší. Naopak, pokud by zůstala v podobě současného "nástřelu", ještě více vyostří situaci mezi rozvádějícími se rodiči, podnítí nové rozvody a znechutí mužům zakládání rodin. Chce snad Kovářová, která má podle všeho blízko k feministickým organizacím, u nás rozpoutat válku pohlaví? Lépe by udělala, kdyby pomohla dětem zachovat oba rodiče (i po rozvodu).
zdroj: http://hodina.blog.idnes.cz/c/131775/Vyzivne-ja...

ria80
7. dub 2010

Válka pohlaví už tady je,aspon podle jistých pánů z jisté organizace.

Podle mě,zároven s tím,jak by se pořád vyšší procento dětí dávalo do střídavé péče,by i zároven stoupal počt dětí s "otcem neznámým",a je to podle mě logické.Když bude existovat 50% možnost(podle rozvodovosti),že bude jednou ve střídavé péči,tak radši pro jistotu otce neuvedu.A kašlu na alimenty.

Ale to už jsme někde jinde.

ada32
8. dub 2010

ria ty si rozvedena?
pytam sa len zo zvedavosti,rozhodne nechcem utocit na nikoho, ved je to len diskusia.

ja si nemyslim,ze by automaticky stupol pocet neznamych otcov,lebo prevazna vacsina parov ked splodi dieta ,aj sa nan tesi a vtedy este neuvazuje nad rozvodom.
takze matka po porode uvadza do RL listu dietata meno otca a to sa potom uz neda len tak zmenit na neznameho.
kazdopadne musim suhlasit s tym,ze je vela otcov,ktori by sa velmi chceli starat a naozaj im to nie je umoznene.

ja som tiez bola rozvedena s dietatom a teda musim povedat,ze matky,ktore "zarabaju na vyzivnom" ani osobne nepoznam.
rozhodne som nazoru,ze to nie je velke % rozvedenych zien.
z 90% zena znasa nepomerne vacsie % ci uz nakladov na vychovu a vyzivu, ale aj po inych strankach je nepomerne viac po rozvode zatazena.

me osobne sa striedava vychova ako model paci, ak teda otec naozaj za nieco stoji a je to zodpovedny slusny clovek.

zaroven by som ale podotkla k tomu zarabaniu na vyzivnom.
naozaj ma to pobavilo 😀 😝
ono totiz nejde len o hole peniaze.ide aj o to,ze po rozvode sa z otcov deti stavaju viacmenej akoby slobodni ludia.
oni totiz maju sancu - a omnoho vacsiu- zarobit prostriedky na vyzivu deti.
aj nedajboze pride k rozvodu pocas obdobia,ked su deti este male,zena ma tie moznosti veeeeelmi obmedzene.
sama to mam za sebou a musim povedat,ze naozaj je pravda ,ze 80-90% deti z rozvedenych rodin ziju na pokraji chudoby vdaka nasemu pravnemu systemu.zena rozvedena s detmi ma v ociach nasej socialnej politiky mensiu cenu ako
darebak leziaci cely den na lavicke pijuci jablkove vino.ak je ta zena este k tomu biela a ma urcite vzdelanie,len sa
nepriaznou osudu dostala do momentalnych problemov, tak ma smolu,ze nepatri k ciernej narodnostnej mensine.
lebo keby patrila, bola by socialnym uradom posudzovana podla inych tabuliek.
konkretne posledne dve vety som raz dostala ako odpoved od pracovnicky soc.uradu.

takze tak.

bambibam
8. dub 2010

ada súhlasím s Tebou, výživné pre 90 % žien je len kvapka , nie zárobok. Moja dcéra čo chodí na strednú školu má od svojho bio- otca také smiešne výživné ,a on je stále chudák a nič pred úradmi nemá. Tak dlhý príbeh. Ale čo sa týka našej menšiny aj mne jedna úradnička na to povedala hold máte vzdelanie, máte dieťa ale mi vám viac pomôc nemáme ako. Tak som tiež pochopila že som iná ako sú iné menšiny. To potom v živote ostáva čakať na zázrak že niekoho stretneš a pomôže ti. sama viem že keby nebolo mojich rodičov a rodiny ktovie kde by sme skončili.

ada32
8. dub 2010

bambibam vidim ze dost podobne osudy mame.
asi to nebude nahoda.
keby sem napisali vsetky,ktore len citaju asi by spadol kon.

moj syn tiez chodi na strednu skolu,hra squash na odpotucenie psychologa-ma ADD/ADHD-porucha sustredenia spojena s hyperaktivitou.nie je to lacny sport.kazdy den treba zaplatit cestu do aj zo skoly,urobit desiatu,dat pitie na desiatu,zaplatit obedy,varit vecere,kupit ovocie,jogurty...dat vreckove na skolske vylety,nam psycholog navyse odporuca alternativnu formu vzdelavania,nakolko
normalny skolsky system pre taketo deti nie je vyhovujuci.a za take skoly sa plati.treba kupit pausal do telefonu,skolske potreby,to nie su len nejake zosity,drobnosti,to su ruksaky,kazdy rok nove teplaky,tenisky na telesnu...bla bla bla
v zime si chce velmi aspon obcas zalyzovat,ak sa pridruzi este nejaky lekar al.vysetrenie,za vsetko treba zaplatit,
dieta prechladne,zaplatit lieky,treba mu nieco obliect,kupit topanky,obcas si chce kupit knihu alebo nejaku PC hru........

ja sa tu v ziadnom pripade nezalujem,ale predchadzajuci zoznam je len cast z celkovych potrieb,pisala som len z brucha co ma prave napadlo.naschval som to napisala,lebo aj ked my matky vieme,ake nehorazne peniaze to vsetko dnes stoji,
mnohi,a teraz nechcem byt sovinisticka,ale hlavne muzi si vobec ale vobec neuvedomuju ake to su naklady,zabezpecovat dospievajuce deti. 😠
a potom mi sa mi napriklad stane ,ze moja bezdetna priatelka mi povie:"vies,ale musis si uvedomit,ze aj matka sa ma podielat polovicou na nakladoch na dieta"
podotykam,ze v nasom pripade vyzivne cini 26eur mesacne,co ma akoze pokryt polovicu nakladov.ha ha
ja som ptresvedcena,ze ked matka dostane na take dieta 150, mozno aj 200 eur mesacne,urcite si za to uz nove topanky nekupi.lebo jej na ne nezostane.

takze vazeni otcovia,ktori si myslite,ze vyzivnym sa starate o zivot na vysokej nohe matkam, a len citate,zamyslite sa
kolko tie vase deti kazdy mesiac skutocne mozu stat.lebo fakt na take kraviny ako-"Neebudem vyzivnym zvysovat zivotnu uroven byvalej manzelky"mi neda nereagovat.

a naozaj asi len tie matky vedia presne o com pisem.

bambibam
8. dub 2010

ada niet čo dodať tak nejak je to u nás - keby nebolo rodiny tak dcéra určite nenavštevuje školu a krúžky. Jedine šťastie som mala že otec mi mesačne financuje krúžky a to tvrdí že ho privedieme s výdavkami do hrobu. A nieje to jeho povinnosť ale vie že v dnešnej dobe ak nechceme aby sa flákala len tak po ulici a zgrupovala je to nutné.
Dostávam na dcéru 30 eur - čo je asi tak že jej nabijem kartu do školy na cestovné a ked doplatím tak aj obedy v škole zaplatím.
Nehovorím o tom ,že ked ma muž opustil zobral mi komlet všetko a v byte mi ostali len dlhy a holé steny. Tak sa mi susedia skladali jeden mi doniesol uterák druhý hrniec a príbor,a tak mi popožičávali aspoň abz som vtedy 2 ročnému dieťaťu zabezpečila niečo. Ale nakoniec aj tak byt sa musel predať ,ja vrátiť domov - vyplatiť mužove dlžoby - a začať od znova.
Myslím ,že každá žena ktorá má tieto skúsenosti rýchlo pochopí čo je to dieťa a zodpovednosť a určite sa jej nejedná aby na bývalom zarábala.
Nič nieje krajšie ako ked mi povedia daj si na zvíšenie. Ale hoc v realite je úspešný zabezpečený muž,nemám to ako dokázať. V skutočnosti má dalšie 4 deti -a vraj aj o tie sa musí starať, je dlhodobo nezamestnaný a všetko čo má a užíva je "niekoho "len nie jeho.
Čo si mám dávať na zvíšenie,ked on je taký chudáčik.

dajna11
10. dub 2010

ada aj ja s tebou plne súhlasím.hnevalo ma ked som dala malú do školky a počierny sa stravovali za vtedy ešte korunu a ja som platila plne...nebola som sociálny prípad,mala som tú smolu že som mala prácu kam som musela utekať aby sme mali z čoho žiť ked mala malá ani nie dva roky. ex výživné platí ako sa mu zachce,chcela som skusiť vybaviť to náhradné výživné...no je to fraška ako hrom....len aby sa štát vyťahoval ako pomáhal mamičkám ked otckovia neplatia.škoda slov. ked som si dala o zvýšenie a ex bol súkromník kde preukázal krásny príjem...povedal na súde iba že si to nemože dovoliť...samozrejme ako inak nie? že ved dcéra žije so mnou tak prečo by sa mal o ňu starať? to skoro detská kurátorka skolabovala....a ja s nou. takže to bolo jediný a posledný raz čo som o také dačo žiadala.hoci aj teraz pracuje v zahraničí....výživné zaplatí sporadicky...navyšše nič nekúpi ani nedá. je to hrozné a smutné zároven.

antoniab
11. dub 2010

ahojte
potrebovala by som poradit
brat caka s priatelkou babo ona ho nechce uznat v rodnom liste ma narok na vyzivne?
a ak ho uzna v rodnom liste tak kolko by jej mal platit asi vyzivne myslela som ze tych 100eur je akurt v ramci jeho moznosti ak by sa sli sudit a sud rozhoduje o vyzivnom ovplivnuju vyzivne jeho dlhy lebo ma strasne vela pozicok 😠
a ak bude platit na dieta ma pravo aj nan
pretoze dotycna chce len prachy a dietatu aby dal pokoj
dakujem za akekolvek rady 😉

dajna11
12. dub 2010

ja si myslím že ked nieje v rodnom liste ako otec,tak nemusí platiť výživné. je to potom len na nom kolko a čo jej vobec dá. ak ho napíše tak platiť musí....a ak by to riešili súdne tak súd mu určí kolko podla platu...ak má nejaké výdavky na živobytie,možno aj tie pôžičky. neviem ako to bude súdu interpretovať. moj ex sa ohánal že si chce zobrať úver na bývanie a tak nemože dať vyššie výživné...sudkynu to nezaujimalo. tak neviem. ale potom samozrejme má nárok aj na dieťa,vídavať ho a tak. s tým ona nepochodí že by mu ho nedala...alebo aspon neumožnila mu ho vídať.

antoniab
12. dub 2010

dakujem dajna babatko sa este nenarodilo bude to tento mesiac 😵 kupili sme jej kociar a zakladnu vybabvu pre novorodenca asi sme si mali nechat uctenky ak by doslo k sudu ze 😅
ak som spravne pochopila tak pozicky sud nezahrna no tak to bude mat tazke ale komu niet pomoci 🙄
nebudem sa zastavat brata je si vedomi co urobil tak nech sa stara ale jej spravanie mi pride tiez nekorektne 😔

mirica
12. dub 2010

antonia - ak nemá meno otca v rodnom liste , nemá na základe čoho žiadať o výživné . Aby ho dostala , musí dať na súd žiadosť o určenie otcovstva ,a potom žiadať o úpravu práv a povinností k dieťaťu . No a ak má povinnost , tak aj práva (možnosť vídať dieťa) . O určenie otcovstva , môže ale žiadať aj otec. No a výška výživného , sa určuje od príjmu a potrieb dieťaťa .....toľko je teória , o praxi sa radšej vyjadrovať nebudem. Je tu veľmi veľa tém , ako to funguje v praxi..

mirica
12. dub 2010

pôžičky sa nerátajú - výživa dieťaťa má prednosť pred ostatnýmy nákladami , a účenky treba odladať a prefotiť , lebo po čase vyblednú

dajna11
12. dub 2010

moj ex vravel že nemá ani auto,staré hrdzavé...nové si kupil a napísal na priatelku....ale neverili mu na súde,kurátorka to kázala preveriť v akomje stave. ale veru prax je iná a aj sudcovia sú rôzny.tiež si myslím že nebude súd zaujimať požičky. lebo dieťa je najdoležitejšie.ja som si tiež odkladala všetky bločky čo som malej pokupila,aj ked musela nosiť ortop.vložky a podla toho aj kvalitnešiu obuv,čo samozrejme stojí viac......ale moj ex sa sám potoopil pred súdom,ani som nemusela bločky ukazovať.