Máte někdo zkušenosti s vymáháním alimentů?

katalines
3. bře 2008

Máte někdo zkušenosti s vymáháním aimentů? A vše co se kolem toho týká - soudy, exekuce, trestní oznámení, ... až po nástup do vězení?
Zajímá mě vše kolem toho, vaše zkušenosti, vaše příběhy, i rady kolem tohoto tématu...
Děkuju všem za příspěvky 🙂

krasnulka
9. srp 2010

@andzi prislo mu len to, ze uz je to posunute na sude, viac nic, to mu poslala policia-teda priviezla domov

ada32
9. srp 2010

@baru7 aj u nas to tak bolo ze sa stihanie zastavilo.ako je to dnes uz presne neviem ale myslim ze sa to nezmenilo.
najprv je odsudeny podmienecne ale to nic nemeni na fakte ze ako clovek uz je sudne trestany z coho vyplyvaju problemy pri hladani prace .o prip.podnikani ani nehovorim.
a nevieme ci je to prve trestne stihanie za vyzivne.aj to rozhoduje ci pojde o podmienku alebo nepodmienku.

andzi
9. srp 2010

@krasnulka to znamená, že už je podaná obžaloba - teraz bude nasledovať tzv. hlavné pojednávanie, aj u nás platí, že trestnosť tohto činu zaniká ak obžalovaný zaplatí celé výživné ktoré dlhuje skôr, než sa súd odoberie na záverečnú poradu. To znamená, že by mal dlžné výživné zaplatiť komplet celé čím skôr a potom nebude odsúdený, nebude mu uložený žiadny trest, bude mať čistý register trestov, teda vlastne úplne zanikne trestnosť činu.

ada32
9. srp 2010

@krasnulka stat chcel vratit nahradne vyzivne odomna samozrejme.

krasnulka
9. srp 2010

@andzi lenze problem je v tom, ze mi jej to nemame z coho zaplatit...dokonca pri BSM sme zaziadali o vratenie polovice ciastky ktoru manzel zaplatil od ich rozvodu, cize tolko,kolko jej dlzi moj manzel, to iste dlzi aj ona. Tym by sa nemohol preukazat, ze by sa to vlastne ako vyrovnalo? A ked poziada sud o splacanie dlhu na vyzivnom? Ide to aj tak?

krasnulka
9. srp 2010

@ada32 lebo som uz citala aj taku vec, ze nahradne vyzivne ktore dostava ex bude vracat manzel, a to s 25 % urokom.

ada32
9. srp 2010

@krasnulka andzi ti napise kompetentnejsie ako ja.ale myslim ze jej dlh voci tvojmu manzelovi z vyporiadania BSM je vecou uplne ineho sudneho pojednavania a tym padom aj druha vec v ociach sudu.

ada32
9. srp 2010

@karsnulka neviem ako je to teraz to co som napisala sa vztahovalo k zakonom spred 10 rokov.a tam to chceli vratit odomna.ale tiez ma zaujima ako to funguje teraz.

krasnulka
9. srp 2010

@ada32 lenze manzelovi povedal policajt ked chodil na vypocuvanie kvoli tomu trestnemu oznameniu, ze ked za nu plati pozicky a ona ma ich majetok cely, tak si ma od nej vypytat naspat majetok,aby rozpredal a tym jej vyplati dlh na vyzivnom...lenze pre nu nenadobudli vobec nic...vraj ani ppozicky, ktore maju na papieri.

maminuska
9. srp 2010

krasnulka, nieč v zlom naozaj ale si si brala človeka s minulosťou a deťmi.
Zrejme sa na mňa budeš hnevať, ale keď nevládze platiť na predchádzajúce deti , načo mal s tebou ďaľšie ? Jeho úlohou je vyživovať svoje deti, to keď by toto povedala aj ich matka, že ona na to nemá tak čo ako potom ?

krasnulka
9. srp 2010

@maminuska mas pravdu, na taketo nieco sa mozem hnevat,pretoze nevies o tom nic...ked mna si bral, zarabal cez 20 000 sl. Cize aj ked mu strhavali pozicky, zaplatil vyzivne, poplatili sme si seky, mali sme penazi este dost...Otehotnela som a asi za dva mesiace na to, mu klesol zarobok z mesiaca na mesiac z 21 000 v january na 14500 sk vo february a dalsie mesiace tak isto...takze ked prides o 6500 sk mesacne, jasne ze nemame na nic...nemyslis? A urcite, ked sme sa strasmńe milovali a chceli sme byt spolu, tak sa zoberieme, a nebudeme potlacat svoju lasku kvoli pozickam a vyzivnemu,ktore bolo v tom case financne ok. A to, ze jeho ex moze povedat, ze nema na vyzivu svojho dietata je dobra chudera, pretoze ma mesacne usetrených 6000sk, ktore by mala platit ako polovicu za ich spolocne nadobudnute pozicky...chapes??? Ona je zrovna ta, co by mohla rozpravat o tom, ze nema z coho zivit dieta.

ada32
9. srp 2010

@krasnulka to mu mohol policajt povedat ako chlap chlapovi neprofesionalne.ale ked tvoj muz pride na sud s tym,ze ona mu tiez dlhuje peniaze ci sa mu to neda zapocitat /ak som ta spravne pochopila/ tak na 100% nepochodi.

maminuska ma pravdu.nenahnevaj sa ani na mna ale spolocnym dietatom ste si to este stazili.on si mal najprv vyriesit toto.jednoznacne .nejake deti uz boli na svete a potrebuju jest.ale neskoro teraz plakat a treba riesit.
vidim moznost iba v tom ze si na to dlzne vyzivne rychlo pozicat a kazdopadne si najst lepsie platene alebo este jedno zamestnanie aby ste to utiahli.potom riesit ich stare dlhy.to by som tiez nenechala len tak.

ada32
9. srp 2010

aha uz si medzitym reagovala tak idem citat

krasnulka
9. srp 2010

@maminuska a okrem toho, moj manzel robi 4 smenky, ked ma volno tak ide kamaratovi makat len aby sme o par chechtakov viac, kdezto jeho ex mala vybavene uz tri roboty, ktore jej vybavil jej otec a do ziadnej sa jej nechcelo, lebo ona je tyk hnila, ze radsej bude na sudoch naplakat ze si nemoze zohnat pracu,lebo jej nema kto varovat dieta, pritom chodi do skolky a byva u rodicov kde jej brat a mater nepracuje a taha peniaze od statu ako sa da...je toto podla teba matka??? Ani by som nepovedala...

andzi
9. srp 2010

@krasnulka nie nedá sa to, proti pohľadávkam na výživné nie je možné započítanie. Na trestnom súde jednoducho neobstoja žiadne argumenty o spoločných dlhoch a nevyporiadanom BSM, to nech na sudcu ani neskúša. Viac ti k tomu nemám čo povedať - jednoducho sú len 2 možnosti - buď zaplatí a trestnosť činu zanikne, akoby sa ani nič nestalo alebo nezaplatí a bude odsúdený. Vieš, všimla som si, že zvykneš dosť často vypisovať, ako nemáte peniaze, ako platíte dlhy za jeho ex a blá blá. Nechcem byť hnusná, ale nikoho to nezaujíma, že nemáte peniaze. Ak ich nemáte, tak to choďte riešiť tam, kde vám peniaze požičajú. Ja som ti len poradila, čo bude nasledovať, takže mne nemusíš vysvetľovať, že peniaze nemáte.

maminuska
9. srp 2010

@krasnulka to je síce smutné , ale to nič nemení na tom že by na tie deti mal platiť, mal požiadat o zníženie výživného, to je bez poplatku ale prestať platiť na deti je nie je dobré.
Prečo platí on na tie spoločne nadobudnuté pôžičky, však nech teda platí len svoju polovičku , určite sú tie pôžičky niečim zabezpečené a teda ked chce bývalá bývať, musí sa spolupodieľat.
Okrem toho je možné podať na súd žiadosť o vydanie platobného rozkazu . Ja som teraz taký jeden podala na bývalého manžela, pretože sa nepodieľa na výdavkoch súvisiacich s udržaním spoločného majetku . Súd mi vyhovel.
Je množstvo riešení, len sa treba zaujímať a nie to uzavrieť tým že sa nebude platiť na deti .
Zvážte to.
okrem toho existuje judikát kde nemožno započítavať v rámci vysporiadania BSM aj nároky druhej strany z titulu vynaložených prostriedkov za druhú stranu, nemožno vraj spájať dve konania naraz .

ada32
9. srp 2010

hm uz som docitala. nerozumiem preco zostava v praci kde mu tak rapidne klesol prijem.ale zrejme si hlada a nevie najst...
krasnulka je to forum kazdy napise svoj nazor tak ako to citi nik nevidi nikomu do zivota ani do minuloti a cez par prispevkov sa to ani neda.
ja chapem ze ste sa velmi milovali lenze z lasky sa clovek nenaje.ako som uz napisala.byt na vasom mieste ,snazim sa zvysit prijem do rodiny,rychlo zaplatit dlzne vyzivne a nasledne riesit dalsie veci ako je znizenie vyzivneho atd.aj ked tazko povedat ci mu ho znizia podla toho kolko tych deti je a ake su velke.
si si ista ze tej jeho ex zostava 200Eur resp.6 tis.sk? lebo deti su mimoriadne nakladna sranda a cim su vacsie tym su nakladnejsie.

maminuska
9. srp 2010

@krasnulka ty si jasný príklad druhej manželky , ktorá na tej prvej nikdy neuvidí nič dobré . Inak máš veľmi ale veľmi dobrý prehľad o tom čo sa deje u nej v rodine, ako kto čo jej našiel a aká je.
Toto by ta nemalo zaujímať. Minca má vždy dve strany.

krasnulka
9. srp 2010

@andzi vies, lenze ked ziadam niekoho o radu a ten clovek ti odpise, ze mal platit a podobne blafy a pritom nevie nic tak nemam rada,ked to vyzera tak, ze nemame zaujem platit. Co nie je pravda. Preto sa snazim vysvetlit situaciu. Dakujem ti za vsetky rady, a ja som sa ti nestazovala ze nemame peniaze, prepac ak ti to tak vyznelo,len som chcela pravdivo opisat nasu situaciu,preco neplatime.

andzi
9. srp 2010

@krasnulka mne je to jedno, či sa sťažuješ alebo nie, ja ti tvoju finančnú situáciu nezlepším. No ale nehnevaj sa na mňa, baby majú pravdu! Situácia sa vždy nejako dá riešiť, ale neplatiť výživné je "jedna noha v kriminále". Takže si zváž, buď alebo.

ada32
9. srp 2010

@krasnulka mam priatelku a vzdy ked som k nej prisla plakat zvozila ma pod zem.tiez ma to niekedy hnevalo boli chvile ze som ju miestami nenavidela a dnes som jej vdacna.nic ti nepomoze ked ta tu budeme lutovat a pritakavat ake to mate tazke.to vas z bryndy nevytiahne. prave andzi ti jasne vysvetlila ako je to pred zakonom.naozaj v tomto momente vam pomoze nenariekat , realne zobrat rozum do hrsti a zacat podnikat presne kroky k naprave situacie.
to je jedine co vas teraz zachrani.

krasnulka
9. srp 2010

@maminuska o znizenie vyzivneho poziadal dva mesiace po tom, co mal klesly zarobok...sud to zamietol, vraj to nie je dostatocny dovod na znizenie vyzivneho...ked sa nam narodila dcera tak sme si v novembri minuly rok podali navrh na znizenie, co sa stale odrocuje a dodnes este nie je rozhodnute. Co sa tyka tych poziciek, su to same nebankove, kde on je prvy a ona spolurucitelka a okrem zariadenia nenadobudli ziadny byt ani dom. Ona nema zaujem platit, povedala, ze zobral sis ich, tak si plat. Nejde o to ze nema zaujem platit vyzivne, ale nema z coho...Dobre, mozno je to uboha vyhovorka, ale ona nema zaujjem platit ich dlhy a vsetko je na nom a ked mu to strhavaju z prace a dostane taku malu vyplatu, ze nam nezostava na vyzivne...ale o to nejde,preco rozoberat preco neplati a mal platit a podobne, ja som ziadala o radu niekoho,kto s tym ma skusenost Toto je nas problem a ked som ziadala o radu, myslim, ze na tom nie je nic zle. A o tom judikate ci platobnom rozkaze citam prvy krat, lebo oo tom nemame ani sajnu. Dokonca sme si dali navrh na majetkove,ale bolo nam to vratene, lebo to nebolo dobre napisane.

krasnulka
9. srp 2010

@ada32 ja nepotrebujem lutovanie, ja som ziadala len o radu...a na otazky preco neplati, alebo mal platit som len vysvetlovala situaciu. Nic viac...nestazujem si, len potrebujem radu co dalej,ako sa mozeme na sude branit aby nesiel sediet. Potrebujem len radu, nic viac.

katrin21
9. srp 2010

@andzi: vidis, a tu to mas z druhej strany, ze preco nie je vzdy to naj ziadat velke vyzivne.. ked ide muzovi o krk, a nema na to, tak jednoducho vyzivne tak lahko neznizi a o com je to potom?? moj sme podalv marci o znizenie vyzivneho( 3,5tis SK) , ale povinneho prispievania na tvorbu uspor(!) v tej istej sume, co je spolu vyse 200e a je problem to zaplatit, to ti poviem! casto na to nema a pred vyplatou( je SZCO) ide do debetu v banke!a koho to zaujima?? sud sa dodnes ani len neuracil dat mu termin a to mame august!!!

katrin21
9. srp 2010

preklep som zase urobila: moj priatel si poziadal v marci o znizenie tam malo byt...

krasnulka
9. srp 2010

@maminuska ja nemam co dobre vidiet na jeho ex, ked ona je ta, ktora nemoze uniest to, ze si zobral prave mna, ked sme boli kedysi kamaratky...a ja ju poznam dost dobre na to, aby som vedela, aka je...ona totiz mojho manzela stale miluje a chce urobit vsetko pre to, aby nas rozdelila. A keby bola co k comu, tak manzela nepodvedie pocas manzelstva a mohla ho mat. Ale to je jedno..To, ze o nej vsetko vieme je tym, ze byvame v dedine, v ktorej sa vsetko strasne rychlo rozkrikne a nasa svagrina je s jeho ex kamaratka a vieme vsetko od nej.

katrin21
9. srp 2010

ja pisem jak magor.. poziadal o znizenie sporenia, nie vyzivneho...obe su v tej istej sume

ada32
9. srp 2010

ja viem ze sa ti teraz zda ze ta nikto nechape a asi si hovoris no,ktovie co by robili keby boli na mojom mieste v nasej situacii.no mozem ti povedat ze ja uz som sa musela dostat z inych sraciek a tiez ma za sebou vlastne peklo,maminuska tiez.a sebalutost je najzhubnejsia emocia .nikam ta neposunie,nepomoze ti len ta zoziera.preto,kasli ty na jeho ex, kasli na to co spravi s vyzivnym, ked si kupi nove topanky,detom bude musiet kupit jedlo z inych penazi.neziv tu zast v sebe, neries jej zivot lebo to nici len teba a vas vztah.tu dotycnu to vobec nezaujima.
ona jednoducho chce aby sa otec staral o svoje deti.a uprimne povedane - je to jeho povinnost podielat sa polovicou.

maminuska
9. srp 2010

@krasnulka , ja som podávala návrh na vydanie platobného rozkazu ( skrátené konanie ) na základe toho , že exmanžel sa odmieta podieľat na výdavkoch súvisach s našim ešte spoločným majetkom - dane z nehnuteľnosti, fond bývania, poistky na majetok atd.
Spísala mi to právnička a minulý týždeň sme ho obdržali , súd nám vyhovel. Samozrejme že sa exmanžel môže odvolať, ale je to prvý krok ako to z neho dostať.
Možno ťa a nepoteším , ja síce zarábam slušne ,ale mna osobne nezaujíma či môj exmanžel má na platenie výživného alebo nie. Je to jeho starosť, jeho deti , mňa sa tiež nikto nepýta čo im dám do úst . Svoju finančnú situáciu si musí riešit on sám.
Rovnaký prípad je aj u teba.

krasnulka
9. srp 2010

@ada32 boze...a jej povinnostou je platit ich pozicky...tymto ona nam robi vacsie problemy...ja sa nestazujem, ja potrebujem len radu, co dalej...neries uz prosim ta nic ine, ak mozes, tak mi porad ak vies, lebo rada je momentalne to najcennejsie pre nas.