Máte někdo zkušenosti s vymáháním alimentů?

katalines
3. bře 2008

Máte někdo zkušenosti s vymáháním aimentů? A vše co se kolem toho týká - soudy, exekuce, trestní oznámení, ... až po nástup do vězení?
Zajímá mě vše kolem toho, vaše zkušenosti, vaše příběhy, i rady kolem tohoto tématu...
Děkuju všem za příspěvky 🙂

krv
20. říj 2010

No tak ak niektora mate niekde navrh ako treba spisat papiere o zvyseni vyzivneho budem rada ak by ste mi dali vediet..velmi by mi to pomohlo.

leonka1125
25. říj 2010

@krv ahoj, musíš si napísať návrh na zvýšenie výživného na mal. dieťa, podať ho na príslušný okresný súd - podľa miesta tvojho trvalého bydliska, kde požiadas o zvýšenie výživného, pričom uvedieš dôvody, prečo žiadaš o zvýšenie výživného , môžeš doložiť potvrdenia, doklady, správy - t.j. náklady spojené so starostlivosťou o dieťa, ak sú zvýšené výdavky súvisiace so zdravotným stavom dieťaťa, môžeš doložiť aj lek. správy o zdrav. stave, prípadne to všetko uvedieš v návrhu a súd Ťa potom vyzve na doloženie potrebných dokladov a potvrdení. Tiež sa treba odvolať na predošlé rozhodnutie súdu - prípadne doložiť kópiu rozsudku o konaní o úprave práv a povinnosti k mal. dieťaťu a určení výživného. Prípadne sa môžeš obrátiť na aj ÚPSV a R a tam Ti pomôžu so spísaním návrhu.

kiara210
26. říj 2010

ahojte,,chcem poprosiť o radu, či by ste mi vedeli poradiť s mojím problémov. Som na konci ôsmeho mesiaca tehotenstva, otec dieťaťa nejaví od začiatku záujem. nie sme manželia a nie ochotný ani dať malému jeho priezvisko, čiže nechce podpísať vyhlásenie otcovstva.Ja som celé tehotenstvo na PN a vo firme kde som pracovala mi dali počas PN výpoveď čiže som ostala nezamestnaná. Chcem sa spýtať ako mám teraz postupovať, ak chcem dať otca dieťaťa na súd kvôli výdavkom spojeným s tehotenstvom nakoľko som bola PN a nemala dostatočné prostriedky na výdavky spojené s tehotenstvom, či vôbec ho kvôli tomu môžem dať na súd a vymáhať preplatenie výdavkov,či ho môžem aj bez toho že nepodpísal vyhlásenie otcovstva dať na súd kvôli výživnému na malého a ak by ste mi vedeli poradiť na čo všetko v mojom prípade mám nárok. Ďakujem veľmi pekne za rady

klaraliberec
26. říj 2010

Ahoj

klaraliberec
26. říj 2010

Ahoj ráda bych se zeptala někoho na otázku co se týče alimentů. Přítel se rozvádí, měsíčně vydělává 23 000 čistého, má 2 děti 15 a 9 let a zajímala by mě výše jakou by mohl dostat vyměření alimentů. Jeho manželka žije v domě její matky, kde bydleli od začátku manželství, přítel bydlí v podnájmu. Od června kdy opustil domácnost platí 5000 Kč na obě děti a na každého platí 500 kč úrazové pojištění se spořením. Myslíte, že soud mu určí větší alimenty? veškerý majetek nechal manželce, vzal si pouze osobní věci. Moc díky za radu

chelen
26. říj 2010

rada by som prispela k tomuto príspevku, kedže exekúciami sa živím, chcem upresniť niektoré info.
Potom, ako súd rozhodne o výživnom je rodič, ktorý je zaviazaný platením výživného toto poukazovať k rukám rodiča, ktorému je dieťa zverené do starostlivosti tak ako je to uvedené vo výroku v rozsudku ( napr. do 10. dňa v mesiaci vždy vopred, do rúk matky ....) v prípade, ak povinný rodič riadne neplní svoju vyživovaciu povinnosť, teda platí menej, vôbec, alebo neskôr, je v omeškaní a je možné sa domáhať riadneho plnenia v rámci exekúcie. Návrh si môže spísať navrhovateľka buď sama, alebo prípadne jej ho spíšu v kancelárii súdneho exekútora, prípadne dajú vzor (tlačivo, ktoré vyplní) K návrhu je potrebné pripojiť overenú fotokopiu rozsudku s vyznačenou doložkou vykonateľnosti a právoplatnosti a prípadne aj rodný list dieťaťa. Takto sa rieši zodpovednosť rodiča v rámci občianskoprávnej roviny.
Čo sa týka trestnoprávnej, táto môže kľudne prebiehať súbežne s exekúciou, t.j. podať trestné oznámenie na príslušnom oddelení polície, resp. prostredníctvom prokuratúry.

dajna11
27. říj 2010

@chelen prosím ťa a čo sa dá robiť s tým ked ex neplatí pravidelne ako je to v rozsudku?mal by do 15.dna v tom mesiaci,no nikdy to tak neplatí,ba dokonca vždy platí mesiac pozadu...ak nie aj raz za 3mes.vyrovná dlh.....ked som to hovorila na kuratele tak ma len odbili že ale ved platí nie?aj ked neskoro,ale uhradí to.....no lenže dieťa potrebuje pravidelne jesť,šatiť sa či nie?

krasnulka
27. říj 2010

@chelen Ahoj, mala by som jednu otazku na teba,ked robis exekucie. My mame tiez roblem ze neplatime plnu vysku vyzivneho, manzelova ex si vybavila exekuciu,ale my sme na to pisali exekutorke,ze by sme chceli dlh splacat ale s rocnym odkladom.Ten rok bude uz vo februari. Lenze do dnesneho dna nam nebolo dorucene,ci nam to bolo schalene alebo nejake ine vyjadrenie.Teda ked bude februar, co bude dalej? Exekutorka nam posle nejake upovedomenie o zacati splacania dlhu? A este by som chcela vediet,ked si manzelova ex zaroven s exekuciou podala aj trestne oznamenie a my sme vlastne ziadali rok odklad a moznost splacania, tak co sa bude diat na prokurature ci na sude kvoli tomu dlznemu vyzivnemu? Ved je to nasa dohoda s exekutorkou,ze mozeme splacat a ked bude sud tak co potom? Nejde mi to do hlavy,lebo nevieme co dalej. Prosim ta o radu,ak by si mi vedela poradit.Velmi pekne dakujem.

katrin21
29. říj 2010

ahojte, chcem sa opytat.. priatel ma platit na dceru 3,5tis SK vyzivne a 3,5 na tvorbu uspor.... spolu je to 7tis( uvadzam v SK)... plati to,ale dostavuje dom, aby mal konecne v 38r aj strechu nad hlavou, financie mame kazdy zvlast svoje..
posledne mesiace fakt nema peniaze a potreboval by aspon to sporenie znizit..... vyzivne nie, to je ine ako sporenie a ma prednost samozrejme... o tom nediskutujeme..ale zaujima nas, ze ci keby znizil tie platby a zacal tam davat napr. na sporenie len 50, ci ho za to moze jeho EX napadnut, ze neplatí vyživné? lebo vyživné plati ,len mu to fakt vazne robi problem tolko platit,lebo ma aj stavebne platiti aj hypoteku, a este aj zit musi z niecoho... takze.,......

je to inak posudzovane?? aj to dal na sud, ale potom to stiahol, ziadost o znizenie sporenia myslim, lebo jeho pravnik bol odcestovany dlhodobo..... ked sam znizi ciastku, moze ho zalovat???alebo ako to je s tym prispievanim na tvorbu uspor? diky!

katrin21
29. říj 2010

@chelen mozno ty mi vies odpovedat?

miriamdu
30. lis 2010

ex sa postarala na OS o to,zenemam kontakt s dietatom, predtym sa ale postarala o to,ze obvinila mojho otca
z najväcsieho svintstva -vraj bezny program zien najmae na vychod.Slov. obvinit chlapa,alebo deda z pedofie,mate na krku policiu, sudy a medzitym si ex usla s deckom do Rakuska, kde sa starao "blahobyt" katolickeho farara, ex robi vsetko mozne len aby som ten styk s dietatom nemal,preslo uz ca 7 rokov, co sa tyka alimentov pravidelne som doteraz platil,ale akosi uz prestavam mat zaujem platit tie alimenty exke ktora si zije na vysokej nohe v Rakusku, ktora je proti mojmu styku s dietatom,ale moje peniazky jej vonaju.Nezastavam nazor,ze ked chlap urobil deti tak sa o ne nech aj stara,ano,ale mal by mat potom aj to pravo dieta vidiet a byt aj s nim,ale to poniektore sudy absolutne nezaujima a ex mala stale iba zaujem viac o peniaze ako o mna, teraz som uz aj tak o tom presvedceny,ze dieta porodila iba preto,aby sa mohla na mne cely zivot mstit.Aku lasku moze mat toto dieta akraz dovrsi 18 rokov k svojmu okoliu ked je ex huckany voci celej nasej rodine a najmä voci mne,jeho otcovi.Sudy a ex vobec nezaujimaju emocie chlapa, Tvoj problem ako sa citis!podtstane:PLAT ALIMENTY!Keby sa alimenty uplne zrusili vtedy by sa ukazala prava laska zien k detom !!!

miriamdu
30. lis 2010

co v tom pripade ak ex doteraz pravidelne platil vyzivne, ale ja si chcem poziadat o zvysenie vyzivneho, pokial mam informacie ex sa nachadza v USA.Ako mam postupovat?

tami_tami
30. lis 2010

ahojte prosim napiste mi niektora -aj ked do IP -ako prebieha prve pojednavanie ohladom vyzivneho - nemyslim pripad ked ste boli za dobre, navstevovali ste sa alebo sa dohodli na vyzivnom ale prave opak - ze ste neboli ani nie ste s ex v kontakte ani sa nezaujimal nikdy o dieta... dakujem

mutinka123
5. pro 2010

Ahojte. Mam problem mam dcerku po 9 rokoch som jej otcka dala na sud o urcenie otcovstva kde sa potvrdil ze je potom mu urcili alimenty a musi doplatit na vybavycku + alimenty za 9 rokov sud mu vymeral kolko ma platit do teraz neuhradil ani korunu . Moja dcerka je chora epilepticka predcasna puberta acista v hipofize . potrebujem aby zacal platit peniaze pretoze mam vela platenia za lekarov a vysetrenia .Jej otec je z cz byva v Brandyse nad Labem . ked mam podat trestne oznamenie .

dajna11
6. pro 2010

@tami_tami ahoj.napísal ti niekto niečo?

andrejecka
6. pro 2010

@mutinka123 choď za exekútorom, on ti to všetko vybaví a máš isté že peniaze budeš dostávať každý mesiac

andrejecka
6. pro 2010

@tami_tami ahoj, môj ex s dcérou v kontakte nieje, ale musíš sa pripraviť na to že pojednávanie nebude len jedno, my sme sa s ex nemohli dohodnúť 2 roky, bola som na súde 9 krát, keď som si dávala tento rok návrh na zvýšenie, bolo to už len 3 krát, ale celé to je jedna velká komédia

tami_tami
6. pro 2010

@dajna11 nieco mi prislo ale aj tak si to neviem predstavit 😒

tami_tami
6. pro 2010

@andrejecka toho sa prave bojim lebo som presvedcena ze on tie predvolania preberat nebude a potom neviem co spravim ked nemam za co malemu ani oblecenie na zimu kupit latame jak sa da no do nekonecna sa to neda... 😔

dajna11
6. pro 2010

@tami_tami no veru AJ MY sa naťahujeme...pokial sa nedohodnete dopredu alebo priamo tam tak sa to naťahuje...aj teraz ma čaká súd...už 3.krát. a to len preto lebo jednoduho už ma nebaví na všetko prispievať dcere sama,raz ked sa robí že je otec tak nec h sa stará.......ale to nie,nezuajima ho čo jej treba,platí ako sa mu zahce a to stačí....a ešte mna budu na sude presviečať aby som suhlasila s nižšou sumou ako som si dala do návrhu...

tami_tami
6. pro 2010

@dajna11 no mna to caka v piatok mi je doplacu ked si na to spomeniem... mam pravnicku je to dobra sekera tak dufam ze to na nieco bude - povedala aby som vysku nechala na nu... on sa podla mna dohadovat nebude... je prilis zbabely... vystatoval sa vo vsetkom a potom len cusal ani bu nepovedal... tak uvidime - teda AK sa nahodou ex objavi...

dajna11
6. pro 2010

@tami_tami no aspon máš právničku,ja som tm sama za seba....a potom sa tam len naťahujeme až mi je to trápne...

tami_tami
6. pro 2010

@dajna11 ja sa len na nu spolieham ale ako ho tam dokopat? podla mna keby to bol prebral uz by sa bol ozval... je hrozne ked mu vidim do okna a nemozem s tym nic robit ani ho donutit aby tam siel...

dajna11
6. pro 2010

@tami_tami pozri ak to prebral a nedostaví sa,musí podať súdu vysvetlenie,ak nie,predvedie ho polícia...no a tiež donekonečna nepreberať sa to nedá....myslím že ked to nepreberie viac krát poštou,tak mu to doručia nejako osobne....

tami_tami
6. pro 2010

@dajna11 no to dufam ze je to nejak limitovane kolkokrat to moze neprebrat... 😠

dajna11
6. pro 2010

@tami_tami no moj sused takto postupuje že nepreberá....ktovie ako to funguje,ale minule už bol na súde...takže asi dlho sa tomu nevyhýbal

tami_tami
6. pro 2010

@dajna11 musim sa na to popytat ked tam budem... ak nepride budem sa pytat na vsetko co sa s tym da robit ako mu co mozno dokazat... a tak... ;)

dajna11
6. pro 2010

@tami_tami no bude to boj a možno ani nie,ked máš právničku,možno zabojuje...

claudica
6. pro 2010

Počula som aj prípad, že dotyčný nepreberal a nepreberal a dali ho normálne predviesť policajtmi 😨 . Ale neviem, aké sú pravidlá, koľkokrát to môže urobiť...kým ho predvedú.

nikitka231
17. pro 2010

ahojte kocky ako vas tu citam mate skoro vo vsetkom pravdu ale ja som tiez rozvedena a nasla som si muza ktory je rozvedeny a nie vsetky EXmanzelky su take ako vy alebo ja ..ze ked sa chce otec starat a prispievat tak preco nie...moj manzel je prikladom ako is zobral asi tu najhorsiu zenu ktora ho znici a postve svojho syna proti nemu aj mne a proti vsetkym ....skuste mi napisat vyjadrenie k tomu to a vzit sa do mojej situacie...
Dobry den,prosime o pomoc :frown: uz si nevieme dat rady
manzel je rozvedeny a s ex manzelkou maju 7 a pol rocneho syna,manzel pracoval v zahranici z platu mu vypocitali 300 eu na syna plus 50 eu splatky lebo chcela spatne doplatit 1400 eu,medzitym sa nam narodil syn ktory ma 4 mesiace a ja mam este syna s predosleho manzelstva 6 r ocneho na ktoreho mi ex dava 50 eu ,manzela uz v zahranici nepracuje a jeho plat klesol o 2 tretiny nizsie,od 1.8 2010 pracuje na SK co sme ihned podali na znizenie vyzivneho no kym prisiel termin pojednavania stanoveneho na koncom novembra tak stale musel platit 350 eu aj ked uz taky plat nemal ,nato jeho ex manzelka na pojednavanie neprisla zevraj PN 🙂 cize bolo zase odrocene pojednavanie..pravnicka napisala predbezne opatrenie ktore nam zamietli a z jeho platu 1200 eu mu vypocitali 200 eu vyzivne pricom mame hypoteku,inkaso,leasing co musi mat manzel auto lebo dochadza do prace novorodenca kedze som na materskej ,splatka dalsieho uveru co brala kvoli svojej ex aby jej chuderke pomohol a nam ostava na zivobytie 60 eu sa mi to zda dost nespravodlive ,jeho wxmanzleka vo svojich prijmoch neuviedla ze pomera vyzivne okrem svojej vyplaty a by som chcel avidiet kam putovalo tolko penazi coz cini od marca 3500 eu,odo mna chcu doklad o prijme za moje dieta z prveho manzelstva 50 eu ale manzel si nemoze urobit ziadne naroky na to ze sa musi tiez o neho starat kedze zije s nami nie je to trosku na hlavu??ze nam na 4 clennu rodinu ostane 60 eu ked si porovnate prijmy a vydaje a alimenty sudca da na 200 eu???? :evil: ja uz som z toho chora...syna mu nechce davat vobec iba 4 krat do mesiaca...a apsolutne s nim nekomunike a stale sa mu vyhraza ze ho uda a mne sa uz tiez zacala vyhrazat..nevieme si dat s nou rady...mame sa odovlat voci takej sume???