Máte někdo zkušenosti s vymáháním alimentů?

katalines
3. bře 2008

Máte někdo zkušenosti s vymáháním aimentů? A vše co se kolem toho týká - soudy, exekuce, trestní oznámení, ... až po nástup do vězení?
Zajímá mě vše kolem toho, vaše zkušenosti, vaše příběhy, i rady kolem tohoto tématu...
Děkuju všem za příspěvky 🙂

claudica
7. lis 2011

@dajna11 Super, blahoželám! Ak by sa aj odvolal, nemyslím že pochodí... viem z vlastnej skúsenosti. 😉 Už len aby aj platil...držím palčeky. 🙂

dajna11
7. lis 2011

@claudica no to isto nebude a teraz pred vianocami mi teda dosť dlží a mne by sa tie peniaze super zišli..komu nie že?...ale tak aspon to ostalo po starom,snaží sa ma teraz prehovoriť na dohodu mimosudu že kým sa mu nerozbehne biznis a nebude mať ako taký plat...aby platil iba 50...ale ako to zvyšne nedoplatí...no ja nepotrebujem s ním žiadne dohody,je špekulant a koniec koncov nevidím jeden dovod prečo by som ja mala byť k nemu ustretová,kedže on mi nikdy nebol....nepomohol,malej neprispel ani cent na vyšše ako mal...

claudica
7. lis 2011

@dajna11 No tiež sa mi nezdá, že by sa s ním dalo seriózne dohodnúť, podľa toho, čo som tu čítala... tiež mi to pripadá ako špekulácia... No ale keď Ti sudkyňa potvrdila, že si naňho mohla dať trestné oznámenie za neplatenie, hádam to počul a aspoň vie, čo ho možno čaká... snáď sa uvedomí trochu. Keď už o dcéru nedbá, tak aspoň tie peniaze by mal posielať, takíto chlapi nevedia o čo prichádzajú, možno to zistia, keď už bude neskoro a k dcére už cesta nepovedie, nebude mať o otca záujem... ale čo už, tak im treba. 😉

dajna11
8. lis 2011

ja ale teraz neviem ked mi dlží na výživnom zvyšok....cca 200 eu,ako to dostať?idu vianoce,mne by bodli veru dosť..aj ked pochybujem že by som ich do vianoc uvidela...ale i tak,ísť na policiuči ako?lebo miesto 80 čo má platiť si sám platí 30,lebo že viacej nemá..

claudica
8. lis 2011

@dajna11 Nuž to neviem... neviem ako to je. Keby neplatil vôbec, tak jednoznačne trestné oznámenie, ale čo ak platí, ale nie sumu stanovenú súdom? To neviem ako je... skúsila by som zavolať alebo skočiť na upsvar, možno vedia poradiť.

zienkadomaca123
10. lis 2011

Dobry den,chcem vas poprosit o radu ohladom vyzivneho.som sama matka s dietatom( 4-rocnym) a takto pred 2 rokmi v 11/2009 som mala sud s ex -priatelom-neboli sme zosobaseni.vtedy m,u sud urcil vyzivne 135 e plus doplatit za dobu,co dovtedy neplatil po 35 e k riadnemu vyzivnemu,cize spolu mi mal platit 170 e mesacne nejakych 18 mesiacov,potom uz vlastne iba tych 135 e.malo to zacat plynut od 12/2009.vtedy mi aj naozaj poslal 170 e. aj v 1/2010 tiez 170 e.ale potom v 2/2010 stratil pracu,tak mi poslal iba 30e.nasledne mesiac na to 135 e,v aprili taktiez 135 e a v maji takisto len 135 e.potom od 6/2010 a z po sucasnost mi posielal 170 e pravidelne.ale problem je v tom,ze ked sme mali sud,bol to slobodny chlap.teraz je uz zenaty a ma dalsie dieta-polrocne.je zivnostnik,plat ma okolo 1000 e urcite,ale teda ma uz svoju novu rodinu.teraz mi telefonoval a povedal,ze uz od tohto mesiaca dostanem len tych 135 e,bez toho doplatku.co by na mesiace sedelo,posla mi vlastne 19x po 170 e,takze dlzobu doplatil,ale medzitym vlastne tie mesiace 2-5/2010 tam mi posielal len tak,ako som vam napisala.takze moja otazka znie,ci sa mozem este obratit na exekutora s tym,ze este mi musi dalej platit viac,aby mi doplatil to,co platil menej ten min.rok.alebo ked odvtedy dopteraz pravidelne platil,tak uz je to pre sud nerelevantne,nakolko ked som vtedy nepodala zalobu,tak teraz uz to nema vyznam? kedze odvtedy riadne platil 170 e?mam to nechat tak,alebo tlo mozem este teraz vymahat aj napriek pravidlenym splatkam odvtedy?a este ma zaujima,ci by si mohol poziadat teraz o znizenie,aj ked prijem ma skoro rovnaky ako vtedy,ale teda je zenaty a ma dalsie dieta a zenu na rodicovskej dovolenke?mohli by mu to znizit?lebo viem,ze majuu aj hypoteku aj dost splatok a tak nejako,co on zarobi,ide vsetko na splatky skoro a ziju len z jej rodicovskej davky?dakujem krasne za odpovede,velmi mi to pomoze.pekny den,s pozdravom,jana

zienkadomaca123
10. lis 2011

Dobry den,chcem vas poprosit o radu ohladom vyzivneho.som sama matka s dietatom( 4-rocnym) a takto pred 2 rokmi v 11/2009 som mala sud s ex -priatelom-neboli sme zosobaseni.vtedy m,u sud urcil vyzivne 135 e plus doplatit za dobu,co dovtedy neplatil po 35 e k riadnemu vyzivnemu,cize spolu mi mal platit 170 e mesacne nejakych 18 mesiacov,potom uz vlastne iba tych 135 e.malo to zacat plynut od 12/2009.vtedy mi aj naozaj poslal 170 e. aj v 1/2010 tiez 170 e.ale potom v 2/2010 stratil pracu,tak mi poslal iba 30e.nasledne mesiac na to 135 e,v aprili taktiez 135 e a v maji takisto len 135 e.potom od 6/2010 a z po sucasnost mi posielal 170 e pravidelne.ale problem je v tom,ze ked sme mali sud,bol to slobodny chlap.teraz je uz zenaty a ma dalsie dieta-polrocne.je zivnostnik,plat ma okolo 1000 e urcite,ale teda ma uz svoju novu rodinu.teraz mi telefonoval a povedal,ze uz od tohto mesiaca dostanem len tych 135 e,bez toho doplatku.co by na mesiace sedelo,posla mi vlastne 19x po 170 e,takze dlzobu doplatil,ale medzitym vlastne tie mesiace 2-5/2010 tam mi posielal len tak,ako som vam napisala.takze moja otazka znie,ci sa mozem este obratit na exekutora s tym,ze este mi musi dalej platit viac,aby mi doplatil to,co platil menej ten min.rok.alebo ked odvtedy dopteraz pravidelne platil,tak uz je to pre sud nerelevantne,nakolko ked som vtedy nepodala zalobu,tak teraz uz to nema vyznam? kedze odvtedy riadne platil 170 e?mam to nechat tak,alebo tlo mozem este teraz vymahat aj napriek pravidlenym splatkam odvtedy?a este ma zaujima,ci by si mohol poziadat teraz o znizenie,aj ked prijem ma skoro rovnaky ako vtedy,ale teda je zenaty a ma dalsie dieta a zenu na rodicovskej dovolenke?mohli by mu to znizit?lebo viem,ze majuu aj hypoteku aj dost splatok a tak nejako,co on zarobi,ide vsetko na splatky skoro a ziju len z jej rodicovskej davky?dakujem krasne za odpovede,velmi mi to pomoze.pekny den,Jana

dajna11
12. lis 2011

ach tak ahojte,takže budeme mať pokračovanie,ex sa cche odovlať koli rozsudku,lebo vraj sa nedá so mnou dohodnuť a tak mu nedávamna výber...super-.neviete ako to asi može dopadnuť?možu mu to nakoniec schváliť to zníženie výžvineho ked už raz súd to zamietol?

claudica
14. lis 2011

@dajna11 ahoj, my sme sa s priateľom odvolali dvakrát kvôli výživnému, čiže som sa ocitla aj na "opačnej" strane, no ani raz sme neuspeli. A to sme mali dobrého právnika a argumenty v odvolaní boli fakt že silné... krajský súd potvrdil rozhodnutie okresného a konec, nebavili sa. Preto sa už odvolávať nebudeme, nemá to zmysel.
A to čo argumentuje, že sa s tebou nedá dohodnúť - to čo? Nemá sa čo dohadovať, má rozsudok a ten je preňho smerodatný. Veď práve preto je súd, lebo sa nevieme dohodnúť, nie? A keď súd rozhodne, tak je to dané a hotovo. Nemyslím si, že máš dôvod na obavy, myslím, že to má dopredu stratené. Nechaj ho, nech si to užije. Keby tú energiu radšej vyvíjal smerom k dcére... 😉

dajna11
14. lis 2011

@claudica dakujem moja,vieš ako ma to celé hnevá...ja som to že neplatí mohla už dávno riešiť cez sudy,policiu,exekutorov,ale ja som čakala,ved snád pomaly dlhy poplatí..a na koniec som ja krava?nedá sa so mnou dohodnuť?nemá sa o čom dohadovať,dcere dáva minimum,aj to čo má pdola zákona nedáva,idu vianoce a ja by som rada tie penaze videla....vieš ono ja chápem že do toho všetkeho rýpe jeho priatelka...lebo teraz by to musel olatiť z jej penazí,ved jasne prečo by mala ona platiť na pre ňu cudzie deiťa?ale aby ma aj ona osočovala?ja neotravujem,nevyvovlávam,decko mu nenukam,maju odo mna pokoj a ja som špina?ved si začala s takým mužom čo má záväzok....mám známu čo večne ex otravuje o zvýšenie,on je večne teda dlžný na výživnom lebo to nestíha splácať..to je harpija...ale ja?celé roky sa sama pretlkam s malou,nežiadam od neho nič na nu,starám sa sama kedže jemu je to fuk...a na mna budu kydať..že sa odvolá!!!no nech,ja pojdem za exekutorom a za deckou kurátorkou..ked bude treba aj na policiu,už ma to nebaví aby na mna len kydali,už budem sa veru brániť....dakujem ti ešte raz,upokojilo ma to.

claudica
14. lis 2011

@dajna11 No ale pozor, jeho terajšia partnerka neplatí na "cudzie" /už keď to teda takto vníma/. On si platí a na svoje! Ona toto veľmi dobre vedela. Takisto aj ja, samozrejme. Môj chodí už druhý rok na pojednávania, najprv kvôli menšiemu, teraz kvôli väčšiemu, no tam mamička robí hlúposti, najprv mu bráni v styku, potom klame na súde atď... no užili sme si. My sme mali s deťmi myslím si takmer ukážkový vzťah, lenže ich matke to evidentne veľmi vadilo, nevieme prečo... tak robila prieky... Iba ujovia, ktorých má ona /už asi tretí v poradí/, sú dobrí, vlastný otec je nepriateľ 😀 Sama nevie chudinka čo chce... najprv ma osočovala, čo sa miešam do jej detí, pričom mi ich pekne poporadí nabalila na každé sviatky, narodeniny, meniny, prázdniny... to jej vyhovovalo. Takto to išlo 5 rokov a potom jej to začalo vadiť a vymýšľala somariny. A potom na súde povie, že otec nejaví záujem. No netrafilo by ma!!! Veď decká majú u nás vlastné skrinky aj s vecami, zubné kefky, všetko. A ona surovo povie, že nenosíme deti. Až museli predvolať samotné deti, aby objasnili pravdu. Sudkyňa skoro padla zo stoličky po ich výpovediach... Jááááj, vedela by som vypisovať...
O moje dve deti zas otec nejavil záujem, sem-tam za nimi došiel, ale pomôcť s výchovou, dať s nimi rozumnú reč, také nebolo... a vzhľadom k tomu, aký bol, mi to ani nevadilo. Súdom mal určených smiešnych 500 SK na každého.

dajna11
14. lis 2011

@claudica no ved to že su aj sviňuchy matky,ktoré deti používaju ako rukojemnikov...aj mne bolo povedané že do rozvodu používam malu iba na to aby som vyciciavala peniaze od neho,to povedal na sude...robil v zahraničí,ani raz malej nič neposlal,kedže tam zarábal krásne..ani tričko,ani rifle...nič. ja som si povedala že si pomožem sama...iba výživne nech platí,viac nechcem....no ja mu bránim v styku s malou...neviem ako ked si ju ani nepýta...ak možem brániť? mal ju v juni a minulý víkend...to su návšetvy...nepmože s výchovou,so stravou,žeby ju niekam zobral na výlet...nič,ked tam ide malú musím vždy komplet nabaliť,nemá tam nai kefku,ani ponožky...nič.

claudica
14. lis 2011

@dajna11 No vidíš, sú aj také aj hentaké matky, aj takí aj hentakí otcovia... Ja nevravím, že ja som dokonalá, ja som tiež tak, že moje deti sú u mňa prvoradé a vždy aj budú, nehrám sa na dokonalú, proste je to tak. Ale jeho deti vnímam tak, že proste patria aj k nám, sú aj naše... Ja keď som ho spoznala, vedela som, že ich má, že sa o ne stará, peniaze vždy išli a aj pôjdu vo výške, ako určí súd. Aj keď s odretými ušami, ale zatiaľ stíhame. Ale dovolím si tvrdiť, že boli mesiace, keď sme do detí investovali ešte raz toľko, ako tie alimenty... A nejde len o peniaze. Ide o tie výlety, dovolenky, zájazdy, kde všade boli s nami a o to nás ani ich nikto už neoberie. Sú to tie spoločné zážitky a pre deti to znamená veľmi veľa, aspoň si myslím... 😉
Držím palce, nech aspoň tými financiami ho zaviažu prispievať, keď už inak nie... 😉 Aby sa tomu nemohol vyhnúť.

dajna11
14. lis 2011

@claudica dakujem,nejako to dobojujeme....pochybujem žeby raz dostal rozum...ale aspon že sme zdraví 😀 😀

majkach
1. pro 2011

ahoojte chcela by som a len spytat ci exmanzelka mojho priatela može spatne vymahat alimenty aj spred 3-4 rokov.moja svokra bola totiz hlupučka a doverčiva a platial jej bez dokladov no a ona sa teraz vyhraza ze bude po nom vymahat alimenty z roku 2008 a 2009 aj ked ich už raz zaplatil, zdokladovat to ale nevie.je to mozne ?ma na to pravo ? Dakujem vam za odpoved

pupickova
25. črc 2012

Ahoj, možná už to tu někde bylo, ale já to nenašla, tak se chci zeptat, nevíte náhodou jak postupovat, když byl ex odsouzený za neplacení výživného a dál neplatí a ani nesplácí dluh? Znovu na policii, nebo rovnou k soudu? A jak dlouho asi tak po vydání rozsudku tam vlastně mám jít? Díky.

pupickova
25. črc 2012

@majkach no, tak to bych řekla, že je trochu průser, protože pokud nemá doklad a nemá to jak dokázat, že platil, tak ona ho může udat, že neplatil. I když je to teda hnus, ale i to se děje... ☹

anatanka
4. srp 2012

Ja taky netusim, jak postupovat. Ex mi dluzi na alimentech pres 70 000. Kazdy mesic ale poslal aspon neco, tak jsem to ani neresila, protoze jsem vedela, ze to k nicemu nebude. Pred dvema mesici se ale odstehoval z CR a penize prestal posilat uplne. Vzhledem k tomu, ze vlastne ani nevim, kde se zdrzuje a jestli pracuje, kazdopadne vim, ze se nejedna o zemi v EU, tak asi ani nema smysl cokoliv kdekoliv hlasit. Na socialce mi taky poradit nedokazali.

V SR maji lepsi system v tomto smeru, tam, jak uz zminila@wladka, muze alimenty doplacet stat. V CR mate smulu.

wertio
9. říj 2013

Ahoj , je mi 19 let a po dokončení střední školy , kdy do té doby táta platil Alimenty nebyl problém, potom jsem nastoupil na druhý obor , jelikož jsem z vlastního rozhodnutí a zájmů chtěl druhý výuční list nastoupil znovu do školy a od té doby můj otec naplatil nic , v té době jsem se dozvěděl že můžu zažádat o zvýšení alimentů , to jsem také udělal , a potom co jsem byl u soudu kvůly zvýšení mi to paní soudkyně popřela , přitom chodím řádně do školy už druhým rokem a do téhle doby otec nic neplatí ... nepochopím tu soudkyni , 3x přerušila soudní jednání aby se přesvědčila zda řádně chodím do školy !! Podal jsem odvolání na krajský soud ... myslíte si že tam bych mohl uspět ? Chodím každý víkend na brigádu abych si aspoň něco málo vydělal , takže jsem pořád v jednom kole , a mí vstevníci nechápou jakto že oni si v ranném věku tak užívají a já musím vydělávat na to abych ze své vlastní vůle přispíval matce na bydlení , jídlo atd. něco málo mi zbyde , ale to je tak na cestu do té brigády :( Můžete mi pomoci aspoň vyádřením ? Předem děkuji 🙂

anatalia77
9. říj 2013

@wertio jednoznačne žiadať alimenty,aj ked si ukončil už jednu strednú školu,tak vlastne si schopný sa sám živiť.Keby si bol vysokoškolák,tak by to bolo bez debaty,ale druhá stredná škola je taká "špekulatívna".Jedine ak by si si tentoraz vybral nejaký špecifický odbor,s ktorým by si mal vačšiu šancu na zamestnanie.

wertio
9. říj 2013

Druhý obor navazuje na ten první ... jen tím že je to Strojařina a v druhém oboru dosti využiji ten první obor .. 🙂

leni78
9. říj 2013

Jasně ale tady je potřeba pochopit, ze ma soudkyni, co dělá naschvály. S tím zkušenosti mam. Tam je člověk bez právního vzdělání bezradný. Musí mít někoho znalyho práva. Sepsat to fik fik a soudkyně to nemůže smést ze stolu.

wertio
9. říj 2013

Ano .... viz. to první jednání , když jsem okolí řekl že to 3x přerušila , souhlasně mi všichni odpovídaly : Cožééé ? To přeci nesmí ... já nevím , ale myslím si že by to neměla ... připadala mi opitá ..

leni78
9. říj 2013

@wertio 🙂🙂 prostě je potřeba projít tvoje papíry, pořádně, a zjistit za co te mohla chytit a pekne sednout, pořádně to sepsat, hezky zpětně a i s obhajobou, zr jsi mladej kluk co se jeste ve stresu ze se musi handrkovat s vlastním otcem musi takhle zdlouhavě dožadovat podpory. Takze teď ze tedy zadas a to zpětně od.....jenže ja si nejsem jistá jak to tam je jestli ona uz nějaké rozhodnutí vydala, nebo jen rekla, ze to neplatí, nebo odrocila, jestli jde žádat zpětně i přes její nějaké rozhodnutí, proste tohle ví právník, bez něj to očividně nedas. Dodal jsi papíry, co chtěla ?

pupickova
14. lis 2013

@wertio a co prostě požádat o jinýho soudce?

jitulik4
14. lis 2013

@wertio je úplně jedno kolik škol budeš studovat,musíš splňovat status studenta denního studia a do 26let věku nebo nástupu do zaměstnání je otec povinnen ti platit výživné a může skončit jen na základě soudního rozhodnutí. Můžeš kdykoliv požádat o změnu soudce a jinak můžeš hledat zastání na úřadu péče o dítě,nebo v bezplatné poradně - právník.Je to ze zákona o rodině ařešila jsem to takže to vím.... 😎

hlavinka
28. lis 2013

Ahoj holky, mam prosbu. Mela byste nektera vzor trestniho oznameni na otce, co neplati alimenty? Shanim to pro kamosku, co nema internet.
Moc dekuji za zpravu do IP. 😉

luba28
28. lis 2013

presne tym som si presla minuly rok,...najprv musite mat rozsudok sudu,potom tri mesiace neplatenia vyzivneho od pravoplatnosti rozsudku,potom ist na policiu dat trestne oznamenie pre neplatenie vyzivneho,potom najst exekutora,ktory by bol ochotny tento pripad zobrat/zial nie vsetci to zoberuuu/,.....

luba28
28. lis 2013

@hlavinka nepotrebuje vzor,to maju na policii,len tam treba ist,....
len potrebuje rozsudok sudu a od pravoplatnosti 3 mesiace,ze neplati,to nemusi dokladovat,len da cestne prehlasenie,ze 3 mesiace neplati

hlavinka
28. lis 2013

dekuju
@luba28 🙂