Máte někdo zkušenosti s vymáháním alimentů?

katalines
3. bře 2008

Máte někdo zkušenosti s vymáháním aimentů? A vše co se kolem toho týká - soudy, exekuce, trestní oznámení, ... až po nástup do vězení?
Zajímá mě vše kolem toho, vaše zkušenosti, vaše příběhy, i rady kolem tohoto tématu...
Děkuju všem za příspěvky 🙂

alexandra
3. črc 2009

ada to moze, ale nad ramec vyzivneho...

andzi
3. črc 2009

výživné sa môže plniť aj v naturálnej forme, ale je to ťažko preukázateľné v prípade, ak je výška výživného priznaná rozsudkom súdu a povinný rodič zaplatí k rukám oprávneného rodiča menšiu sumu, môže ho dať na exekúciu

zz17
5. črc 2009

Dobry den . Mam z casti problem ako vy . Este mam 17 (zatial ) moj otec neplati uz cez rok alimenty.Trvalo mi dlho kym som mamu presvedcila aby s tym nieco urobila ... trvalo to dlho .. stale mu davala sancu nech to zaplati , ale on nie.
No a blizim sa k problemu .Ked sa nasi rozviedli sud mu stanovil platit na mna 2500 a na moju sestru(13 rokov) 2000 korun .Mama zobrala pozicku na novy byt a na otcove prianie dala stary do prenajmu ,ktory mal na starosti Dva roky platil ako tak, ale splatil vsetko s podnajmom . Medzi casom mama predala byt mojmu strykovi ( jej bratovi) otca to nastvalo ,musel ist prec .Predtym tam byval aj s podnajomnikmi . Odisiel k byvalej kolegyni u korej byva do teraz . Isiel tam s tym ,ze jej bude pomahat platit jej troj izbovy byt kde zije s dcerou z predchadzajuceho manzelstva. Moju mamu velmi zaujimalo ako ho mieni splatit ked nas stary dvojizbak spacala sama . Par krat sa vraj stalo ze prispel . Otec zacal vyvolavat mojej mame aka je jej cela rodina podrazacka a nadavky k tomu pisat nebudem... Dobre chcela mu dat 300 000 tisic aby to uz nechal tak ale on ze ni epredala to z amilion on chce teda polovicu . Ziadne ohlady na mna a moju sestru ze zijeme s nou a ze nam vsetko plati .Skolu vilety ... Vtedy povedala nie .Kedze neboli doklady o tom ,ze byval s nami bolo to lahke. O nieco neskor predala auto . Uz malo cez 200 000 km tak sa jej ho podarilo predat len za 10000 sk . Ked sa to tatko dozvedel chcel tiez od nej zase peniaze . Ale branila sa s tym istim .. ze aj on predal auto a za viac tak nech aj on jej da peniaze vsak aj to bolo spolocne kupene auto ( ale jazdili kazdy zvlast )Mne a sestre nahovara stale do teraz ze jak nas ma rad a tak a hned potom zacne na mojho uja a tetu dedka a tak ( este taha do tho aj zosnulych ) a vtedy by som najradcej nanho nakricala . Ale to je clovek od ktoreho neviete co moste cakat.Mama si zrusila jednu zo zivotnych poziciek a prerobila nam kupelnu ( co bolo treba lebo sme uz skoro vytopili susedov pod nami . Steny tu boli zo sadrokartonu.)No vsak vsetko podla nasich predctav.Prehovorili sme ju este aj na prerobenie kuchyne ( tak ci tak by sme ju tiez prerabali )No mi sme si vsetko vyberali. Farby dlazdice a tak . Nieje nad nasu mamu . Dobre to som trosku isla mimo .
Takze hlavny problem tohto celeho je , ze moj otec je taxikar . Nema stali prije takze exekutor mu na jeho vyplatu nema ako siahnut. Ziaden majetok nema .Uz ho aj jeho vlastna rodina videdila (rodicia , brat a sestra)aby exekutor nenapadol ich rodinny dom . Byt v ktorom byva je na priatelku . Auto s ktory roby ( vlastne dve auta , len to druhe je vhodne na srotovisko ) su tiez na priatelku . Moj otec je taky zadubenec a je to skarede a ani kvoli mne a mojej sestre si nechce najst poriadnu robotu . Ze on dakeho kk... nebude nikde robit . ( podla mna je len lenivi lebo nema problem pospat si v aute na parkovisku a cely ten cas pri robote len sedi ) . Takze dlhuje nam cez 60 000 to nehovorim o dalsich exekuciach co ma...
Exekutor mu moze siahnut akurat na vodicak , cim strati pracu .
Na policii uz jedno hlasenie ma (ci ako sa tomu povie ) tak ked ho ama pojde udat dostane sa urcite do basi . Kde je dalsi problem . Vihrazal sa totiz , ze ked vijde z basi zabije celu jej rodinu . Kedze ja s mojou sestrou sme jej najblizsie boji sa o nas . No ja mam ist do zahranicia na skolsku prax az na dva mesiace . Mam strach o nu .
Mama isla a advokatkou a ta poslala na exekuciu dake papiere .Po troch tyzdnoch nam bolo poslane oboznamenie , ze otec bol upozorneni a pokial nesplati ciastku ,ktoru nam dlzi tak kazdy mesiac bude musiet zaplatit exekutorovy o 10 percent viac .

No neviem co dalej .Co by bolo najlepcie . Skuste okomentovat vlastnymi skusenosti . Prosim . Dakujem .

malalady
11. črc 2009

ahojte baby no ja teraz riešim zameškané výživné.. 4mesiace nič a na 5ty mesiac mi poslal 50€ no a každý mesiac mi má posielat 1200sk neviem kolko to je na eura.. ale proste babeny on mi povedal,že on mi každý mesiac posielal 1500sk ale o maleho sa nezaujíma.. a mi povedal,že si to mam vypočítat,že on neni nič dlžný? je to pravda?? ked mi posielal viac tak nemusí platit ????????

andzi
12. črc 2009

ako znie rozsudok? Musí tam byť uvedená splatnosť jednotlivých splátok výživného. Pokiaľ platil splátky riadne a včas, dokonca navyše tak mu dlh na výživnom nevznikol.

malalady
12. črc 2009

andzi ja som mu vylovála koli výživnom aby mi poslal vždy to bolo po 15nástom.. a dlží mi.. som si to vypočítala čo mi poslal navyše peniaze tak mi dlží ak tak 2400sk takže polovicu zle si to vypočítal :P a on ani o maleho nejaví zaujem :P

andzi
14. črc 2009

malalady: tak daj výživné vymáhať. A to že nejaví o malého záujem, to nezmeníš. To, aby javil záujem o dieťa sa bohužiaľ vymáhať nedá. Ako chceš niekoho prinútiť aby mal niekoho rád?

katrinn
7. srp 2009

Ty nemas narok si na seba pytat peniaze len na dieta

denisa555
12. srp 2009

koľko dostávate na 6 ročné dieťa? v menšom meste, nie BA, to sa s našim porovnávať neda

margarethka
26. srp 2009

já mám úžasný příběh s alimenty a ještě to neskončilo...
můj bývalý přítel má dceru, nejdřív nechtěl uznat otcovství (všechno vím až zpětně), to se táhlo 5 let po soudech, pak musel splácet dluh + ještě dávat výživné. Alimenty předával před barákem své bývalé partnerce z ruky do ruky a ona mu podepisovala papír, kam vždy napsal: Potrvzuji, že jsem převzala výživné za měsíc bla bla atd. o dole její podpis.
Co jsem se rozešli, tak na holku přestal úplně platit, když to bylo už půl rok, dala na něj mamka holčičky trestní oznámení, po těch všech útrapách, kdy se s ním snažila domluvit a kontaktovat ho....
A holky věřte nebo ne, ale on předložil na policii zničehonic papír, na kterém stálo, že předal alimenty 20 000 kč najednou s jejím podpisem dole. Sfalšoval si to! Nejhorší na tom je, že ten podpis je opravdu její. Jak si předávali alimenty před barákem, tak on si jeden z těch papírů upravil a upravil si i datum, dokonce i tak, že si "předplatil" na jeden měsíc.
a od té doby se ona s ním tahá.... po policajtech.... teď i po soudech, že jí nic nepředal a on tvrdí že jí to předal...
a bacha na to, od oněch 20 000 kč na holku dál neplatil... vymlouval se policajtům, že ztratil číslo účtu a takové samé p**oviny. Jediné co nechává celou tuhle jeho HRU v běhu, je smska, co poslal mamce holčičky, v té smsce se omlouvá tisícekrát, že je ve skluzu s placením a že to dá dohromady. a ta smska je datovaná asi 5 dní po tom, co jí měl předat těch imaginárních 20 000 kč.-) to je nářez co? Špatně si spočítal datum, chlapec 🙂
Sledovala jsem to zdálky, vím, že se mě to netýká, ale tu jeho dceru mám ráda, ona je moc hodná, chytrá, milá holka. Přála bych si, aby to z něj vytřískali. On si mezitím stačil udělat další dítě v 18i letou holčinou (jemu je 36 let) a na policajtech uváděl do výpovědi, že se na něj všichni spikli, protože si založil novou rodinu.
No zkrátka, do dneška jsou s ním tahanice o peníze, když mu teče do bot a hrozí mu vazba, tak něco pošle...
ten soud o sfalšování ještě neskončil, ale je to všechno běh na dlouhou trať a nikdo nepochopí, jak někdo od policie, nebo ze sociálky může takovému chlapovi věřit ty jeho výmysle.

danu
23. říj 2009

vefi89 • 2d, 24tt • Včera o 11:36
ahojte. Moj manzel je rozvedeny. pred dvomi rokmi sme sa zosobasili a jeho ex zacala strasne vystrajat. Dala nam na krk exekuciu za udajne neplatenie alimentov, ale nie je to absolutne pravda a nevieme ako mame postupovat. Proti exekuciu sme napisali odvolanie. po dvooch mesiacoch mi prisiel list z okresneho sudu, ze mame zaplatit prebezne trovy na zacatie konania 66 eur do 3 dni. Problem je, ze ja na to peniaze nemam a preco by som to mala platit ja, ked mam doklady o tom, ze vyzivne mam zaplatene??prosim vas, ako mame postupovat??sme s velmi skromnych pomerov a pravnika si dovolit nemozeme. Dakujem

sonya16 • 2d • Dnes o 14:04
Môžeš požiadať o oslobodenie od platenia trov konania, ak teda máš dôvody na oslobodenie: t.j. napr. manžel je nezamestnaný, resp. zamestnaný, ale jeho príjem (alebo váš) je po odrátaní všetkého potrebného (nájomné, strava a pod.) nepostačujúci. Máte potvrdenia od platenia výživného?

ivankova
25. říj 2009

ahojte kolkokrat mozem podat trestne oznamenie na neplatenie vyzivneho?pretoze som podavala na ex TO v auguste a teraz mi zase dlhujr za dva mesiace..lebo som pocula ze ked podam tri krat TO tak potom uz je s toho sud?je to pravda alebo hlupost?dakujem

baru7
27. říj 2009

ivankova, trestní oznámení se podává, pokud je podezření z trestného činu zanedbání povinné výživy. Policie by pak měla prošetřit, zda ke spáchání trestného činu došlo a v případě, že ano, postoupí to státnímu zástupci, a ten podá obžalobu k soudu. U tohoto trestného činu je speciální ustanovení, že pokud pachatel zaplatí dlužné výživné a nevznikne závažná újma tím, že nezaplatil, tak se trestní stíhání zastaví. Takže v podstatě trestní oznámení můžeš podávat do nekonečna, pokud to v průběhu trestího řízení nezaplatí, tak nemusí k soudu dojít. Samozřejmě by se posuzovalo i to, že už to opakovaně dělal v minulosti.

ivankova
28. říj 2009

baru7-dakujem

jonuska
31. říj 2009

prosím potřebuji rady...rozvádím se mám zatím podanou žádostna sociálce....muj manžel mi ale neplatí na DĚTI ZATÍM NIC...A CHCE JE VÍDAT.JE DRZÝ NA MĚ A JEŠTĚ JSEM SE DOZVĚDĚLA ŽE NEPLATÍ ANI NAŠE UVĚRY.....co ds tím?jsem už hotová já už takhle platím měsíčně provident co byl na mě psaný...
chce aby naše dluhyx byli na pul...a 4000výživnéhi je mu moc..má přiznaný v práci poue 8000 a řekl mi že si mám dávat pozor abych ještě nemusela platt já jemu..jsem hotová s nervama ☹ 😖

natali1985
2. lis 2009

Ahojte mamicky...ja mam tiez problemi z vyzivnym....moj ex priatel mi od augusta do oktobra poslal na nasho syna iba 100eu...ked som mu povedala,ze som podala ziadost na socialku tak mi jednorazovo poslal po svojej priatelke na ucet 450eu ale chcel aby som ziadost zrusila na co som mu povedala,ze sa to uz neda a,ze to ani nechcem z toho dvovodu,ze chcem mat cierne na bielom kolko mi je ochotny platit a taktiez chcem pocut od neho ci vobec ma zaujem o maleho kedze ho uz nevidel pol roka...problem je ale v tom ze moj ex je nezamestnany a dokonca je aj recidyvista a na socialke mi pani povedala,ze mu urcia najnizsiu tarifnu sumu...nebola som moc nadsena...pytala som sa jej,ze ako to ked mi doposial daval kazdy mesiac 200eu mesacne ako sme sa dohodli...ked ze nemam dokaz tak to pravdepodobne takto sud urci....moj ex sa zo mna smeje ze aka som sprosta,ze som to dala na sud,ze teraz mi bude davat iba almuznu....preco sud berie do uvahy to ci je dotycny zamestnany?preco neberu do uvahy aj to odkial mi doteraz posielal peniaze alebo dolezitejsie veci napr...zaco si kupuje znackove oblecenie alebo podnajom v ktorom zije!!mohol by mi niekto poradit?co mam robit na pojednavani?asi si nebudem moct dovolit otvarat usta pocas pojednavania to by som asi dostala pokutu co?ked moj ex sa zomnou vobec nechce dohodnot som mu na smiech a nas syn ho vobec nezaujima...a vobec mi nechce dovolit ani zmenit malemu priezvysko...ma s tymto niekto skusenosti...PROSIM PORADTE MI SOM V UZKYCH:(

andzi
2. lis 2009

natali, tak pekne po poriadku. Nie si prvá, o ktorej čítam, že ju "pani" na sociálke pekne zavádzala. Tie úradníčky by som šmahom ruky vyhodila. Vôbec sa neberie do úvahy len skutočný príjem otca, ale reálny príjem, čo však nebude ľahké preukázať. Treba však na pojednávaní argumentovať tým, že je síce nezamestnaný, ale z čoho žije? Z čoho platím podnájom a z čoho si dovolí kupovať značkové oblečenie pre seba? To sú všetko veci, ktoré súd môžu naviesť na stopu. Neboj sa pojednávania. Hovor len vtedy, ked ti súd udelí slovo. Trvaj na tom, aby súd prešetril jeho majetkové a zárobkové pomery, keďže oficiálne je nezamestnaný, ale musí mať iný neoficiálny príjem. Bude to ťažké, pretože ani súd nevie robiť zázraky, ale v každom prípade, veci výživného na maloleté deti musí súd vybavovať rýchlo, bez prieťahov a môže vykonať aj také dôkazy, aké účastníci nenavrhli.

A čo sa týka návrhu na súd, nechápem, ako ti pani na sociálke mohla povedať takú hlúposť, že sa to nedá stiahnuť. 😀 😀 😀 Pokiaľ ešte vo veci nebol vyhlásený rozsudok, normálne napíš žiadosť o späťvzatie návrhu a súd konanie zastaví. Napíš, že si sa s otcom dieťaťa dohodla na výživnom.

natali1985
2. lis 2009

Ale ja to nechcem stiahnut z toho dovododu,ze ked to urobim tak mi zase bude platit tak ako on chce...je otazkou ci mi vobec bude dalej platit?on mi vzdy zaplatil iba vtedy ked som ho o to ziadala ako zobracka a uz to viac nechcem robit...dokonca sa do toho teraz montuje aj jeho terajsia priatelka...chcem mat klud...len by som chcela aby mi sud stanovil aspon 100eu mesacne

natali1985
2. lis 2009

z otcom mojho syna sa neda na nicom dohodnut...dokonca my pisal na azetko ze on uz nema syna!!ze nechodi za malym iba koli priatelke...ze ked chodil za malym robila mu sceny...nechce sa somnou na nicom dohadovat povedal ze sa porozpravame na sude...a jeho priatelka mi pisala ze sa postara o to aby som dostala najmensiu sumu co moze byt...ze ona aj zaplati len aby som sa ja mala z malym na hov..

natali1985
2. lis 2009

same vyhrazky

andzi
2. lis 2009

natali, na vyhrážky nereaguj a tú babu ignoruj, ak ti môžem poradiť. Či však dostaneš 100 € to ti nikto nezaručí, žiadne sumy výživného nie sú stanovené, len minimálne výživné, 30 % životného minima.

natali1985
2. lis 2009

ano toho som si vedoma 😒 no co uz...neocakam ze vsetko bude v nas prospech...skor cakam iba to zle

boobinka
2. lis 2009

maminy...
kdyz jsem se dohodla s byvalym pritelem na vysi alimentu, s kterou souhlasi, je mozne podat dohodu o vysi vyzivneho s tim, ze nam tu castku potvrdi bez dalsich okolnosti?

kristina25
3. lis 2009

ahojte baby
s manzelom este nie som rozvedena, ale uz sme mali dve pojednavania. Nezijeme v spol. domacnosti od maja. Manzel mi platil vyzivne na dieta iba za maj, jun, jul viacej mi vyzivne neposlal. Mozem podat trestne oznamenie na policiu, kvoli tomu, ze mi na dceru neplati aj ked este nemame rozsudok o vyzivnom zo sudu. Uz mi tri mesiace nazaplatil.
Dakujem 🙂

natali1985
3. lis 2009

kristina25
v tomto ti neporadim,ale mohla by si mi poradit mozno ty!
ako prebieha take pojednavanie?lebo na mna jedno caka...iba,ze ja to budem mat dost zlozite:(moj ex priatel nikdy v zivote nepracovat a je dokonca recidivista ma 35rokov....zije zo svojej sikovnosti teda(corky a podvody)nezijeme spolu od minuleho roka od juna...platil mi stale podstivo po 200eu mesacne ale zrazu prestal...neplatil 3mesiace a ani nechcel platit...ze naco ze on uz syna nema atd..proste chcela by som vediet ci sud berie ohlad aj na to,ze mi platit a preco prestal?alebo mu jednoducho stanovia najnizsiu tarifnu sumu to je niejakych 25eu?neviem presne...mozes mi prosim ta poradit?

kristina25
3. lis 2009

natali
tak to je somarina, ze mu urcia najnizsiu sumu tych 25. Vysku vyzivneho urcuje sud a nie ta pani na socialke.
Zo zakona ma na dieta platit. Moj tiez na poslednom pojednavani sa vyhovaral sudkyni, ze neplati preto lebo sa s dcerou nestretava a ona mu na to povedala, ze zo zakona ma platit ci sa snou stretava alebo nie.

mamina31
3. lis 2009

Natali no mas to pestre ale je nieco take ako predpokladany zarobok a prestat platit nemoze lebo zo zakona je to jeho povinnost postarat sa o dieta.Moze si tvrdit ta jeho priatelka co chce ze sa postara aby ste nic nemali.Ty sama si stanovis sumu-daj si na papier co vsetko maly potrebuje ci mate nejake vydavky nepredpokladane tj.ocne,kozne proste vsetko aby si v tom strese na nic nezabudla.Ver keby som to nemala napisane a pred pojednavanim sa nerozpravala o tom s advokatkou tak by ma to vobec nenapadlo.Vyjadri sa k tomu tvoj ex ci suhlasi alebo nie a potom kuratorka povie svoju cifru a pytaju sa teba ci s tym suhlasis.Ked nie kludne povedz ze nie.
Kristina uz som myslela ze ste rozvedeny...Co to tolko natahuju?No neviem co s tym trestnym oznamenim ale na prvom pojednavani vam nepovedali ze vyzivne ma platit od dna prveho pojednavania?Ja som to tiez nevedela az mi to jeden policajt na kriminalke prelozil doslovne ze platit mal moj ex odo dna vyhlasenia rozsudku.

kristina25
3. lis 2009

mamina
no uz sme mali dva pojednavania.Manzel zamotal do toho mojho otca, ze vraj moj otec nieco proti nemu ma. Na druhom pojednavani vypovedal moj otec ako svedok. Keby do toho nezamotal mojho otca, tak sme uz rozvedeni isto na prvom pojednavani. Teraz v pondelok mame tretie pojednavanie, ktore uz bude ohladom zverenia do vychovy, vysky vyzivneho a upravy styku s dcerou. Chcela som sa s nim dohodnut na vyske vyzivneho, ale on s tou sumou nesuhlasi. Tak bude musiet rozhodnut sudkyna.
Dnes som mu pisala SMS, ze ked mi neposle vyzivne za tie tri mesiace tak davam tr. oznamenie. Asi sa zlakol a odpisal, ze mi da peniaze v pondelok, to som zvedava.
To trestne oznamenie mi poradil kol. opatrovnik, lebo ze vraj vyzivne sa neplati spatne. Plati sa az vtedy ako si pisala ty a mam taky pocit, ze to plati az 15 dni po vyhlaseni rozsudku.
Dufam, ze v pondelok sa to konecne vsetko skonci a som zvedava ako vysku vyzivneho mi sudkyna urci, kedze ja nemam ziaden prijem.

natali1985
3. lis 2009

Kristinka25...tak daj vediet ako si dopadla:Ddrzim palceky

martina21
4. lis 2009

Ahojte dievcata, pridam sa aj ja kvam s mojou skusenostou, pred par dnami som bola podat trestne oznamenie na byvaleho..no poviem vam ze ja som strasne mierna povaha, nekonfliktna ale tak som sa tam neskutocne rozculila a normalne kricala po policajtovi 😠 😠 😠 ,este teraz nad tym rozmyslam...sme rozvedeny od 29.6 (ten den nadobudol rozsudok pravoplatnost)a nevidela som od neho ani cent a pan policajt s titulom mgr sa so mnou 20 minut hadal ze su to este len tri mesiace co mi nezaplatil, normalne som mu to zacala vypocitavat na prstoch ze som nedostala vyzivne za jul,august, september a oktober, kedze bolo 2. novembra a stale si vypraval svoje ale nakoniec to chvala bohu pochopil...a len mi rozpraval ako tymto trestnym ozamenim aj tak nic nedosiahnem, len ze budem mat okolo toho behanie a tak ale nedala som sa, sice mi bolo miestami az do placu ale povedala som ze preco by som to mala vsetko nechat len tak, pokial bude na papieri jeho otcom tak tam budem chodit podavat trestne oznamia aj kazde tri mesiace, aj ked ziadne peniaze neuvidim!!tak tolko zatial, uvidim ake to bude mat pokracovanie..drzim vam vsetkym palce a nedajte sa odradit