Máte někdo zkušenosti s vymáháním alimentů?

katalines
3. bře 2008

Máte někdo zkušenosti s vymáháním aimentů? A vše co se kolem toho týká - soudy, exekuce, trestní oznámení, ... až po nástup do vězení?
Zajímá mě vše kolem toho, vaše zkušenosti, vaše příběhy, i rady kolem tohoto tématu...
Děkuju všem za příspěvky 🙂

katrin21
9. srp 2010

@krasnulka praveze v tom pripade ak je spoludlznik a nie rucitel, tak ma narok ziadat nahradu,lebo ma aj ona platit. a ked neplati.,tak sa obohacuje,....

maminuska
9. srp 2010

@katrin21 ale je tu jedna podstatná vec ktorú opomínaš, dieťa sa má podieľať na životnej úrovni rodiča. nemožno stanovit že výživné bude napr.110 EUR, ked otec zarobí napr.1500 EUR aj keď to pokrýva jeho náklady. Potom je tu možnost požiadať súd o tvorbu rezerv.
Ja som nenapísala že nemať daľšie dieťa ale mať ho vo vhodnejšom čase.
"jasne, tak ale ako aj partner musi pocitat s tym, ze zase moje dieta bude mat domov u nas a GRO plnenia jeho potrieb bude teda u mna a nebudem o nic extra ziadat jej otca, ak ju budem chcet prihlasit na nejaky kruzok a pod....."

prečo nie ? Je to jeho otec a zväčša takéto výživné nepokrýva športové vyžitie dieťaťa. Väčšina platiacich rodičov berie do úvahy len nutné výdaje dietaťa ale kde je kino, divadlo, platby za krúžky atak? Prečo by sa na tom nemal podieľať aj druhý rodič ?
Ja sa svoje deti snažím zabezepčiť ako najlepšie viem ale to by mala byt aj snaha druhého rodiča.
Tvoj nový partner túto povinnosť nemá.

Bohužiaľ s tebou nesúhlasím

katrin21
9. srp 2010

@maminuska
ja viem, ale ked sa jedneho dna situacia zmeni, tak tu tvorbu rezerv tak lahko nezrusis, a moze sa muz dostat do problemov.. na druhej strane, ked ma muz prispievat na tvrobu rezerv, preco nie aj matka?? lebo u nas ani matka nemala zly prijem, hmmm????? a to on ani nemal plat 1500e... ani zdaleka...
Vhodny cas je diskutabilny pojem.. vhodny pre koho... aj vek treba brat do uvahy... aj ine okolnosti...

ja si za svojim nazorom stojim a 90% chlapov ani v zivote ziadne naklady navyse pokryvat nebude. takze sa na to netreba spoliehat, a ani sud ti nic take neprisudi.. ked sa nebavime o vazne dobre zarabajucich muzoch,ale o normalne zarabajucich... proste zakony su v nasom state velmi zle postavene a kazu len platit,ale prava nedavaju ziadne, alebo ak t aj pravo daju, nemas ziadnu paku, ako to pravu aj uplatnit.. naozaj viem o com hovorim, nejdem to tu pisat, ale divila by si sa!
a je tiet otazne, ci potreba dietata je nosit handry znacky Next a pod... ked zena s muzom , kde teraz dieta zije maju dokopy prijem asi 50 -60tis SK, predtym aj o 20tis viac( je terazna MD a berie tych vyse 200e co je podla noveho...) a napriek tomu ta zena nedokazala nic usetrit.. moj partener so mnou v spolocnej domacnosti nezije, svoje dieta si fifancujem sama a on svoje, musim povedat, ze je to VELMI DOBRY OTEC, naozaj trpi tym, ze nie je jeho dcera s nim a akym sposobom je vychovavana, ale nic s tym neurobi.. a jedine , co mu jeho EX na cokolvek povie, je, ze on sa nema vyjadrovat, ma sa starat o svoju partnerku a platit, a ona bude spravovat dcerin majetok!! to doslova ! staci ti??? co tam pletie mna, to nechapeme ani jeden ani druhy, ale asi nema ziadny iny argument ako reagovat, lebo sama vie, ze co robi, tak len utoci a hryzie..... myslim, ze kazdy sa snazi svoje dieta zabezpecit a napr. to, ze s nim bola jeho dcera 3x pri mori a na lyzovackach, to sa nestara?? ved aj to nieco stoji a nie malo!!!!!!!!!!!

katrin21
9. srp 2010

a osobne, nikdy by som peniaze navyse matke nedala, a to pisem ako matka.. ako napr. k tomu moru.. u nas to bola vtedy vynimka a bola to mala suma,mali sme na to dovod, preco to tak bolo.... a dohodli sme sa,....ale vo vseobecnosti a ak by to malo byt viac, radsej vezmem ako otec dieta na dovolenku ja, nez to dat mame, nech ide ona... uroven zivota sa tym nijako neznizi.. dieta k moru ide navyse je to cas straveny s otcom.... 🙂

katrin21
9. srp 2010

a este... priklad k tym detom: ak ma teraz matka jeho dcery nizsi prijem, lebo je na MD s dietatom co ma teraz s inym..... nemala si aj ona rozmysliet mat dieta s novym partnerom , teda cakat an ten " vhodny cas", ked valstne na MD teraz ma menej penazi?? mal by platit rovnaky meter, napriklad, ci nie?? ona na potrebxydietata nemysli?? proste to sa neda takto uvazovat, ani u muza ani u zeny, baby...

maminuska
9. srp 2010

@katrin21 vidíš a zasa je tu to že posudzuješ príjem jeho ex a kolko je schopná ušetriť.A ako vieš že nedokázala nič ušetriť ?. Toto má byť pre teba bezpredmetné. Výživné sa má odvíjať od výšky príjmu a možností tvojho partnera. Prispievanie na krúžky je síce dobrovolná záležitosť ale to hovorí už o charaktere muža.
"co mu jeho EX na cokolvek povie, je, ze on sa nema vyjadrovat, ma sa starat o svoju partnerku a platit, a ona bude spravovat dcerin majetok!! to doslova ! staci ti??? co tam pletie mna, to nechapeme ani jeden ani druhy"

Je zákonom stanovený zástupca ktorý spravuje majetok dieťata a je to pravdepodobne ona, ak s tým partner nesúhlasí , môže sú dpožiadat o rozhodnutie veci inak.
Zákony sú fakt postavené zle ale na obidvoch stranách . Vieš koľko mužov neplatí a kašle na deti a vymožiteľnos´t týchot peňazí je na dlhé lakte a potom aj matky niektoré bránia v styku otcovi , čo tiež nie je správne.
napríklad naše zákony vôbec nepostihujú otcov ktorý majú stanovený styk , ktorý je dobrovolný , ale matka je povinná dieťa nachystať. A toto nie je šikana ? Ja osm rok a pol chystala deti každý druhý víkend a rok a pol si pre ne nechodil. Mám mentálne postihnutú dcéru , ktorá toto veľmi ťažko niesla, alebo mi povedal že príde a neprišiel , no vysvetli to takému dietaťu ?

maminuska
9. srp 2010

@katrin21 takéto niečo jej neprejde na súde ak je na materskej , za tú dobu má voči nej vyživovaciu povinnost jej nový manžel.
Ja osm predovšetkým narážala na to , že muž má pôžičky od nebankoviek , dve deti na ktoré platí výživné a on si poriadi ďaľšie. nebolo by vhodnejšie ich najprv splati´t a potom sa rozhodnúť pre ďaľšie ?

maminuska
9. srp 2010

@katrin21 a ja mám daľšie dieťa s druhým manželom a som si teda sakramentsky zvážila kedy sa mi má narodiť aby som to všetko utiahla a to už teda nie som žiadna mladica, vyživovaciu povinnost má voči mne môj terajší manžel, napriek tomu žiadam o zvýšenie výživného, môjmu ex zvýšili plat a to dosť a syn ide na druhý stupeň , chodí na florbal , dcéra ide na iternát, výdavky porastú .
Nebudem však apelovať tým že som na materskej , ale tým že jemu zvýšili plat a nároky detí rastú .

maminuska
9. srp 2010

"a osobne, nikdy by som peniaze navyse matke nedala, a to pisem ako matka.. ako napr. k tomu moru.. u nas to bola vtedy vynimka a bola to mala suma,mali sme na to dovod, preco to tak bolo.... a dohodli sme sa,....ale vo vseobecnosti a ak by to malo byt viac, radsej vezmem ako otec dieta na dovolenku ja, nez to dat mame, nech ide ona... uroven zivota sa tym nijako neznizi.. dieta k moru ide navyse je to cas straveny s otcom.... "

a prečo by si nedala ? To akože by to matka minula pre seba ? Nuž možno máš skusenosti zlé ale ja vynaložím na svoje deti omnoho viac ako dáva môj exmanžel . Záleží na tom ako sa rodičia dohodnú , mám kamarátku ktorej exmanžel dáva na sny len 80 EUR, ale platí 1/2 všetkých väčšich nákladov.
Tak o tom ja môžem len snívať, pretože pre mňa je jediná šanca ako prinútiť expartnera aby sa podieľal na výchove detí úmerne svojmu príjmu súdom

katrin21
10. srp 2010

@maminuska
maminuska: to, ze nevie setrit vieme, lebo tak zila uz ked zila s nim.. nechcela nic setrit, nechcela dcere zalozit knizku, nechcela stavebne sporenie.. Vsetko bolo hadka.. ked ale bolo na stavebnom kvopotneuz nasetrene vyse 2OOtis, to sa jej uz potom hodilo, ked odchadzala a vzala si to....tak ako vsetko co sa dalo odniest a moj parner jej ani jednu vec nepovedal, ze nech si neberie... vzala vsetko co sa dalo.. od videa, veze az po mixer 😀, len to co nemala kam dat, to nechala..ale ked to chce, kludne aj teraz jej to da.... 😀lebo presne 3 mesiace pred vyprsanim lehoty po rozvode isla ziadat o vysporiadanie BSM, pritom nic nemali, len zariadenieprenajateho bytu.. chcela sa dat vyplatit polovícu zo vsetkeho , aj z poslednej lyzicky... A ani na jedno pojednavanie z tusim 3 neprisla.... len jej zastupca a vyhovarala sa, ze nemohla.... sudkyna to zmietla zo stola, nedala jej ani sancu, a moj partner sudkyni povedal, ze sa jej ospravedlnuje, ze vobec mrhaju jej casom, a ze ked nieco dotycna chce, nech sa paci, nech si to pride zobrat, ale zaroven, nech aj ona jeho vyplati z veci, co si vzala, ako napr. vsetku elektriniku...( on dodnes nema ani radio-CD, len TV).... No proste uzivame si s nou este dodnes...
na kruzky by jej otec velmi rad prispieval, hlavne na sport, ale bohuzial, jej mama sa nevie sama ani len na kupalisko vybrat, nie to este vodit dieta na nejaky sport, toto sa x.krat bezuspesne preberalo..
a pokial ide o majetok - citala som rozsudok , majetok maju spravovat obaja 🙂 ale ona si to inak predstavuje 😀
preto by som ani peniaze navyse nedala, ale napr. tento rok jej zaplatil letny tabor 130€ 🙂 ved aj to je navyse, nie?? aj to sa rozculovala, ako si to dovoluje ju niekde prihlasovat...( inak, podla zakona nie je otec povinny hlasit matke, kde a skym bude dieta travit cas , pocas casu , kt., ma travit s nim.... takze dovi dopo, napriek tomu jej to oznamujeme a za odmenu mame take vystupy , ze az....)

proste to je iny pripad, cokolvek napises, neobstoji.. mozno vo vasich pripadoch, ale toto je vazne nieco neskutocne... vydata nie je, ved naco, takto ako slobodna matka, ma viac penazi.. iba spolu ziju a verim tomu, ze si dala o tu vyssiu matersku ako slobodna matka, aj ked v podstate slobodna nie je, ale dobre, ved nech ma.. ked ma viac ona, ma viac aj priatelova dcera ,takze neriesim....

Co sa tyka toho stykania sa: je to pravo otca, nie povinnost, bohuzial, samozrejme, ze su muzi, co mozu a nezoberu si dieta, ale neda sa ich k tomu prinutit, minule to jedna zena niekde pisala a stazovala sa, ako donutit muza vziat si dieta... no NIJAKO.. to su chrapuni, ale ver , ze to nie je nas pripad.. u nas je kazdy den navyse , co chceme, večny boj, este ani jedny prazdniny ju nemal tak ,ako na povolene sudom !!!

katrin21
10. srp 2010

inak, ja tiez vynalozi na dceru dost, a ked dostane nieco navyse napr. od nasich, tak jej za to nieco kupim,alebo jej to odlozim.. nerozflakam to uricte.. ale ja som tak aj z domu vychovana.... bohuzial, nie kazdy je tak vychovany.. to ma naopak z domu tak, ze kolko zarobime, tolko mesacne minieme, na handry , na restauracie,ale hlavne na tie handry..

katrin21
10. srp 2010

vypadlo mi tam niekto v poslednej vete na zaciatku... pisem v rychlosti, sorry... cize malo byt niekto to ma z domu tak:

danula2
10. srp 2010

@katrin21
poradim ti jednu vec, z vlastnej skusenosti, zabudni ze nejaka ex tvojho priatela existuje
je to vec tvojho priatela a jej, problemy s nou ries len vtedy, ked ta o to tvoj priatel poziada
nekomentuj jej spavanie, ciny, sposoby zitia a pod.
pises ze nezijete v spolocnej domacnosti s priatelom, t.z. ze hospodaris sama, potom je to naozaj len vec tvojho priatela kolko vynalozi prostriedkov na vyzivu a vychovu dietata

moj manzel ma tiez svoju ex a vytrpeli sme si s nou naozaj svoje /a stale trpime ☹ /
zo zaciatku som robila presne tie chyby ako ty, kydala som na nu, stale porovnavala co robi ona zle, a akoby som to robila ja dobre, komentovala vsetko co robi, ako sa nevie dobre postarat o deti, ako mina peniaze, ako stale len chce viac a viac,......
pochopila som za tie roky jednu vec, tymto som mojmu muzovi len ublizovala
dokonca sam mi po rokoch povedal: "ked si stale o nej hovorila v zlom samozrejme, niekedy som mal pocit, ze ste rovnake"
odkedy ju "neriesim" vazi si ma o to viac
ak potrebuje radu, spyta sa ma, vtedy reagujem, poviem svoj nazor /bez emocii a zlosti/

a teraz? akoby ani neexistovala, a viem ze takto podobne to citi aj moj muz a netrapi sa kvoli jej vystrelkom
😉

danula2
10. srp 2010

@katrin21
a neuveris, ale pokazde, mesiac co mesiac ked vypisujem sek na vyzivne, presne 285EUR! mi tu uz pride usmevne ako sme sa tym trapili
v zivote su krajsie a dolezitejsie veci ako nejaka ex a vyzivne 😝

katrin21
10. srp 2010

@danula2
no, zatial nezijeme, ale budeme.. a je to uz ja moja vec., nakolko moje meno neustale ONA berie do ust.....asi nema iny argument.. a navyse nam to zasahuje do chodu nasej rodiny, lebo sice spolu este nezijeme, len cez vikendy,ale to tak zije mnoho rodin, ako na tyzdnovkach.. kazdy spolu straveny cas nam strpcuje a musime sa prisposobovat, lebo ona nerespektuje ziadne dohody... nemam zaujem hovorit o nej zle., je to matka jeho dietata, ale to co tu pisem, opat sluzilo len ako priklad, aby ste pochopili, co vsetko existuje...
ja sa do toho nemiesam , co ma robit. to je jeho vec.. presne ako ty pises, nech si to riesi on....ja len vam tu pisem, ze ake su aj ine pripady a nie je vsetko len cierno biele 🙂 to len tak na vyjasnenie🙂

urcite vsak nemoze mat pocit, ze sme rovnake, sme totiz absolutne diametralne odlisne.... 😀 a mimochodom, na źaciatku som bola ja ta, ktora mu stale hovorila,ze asi on robi niekde chybu, alebo co.. az neskor som po par jej vystupoch pochopila s kym mame docinenia,a naozaj by bolo len mrhanim energie riesit to 🙂 🙂
my sa netrapime pre nu, ako taku, ja teda uz vobec nie..ja sa trapim len ked vidim, ako trpi moj partner, ako trpi jeho dieta kvoli nej.,do akych situacii ju dostava a ako to zasahuje do MOJHO zivota.... to je vsetko.. inak sa snazim odosobnit, lebo akekolvek snahy boli hadzanim hrachu na stenu 🙂
to som uz davno pochopila...
naozaj som sem prispela len preto, lebo dost casto sa tu len muzi vykresluju ako hyeny a zeny ako tie , co trpia a muz ma len platit,ale nie vzdy je to take jednoznacne... len to som chcela povedat 🙂a to som uz povedala 🙂
uz asi ani nebudem pisat, lebo by som sa len opakovala🙂 🙂 drzim palce vsetkym 🙂

maminuska
10. srp 2010

@katrin21 ano možno existujú prípady kedy sa fakt nedá .
napríklad s mojím ex sa komunikovať normálne ani nedá , dohodnúť sa nedá , vždy to skončí u vykrikovania. Preto akonáhle začne štartovať, dovi , dopo.
S deťmi sa takmer nestýka ak nepočítam tých 12 hod za pol roka a teraz ich mal mať celý júl, nachystala som a čakali sme, ale asi na Mikuláša v lete. Ja naopak by som bola nesmierne rada keby si ich normálne bral podla rozsudku a venoval sa im , ale ak si ich aj náhodou vezme tlačí im do hlavy aká som krava a že som mala frajerov a tak.
Preto pre mňa najistejšia cesta ako nezabudne na svoje deti je výživné a on vie že ak nezaplatí , exekútor je istý. V tomto som nekompromisná.
Keby som možno vedela že sa snaží , že tým deťom kupuje, že ich berie na dovolenky tak kašlem na nejaké zvyšovanie.

katrin21
10. srp 2010

ono, kazdy ma nejake chyby... ja ked sme rozvadzali, dcerka mala 23 mesiacov, ked sme zostali sami.. pytala sa na tatinka, a chcela byt s nim a vtedy som mu kolkokrat volala, nech si ju vezme.. on si este myslel, ze sa jej chcem nebodaj zbavit, nechapal., ze sa na neho to dieta pyta!!!!... a ani na dovolenky ju nebraval, chodili kazdy rok k moru (!) len sami s jeho laskou...ja som na ziadne more z materskej nemala samozrejme..... az ked sa im po 4rokoch narodil syn, tak zazracne zacali brat ja nasu dceru a odvtedy ju beru... lebo uz nemozu tak ci tak behat po diskach 😀 , ked maju aj svoje deti.... zaujimave , co? aka zmena....ale neriesim, akurat, ked raz za rok zacne pindat a buchat sa do prs, aky je vzorný otec, tak mu to pripomeniem, lebo je to cista pravda..ale to on nepripusti 🙂
napriek tomu, som rada, ze mame relativne dobre a korektne vztahy, aj ked ma to stalo vela namahy 🙂 neorbim prieky , nikdy som nerobila a snazim sa ,aby vztahy boli OK, uz len kvolu dcere, aby nemala stresy.. 😉

maminuska
10. srp 2010

@danula2 súhlasím netreba riešit ex. ja tiež neriešim priateľku a možno už aj manželku môjho bývalého. Mňa jediné čo zaujíma aby moje deti mali výživné úmerne príjmu môjho exmanžela, atd. Pre mňa je bezpredmetné ako žijú , koľko ušetria a dokonca keď mi jeho priateľka do telefónu vykrikovala že sa idú brať, tak ver či never bolo mi to jedno,nebola to moja vec .
Ja už mám novú rodinu, svojho muža nadovšetko milujem a mna oni zaujímajú len v tejto jednej veci.

katrin21
10. srp 2010

no ved toto ani my neriesima, maminuska.... 😀 nech si ziju svoj zivot, aj jedna, aj druha strana.. to ste ma nepochopili... nas zaujima len to, co zasahuje do nasho zivota.. a tu to bolo o vysvetleniu situacie 🙂

krasnulka
10. srp 2010

Milé mamičky...ako moze niektora povedat, ze naco ste mali dalsie dieta, ked muz musi platit na svoje prve. Je to podla vas normalne, aby muz nemohol mat druhu rodinu? On musi cely zivot zostat sam len kvoli tomu, ze ma dieta a pozicky z 1.manzelstva? To, že si ex sama zavini ich rozvod a necha muzovi platit vsetky pozicky a este taha svojho ex po sudoch je podla vas normalne? Podla mna vobec. Ja som si svojho manzela zobrala s tym, ze ma na krku pozicky, musi platit vyzivne. Ale vtedy,ked sme sa brali to bolo vsetko financne ok. Ale ked muzovi nahle klesol zarobok o 6000sk tak je jasne, ze to v rodine pocitit. Ja viem ze platit vyzivne je taka ista povinnost ako platit najom, elektrinu, plyn, ale ked jeho ex odmieta akokolvek prispievat na ich pozicky tak sa to jednoducho neda. Ked prestanes platit pozicky, aby si mala na vyzivne, za nejaky cas prides o strechu nad hlavou. Ked neplatis najom, prides o strechu nad hlavou. Ked nelatis vyzivne, mozu ta zatvorit. Tak je najlepsie, zaplatit vsetko naraz a zrazu zistit, ze dnes nabehli peniaze na ucet, zaplatim seky a zajtra nemame ani na chcela. Mame dve male deti, ktorym nemozem kupit plienky, mlieko, chlieb a ostatne potraviny. Niektorej sa lahko povie, mal platit, ale z coho? Ked poziadas sud,aby ti znizili vyzivne a ako dovod uvedies ze mas znizeny zarobok o 6000sk, sud to nezaujima. To je spravodlivost? Ved ked mas 6000sk mesacne naviac, lahko zaplatis 3000sk vyzivne a stale mas 3000sk na zivobytie. Ale ak tych 6000sk nemas, tak co? Kde na vsetko zobrat? Chodit kazdy mesiac a poziciavat si? Ved v dnesnej dobe ti ani najlepsi kamarat nepozicia 10 eur, lebo je to privela. Lahko sa vyskakuje, plat vyzivne, je mi jedno kde na to zoberies. Co ma ten muz ist a kradnut,aby na vsetko mal? A ked sa muz snazi, chodi z prace do prace, aby sme mali nejake euro naviac a ex sedi doma na zadku a zije z toho, co jej daju zo socialky a z vyzivneho...Matka je hlavne ta, ktora ma zabezpecit potrebne veci pre dieta a nie sa spoliehat na vyzivne. Ano, vyzivne jej pravom plati...ale napr. nam pravom patria peniaze, ktore za nu mesacne platime na pozickach. tym zasa ona ukracuje nase deti o peniaze.To ale nikoho nezaujima. Ja manzelovu ex osobne poznam, a verte, vacsiu hnilobu som nevidela. Ta do prace nepojde ani keby ju za usi tahali. Ona je totiz diskotejkove dieta, ktore radsej strci dieta cudzim ludom, len aby mohla ist na diskotejku a kazdy den vysedavat v hospodach. Kedze sme byvali v jednej bytovke, tak vieme o nej viac ako dost. A ked si este poziada o vyzivne na seba, ked dobre vie, ze za nu platime dlhy, nemame ani na vyzivne je podla vas normalne? Ano, je, lebo si o to ziadat moze. Ale je to clovek bez chrbtovej kosti, ked vie, ze nemame peniaze a este chce peniaze na seba.
Tak,a teraz sa do mna pustite 😀

maminuska
10. srp 2010

@krasnulka ak narážaš konkrétne na mňa, tak ja som napísala že muž má právo na rodinu ale je potrebné zvoliť vhodný čas. Ak to vezmem na teba , tak vidím že si ešte hodne mlada a u teba s dieťatom vek nehral rolu. Nebolo najprv vhodné splatiť dlhy manžela a potom mať ďaľšie dieťa ?
Zobrali ste si toho veľa na plecia, dieťa, platenie pôžičiek , výživné a mohli ste to ovplyniť. Čo som si však všimla nikde nepíšeš že by tebe platil otec tvojho prvého dieťaťa.
Ja som dokonca musela zvažovat v akom obodobí sa mi dieťa narodií - pretože jar naprichádzala do úvahy, nezvládla by som pracovné povinnosti, predtým sme s manželom vyplatili podstatnú časť dlhov bývalého manžela a keď bola pozícia dobrá som otehotnela.

@krasnulka ja to nemyslím v zlom a ani ta tu nechcem zhadzovať, ale treba fakt rozmýšľať racionálne a s chladnou hlavou , láska neláska žiť sa musí a peniaze treba. A prestaň riešiť jeho ex, nič s tým nevyriešiš a zbytočne plytváš energiou.Čo robí , ako robí je jej vec .

krasnulka
10. srp 2010

@maminuska ja ti na to poviem asi tolko. Ked sme sa zobrali, manzel mal dobry plat. Behom par mesiacov mu prudko klesol o 6000sk. Po roku ho prepustili kvoli znizovaniu stavov a bol mesiac na podpory. Po mesiaci nastupil do novej prace, kde zaraba zas len 14000sk. Keby sme mali cakat, az si vyplati dlhy, bolo by to za 10 rokov. A kedze moj manzel ma skoro 32 rokov, neviem ci by za 10 rokov chcel dalsie dieta. Ale pochybujem. A u mna nehral vek rolu? Nie nehral...ja som chodila na strdnu ked som otehotnela po tom,co my moj gynekolog povedal, ze nebudem moct mat deti. Antiku som brala kvoli uprave menzesu. A napriek tomu som v 19.rokoch otehotnela. Co som si mala nechat zobrat dieta? Prepac,ale taky tah je pre ina, nie pre mna. A pocas materskej som si musela dorobit skolu,co nie je lizat med. Naco by som zvazovala mat druhe dieta, ked sme ho obaja chceli? Nase financie boli ok a to, ze manzelovi klesol zarobok nie je nasa vina, a to by sme dieta nemohli mat nikdy, lebo clovek nikdy nevie, ci nahodou nepride o pracu. Manzel aj o nu prisiel a po mesiaci nastupil do novej. Uvedom si, ze nie vsetky nase problemy su vinou nasho dietata. Ale vinou ex, ktora sa otaca chrbtom ich spolocnych poziciek. Mozno si o mne myslis, ze som mlada a blba, mozno som, ale svojho manzela milujem nadovsetko, on mna tiez, milujeme nase deti(aj ked je jedno len moje) a na vsetky problemy a starosti sme dvaja. A ja som si sem nechcela ist nariekat ze nemame peniaze a ako to mame tazke, ale prisla som sem z toho dovodu, ci by mi niekto vedel pomoct, poradit ako dalej...lenze ked spomeniem to, ze manzel neplati vyzivne tak nechcem,aby sa na nas ludia pozerali, ako na tych, ktory si uzivaju penazi chodia po dovolenkach na ktorej sme nikdy neboli a nikdy asi ani nepojdeme, ale chcela som situaciu vysvetlit, preco to tak je.

petrusa5
10. srp 2010

krasnulka...
precitala som si forum o par stran dozadu a myslim ze si dostatocne vysvetlila svoju situaciu..mam pocit ze ta to samu stve ze dievcata nezdielaju tvoj nazor...nechaj to tak..viem ze si chcela len poradit..nikto nema pravo ta sudit, ze preco ste nerozmyslali tak ci onak..jednoducho je to teraz tak ,ste v takej situacii tak to musite riesit...!!!
bohuzial je vela takych ex ktore sa nechaju vyzivovat a nic nerobit..zneuzivaju to..ale s tym sa neda nic robit..nasa ex to je tiez kapitola sama o sebe....tiez ma vytaca jej spravanie ale nezmenim to tak to neriesim...ona je este taka fuchtla ze ani nedopraje vlastnej dcere...s manzelom sme ju chceli zobrat do pariza disneylandu..no a myslis ze to dovolila???jasne ze nie, ku tomu nechapeme preco..ze do zahranicia mu ju neda!!!a ku tomu si mala mohla uzit, mat pekny zazitok a tato jej to nedopraje!!manzel sa stara, kupuje malej veci a henta sa aj tak odporne sprava...preto to treba len prehliadat, myslim to jej spravanie..ona sama sa musi chciet zmenit..inak to my nezmenime.....
musi sa uznat ze to mate dost tazke s tymi pozickami..ale naozaj skuste ist za pravnikom nech vam v tejto veci poradi...
uznam ze mas

maminuska
10. srp 2010

@krasnulka ty stále hovoríš o tom istom.
Predovšetkým si uvedom že aj tvoj muž je zodpovedný za dlhy ktoré si narobil s ex,mal ich najprv vyplatiť , vymáhat to po bývalej . Vždy treba zvážiť toto riziko.
Tebe sa nedá poradiť.

krasnulka
10. srp 2010

@maminuska no vsak on ich vyplaca sam tie dlhy a az tak, ze to nevladze...on si je aspon tych dlhov vedomi co sa o tom druhom povedat neda...ako som pisala...podla teba muz nema narok na druhy zivot, lebo muz je ten, ktory musi platit vyzivne tak preto nemoze mat druhe dietata a muz musi platit dlhy, tak preto sa nemoze ozenit...a zena? Zena je nieco extra, ktora je chudiatko, pretoze jej ex neplati vyzivne. Zena si vzdy bude zastavat zien , ale nie kazda zena je normalna...su tu medzi nama aj take svine ako jeho ex.

lizatko1009
10. srp 2010

@krasnulka ver, ze aj ty by si bola svina keby sa to stalo tebe. aj tebe sa to moze stat ked nechal ju, ze kludne opusti aj teba o tom je dnesny zivot. inac som ta citala, ze brali uver, ci co. ona tie peniaze nejako pouzila?
inac sa chcem opytat ked pojdem na danovy zastavia mojmu ex danovy bonus, tak na tie peniaze ja narok nemam, ze?

petrusa5
10. srp 2010

krasnulka...

maminuska sa ti snazi iba vysvetlit ze tvoj manzel mal vsetky tie dlhy ohladne poziciak a neviem este coho riesit hned po rozvode..hned vtedy sa mali dohodnut ako to budu platit a nie ze on ich zaplati vsetky!!ze vtedy ste to mali riesit a nie az teraz ked uz tie dlhy plati a nezvlada ich uz platit tolko!!

krasnulka
10. srp 2010

@petrusa5 tusim si tu jedina, ktora ma chape...huraaaaa...prave preto som tady, lebo pravnik a peniaze je jedno a to iste...preto sa pokusam zhanat rady kde sa da a viem ze tu je vela zien, ktore maju s takymi vecami skusenosti...lenze namiesto toho,aby ti niektoa poradila, co mozes urobit,ako sa branit a pod. ta zacne poucat preco o a preco to. Bohuzial som sa tu este rady nedockala.

krasnulka
10. srp 2010

@petrusa5 ano, to je jedine, s cim suhlasim...mal to riesit hned...ale neriesil a to je ten problem, kvoli ktoremu sme sa dostali az to takej nezvladatelnej situacie.

maminuska
10. srp 2010

@lizatko1009 ja neviem prečo poberá tvoj ex daňový bonus, ak s ním dieťa nežije v spoločnej domácnosti. Daňový bonus je výhodný ak pracuješ a paltíš dane.
Stačí ak to oznámiš jeho zamestnávateľovi a na DˇU dáš oznámenie inf. o porušení jednotlivých ustanovení zákona