Máte někdo zkušenosti s vymáháním alimentů?

katalines
3. bře 2008

Máte někdo zkušenosti s vymáháním aimentů? A vše co se kolem toho týká - soudy, exekuce, trestní oznámení, ... až po nástup do vězení?
Zajímá mě vše kolem toho, vaše zkušenosti, vaše příběhy, i rady kolem tohoto tématu...
Děkuju všem za příspěvky 🙂

dajna11
2. kvě 2010

no ada velmi s tebou súhlasím. padali tu všelijaké slová,ja som len chcela poukázať na to,že každá sa na tú vec pozerá z iného uhlu. ja som bola tiež sama,rozvedená a nebolo to lahké. nebola a ani nie som mrcha na ex,šlak ho traf,ale nedalo mi vetdy zareagovať na toto všetko. ja sa na to inak pozerám naokolko som bola tiež rozvedena,výdavky sú velké,ja na všetko sama a niejde len o peniaze,ale aj o to že sa nemáš s kým podeliť a starostlivosť o dieťa,čas ktorý nemáme,lebo sme na všetko same. chápem aj ich nervy,ale treba to len prredýchať lebo tak to je a inak nebude...asi.

ginna001
3. kvě 2010

V pripade, ze otec maloleteho dietata neprispieva nijako dobrovolne, po dohode s matkou, je dobre sa obratit na sud.
Navrh ti spisu na socialke..nemala by si platit ziadne sudne poplatky, nakolko sa jedna o malolete dieta. V pripade, ze odmietas styk dietata s otcom, nemusis dostat ziadne vyzivne. Je lepsie si dat do navrhu viac, aby mali z coho zrazat..
Nedavno vysiel novy zakon, kedy ak otec dietata po sudnom nariadeni neplati v plnej vyske, moze mu byt odobraty VP az do doby, kedy dlh nesplati. Vyzivne sa urcuje aj so spetnou platnostou, kedy je otec po rozhodnuti sudu povinny dlh uhradzat v mesacnych splatkach-to vsak zalezi na sudcov, aku dlhu dobu splacania zvoli.
ty si nachystaj vsetky vydavky na co a kolko platis, to sa uvadza do navrhu.

amunet
6. kvě 2010

aj ja sa pridam je to katastrofa 😠 ex mojho manzela sa nevie zmierit ze sa ozenil a je stasti a chce sa mu pomstit vymahanim vysokeho vyzivneho, proste ho zrujnovat aby nedaval nam ale jej. Neznesie ze je stastni ze ma dieta a dalsie na ceste. Zarobi 3x tolko ako on, chodi na dovolenky do Ameriky a podobne...!! Mame hypoteku na rozostavany dom a tiez nam neostava nic navise. Zatial su na sudnom konani a nevizera to az tak ruzovo na slovensku nieje ziadna spavodlivost 😠 😠 .
Decko mu nechce dat je hystericka az nepricetna ale na sude toho vyuziva ze si ho neberie a komu sud veri?!!! no jej samozrejme. Pomstichtiva zenska vhodna na psychiatriu. Mam strach ze nam bude robit zle celi zivot ☹ .

lizatko1009
6. kvě 2010

amunet podla toho co pises, tak sa ma lepsie ako vy.

amunet
7. kvě 2010

jasne ze ma, ale je chudinka sama s dietatom opustena nikto ju nechce a to je asi pre sudy dolezitejsie nez to ze sa ma jek prasa v zite a este ktomu hraje sceny. A ze manzel ma aj rodinu. Doteraz platil 100e a teraz pyta 400e. ☹ Plati si vselijakych pravnikov na co mi teda vobec nemame, a tie kraviny co tam ti pravnici trepu no otras, je mi to take blbe rozoberat pred cuczimi ludmi moj zivot ☹

ivana80
7. kvě 2010

amunet vsak to vam predsa nemozu vyrubit vyzivne na 400 eur pokial nemate ku tomu adekvatny prijem nie?????
no to je riadna sila!!!!!!!no ja sa obavam ze nas to tiez caka....:(
nasa ex je zatial ticho, asi ticho pred burkou ale uz sa tesim ked bude zase pytat viac a viac...
ale pokial ona nechce dat dieta tvojmu manzelovi, tak potom predsa ako pisala hore vyssie qinna001 ze v pripade ze ona odmieta styk dietata s nim tak nemusi dostat ziadne vyzivne...

lizatko1009
7. kvě 2010

amunet tak 400€ nedaju urcite, mozu dat vyysiu sumu ked je dieta uz starsie, ale to je tak, keby ste vy tak ostali same s dietatom robili by ste to iste, vzdy to je tak a treba sa naucit s tym pocitom zit, ked zijete s takym co ma uz dieta jednoducho nevsimat si, je to medzi nimi a bude sa to tahat dost dlho.

amunet
7. kvě 2010

no manza suhlasil s primeranim zvisenim vyzivneho ale jej pravnici to odmietaju a to som nevedela ze ked mu decko nechce dat tak nemusi platit!!! ale myslim ze to by si narobil s nou este vecsie problemy.
Ona sa totis na sude vyhovara ze on nema zaujem a odobne ale pritom mu ho neda uz jak so pisala robi sceny a dokonca sa aj na sude preriekla ze mu ho nikdy neda. Je to taske. asi to pojde aj na vyzsi sud lebo ona ked to nedostane sa odvola aj moj muz sa odvola ked mu daju vela.
lizatko s tym pocitom zijem uz 4r aj ja mam dieta s prvrho manzelstva a tam niesu ziadne problemi.
je to na hnev ze sudy taketo sumi nevedia zmietnut zo stola, ked vidia vsetky fakta!!!!

ivca82
9. kvě 2010

Ahojte žienky, tiež hladám radu, síce sa netýka priamo vymáhania, ale alimentov áno. Dúfam, že mi budete vedieť poradiť, aspoň v tom kam konkrétne sa obrátiť.
Takže situácie je takáto, mužova dcéra s prvého manželstva študuje na strednej škole (5 ročnej) je v treťom ročníku, prednedávnom mala 18 rokov. výživné samozrejme platíme nadalej a ani nechceme prestať, len najradšej by sme jej od septembra platili priamo na jej účet. Je totiž tehotná a v septembri rodí 😅 😔 Bude poberať rodičovský prípevok a zatiaľ plánuje v štúdiu pokračovať jeden rok externe a ďalší (maturitný) ročník, denne. Ide nám totiž o to, že by sme jej viacej pomohli, keby sme finančne podporovali priamo ju s partnerom a dieťatom, ako posielali peniaze matke. Príde mi to také zvláštne platiť výživné jej matke, keď vlastne ona sama už bude matkou, mať vlastnú rodinu... preto by ma zaujímalo, či povinnosť platiť výživné zaniká, alebo nezaniká v takomto prípade keď začne poberať rodič. príspevok.

andzi
9. kvě 2010

ivca, ak dieťa dovŕši 18 rokov výživné sa platí k jeho rukám, t.j. na účet dieťaťa, nie matky! Takže uvažuješ správne. Pokiaľ ide o zánik vyživovacej povinnosti, je to diskutabilné. Pokiaľ by sa dievča vydalo, tak vyživovacia povinnosť k nej zanikne, lebo ju bude mať jej manžel. V každom prípade, ako matka bude zabezpečená štátnou sociálnou dávkou - rodičovským príspevkom a navyše na dieťa jej bude musieť aj otec dieťaťa platiť výživné. Ak s týmto partnerom žije v jednej domácnosti a on je zárobkovo činný, ja osobne si myslím, že súd by na 99% výživné zrušil. Iné by to však bolo, ak by s týmto partnerom bola rozídená (nie naoko, ale naozaj), tam by eventuálne súd mohol ponechať vyživovaciu povinnosť v určitom rozsahu.

ivca82
9. kvě 2010

Andzi ďakujem veľmi pekne. Takže nepotrebujeme vyjadrenie súdu k tomu aby sme výživné posielali priamo na účet mužovej dcéry? Výživné zrušiť nechceme, kým si aspoň nedokončí školu, nasťahoval s k nej priateľ (bývajú teda u matky) , ktorý je zárobkovo činný, ale aj tak to už takto bude mať dosť ťažké 😔 Ešte raz ďakujem 🙂

andzi
10. kvě 2010

Nie, žiadny súhlas súdu nie je potrebný, keď dievča dosiahne 18 rokov, jednoducho jej začnite peniaze posielať na jej účet alebo v hotovosti posielať na jej meno.

mm1
10. kvě 2010

ahojte kočky, asi máte skúsenosti, tak sa spýtam na radu...... my máme tiež už papier vraj na súde od ex. Ja s partnerom len žijem, máme spolu dieťa, a z predchádzajúceho manželstva má dve deti.
zohľadňuje sa pri výške teda žiadosti o zvýšenie výživného do úvahy aj môj príjem???????

ivca82
10. kvě 2010

Andzi ešte raz veľmi pekne ďakujem za ochotu. 🙂

helen
11. kvě 2010

Andzi, ďakujem za názor k striedavej starostlivosti, verím, že prax bude podobná ako v krajinách, kde to už dlhé roky funguje.

A ďakujem aj za citovanie zákona od nicku "striedavastarostli". Prosím kde by som mohla nájsť celé znenie zákona?

Osobne si myslím, že ak otcovi dieťaťa skutočne záleží na kontakte s dieťaťom, snaží sa ešte pri rozvode zariadiť si bývanie v blízkosti dieťaťa tak, aby to bolo možné. Jasné, že nie vždy sa to dá. Ale možno by striedavá starostlivosť mohla byť teda riešením aj na mnohé problémy súvisiace s výživným. Napríklad Ivana, vy keď sa vrátite na Slovensko a požiadate o striedavú, nemusíte viac riešiť výživné a otec bude s dcérou dostatočne dlho,

ivana80
12. kvě 2010

mm1...bohuzial ano, zohladnuje sa aj tvoj prijem ☹
ale ak to chces obist..tak nech partner zmeni naoko adresu trvaleho ci uz prechodneho bydliska 😀

mm1
12. kvě 2010

Ivka aj keď nie sme manželia, žijeme len spolu v byte, ktorý je písaný na mojich rodičov.....?????? to čo je za systém???
jeho ex nikde nerobí, nemá záujem a ešte jej mám prispievať z môjho platu???????

ivana80
12. kvě 2010

mm1 vitaj v realite 😉 ...tie ex dokazu byt take mrchy ze az...je predsa pohodlnejsie sedkat si doma, a poberat prijem a nepohnut ani prstom.. 😠
a vy byvate v tom istom meste ako ex???????
to je jedno ci ste alebo nie ste manzelia, ale zijete v spolocnej domacnosti tak sa to automaticky rata aj z tvojho prijmu..
mne sa to tiez nepaci, tiez si myslim o tom svoje. ale co uz....

lizatko1009
12. kvě 2010

baby keby ste boli na takej pozicii ako tie ex robili by ste to iste.

dajna11
12. kvě 2010

hlavne treba myslieť na to že nie všetky sú také. a potom si tiež myslím že keby ste boli na ich pozíciáach tiež by ste to brali inak,a robili mnohé veci podobne.neboli ste v takej situácii a nikomu neželám aby bol.

mm1
13. kvě 2010

ivka nie, ona býva inde a my inde...

lizatko, dajana,,,, nemozem s vami súhlasit, ze by som robila to iste...
ja som napríklad isla do prace od 1,5 ročneho dieťata, lebo tie peniazky nam naozaj chybali, a keby som aj nemala robotu, tak by som sa snazila najst hocico, len aby som aj ja priniesla nejaky prijem domov....

ex mojho partnera je len vypocitava..... mala robotu mesiac, ale nebavilo ju to tam, tak odisla, potom si nasla druhu, tiez ju to tam nebavilo a tak si povedala, ze zostane doma.... a vyhovuje jej to......a to sa mi nepaci.....

ivana80
13. kvě 2010

mm1

no tak potom ona nemoze vediet ci byvate spolu alebo nie ked byvate v uplne inom meste... 😉
tak nech si partner zmeni svoje miesto pobytu 😝 a taktiez nemoze vediet ci ste sa rozisli alebo nie....
neviem vsak ako je to na sr...lebo v zahranici ti pridu domov skontrolovat ci zijes s tym partnerom alebo nie..kolko tam ma veci a tak..ale pochybujem ze na sr by to takto robili...

dajna11
presne ako mm1 ja by som tiez nerobila urcite to iste!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ja som typ cloveka ktory robi vsetko preto aby sa mal dobre...a nemyslim to cicanim penazi od niekoho.....takze urcite nesuhlasim s tebou...!!!!

mm1
13. kvě 2010

ivi, to vie, že bývame spolu.... Malá k nám chodí... teda, už dlho nebola ale chodila....
teraz nemá záujem o ocinka.. tiež ho používa ako bankomat..... silná puberta.......
len ma to šoklo a dobre štve.....myslela som, že mňa sa to nemôže dotknúť...
Ona je znovu vydatá, má ďalšie dieťa, ale zdá sa , že má stále málo.....

ivana80
13. kvě 2010

mm1, no tak potom sa uz budes musiet s tym len zmierit..ze bude pytat stale viac a viac a cim viac budete zarabat tym jej viac budete platit ☹ ..je to smutne ale je to tak 😠

mm1
13. kvě 2010

no to nebudeme... to ho nahovorím aby si dal zmenu bydliska k rodičom.... veď toto je na porazenie a ja nemienim podporovať lenivú knedlu, ked som isla sama do prace a mohla byt este na MD.
ďakujem ti pekne Ivi.... som zvedavá, keď príde vyrozumenie zo súdu.......

ivana80
13. kvě 2010

mm1

zmenu bydliska si moze dat ku rodicom, ale ako pises jeho dcera ku vam chodieva...takze ona bude vediet ze byvate spolu..a potom to urcite povie aj 'maminke'....tu ide o to ze byvate v spolocnej domacnosti!!!!!!! 😒 este to mozete vyriesit tak ze jednoducho tvoj partner sa bude stretavat s jeho dcerou v mieste jej bydliska , cize ju nebude vobec vodit do vasho bytu...

mm1
13. kvě 2010

Ivka, už sa nestretávajú... už funguje ocinko len ako bankomat... už nebola s nami od minulého leta.....akosik nie je záujem....z jej strany a žiarli na našu maličkú teraz... proste pubertálne hormony....

ivana80
13. kvě 2010

mm1...
je to ale smutne ze 'ocinko uz funguje len ako bankomat'..no ale co uz..
inak vasa malicka je strasne zlata🙂 som si pozerala foto🙂
a aj tak tym padom ze uz aj vy mate spolocne dieta, tak vam nemozu vyrubit vysoke vyzivne, pretoze sud musi zohladnit ze vlastne tvoj partner musi zivit uz aj druhe dieta!tak isto ako ex ziada od neho zvysenie vyzivneho mas narok ziadat aj ty..vies ako som to myslela..obrazne povedane 😎

mm1
13. kvě 2010

viem Ivi...... toto jedine mam este v rukave...lebo aj naklady na zivot v BA sú úplne ine ako v nejakom zapadakove.....
a ďakujem za Natálku, no je to také moje slniečko šidielko v jednom......
pozerám, že ty si sa registrovala len nedávno a nemáš tu ani žiadny albumík....

ivana80
13. kvě 2010

nie nemam..
ja som sa tu registrovala lebo som tiez potrebovala poradit..nas tiez zacala 'otravovat ex a vydierat nas' 😠
tak preto som sem nakukla a zaregistrovala som sa 😉
my este nemame spolocne babo ale hadam aj to casom pride, velmi by sme chceli ale este chceme trosku pockat 😉