Máte někdo zkušenosti s vymáháním alimentů?

katalines
3. bře 2008

Máte někdo zkušenosti s vymáháním aimentů? A vše co se kolem toho týká - soudy, exekuce, trestní oznámení, ... až po nástup do vězení?
Zajímá mě vše kolem toho, vaše zkušenosti, vaše příběhy, i rady kolem tohoto tématu...
Děkuju všem za příspěvky 🙂

karainnkaa
15. bře 2009

Nechci tady zmiňovat,kolik máme příjmů a výdajů,podrobnosti bych napsala v ip děkuji moc za radu.

asanaa
15. bře 2009

karrainnkaa doplatek požadovat může zpětně za 3 roky,to je pravda.Na splátky se nepřihlíží,pouze na hypotéky,nájem a nezbytné výdaje.

karainnkaa
15. bře 2009

jé díky.Takže když jsme jí dávali za ty tř roky podle jejího názoru málo,tak nám to budou propočítávat a my to doplatíme?Chci mít jen stejně velký komfort pro všechny děti,ne,že bude jedno mít nadbytekPřitom jejich příjem je asi třikrát větší,než náě.Musíme dávat peníze na značkové oblečení a drahé věci,jje to pro ni nezbytnost?

asanaa
15. bře 2009

no to vám bude posuzovat soud,ale pokud jsou vaše příjmy menší tak bych se nebála.Taky se tam samozřejmě započítají vaše děti a jejich výdaje.O to se to hodně sníží.Kolik platí manža alimenty.Jinak pokud by vám ty alimenty zvýšily,tak o to zvýšení by to manža musel doplatit.Ale soud nemusí uznat ty 3 roky,ale třeba jen rok.

asanaa
15. bře 2009

Hlavně ona bude muset doložit výdaje dítěte.školkovné,školné,výdaje za kroužky,výlety a podobně.Rozhodně soud nebude zajímat značkové oblečení.

karainnkaa
15. bře 2009

Partner platí nyní 2000 kč plus 500kč jde dceři na spoření,to pak dostane od nás v 18cti.To se prý u soudu ale nepočítá.Ona chce 3000kč plus další výdaje,které,když začala vypočítávat,tak to bychom museli dávat měsíčně tak 5000.Můj partner je číšník ,já na MD takže plat tak akorát.Ona je zdravotní sestra,její partner manažer nějaké společnosti.Nevím,asi má pořád málo....

karainnkaa
15. bře 2009

Tak na tábory jsme polovinou přispívali i na soustředění,když ještě závodila.

asanaa
15. bře 2009

no kámoška měla alimenty taky 2000kč a zažádala o zvýšení.Její bývalí je kuchař a dostal 4000kč a zpětně na 2 roky. 😝

karainnkaa
15. bře 2009

No tak jeden platí tolik,druhý zase tolik.Měřítko neexistuje.No co,jsme v Čechách.Už se na to těším. 😝

luba12
8. dub 2009

Rada by som sa informovala ako postupovat pri ziadosti a vymahani vyzivneho na 1 dieta.
Otec mojho dietata je cudzinec mozambican,nema slovenske obcianstvo.asi vo veku 5 rokov dietata odisiel do zahranicia za pribuznymi,vzdy striedal pobyty zo statu do statu po europe,kde su jeho blizky pribuzni.
Momentalne zije v Portugalsku a pracuje tam ,ale myslim ze nema porugalske obcianstvo iba povolenie k pobytu.
Ja som bola pred mnohymi rokmi na sude a ziadala som si upravu prav na dieta.Dieta zverili mne,ale vyzivne som neziadala lebo v tom case mi povedali ze takto sa aspon upravia prava na dieta,lebo ked on sa na sud nedostavi a v jeho postaveni je tazke sa niecoho od neho domahat tak sa to bude iba casovo natahovat a ani nebude zverene dieta do mojej opatery.a ze ked mi bude on prispievat tak to budu peniaze naviac.
Ibaze on mi zo zaciatku absolutne neprispeval a posledny rok dva sporadicky obcas nieco poslal v liste postou.akoze nejakych 20 euro.
snazila som sa komunikovat s nim a ziadala som ho o vyssii prispevok a riadne na ucet alebo sekom ale jeho to nezaujima.Jedime co ho zaujimalo bolo vybavovanie svojich dokladov na slovensku.
Podat trestne oznamenie pravdepodobne nanho nemozem pretoze on v podstate nema urcenu vyzivovaciu povinnost.
Zanedlho sa budem z dcerou stahovat do vlastneho bytu od rodicov a rada by som tieto veci dala do poriadku pretoze uz som odkazana iba sama na seba a stupaju mi vydavky na ubytovanie aj na dieta.
ak mi niekto moze odpisat na moj email podrobnejsie informacie a ako to prebieha budem Vam velmi povdacna.

luciar79
10. dub 2009

Ja som mala alimenty 1200 žiadala som na 3000 /ale chcela som tak 2000/ a spätne za asi 2,5 roka čo dcéra začala chodiť do školy. Ex pracoval 2 roky v Anglicku, potom pol roka tu na čierno a teraz pred pojednávaním sa zaevidoval ako nezamestnaný. Aj keď hral chudáka a dokonca tam prišiel aj s právničkou nepomohlo mu to. Sudca dal výživné na 83 eur a plus doplatiť za tú dobu čo som chcela. Môže to splácať mesačne po 30 eur. Ešte sa môže odvolať ale asi mu to nepomôže lebo sám príznal že robil bez dokladu. A podľa zákona o vyživovacej povinnosti ak nepreukáže všetky príjmy, môže sa vychádzať z 20 násobku životného minima a to je 107800 mesačne. To už by mu vyšli inakšie alimenty. Takže ja som spokojná akorát sklamaná z neho, ako sa bránil tomu zvýšeniu. Aj sudca povedal že 2400 sk je v dnešnej dobe fakt len minimum pre všetky potreby dieťaťa.

viktora
11. dub 2009

prosím neví někdo jak je to s alimenty když dceři je 18let a máme s bývalým manželem střídavou péči ale on ji bohužel nic nedává ani ona k němu nejezdí takže vše financuji já trvalé bydliště má u manžela ale bydlí semnou jestli si sama může zažádat děkuji za radu

eva43
12. dub 2009

dobry den mam dotaz byvali mi neplati alimenti jae tu naka nadeje je dostat spet kdyz mi dal drazbu na byt za vyrovnani majetku

luciar79
13. kvě 2009

z vyhraného súdu o zvýšenie alimentov som sa dlho netešila. Môj ex sa odvolalal. Máte s tým skúsenosti? Môže krajský súd to rozhodnutie okresného zrušiť? Na čo sa mám pripraviť?

popelka.miri
13. kvě 2009

Krajský soud může vždycky předchozí rozsudek změnit, bohužel 😖 . Ale pokud jde o 2 děti a samoživitelku, tak málokterý solidní soudce by to udělal 😉

hedinka
14. kvě 2009

a čo mam robit ja ked toto čitam baby čo píšete ?moj ex je v španielsku lebo je podvodník a nemože sa sem vratit,ale je slovak.Ma platit 1400sk a dlží mi cca 3000 eur.To by sa mi zišlo nakolko dcera bude mat 16 a celý život od 3rokov ju ma na haku.Ide na strednu školu,internat a on ani tu smiešnu sumu neni schopný.Neviete ako to chodi? Mam jeho adresu,oženil sa,respektíve priživil sa k dalšej obeti.Poradte 🙄

tin007
14. kvě 2009

hedinka pozri http://www.cipc.sk/index.php?appId=19&idc=11, je tam postup pre vymahanie vyzivneho zo zahranicia, aj formulare. je dobre, ze vies adresu, pozri si specifika

hedinka
14. kvě 2009

tin007 diky už natom pracujem,len nechapem aky dotazník chcu k tym dokladom ako je rozsudok a žiadost?som zvedava.

tin007
14. kvě 2009

... no to ani ja neviem, ale aspon, ze je tu tato moznost

felis
14. kvě 2009

Luciar79: nevim, jak to chodi u vas, ale tady plati, ze kdyz soud nizsi instance udela rozsudek poradne a radne ho oduvodni, tak soud nad nim rozsudek vetsinou nezrusi a uzavre to bez naroku na odvolani nebo matce jeste vice pomuze.
Ale samozrejme se muze stat, ze se nekdo blbe vyspi a rozsudek zrusi 😠 .

hedinka: drzim pesti a klanim se, ze bojujes bez advokata. To ja bych se asi uz zblaznila. Kdyz mi moji pratele radili, at si nekoho najmu, tak jsem tomu moc neverila, ale ted zpetne muzu rict, ze meli pravdu a bylo to stastne rozhodnuti.
Ale chapu, ze penize jsou kamen urazu a kdybych nemela podporu rodiny, nejen v tomhle smeru, tak se v tom placam taky.

tulax
14. čer 2009

AHOJTE. JA SOM TU EŠTE NEBOLA, ALE POVIEM VÁM, AKO SOM TO SPRAVILA JA. MÁM 2 ROČNÚ DCÉRKU. ŽILA SOM ASI 9 MESIACOV S JEJ OTCOM V SPOLOČNEJ DOMÁCNOSTI - U NEHO. NEDÁVAL MI ANI KORUNU, MALEJ NEKÚPIL ANI JEDNU JEDINÚ PLIENKU, TAK SOM OD NEHO PO URÁŽKACH ODIŠLA A DALA SOM HO NA SÚD. NA SÚDE MI URČILI 1500,-SK VÝŽIVNÉ A VYHRÁŽAL SA MI, ŽE AK NEBUDEM SÚHLASIŤ S NEOBMEDZENOU NÁVŠTEVNOSŤOU DIEŤAŤA, TAK MI JU ZOBERIE, BUDE MI ROBIŤ ZLE.... TAK SOM SÚHLASILA. ZO ZAČIATKU TO BOLO DOBRÉ, ALE TERAZ SI ZAVOLÁ KEDY CHCE, NEPÝTA SA MA ČI MôŽE... ZAČAL AJ ROBIŤ ZLE - ROZBIL OKNO NA AUTE....CHCEM SA TEDA OPÝTAŤ ČO JE NAJLEPŠIE SPRAVIŤ? DAŤ HO OPAT NA SÚD A ŽIADAŤ ABY MU URČILI RIADNE NÁVŠTEVY. JA NEVIEM ČO BUDE ZASE ROBIŤ. AK BY SOM CHCELA RAZ ZA MESIAC SCHVÁLIA MI TO? ĎAKUJEM ZA ODPOVEDE

wladka
16. čer 2009

daj sudu navrh na upravu styku s maloletou..

neviem ci to schvalia.. ale urcite ma aj otec narok na dieta.. myslim, ze je optimalne ho nechat stretavat sa s nou 2x za mesiac.. a to vikend, od soboty do nedele, prip. ine dni.. 😉 ..kazdy druhy vikend by bol teda s nou..

pokial nebudes mat nejake extra vysetrenia od psychologa, ze jej nerobi dobre navsteva otca, tak na nic nezmozes.. zo zakona ma on na to tiez narok.. ale ber to z druhej strany, oddychnes si.. a nech sa stara 😉 ..

nicky11
16. čer 2009

ahojte...mam 18 a mam 4 mesacnu dcerku.s jej otcom som sa po jej narodeni spisala dohodu o vyzivnom na 150eur mesacne a dohodli sme sa ze mi zaplati aj polovicu vybavicky,ale ked prislo na to ze ma aj zaplatit tak uz ho nebolo....dala som to na sud a 11 sme mali pojednavanie ale on sa ospravedlnil ze je na pnke a odrocili to zas o 3 mesiace...a viem ze chory neni...dokedy sa moze takto vyhovarat a vyhybat sa sudu??bude musiet doplatit vyzivne od narodenie laurinky??a moze mu sud to vyzivne znizit??podla coho urcuju vysku vyzivneho?nemam narok na matersku tak dostavam len rodicovsky prispevok ktory je smiesnych 175eur a ztoho by som bez rodicov vyzit nedokazala...za odpoved dakujem 😵

majuljenka
18. čer 2009

Ahojte, neviete prosí vás niekto ako je to s alimentami pokiaľ je otec dieťaťa ešte študent? Pri narodení dieťaťa ešte nebol plnoletý, teraz už je. Momentálne študuje na gymnáziu druhý ročník, ale idú ho vyhodiť zo školy a podal si prihlášku na "Súkromnú strednú školu podnikania" kde bude mať EXTERNE štúdium. Je to dosť zložitá situácia, lebo obaja ešte nemáme 25, takže rodičia majú na neho stále vyživovaciu povinnosť... Nechcela by som ho finančne zaťažovať, nedalo by sa zariadiť aby na malého prispieval štát- aj ked je otec dieťaťa napísaný v rodnom liste? Nechcem mať s jeho rodinou a s ním radšej nič spoločné a nechce sa mi ich "vláčiť" po sdoch kvôli pár korunám...

majuljenka
18. čer 2009

Jee ahoj nicky, len teraz som si všimla Tvoj príspevok...Ja som tiež taká mladá mamička...No, máme to ťažké s tými chlapmi...Ja mám zase také citlive srdce že ho nechcem ani žalovať..Ale bojím sa že budem nakoniec musieť lebo tiež bývam sama s malym a 5000sk je dosť málo mesačne. Hlavne ked ten môj je alergik a potrbje Bebu HA a kadejaké mastičky uf, no dá to zabrať nielen finančne ale aj psych... Džm Ti palce a neboj, raz na neho príde a nebude už môcť mať PN...Budú to prešetrovať. Ale z právneho hľadiska má nárok počas PN sa nezčastniť...No určite ak by to urobil ešte raz tak to je dosť podozrivé...Ešte raz držím palce 🙂

nicky11
18. čer 2009

majuljenka ja som tiez nechcela behat po sudoch ale otec sa ma na to ani nepytal...on si sicevybavil pn ku ale veselo si beha po krcmach a zabavach je to obycajny chrapun...boze mame to blbe veru...ale juro na rozdiel od toho tvojho uz davno zaraba....

nicky11
18. čer 2009

majuljenka a inak aj tak si musis dat drobca zverit do opatery ked si neni s jeho otcom zobrata a to riesi suud..

nikar
18. čer 2009

Majuljienka....je sice pěkné, že ho nechceč nikde tahat a ani s nímnic mít, na druhou stranu když byl schopný mít s tebou dítě, měl by se umět o něho i postarat. Sice te´d studuje, ale jednou na něho otcovské chutě přijdou...takže doporučuji si nechat svěřit dítě do péče a požádat o alimenty, když nemůže on, budou platit jeho rodiče...v ČR to funguje tak, že stát platí (neplatí-li otec), ale stát to pak vymáhá prostřednictvím trestního oznámení, které většinou musí podat matka...
Sice s ním nic nechceš mít, ale pokud chceš na dítě peníze, budeš muset to řešit...stát ti jen tak nic nedá a už vůbec nebude platit za někoho...
A za další, bylo mu 18 a jde studovat externě...takže si přitom v klidu může vydělávat.
Ty se o dítě staráš, všechno platíš a on si bude žít v klidu? Holky neblbněte.

nicky11
18. čer 2009

nikar ja mam na to taky isty nazor 😉 deti si urobia a myslia si ze tym to koncii...

denisa17
18. čer 2009

Ako dlho trvá taký proces pokiaľ upravia tie práva o pridelení d.+ určenie výšky výživného pre d.