Máte někdo zkušenosti s vymáháním alimentů?

katalines
3. bře 2008

Máte někdo zkušenosti s vymáháním aimentů? A vše co se kolem toho týká - soudy, exekuce, trestní oznámení, ... až po nástup do vězení?
Zajímá mě vše kolem toho, vaše zkušenosti, vaše příběhy, i rady kolem tohoto tématu...
Děkuju všem za příspěvky 🙂

marselina
10. črc 2011

maminuska: a co takhle domluvit se s doručovatelkou,dát jí šek aby doručila peníze přímo domů,na šeku pokud není výslovně napsané do vlastních rukou,tak si myslím,že by nebyl problém aby peníze vyplatila v bytě kde osoba trvale žije.
nevím,jestli je rozumné zrovna obracet se na exekutora,částka přesáhne li 5tisíc korun,už je vlastně nad rámec,obrátila bych se spíše na nějaké advokáta,ten jistě poradí víc.Vím,že když jsem řešila něco podobného,řekl mi můj advokát,stačí aby 2x nedošlo výživné a pak bysme žádali uvalení exekuce na plat,ale myslím,že než takhle sama něco dělat,je lepší poradit se s tím právníkem,ten v tom přece jen umí chodit,taky myslím,že pokud ti ty jména píše schválně,je to trestné,a dala ho k soudu za neplnění výživného,pak ho to určitě rychle přejde.nebo se dohodněte a a´t ti posílá výživné na účet,vždyť jde li o doklad,tak ten bude jít také(výpis z účtu).držím pěstičky ať vše dopadne dobře.

maminuska
21. črc 2011

@marselina dakujem ale toto nie je možné , je to určené do vlastných rúk. Teraz mi výživné poslal správne ale čo tie dvoje predchádzajúce, vrátia sa mu spät a musí mi ich poslať znova ?

marselina
21. črc 2011

jasně že to je musí poslat znovu a klidně jednorázově s tím že na tu složenku do zprávy pro příjemnce napíše za které měsíce to je.Přesáhne li dluh na výživném 5000kč můžeš požádat o exekuci na jeho plat

kacenka1111
24. črc 2011

Ahoj, chci se zeptat, nevim, zda uz to tu nektera nepsala - jak muze byt podana exekuce na vyzivne, kdyz otec ma doklady o zaplaceni min. na polovinu pozadovane castky? Pochopila bych ex na dluznou castku, ale matka pozaduje po otci zaplatit cca 8 mesicu, pricemz otec ma zaplaceno cca 5 mesicu.

lizatko1009
24. črc 2011

@kacenka1111 asi som to bola ja, ja som to riesila cez exekuciu, ked chces vediet viac napis do spravy.

maminapetra
26. črc 2011

ahojte viete mi niekto poradit ako zacat vymahat alimenty? som v anglicku,priatel uz so mnou nehce byt tak to ukoncil.s cim a kde treba zacat ? najhorsie je ze stale byvame pod jednou strchou ,kedze s malym cakame na byvanie,no je to zdrvujuce.prosim o radu dakujem Petra

maminapetra
26. črc 2011

eviska83 🙂 viem ze CHB je stanovene ale myslim teraz vyzivne aby mi na maleho platil jeho otec vies .

kithy
22. srp 2011

Ahoj, vite nekdo jak se stanovuje soudne vyse alimentu, pokud je otec nezamestnany? Nebo si muzu sama urcit nejakou castku? Otec rekl, bude platil 2tisice, ale poslal mi je jednou a pak 3mesice nic ☹ Takze to budu muset vyresit soudni cestou...

dajna11
23. srp 2011

@kithy no jasne že to daj na súd,na dobré slovo sa neverí,hlvne v takýchto veciach

kithy
23. srp 2011

@dajna11 Urcite dam, ale nevim zda by nebylo lepsi pockat at si najde zamestnani a vypocitali by mu alimenty z toho nez kdyz je na UP a vymerili by mu nejake smesne minimum. O alim. se muze zadat az 3roky zpetne, to mi rekla pani na socialce...

dajna11
23. srp 2011

@kithy no ved je to na tebe ked ti nechýbaju.....ved sa dá zasa aj zvýšiť ked si najde prácu....moj ex má zasa kopu dlhov a naháňaju ho exekutori,takže pochybujem že by sa riade zamestnal lebo by mal riadnu mzdu a tú by mu brali exekutori,takže z niečoho žiť musí,ale asi sa nezamestná na papier...tak aby to nebol aj tvoj prípad,že si nenajde prácu len aby nemusel platiť vysoké výživne.

kithy
23. srp 2011

@dajna11 Pomahaji mi nasi, takze to jde, ale urcite by se kazda koruna navic hodila. Tak s dluhy je na tom i muj ex podobne, takze si taky myslim, ze mu soucasny stav bez radneho zamestnani vyhovuje 😒 Takze asi nema smysl dlouho otalet... a muzu se zeptat, jak to mas teda ty - to ti ex nic neplati, kdyz nema ofic. praci?

dajna11
23. srp 2011

@kithy no platí ako sa mu zacche....pracoval v zahraničí,vtedy platil asi tak každý druhý mesiac..ale za oba mesiace,ked som ostala na materskej tak som si dala o zvýšenie....zvýšili mu,ale vrátil sa na slovensko a teraz prácu nemá a neplatí mi...mne tie penieze chýbaju,nieje to zasa vela,ale ide škola a každá koruna by padla vhod. aj mne vela naši pomáhali ked som bola s dcerkoou sama.....keby nie ich,chodíme nahé 😀 😀....on si narobil dlhy a teraz nemá z čoho platiť....je mi jasne že si prácu nenajde aspon nie oficialne...aj sudkyna povedala nech sa na slovensko nevracia lebo ked sa zamestná,všetk mu zoberu exekutori...a teraz si podla o zníženie výživneho kedže nemá prácu a ma kopu dlhov....

kithy
23. srp 2011

@dajna11 no tak to je teda pekne, ja verim, ze je kazda koruna dobra a zvlast kdyz zacnou deti chodit do skoly. Vlastne cim jsou starsi tak ty naklady na ne rostou... nejhorsi je, ze s tim asi nic neudelas, kdyz nema praci, tak nema platit z ceho a je z obliga. Ale stejne mu ten dluh na vyzivnem neplacenim narusta a muze se pak podat trestni oznameni ne? jenze ani to neni zadna spasa, jak tam ctu nektere pribehy... nemame to holt jednoduche...

dajna11
23. srp 2011

@kithy no ono je jedno že si možem dlh vymáhať a druhe je že komu sa to podarí.....to je na dlhé lakte,už som si raz vymáhala za pol roka dlh....kopu overených papierov čo nieje za darmo,žiadosti,čakanie a súd to zamietne.....jednoducho viem že teraz nezaplatí a basta,a nemám sa mu ako vyhroziť,malá mu je ukradnutá,takže to že mu ju nedám kým nezaplatí mu strach nenaženie...takže neviem čo bude dalej,bojím sa že mu to výživne aj znížia...ked nepracuje,len ma hnevá,že je zdravý mladý muž,má vysokú školu...ved nech robí...čo mu bráni???

kithy
24. srp 2011

@dajna11 No teda ted koukam jak blazen, ze soud muze take vymahani alimentu zamitnout?!? Ja myslela, ze to automaticky priklepnou, kdyz na to ma dite narok ze zakona... ach jo, ten nas system fakt nema chybu 😠 A z jakeho duvodu to soud zamitl? Pochopila bych, ze nepracuje ten, kdo praci opravdu nemuze sehnat, ale aby mladej vysokoskolak byl bez prace??? Tve rozcileni uplne chapu... Treba by mohl soud k tomu prihlednout, ze nepracuje ucelove, kdyz by jiste mohl a to snizeni mu zamitnou. Proste chlapi jak jde o zodpovednost tak se ji nejradsi zbavi, aby meli pohodu a mama se pak muze stavet na hlavu a je ji to prd platne.

dajna11
24. srp 2011

@kithy no ved tak by mali súdy prihliadať....že by mali brať do úvahy to kolko je muž schopný zarobiť,podla vzdelania,zdrav.stavu a tak....nie kolko zarába....lebo na papier mu može dať sukromín aj minimálnu mzdu....ne?no zamietli to preto lebo on to hned uhradil ked prišiel papier zo sudu....ale exekutor chcel aby súd dal aj vymáhanie dalších dlžných dávok...ak by neplatil dalej,tak,aby mu to automaticky strhali..aby som zasa nemusela behať za exekutorom....takže preto...

kithy
24. srp 2011

@dajna11 No prave, vsechno se da obejit kdyz clovek chce. Ale tohle je od tech chlapu fakt hnusny, kdyz uz si dite udelali, tak maji mit za nej zodpovednost a platit a ne aby se mama musela doprosovat a tahat po soudech kvuli kazde korune. Je to hnus ☹(( Kdyby byli ti chlapi charakter, tak tohle nemusime resit. Je to o povaze cloveka...

dajna11
24. srp 2011

@kithy presne tak....tak moj ex si cení dceru na 30eu...podla neho viacej by výživne neplatil.nikdy ked ju prišiel pozrieť jej nedoniesol ani čokoládu...nezaujima ho čo jej treba,či všetko má.....tie hlupe reči na sude počúvať od neho,hnus.....keby to šlo,tak sa súdom vyhnem a zvlášť kde je on....sú chlapi ktorý žene dávaju na dieťa aj viacej ako sa dohodli a ako maju na papieri....lebo deti miluju a chcu aby mali všetko....aj ked už rodičia nisu spolu...to ja veru nepoznám

kithy
24. srp 2011

@dajna11 No ted si to napsala uplne presne, az me z toho mistama mrazi 😢 Myslim, ze ja se take nedockam toho, ze by mi nejak financne navic pomahal, kdyz ma problem platit i to, co ma. Radsi si bude vymyslet a vymlouvat se, fakt ubohe a trapne. Posledni vec, co zkousel, je ze syn neni jeho a ze chce testy DNA a dokud se neprokaze, ze jeho je, tak mi platit nebude! Tomu se rika dospely a zodpovedny otec

foaji
24. srp 2011

Já mám ze svého okolí zkušenost a to až s nástupem do vězení. Matce svých dětí dluží otec na alimentech několik stovek tisíc. Vymáhala to přes policii, soudy, exekuce 10let. Do teď od něj neviděla ani korunu a ani nikdy neuvidí. Opravdu spravedlnost v našem státě!!! A podotýkám, že chlap si žije na vysoké noze.. chodí ve značkovém oblečení, nakupuje nemovitosti, nepracuje... vše na dluh.. nikdo s tím ale nic nedělá, on si totiž nevyzvedává dopisy, trvalý bydliště má na městským úřadě a policie ho přece nahánět nebude.. Snad po 10 letech svitla naděje, že by si šel frajer aspoň sednout. Ale kdo zaplatí ty alimenty? Bůhví.......

dajna11
24. srp 2011

@kithy no tak ked toto povedal takk veru nemieni platiť. nuž aj moj ex povedal že prečo by sa mal starať o niekoho kto s ním nežije?myslel tým svoju dcerku. ktorú vraj velmi miluje....neviem ako. cele prázdniny po nej ani eštekol,ani sa nespýtal ako prázdninuje a či nechce na nejaký výlet ísť...lebo ja mám bábo doma a tak nejdeem nikam...čistý nezájem.

kithy
24. srp 2011

@dajna11 Ano to taky znam, ze syna miluje a udela pro nej prvni posledni. A dokaze akorat neplatit, mstit se mi a dokaze jen psat hnusne sms a jeste se nestydi mi rict, at mi na maleho plati moji rodice! zrovna mi prislo par sms od nej a jsem uplne vytocena, ten clovek se nezastavi pred nicim, nechapu co si tim dokazuje. Jsem rozhodnuta po tomhle co predvadi jit se soudit, aby si nemyslel, ze se mi bude smat do oci a ja si to necham libit...

dajna11
24. srp 2011

@kithy treba sa baviť iba tak hnusne.....musíš byť aj ty protiva a daj to na súd,nech ti stanovia výžvivne a ked nebdue platiť budeš ho uhánať cez exekutora..aj ked to nebude mať možno vysledok,ale aspon bude vedeiť že si to nenecháš lúbiť.aj my sme sa len osočovali,hádali...teraz som znovu vydatá,kašlem na neho,je to hajzlík...a veru sa mu to všetko zlé vracia....nebude šťastný a sám si za to može.okradol mna aj dceru,zrušil jej poistku a penioaze si nechal....nech sa zadrhne....

kithy
24. srp 2011

@dajna11 Hodna jsem byla dlouho a co z toho mam... zacnu jednat a jak pises, tak i kdyby to nemelo valny vysledek, tak mu ten jeho pohodovy zivot trochu zneprijemnim. Vis, jsem sama teprve 4mesice, takze je to hodne cerstve a jeste to boli, proto me ty jeho zpravy dokazou tak dostat. Casem urcite budu mit vetsi nadhled a bude mi jedno... vybral si to sam. A to pry ja jemu znicila zivot a pripravila jsem syna o otce - no comment. Doufam, ze taky najdu nekoho, s kym budu stastna... 🙂

dajna11
25. srp 2011

@kithy juj to je ešte krátka doba veru hej.....u nás to bolo iné,ja som opustila jeho a ja som sa chcela rozviesť...ale to len koli nemu,kašlal na nás,takže ja som s tým bola zmierená...po rozvode som bývala nejaký čas u našich,potom som dostala malý bytík od obce a bolo mi super....sama sebe pánom aj s dcerkou a on len tíško závidel,jemu nič nevychádzalo.....ani nie rok po rozvode si urobil dalšie dieťa a s inou a tak sa može obracať....neboj,aj ty niekoho nájdeš kto bude o vás stáť a kto vás bude milovať a znesie vám aj modre z neba.....určite áno....

kithy
25. srp 2011

@dajna11 Ano, je to chvilka a chce to cas, hodne casu... Jinak u nas to bylo tak, ze se na nej provalily prave ty dluhy, tak se odstehoval, ze si to vyresi... at mu dam cas. Za mesic se vratil zpet, ze je vse ok, ale ja mezitim zjistila dalsi veci, ktere se mi vubec nelibily, takze uz jsem ho zpet nechtela. A on se urazil, ze ho nechci a od te doby se mi jen msti, pise hnusne sms, maily, neplati, dela naschvaly atd. Ani to nechci vsechno vypisovat... Jsem rada, ze jsme se nevzali (bylo to v planu), pze by pak pulka tech dluhu byla moje a asi bych se zhroutila, jaka castka by to byla. Diky bohu za mou intuici! Dekuji, doufam, ze se zacne brzo blyskat na lepsi casy 🙂

samika
26. srp 2011

ahojte, nemáte niektorá skúsenosti s tým, ako je to s výživným ak dotyčného pre neplatenie zavrú? platí niečo štát? 😒

jantina
6. zář 2011

Příklad z mé zkušenosti:
Otec nezletilé oficiálně nepracuje, bydlí v pronájmech, nemá ani prokazatelný majetek a tudíž jediná možnost, jak vymoci výživné je podat trestní oznámení na policii, protože hrozba z odsouzení je pro něj prozatím dostačující.

Otec nikdy dceři ničím nepřispěl a výživné hradil až po urgencích policie. Nástupem dcery na střední školu jsem podala žádost o zvýšení výživného.V průběhu soudu se protistrana přihlásila k pobírání sociálních dávek s tím, že nemá práci, ale ani tímto u soudu neuspěl a výživné na dceru bylo zvýšeno.
Výživné tři měsíce nebylo hrazeno vůbec a pak placeno velmi nízkou částkou a tak dluh na výživné narůstal. Podala jsem trestní oznámení a to po průtahách bylo odloženo s odůvodněním, že podezřelý prochází evidencí sociálně potřebných občanů a je mu vyplácen příspěvek na živobytí, v hmotné nouzi a na bydlení. Z tohoto důvodu prý nemohl naplnit skutkovou podstatu přečinu zanedbání povinné výživy. Ani prý zákonná délka 4 měsíce není naplněna opět vzhledem k jeho závislosti na sociálních dávkách a to tím, že platí měsíčně alespoň částečnou úhradu výživného. Proti tomuto usnesení jsem podala stížnost k Obvodnímu státnímu zastupitelství a trestní stíhání bylo znovu obnoveno.
Cituji odůvodnění: „Jedinými překážkami, které brání naplnění skutkové podstaty přečinu zanedbání povinné výživy, je umístnění podezřelých ve vazbě nebo ve VTOS a nedostatek pracovního uplatnění v těchto vězeňských zařízení. Druhou překážkou je hospitalizace ve zdravotnickém zařízení, které neumožňuje výdělečnou činnost. Skutečnost, že je někdo evidován na úřadu práce nebo poživatele sociálních dávek, není vůbec důvodem k osvobození od placení výživného. Zvlášť nemá-li podezřelý zdravotní problémy je povinen přijmout jakoukoliv práci, aby zajistil plnění své vyživovací povinnosti k dítěti“. Dále bylo poukázáno i na rozhodnutí soudu, který akceptoval požadavky dítěte a pak tyto požadavky musí taktéž akceptovat i povinný rodič.

dajna11
7. lis 2011

čavte...už mám po súde....uf...návrh ex zamietli....tak uvidíme či sa odvolá