Máte někdo zkušenosti s vymáháním alimentů?

katalines
3. bře 2008

Máte někdo zkušenosti s vymáháním aimentů? A vše co se kolem toho týká - soudy, exekuce, trestní oznámení, ... až po nástup do vězení?
Zajímá mě vše kolem toho, vaše zkušenosti, vaše příběhy, i rady kolem tohoto tématu...
Děkuju všem za příspěvky 🙂

irama29
16. srp 2010

Ahojte, neviete mi poradit, ci v pripade, ak budem exekucne vymahat vyzivne na nevydatu matku urcene sudom, budem musiet zaplatit exekutorovi ja vopred nejaky preddavok z tej sumy, co mi ex dlhuje a co chcem exekucne vymahat?

petronesa
16. srp 2010

dneska som podala trestne oznamenie a zajtra chcem ist za exekutorom ale co ak nevymoze vsetky trovy potom musim zaplatit ja?

marecek4
16. srp 2010

náklady by měl platit dlužník,a je na exekutorovi,aby ty dluhy vymohl,a u nás co jsem žádala tak po mně nic nechtěli

a jestli jsem pochopila vaši debatu,tak vlastně záleží na soudci,jestli bude brát v potaz přítelkyni a další dítě,natož děti předešlé,v zákoně to ošetřené není-ono i s tím společným bydlením je to divoké-bydlíme v přítelově domečku,na který platí hypo,ale hlášený tu není,protože neuběhlo ještě povinných pět let,aby tady měl trvalý pobyt,to si ještě rok a půl musí počkat,ale teoreticky by mohl poukázat na to že má další vyživovací povinnost k dítěti a partnerce,se kterou žije ve společné domácnosti,a i když nemá vyživovací povinnost k mým dětem,tak vlastně vinou toho,že jsem na MD,mi klesl příjem tudíž mi pomáhá i s ostatními dětmi i když nejsou jeho,že sice bere,že syn jeho je a měl by mu platit,ale jelikož se jako syn nechová,ani chovat nehodlá,tak bude přispívat dle svých možností-měl možnost si na školu našetřit,když chodil na brigády a navíc si může přivydělávat i při studiu-vím,že to vypadá,že nechceme platit,ale to je už trošku složitější rodinná problematika,ale mě se spíš jedná o nástin co by bylo možné

mel23
16. srp 2010

Plati sa podlatoho pri ktorom exekutorovi.Ked si kamoska ziadala peniaze cez exekutora musela zaplatit 20 eur ale ked sa peniaze vymozu vratia sa spat lebo to je v exekucnych tvovoch.Ine trovy sa neplatia

daania
24. srp 2010

Potrebujem pre sociálku ( na náhradné výživné) mať od exekútora potvrdenie, že sa nedá nič vymôcť tzn. že "ex" nemá z čoho zaplatiť. Platí sa niečo exekútorovi za to? Aké máte skúsenosti.

evca999
26. srp 2010

Ahojte baby..precitala som si tu toho vela, ale predsa len,mozte mi niektora poradit konkretne v mojom pripade? Nejake rady som dostala na socialke, ale nerozumiem tomu prilis a navyse nemam velmi pozitivny pocit z pristupu socialnych pracovniciek, ak mam byt konkretna, som velmi sklamana..neviem, ake mate skusenosti vy..
Takze mam dvojicky vo veku 16 rokov, pochadzaju z manzelstva, ktore trvalo velmi kratko. Pri rozvode v roku 1994 sme sa dohodli na vyzivnom 600 Sk na dieta.Tuto dohodu exmanzel v podstate dodrziaval. V roku 2009 sme sa ustne dohodli na zvyseni na 50 eur na dieta, no od toho casu prestal platit uplne. Vo februari som navstivila soc.urad, kde mi povedali, ze ustna dohoda nie je dohoda a spisali so mnou ziadost o zvysenie vyzivneho.Sudne pojednavanie prebeho v aprili s tym, ze spominanych 50 eur sa dostalo na papier a zameskane vyzivne bol exmanzel povinny uhradit v splatkach. Zial od toho casu som napriek tomu od neho nevidela ani euro..poradite mi prosim, ako a kde mam vlastne zacat? Dakujem velmi pekne za vsetky rady..

dajna11
26. srp 2010

@irama29 odo mna exekutr nepýtal nič,na upsvare mi povedali že zákonom je dané,veci čo sa týkaju dieťaťa tak nemaju narok si pýtať za to penize....možno potom si to nejako vykalkuluju od ex ked zaplatí,možno on potom platí nejaké percento,ale ak t žiadaš exekuciu na dlžné výživné talk by nemali pýtať nič...

ada32
26. srp 2010

spravodlive by malo byt a by ex mimo dlzne vyzivne zaplatil exekutora navyse.
snad si to nemoze strhnut z vymozeneho vyzivneho?to kde sme? preco by na to mali zase doplatit deti ze otec sa nestara? ked sa nestara nech plati exekutora.

@evca999 podaj trestne oznamenie.taha sa to dlho ale k vysledku sa dopracujes.je to trestny cin.
ty keby si sa pred rokom prestala starat o deti asi uz by si bola zavreta.

ada32
26. srp 2010

ahoj @dajna11 my sme take stare bojovnicky vsak?

dajna11
26. srp 2010

@ada32 juj ani mi nehovor....ma čaká v septembri súd.

evca999
26. srp 2010

@ada32..dakujem,to hadam zvladnem 🙂,z duse totiz neznasam chodenie po uradoch, to asi ale nikto..po podani trestneho oznamenia mam este poziadat o nahradne vyzivne? Alebo radsej trpezlivo cakat na vysledok? Co sa vlastne deje po podani trestneho oznamenia? Zrejme je to zdlhavy proces...

mariro
27. srp 2010

@evca999 - no ja mam skusenost , ze po podani trestneho oznamenia, policajti vyzvali ex k doplateniu dlznej sumy, a teda sa mu vyhrozili, ze mu hrozi väzba plus odobratie vodicaku a teda doplateniu sumy tak ci tak.A teda doplatil vzdy, este v ten den ako ho vyzvali.Takze je to asi aj o pristupe policie.Ja som bola spokojna s tou nasou Policiou v meste.
A to som tak spravila asi 3x.A je klud uz,zatial. 🙂

evca999
27. srp 2010

@mariro..to je dobra sprava..dodala si mi trosku optimizmu 🙂 co konkretne potrebujem k tomu podaniu tr.oznamenia? Pravdepodobne rozhodnutie zo sudu..ci este nieco? A este by som chcela vediet, kolko to priblizne trva..ci zalezi na pristupe policie?

mariro
27. srp 2010

@evca999 - rozhodnutie zo sudu a obciansky preukaz,oni to akoze s tebou spisu,ale ja som chodila uz z hotovym napisanym oznamenim,ktore si oni len potvrdili a zacali setrit.Lebo prvy krat som tam sedela dlho kym to oni spisali, a vsetky udaje moje a jeho a cisla rozsudkov a takto to bolo rychlejsie.

ada32
28. srp 2010

ahoj @mariro ja som to tiez riesila v nasom meste na policii, oni ho aj tiez vyzvali ale on tazky frajer a vystatoval v Bistre a vobec vsade pred kazdym ze u nas v tomto nasom bordeli od neho nikto / teda ja / korunu neuvidi a nikto ho predsa nedonuti nieco platit. podotykam VS vzdelany clovek a nie najmladsi , a hlavne to dieta bolo jeho vytuzene,a taky nizky clovek to bol zaroven.
takze nezaplatil ani na vyzvanie a celu peripetiu som si prezila cez opakovane vysluchy, kedze to trvalo strasne dlho museli asi 3x aktualizovat udaje, potom kriminalka - dalsi vysluch potom dllllho dlho nic ,podala som staznost pre prietahy, na kriminalke mi povedali ze sa skutocne snazil niekto cely spis stratit, potom som dlho cakala na zalobu od prokuratora, a potom asi po troch mesiacoch som dostala od samosudcu rozsudok -podmienku ,proti ktoremu zalovany ale ma pravo podat odpor, co aj vyuzil ,takze rozsudok nemohol nadobudnut pravoplatnost a cakala som na vytycenie terminu hl.pojednavania dockala som sa asi po dalsich troch mesiacoch a tam moj ex doniesol potvrdenie z banky, ze vyzivne doplatil, v ten den rano.
cele to od zaciatku po koniec trvalo tusim tri roky. 😠 trestne som podavala ke malo dieta rok a vyzivneho som sa dockala ked malo tusim styri.aj to je mozne v nasej krajine, 🙄

evca999
29. srp 2010

@ada32..takto nejako som si to presne predstavovala..ako proces, ktory nema konca kraja..navyse s neistym vysledkom..Tebe sa to nastastie podarilo, aj ked si viem predstavit, kolko nervov Ta to stalo, viem, ze koli detom to ale treba podstupit, aj ked by som im tie peniaze mala dat na nejaku knizku alebo setrenie..maju na ne pravo, je velmi smutne, ze prava dietata v tomto state nikto nechrani..

evca999
29. srp 2010

@mariro..nemas nahodou link na nejaku stranku, kde si mozem vzor stiahnut? Tiez by som nerada stravila cely den na policii 🙂..A nevies, co v pripade ak sa trebars ex preukaze potvrdenim z danoveho, ze ma minusove danove priznanie?

krasnulka
29. srp 2010

@evca999 ahoj, prave som citala tvoje prispevky a mala by som jednu otazku🙂 ty si mala s ex ustnu dohodu na platenie vyzivneho tych 600sk a potom si chcela 50 eur. A chcela by som sa ta vlastne na toto vsetko spytat. Mne moj ex plati ustnou dohodou 80 eur, ale teraz som po nom chcela viac. Samozrejme odmietol. Podla pravnicky si mozem pytat aj 130-150 eur,co by mi mal sud odklepnut. Mozes mi prosim ta poradit,ci mam do navrhu napisat, ze ziadat tych 150 eur a od akej doby naspat by som ich mohla ziadat?

krasnulka
29. srp 2010

@lizatko1009 ahoj, ty mas sudom urcene vyzivne 33 eur? Mozem sa ta spytat, aky ma tvoj ex zarobok? Lebo moj ex ma priemer cca 530-550 eur a mozem si ziadat 130-150 eur vyzivne. Co tak napisat si navrh a poslat na sud? Nemas co stratit.

ada32
29. srp 2010

@karsnulka na tvojom mieste by som ziadala viac.sud ti to este okrese tak aby si skutocne dostala tych napr.130, by som na tvojom mieste ziadala aspon 170.aby bolo z coho spustat.
nemusis dokladovat z jednejpo mesiaca take naklady.lebo nekupujes kazdy mesiac napr.zimne topanky a pod.
je dobre dolozit co najviac dokladov / co pri dietati nikdy nie je problem lebo stale nieco platis / a mna sa pytall sudca napr.aku stravnu jednotku ma dieta na den- konkretne tatpo otazka ma dost zaskocila . nepocitam predsa vsetko co zje 😕aj takl je to kazdy den inak.ak ma dieta potreby ktore su sezonne,spytal sa kolko za to platim za rok a vydelili to 12.
ja mam doteraz vyzivne 26E konanie este nie je skoncene, bude sa to zdat sialene ale naozaj som neklamala v tych nakladoch a vyziva mojho syna vratane kruzkov ,pomocok,dopravy ,volneho casu ,knihy,pocitac atd.nam tam vysla az 600E 😲pytal sa ma dokonca ake mame naklady na byvanie ako rodina a vypocital alikvotnu cast na neho ako clena rodiny na jeden mesiac.

ada32
29. srp 2010

pardon @krasnulka

krasnulka
29. srp 2010

@ada32 no tak a som v..... ja pre maleho nezdokladujem vobec nic...vlastne len plienky, lebo mu ich davam poobede a vecer na spanie. Oblecenie a topanky mu kupuju moji rodicia. ja som si do navrhu napisala 200 eur 😀 😀 😀 nech sudcovi aj oci vyskocia 😀 aspon ma z coho spustat. A ked mi napr. odklepne 100 eur a ja sa na to mozem odvolat?

evca999
29. srp 2010

@krasnulka..ahoj, ja som mala sudom urcene 600 sk, to bolo este z casu,ked mali deti par mesiacov, samozrejme ex nikdy nedal nic navyse, ani nicim neprispel..no ja mlada a sprosta som bola hrda na to, ze to zvladnem..dnes samozrejme rozmyslam inak 🙂. Raz som sa pokusila podat navrh na zvysenie,ked ex robil v zahranici a vsade sa chvalil svojim prijmom..na pojednavanie vsak neprisiel a sudkyna mi doporucila (nepriamo donutila) navrh stiahnut a pokusit sa o ustnu dohodu..To sa mi aj podarilo, na tych spominanych 5O eur, ako som vsak uz pisala, od toho casu platil velmi sporadicky alebo vobec.Preto som sla na socialku po radu a tam mi povedali, ze zacat musim tym, ze tych 50 eur dame sudnou cestou na papier.Samozrejme mohla som ziadat viac, ale uvazovala som realne...Na sude som mala stastie na prijemnejsiu sudkynu, 5O eur priklepla a dokonca ho zaviazala splatit vyzivne spatne od septembra 2009, vo vyske 50 eur/dieta/mesiac. No samozrejme nestalo sa tak..preto teraz zacinam druhe kolo 🙂
Co sa tyka ustnej dohody, neviem, ci je akceptovatelna, pravoplatna a vymahatelna a takisto neviem,ci sa spatne da ziadat zvysene vyzivne..urcite je ale lepsie mat vsetko na papieri, aj ked ja som zatial nedosiahla nic, ale nevzdam sa!

krasnulka
29. srp 2010

@evca999 no ja by som tiez chcela vediet od kedy je mozne pytat spatne vyzivne. Ja som dva roky spokojna s 80 eurama, ale ked som to tu vsetko zacala citat a niektore sumy ma dost prekvapili,tak som sa mojho ex spytala, ci my nezvysi vyzivne, ze predsa maly rastie a potrebuje toho viac. Najprv sa ma spytal, ze kolko chcem a ked som mu povedala ze 130 mi bude uplne stacit, tak mi povedal, ze nech to ide radsej na sud, ze on sa nenecha oje..t. To ked uz otec povie,tak to je velmi smutne. Aby nahodou nedal chudiatko 10 eur mesacne navyse svojmu dietatu, tak to radsej pojde sudu. Ako chces, som si povedala, ale za to z teba vytiahnem maximum. Ved on mi nikdy nedal ani halier na vybavu, ci oblecenie atd. Vsetko pred porodom financovali nasi a este mu je 130 eur vela?Ja viem ze maly mi urcite mesacne nemynie 300 eur aby som chcela polovicu od neho, ale ako pisala @ada32 tak tiez platime najom,elektrinu,vodu,plyn a je to aj pre maleho. Len chcem aby sa mal maly v buducnosti dobre a len ja mu tu dobru buducnost sama nedokazem zabezpecit.

evca999
29. srp 2010

@ada32 ..inak mne celkovo pride scestne toto dokladovanie vydavkov, kazdy sudny clovek predsa vie, co vsetko dieta k svojej vychove potrebuje, je to trosku ponizujuce dokazovat to..s tou stravnou jednotkou som mala vtipny zazitok, sud si to vyziadal zo skoly(zo skolskej jedalne), na ktorej syn studuje plus nejaky posudok na neho, neviem ci je to bezna prax alebo len niekoho hyperaktivita, a vtedy mi profesorka cela zdesena telefonovala, ze co tam vlastne ona ma napisat, ona vraj vobec nevedela, ze chlapec ma taketo problemy, aj to s nim preberala, chudak 🙂 Proste otrasne..mozno dokladovanie vydavkov ma vyznam pri otcovi, ktory ma velky prijem, lenze keby bol normalny a mal rad svoje dieta, situacia by sa nedostala az pred sud predpokladam..ale co s takym, ktory ma na papieri naschval minus..tam mozem dokladovat kolko chcem.. keby som vsetko naratala, vyslo by mi velke cislo..ale co z toho, zatial nemam ani euro ☹ a myslim, ze aj Tebe tych 26 eur staci tak akurat na tu skolsku stravnu jednotku..o aku sumu si poziadala?

evca999
29. srp 2010

@krasnulka ..boze, to je strasne, jednat sa takto ako na trhu..drzim Ti palce,nech sa Ti podari vytlct z neho co najviac!!! Inak z okolia poznam aj rodiny, kde zena absolutne nema problem s vyzivnym, plus otec dietatu nakupuje oblecenie, hracky, elektroniku,berie dieta na dovolenky..atd.Je to obdivuhodne..ale je to mozne len vtedy, ak byvaly ma dieta rad a zaroven ma charakter..v mojom pripade to tak nie je..Zaroven je ale pozitivne, ze nam nenarusa zivot tym, ze by deti nejak huckal a pod..no vlastne ani velmi nemoze, ked sa s nimi stretne tak raz za rok 🙂..nikdy som mu v styku s detmi nebranila, on sam nemal zaujem..ako je to u Vas?

krasnulka
29. srp 2010

@evca999 no ja poznam taku rodinu kde sa prejavuje zaujem o deti,ale hlavne z toho dovodu,aby dieta otec presvedcil, ze u otecka mu bude lepsie-jedna sa o starsie deti. A ked sa ´mlade dievca rozhodne ist k ocinkovi,pretoze ovcinko ma pusta na disko aj do rana a mama mi to nedovoli,tak si ocinko sucha ruky, ze teraz bude dostavat vyzivne on. Moj ex na syna uplne kasle, zavola raz za mesiac-dva ci moze prist za malym,dohodneme si vyhovujuci den a otecko v ten den zavola, ze dnes nemoze,ze pride inokedy. Za dva roky co sme od neho malemu kupil plysoveho tygrika, ktoreho ma maly v skrini a nezaujem, keby kupil auticko,urobil by lepsie, a este mu kupil teplakovu supravu,co to smrdelo vietnamcinou uz z daleka. ale kupil....hmmm, hlavne ze on chodi v znackovom. A teraz mi dokonca aj vytkol, ze preco by mal platit tolko ked si maleho ani bravat nemoze. Tak som mu povedala, ze maly je hamblivy a ked niekde nieco nepozna, tak je najradsej u mamičkinej sukne a ze aj ludi ktorych ma on okolo seba maly nepozna a nepotrebujem,aby unho plakal. Som mu povedala, ze az bude maly starsi a asam povie, ze k nemu chce ist, tak nech ide. Ale ked sa maleho opytat, ci chce k nemu ist domov tak my povie ze nie. Ved aj troj rocne dieta vie co chce a co nie.

mariro
30. srp 2010

@evca999 - ja som veru uz pripravena na take otazky ohladom stravneho a vlastne vydavkov na deti.
Ked to tak vyzaduju ,tak som to tam prekrasne rozpisala.Kolko stoji strava na den...ranajky,desiata,obed,olovrant,vecera, samozrejme nejake sladkosti, nejaka mineralka atd.
A samozrejme vydavky dalsie ako su poistky co im platim, cetsovne do skoly, vreckove, kredit na fon,internet,,oblecenie,drogeria,skolske vydaje,strava v skole,vydaje jednorazove ako su skolske vylety,lyziarsky a podobne,vydelene 12 mesiacmi,a mala som sumu alikvotnu na mesiac.Lebo ak to tam nedas,potom pojdes odkial pytat na lyziarsky alebo nejaku inu jednorazovu vec,kreten ti povie, ze sak ti dal vyzivne co pytas.. 😝 ,takze ja to mam vsetko zaratane a preratane do mesacnych vydajov a nepotrebujem potom ex ani vidiet ani pocut,i ked teda ja som nikdy nepytala,sem tam si pytali chalani od neho, ale po nesuspesnych akciach a hentakych odpovediach to vzdali aj oni.
A to ako pise @ada32 som pouzila takisto, som to kdesi i vycitala, ze sa to pocita...diel najomneho,teda vsetkych vydajov na byvanie...takze mam tam zaratanu alikvotnu cast.Ked chcu vsetko tak nech to tam je.
@evca999 - aj mne sa to zdalo zo zaciatku scestne a hlupe ,vypisovat kolko ma stoji dieta,ale kedze nas system v krajine je taky aky je, a absolvovala som nejedno sedenie na sude kvoli tomu,tak im s radostou predlozim tieto udaje.Takze sa neboj a kludne si to tam vypis,ziadna hrdost, hlavu hore a to co vam patri si treba vydupat. 🙂

chrenkovae
30. srp 2010

ahojte baby ktora by mi vedela poradiť ako mam postupovať som tehotna už to mam len za 5 dni otec dieťaťa sa nehlasi neviem sa s nim ani skontaktovať ale chcela by som aby na dieťa platil ako sa patri čo mam robiť poradťe mi dakujem za všetky odpovede

mariro
30. srp 2010

@chrenkovae - no veru neviem, ale myslim, ze otca uvedies do kolonky otca, a meno dostane dieta po tebe.
Keby si meno otca neuviedla,tak by to bolo horsie.Takto bude uvedeny a riesit budes potom.
Ale nech napisu baby ,co s tym prisli do styku,s takymto problemom.