Máte někdo zkušenosti s vymáháním alimentů?

katalines
3. bře 2008

Máte někdo zkušenosti s vymáháním aimentů? A vše co se kolem toho týká - soudy, exekuce, trestní oznámení, ... až po nástup do vězení?
Zajímá mě vše kolem toho, vaše zkušenosti, vaše příběhy, i rady kolem tohoto tématu...
Děkuju všem za příspěvky 🙂

mel23
14. říj 2010

@novazuzu z tvojho prijmu sa neurcuje vyzivne ale z muzovho,ale beru ho do ohladu v tom zmysle ze muz nemusi prispievat na domacnost lebo mas prijem.A tym padom mozu urcit vyssie vyzivne lebo z tvojho prijmu vsetko utiahnes.Takto si to vysvetluje sud

novazuzu
14. říj 2010

@mel23 no tak to si sud fakt 'uzasne ' vysvetluje...no ale co uz...nic s tym nenarobime..jedine dobreho pravnika🙂

mel23
14. říj 2010

Pri urcovani vyzivneho je skoda peniaze dat na pravnika,tam treba pouzit hlavu a ak nie ste zovrati tak tvrdte ze nezijete spolu a tak sa tvoj prijem nebude ratat.

krasnulka
14. říj 2010

@novazuzu tak urcite nebude 500 eur vyzivne z 1000 eur. Ale treba 250 by mohli urcit. Ja hovorim priklad,nie som sudca,tak to ber z rezervou. Takze vam by zostala 750 eur pre troch.Osoba=250 eur,ale odpocitaj si naklady na byvanie a hned zostane na osobu 100 eur.Hlavne ze to dieta ma 250 eur.Ale sudy su hamba. Len decku z 1.manzelstva dopraju,druhym nie,ako tie keby boli nejaka vec,ktora nie je potrebna zivit a obliekat. A sud berie do uvahy prijem za posledny rok, takze to,co bude ho nebude zaujimat. A ked si tak zoberies, mozno ani tych 250 nedaju,treba len 150 eur.Ale mne sudca osobne povedal, ked mi odklepol 120 eur, ze to je akurat,lebo vydavky na poly 240 eur su pre mna aj pre ex 120 eur.Ale ja som zdokladovala vydavky cez 300 eur a ajtak mu neurcili polovicu.A to ma rozdiel v prijme mensi o 100 eur a je sam, my taky mame aj s mojou materskou pre 4 lusi + vyzivne. JA neviem na co hladi sud,ale nech mi nikto nehovori, ze keby urcil vyzivne 250 eur tak aj matka da mesacne na vyzivu 250 eur.To akoze jedno dieta spotrebuje mesacne 500 eur? Jasne ze nie. Za jedno vyzivne od otca ma o dieta postarane na 3 mesiace. Takze urcite matka do toho dietata neinvestuje ani korunu. Neboj sa, ja som tiez nasrana na tieto nespravodlive sudy, stale nadavam a rozculujem sa,ale zbytocne. A co mna najviac nastvalo bolo, ze manzel platil 100 eur, nam tak zostavalo 300 eur pre 3 ludi.Po narodeni nasej dcery bolo tych 300 eur medzi 4 ludi a vyzivne znizili o smiesnych 16 eur. Takze asi tak, ze to nase dieta mame zivit tych 16 eur mesacne,aby bolo pre nas zachovanych tych 100 eur.My sme nasej malej uz v 9.mesiaci prestali kupovat mlieko a presli sme na krabicove,lebo to sa financne nedalo utiahnut.Hlavne ze 100 eur pre decko,ktore nema plienky a este ani do skolky nechodilo sa muselo davat 100 eur.A pre 9.mesacne som si len plienky dovolila kupit, lebo sunare su dost drahe.Svoje dieta sme ukratili o to najdolezitejsie. Ale to nikoho nezaujima.

krasnulka
14. říj 2010

@mel23 to jej prosim ta ani nerad,pokial maju peniaze na pravnika tak radsej nech si ho tam zoberu,lebo ak jej partner povie, ze s nikym nezije a jeho ex povie ze s niekym zije alebo sa to tam sud dozvie,tak je sudca schopny sud odrocit,len aby si zistil v meste bydliska, ci na jeho adrese zije aj niekto iny a je zle, ze klamal sud. Ja uz teraz banujem, ze som sa vzdala odvolania a nemala som pravnika,a to nanho nemam,ale da sa to urobit tak, ze si pravnik moze ziadat odmenu od toho,kto sud prehra-cize od ex,ak nezvysia. To mi povedal advokat z hn ci hp online poradne-Ficek. Ci co je to za poradnu-ale je zdarma🙂

mel23
14. říj 2010

@krasnulka ak bude mat priatel na papiery ine bydlisko ako ona tak ako to ex dokaze na sude?Ak by mala svedkov tak aj on si moze priviest svedkov ze tam nebyva.Ale to bol len priklad iny ma momentalne nenapadol

krasnulka
14. říj 2010

@mel23 jasne ze pokial nemaju spolocne tak beru len jeho prijem,len dobre vies, ze vsetky exky su vycurkane🙂 Moze len povedat, ze spolu chodia,ale ak maju spolocnu adresu,je to v haji 😒

novazuzu
15. říj 2010

@krasnulka no je to velmi nespravodlive ze to dieta z predchadzajuceho manzelstva beru sudy ako nieco super, ako nieco lepsie..a deti zo sucasneho ani keby nemali tie iste prava, je to smutne a nechapem preco sud ku tomu tak pristupuje:(
a co sa tyka toho bydliska...tak mas pravdu ex-ky su velmi sikovne co sa tyka tychto veci....a zase cely zivot sa ukryvat pred nejakou exkou tiez nie je ziadna vyhra..a ako si pisala , sud by si to nahodou zistil..:(
inak aky mas vztah s dietatom tvojho manzela?rozumiete si, ma ta rado...

natali1985
15. říj 2010

@krasnulka ..premyšlala som už aj nad tym že by som podala navrh na sud o zrušenie styku otca z dietatom...ved môj maly ho skoro nepozna...a pravdupovediac ex ani nevie kedy sa narodil keby že mu to nepripomenie ta jeho tak to naozaj nevie...je to obyčajny magor iba to hra že mu na malom zaleži

krasnulka
15. říj 2010

@natali1985 ja som tiez povedala na sude,ze syn otca nepozna a sudca na to:nemyslete,ze preto by bol dovod na budovanie si ich vztahu? Sud je uplne nespravodlivy. Ked sa chlap o decko nezaujima od narodenia,je mu uplne v pazi tak sudcaa povie o budovani vztahu? Ze ho huba nebolela pri takej hluposti .A ako moze sudca rozkazat dietatu,aby isiel k otcovi,ktoreho vidi 2 hodiny za 2 mesiace a jeho okolie bydliska vobec? Vsak nech si sudca uvedomi, ze tym to dieta trpi!!!

krasnulka
15. říj 2010

@novazuzu jej matka ju vedie proti nam...otcovi ma rozpravat menom...
A ano, podla sudov druhe deti nemaju narok na nic. Ved otec zaraba, tak nech si najde este jednu pracu aby uzivil rodinu.Aj to bolo uz povedane u sudu. A neuvedomi si, ze tym musi trpiet jeho rodina,ked musi chodit z prace do prace aby mali viac penazi,ale svoju rodinu vidi minimalne a okrem toho, viac zarobi, a zasa viac bude musiet dat tomu prvemu 😠 uplna nespravodlivost

anesim
16. říj 2010

Chcem s aspýtať ohľadom kamaráta. Má syna 15 mesačného, s jeho matkou neboli zobratí, tá sa v júli zbalila a odišla domov (cca 70 km) , kamarátovi nedovolí vídať malého, odvtedy ho videl raz aj to bola kovbojka. Bol tam viac razy, ale povedala, že mu ho neukáže. teraz mu prišiel papier zo súdu, kde žiada 100 € výživné a vidieť ho môže raz za dva týždne na dve hodiny v jej prítomnosti. Kamarát zarába oolo 360-380€ ,nemá auto, robí na smeny, tak jemu jasné, že to nebude môcť dodržať. On tiež podal návrh na súd asi pred mesiacom a chcel malého brávať k sebe na 3-4 dni. On o malého záujem má,ale ona to nedovolí. Myslíte, že ten jej návrh jej môže prejsť? A mal by si zobrať právnika? ja myslím, že áno, ale on že netreba. Ale on s jeho povahou tam bude ako ryba 😀

mel23
18. říj 2010

@anesim Treba na sude vysvetlit ze robi na smeny a ze to nie je mozne sa stak stretavat ako ona si ziada,treba povedat ze ked chcel vidiet syna tak mu branila.Sudcovia u nas neurcia stretavanie s otcom v pritomnosti matky,aj v nasom pripade si matka ziadala s jej pritomnostou ale sud to neakceptoval.Taktiez u nas vyzivne pri minimalnej mzde urcia maximalne 50 eur.Moze si poziadat aj striedavu starostlivost.

dioliana1
18. říj 2010

@anesim ak sa vedel aj predtým postarať sám o syna a má na to vedka, tak može si ho žiadať aj domov...ak bude ústertový a najprv bude akceptovať jej návrh a pojde aj napriek rozsudku podla nej a postupne si tie návštevy predlžovať a potom zobrať aj na noc už jej to tak nebude vadiť...ja som to tiež tak riešila pri deťoch , síce boli väčšie ale mali sme najprv návštevy s mojou prítomnosťou a potom asi po toroch návštevách ako určil súd...bezo mna a unho 35km ja na jeho mieste už idem aj teraz skusiť tu navštevu ako ona chce...s jaj navrohom v ruke, aby si to skusili...ale po dohode telefonicky...všetko záleží na dohode...a tá uma 100E je fakt prehnaná to určite neprejde pokial ukáže kolko platí za byt a kolko nejaké poistky a iné výdaje čo platí a samozrejme sebe na stravu ...nemožu také vysoké výživné dať...nech si odkladá aj bločky čo kupi malemu napr. hračky oblečenie a podobne...lebo aj toto sa berie ako ustretovosť voči synovi....

dioliana1
18. říj 2010

@anesim nech dá na sud protinávrh-nejaké vyjadrenie k návrhu o tom ako si on predstavuje styk so synom....

mel23
18. říj 2010

@dioliana1 to sa pise ked si to sud vyziada,nie?

filipal
18. říj 2010

100 € na dieta sa vam zda velke vyzivne?
a nenapisala si, preco od tvojho kamarata jeho partnerka odisla. asi jej s nim velmi dobre nebolo, vsak?
neviem preco si ju nevzal, vsak to je ich vec, ale nejako sa mi ten pribeh nezda ...

anesim
18. říj 2010

Boli spolu nejaký rok a pol s trojmesačnou prestávkou, ona je mladá baba , má 20 a chýbali jej kamaráti a chodenie von večer, čo tu nemohla, keďže sa tu starala o malého. Doma ho postráži babka.malý mal aj narodeniny, on išiel tam, darčeky pre malého zobrala, no malého mu ani neukázala, on jej aj posiela nejaké peniaze, ani mu to nikto nekázal.
A čo sa týka návrhu, on podal v septembri a ona v auguste, len on o tom nevedel, tak teraz sú na súde dva návrhy, no zatiaľ mu prišlo len na pojednávanie ohľadom toho čo chce ona. A 100 € sa mi nezdá veľa, keby mohol častejšie vidieť malého, nielen 4 hodiny za mesiac aj to niekde na ulici na dedine, keďže domov ho ona nepustí a ide zima , tak sa nebude niekde prechádzať v dolnej hornej.

dioliana1
19. říj 2010

@mel23 to môže aj bez vyžiadania ked je to protinávrh na tu istú spisovú značku

mel23
19. říj 2010

@dioliana1 aspon som o nieco mudrejsia 🙂

kiko2807
19. říj 2010

@skuli ... pises, ze : Měl platit i 2 roky na mě,protože jsme spolu předtím více jak 2 roky ve společné domácnosti ..

to ti kde toto poradili , ze ma platit aj na teba ? My sme zili spolu s priatelom- otcom mojho dietata 3 roky v spolocnej domacnosti a on na mna nic neplati. On zije v zahranici , lebo je spaniel a ja som slovenka a momentalne od roku 2009 zijem s maly v rodicovskom byte spolu aj s mojimi rodicmi tu na slovensku. On nas opustil s v roku 2009 cez leto a poslal ma na slovensko. Posiela mi vyzivne na maleho po spolocnej dohode . Ked som prisla na slovensko tak som si podala ziadost o zverenie maleho do mojej starostlivosti. Je to na sude od minuleho rokua teraz v oktobri budem mat pojednavanie. Bola som na sude minuly rok na vypocutie, potom to posielali do spanielska a uz sa vratili aj papiere z jeho vypovede zo spanielska...tak teraz volaju znovu mna. Zo zaciatku robil trochu problemy s vyzivnym ale teraz posiela kazdy mesiac..ale o maleho nejavi zaujem. Nevydel ho od januara. Ja som bola ochotna ukazat mu ho cez skype ale on vraj nema cas.

filipal
19. říj 2010

@anesim
ja chapem, ze asi nie je spokojny, s tym, ze mu matka dieta neukazuje. ani to nie je spravne. samozrejme, ze ma na neho narok... sud mu urcite urci sirsi kontakt. zrejme kazdy vikend jeden den, alebo kazdy druhy vikend 2 dni a prazdniny....
a preco nemohla ta mlada matka chodit von? on ako otec dieta nestrazil? ved sa mohli striedat, nie? nepozname vsetky suvislosti, len si treba uvedomit, ze nemame len prava, ale aj povinnosti.

filipal
19. říj 2010

@kiko2807
pokial si na materskej, alebo nezamestnana mozes si ziadat od byvaleho partnera aj vyzivne na seba...ak sa staras o spolocne dieta.

novazuzu
19. říj 2010

@filipal a ak je na materskej s nie spolocnym dietatom ale musi sa starat aj o spolocne dieta, tak potom si ta zena moze ziadat vyzivne na seba aj od byvaleho aj od sucasneho ci ako to je????

filipal
19. říj 2010

@novazuzu no na takyto zlozity pripad potrebujes radu pravnika...ale moj nazor je, ze od toho, o ktoreho dieta sa stara v ramci MD....to je ten sucasny? 😝 😅 a ten sucasny jej neprispieva na domacnost?

kiko2807
19. říj 2010

@filipal ano o maleho sa staram ja,lebo maly zije so mnou na slovensku a otec zije v spanielsku. Moj drobec mal v auguste 3 roky cize jedine co na neho poberam su pridavky 21 euro a som nezamestnana.

novazuzu
19. říj 2010

@filipal ja sa pytam cisto teoreticky🙂) ze co v takom pripade...to len pre informaciu...ale dajme tomu ze na MD je so sucasnym a snim ma aj to dieta...ze ci v takom pripade moze ziadat aj od byvaleho vyzivne na seba????

filipal
19. říj 2010

@novazuzu urcite nie....ved vtedy sa zratavaju prijmy sucasnych partnerov.
v zakone je to tak, ze este po rozvode nejaky cas maju partneri navzajom vyzivovaciu povinnost. cize aj muz moze poziadat svoju byvalu partnerku, ak napriklad vazne ochorie. musi napriklad splacat pozicky a pod.
je tam nejaka ochranna doba. neviem napriklad ci je aj v tomto zrovnopravnene manzelstvo so vztahom druh-druzka.
😀 ale dobre si to zasmodrchala!! vselico sa stava....to dieta moze mat dotycna aj s nejakym tretim, nie? kto teda bude platit?? 😝 😀 podla mna jej rodicia... 😅

@kiko2807 urcite mas narok aspon na zivotne minimum a otec musi prispievat na dieta zo zakona, to je jedno ze je cudzinec.
v ramci EU su aj nejake dohovory....chod na socialny urad (teraz sidlia na urade prace, socialnych veci a rodiny- podla bydliska), tam ti vysvetlia ako mas postupovat.

kiko2807
19. říj 2010

@filipal maleho otec mi posiela peniaze na maleho ...pisala som o tom hore. Ja som to myslela , ze od statu nic ine nez pridavky nedostavam. A o tom , ze by mal aj mne posielat som netusila, pocula som, ze sa to robi len ked su rodicia manzelmi - cize po rozvode. A my sme len spolu zili v jednej domacnosti 3 roky.

filipal
19. říj 2010

@kiko2807 od statu mozes dostat socialnu podporu. doplatok do zivotneho minima. musis vsak byt zaregistrovana na urade prace ako nezamestnana. neviem kde byvas, lebo mozu brat do uvahy aj tvojich rodicov. vsetky tieto veci si zisti na socialnom urade. od tvojho ex nemas zrejme narok na vyzivne (ani keby ste boli manzelia) lebo uz nie si na MD.
jednoducho sa oocakava, ze po uplynuti MD sa zamestnas, alebo zaregistrujes na urade prace. ved si musis platit aj povinne zdravotne poistenie. ( do 5 rokov dietata mozes poziadat o predlzenie a vtedy bude za teba platit stat)